Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
είσαι πρότυπο για πολλούς εδώ μέσα
Τωρα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό......
:):):)
Πάντως η συμβουλή μου, σε όλες τις φάσεις της ζωής μας πρέπει να το κάνουμε.....
Ακουτε μονο την καρδιά σας και μην σας νοιάζει τίποτα άλλο.....
Μονο αυτή ξερει καλά......

60; :eek: Τι ατυχία!Κρίμα ρε φίλε,αλλά αφού το 'χεις αξίζει να ξαναπροσπαθήσεις!(και να μην το είχες πάλι θα άξιζε εφόσον είναι ο στόχος σου ;))
Εγώ για Βιολογία ΕΚΠΑ και μόνο στοχεύω γιατί εκτός Αθηνών δεν γίνεται να πάω.



Μπράβο ρε kostasrousmath που κυνηγάς το όνειρό σου.Οι περισσότεροι αφού απογοητευτούν τα παρατάνε τελείως και είναι θλιβερό αυτό.ΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΘΕΤΙΚΟΙ!:D

Βιολογία εεεεεε???
Αγάπη λατρεία μεγάλη.....
Ειδικά Κυτταρική και ειδικά το βιβλίο του alberts......
Βασικα παράλληλα με την εξεταστική διαβάζω που και που κυτταρική βιολογία του alberts....Είναι βιβλιο για κατατακτήριες Ιατρικής και είναι κάθε τόμος 700+ σελίδες, 2 τόμοι......χεχεχεεχεχεχ
χαχαχαχα
Ευχαριστώ ρε Superhuman.....Το καλό είναι με εμένα ότι μαθηματικά δεν έχω πρόβλημα, είμαι τέλειος στα μαθηματικά, το αντίστοιχο μαθημα πρωτου εξαμήνου το πέρασα με 9,5....
Βασικα να δείτε πως έχουν τα πράγματα....
Παραμονή φυσικής κατ.Τρομερό αγχος....Τα είχα βάλει με τους πάντες, νευρα τρελά....Ακομη και οι τοίχοι την πλήρωσαν....Ο υπολογιστής απο τύχη δεν εχάθει.....χαχααχαχ
Την μέρα, πριν παω στο σχολείο λεω στους γονείς μου, Σημερα τα χάνω όλα....Όλο το διάβασμα, όλοι οι κόποι μου σημερα πανε χαμένοι.....Κι έτσι έγινε.....Παω και βλέπω Μηχανική στερεου τεταρτο θέμα.....Ηταν το χειρότερό μου....Ποτέ δεν την είχα καταλάβει.....Με την υπολοιπή ύλη τα πήγαινα πολύ καλα, μηχανική σ@@@@.......
Και παιρνω βαθια ανάσα και αρχίζω.....
Μηχανική στερεου κατι έκανα αλλα βλακείες.......
Και τελειώνω, και όλοι οι καθηγητές ήταν απ'έξω και με ρώτησαν σαν χορωδεία.....Κώστα, 19,5 σήμερα.....Εεεεεεεε εγώ εκει τα πήρα στην κράνα και τρέχω.......Κλάμα, κακό.....Και απο την άλλη μερια η μαμα μου να κλαιει επειδη με εβλεπε και εμενα......χααχαχχαχααχαχαχα
Εκεινη την μερα εσπασε λιγο η οθόνη του υπολογιστή αλλα οκ........:D:D
Απο εκείνη την μερα δεν σκεφτόμουν τιποτα άλλο παρα μόνο την Ιατρική......
Γραφω μετά χημεία κανα 19 αν θυμάμαι καλά (μαλακια σε πράξεις στο pH) και τέλος.....Εγω μόνο Ιατρική...
Περνώ τελικά μαθηματικό και λεω καιρός να ξεχάσω την Ιατρική.....Αφου δεν με θέλει, τέρμα.....!!!
Μπορεί με κατατακτήριες μετα.....
Και οκ όλα καλα μεχρι το δευτερο εξάμηνο.....Μετά την εξεταστική Ιουνίου μιλώ με ενα φιλο απο Ιατρική και μου λεει ξέρω ότι το θες πραγματικά και εγώ δεν θα σε αφήσω να το ξεχάσεις το όνειρό σου......Με έβαλε σε σκέψεις....
Πιάνω και ξαναδιαβάζω τον Αλχημιστή......
Και μια μερα στη θάλασσα, απομωνομένος απο κάθε σκέψη, εκει που έβλεπα τις Σουηδέζες, λεω τέρμα....Παράλληλα με την σχολή θα διαβάζω για πανελλήνιες.....Θα κάνω μονο ιδιαίτερα φυσική και ό,τι γίνει......Πιστευω θα πετύχω, λεω μέσα μου και ολα οκ.......
Απο εκείνη την μέρα, διαβαζα να περάσω τα μαθηματα με τους μαμακες καθηγητές στο μαθηματικό, μα να σε κόβουν με 4,7...??
Ελεος.....

Ααααααα αυτο το e^iπ=1 με παιδεψε πολύ πολύ, αλλα μολις χθες το περασα το μάθημα με 7.....αχχαχαχααχχα
Ειναι εκθετική μορφή μιγαδικού αριθμου......!!!!
Και απο τον άλλο μηνα θα αρχίσω διάβασμα για πανελλήνιες....
Χημεία λύνω ασκήσεις στο λεπτό μιλάμε.....
Βιολογίες ως μεγάλη αγάπη (είχα γράψει, κατ.18,5 περίπου και γεν.19,8)....
Φυσικη θα κανω μαθημα μετα την εξεταστική Γενάρη.....
Μαθηματικουλια είναι αγάπη μεγάλη και το 19,5 το έχω.....Τα φετινά θέματα τα έκανα σε 45 λεπτά μέσα.....αχχαχααχ
Και εκθεση, το έχω το μπλα μπλα, ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.....
Αν τελικα δεν περάσω θα συγκεντρωθω στην σχολή μου και θα παω μετά με κατατακτήριες.....
Πολύ δυσκολο είναι αυτό, γιατί απο μια πολυ δυσκολη σχολή θα παω σε μια ακόμη πιο δυσκολη.....Αλλα αμα είναι όνειρο ζωής το κυνηγάς.....Και εμενα ονειρο μου είναι να βοηθάω ανθρώπους και να βλεπω στα ματια τους το ευχαριστω....Να σώζω ζωες......Ισως ουτοπικό, αλλα είμαι πολύ ρομαντικός και έτσι το σκέφτομαι......

Αααααααααα δεν σκέφτεσαι καμια Βιολογία Κρήτης....
Ελα κάτω, εχει και πολύ καλες κοπελιές......:D:D:D

Ετσι ειναι... Δεν θα αντεχα να κατσω στο ΗΜΜΥ(παρολο που επισης το λατρευω) χωρις να προσπαθησω για την Ιατρικη... Και παλι ομως δεν ξερω τι θα κανω αν τελικα πιασω την Ιατρικη...:confused:



Μια εκθεση ειναι για μενα η Ιατρικη...

Αχ αχ αχ... Βιολογια ε??? Μεγαλες αγαπες...
Αξιζει παρα πολυ τον κόπο το να προσπαθήσεις για το όνειρο....
Ακόμη κι αν τελικά αποδειχθεί ότι ήταν καλητερα να είχες συνεχίσει με την σχολή σου ΗΜΜΥ (πφφφφφ μόνο στα ευκολα πας βλέπω, εεεεεεεεε?) δεν πειράζει ακολουθησες την καρδιά σου.....
Ααααααα και η ζωή όλη είναι ένα ρίσκο.....
Αααααα και για το τι θα κανεις αν πιάσει την Ιατρική θα σου το πει μονο η καρδια σου.....
Εγω αν πιάσω Ιατρική θα παω με χίλια......
χαχαχαχαχα
Καλα αποτελέσματα.....Σε όλα τα παιδιά και κυρίως........Βαλτε στόχο και όλα οκ....
Αν ακόμη δεν περάσετε με την πρώτη υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να πατε εκει που θέλετε......
Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Οι περισσότεροι αφού απογοητευτούν τα παρατάνε τελείως και είναι θλιβερό αυτό.ΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΘΕΤΙΚΟΙ!:D

Το όνειρο είναι μια άϋλη έννοια, μια ουτοπία. Επίσης όσοι δεν το "παλεύουν" να ξαναδώσουν όπως το εννοείτε, αποδίδουν αλλιώς κάνοντας και περισσότερα πράγματα. Είναι προσωπικοί οι λόγοι που δεν ξαναπροσπαθεί κάποιος και δεν έχει κανένας δικαίωμα να σχολιάσει. Κανένας δεν καταδικάζεται ή κανένας δεν χάνει στην ζωή. Σχετική έννοια η "επιστήμη" που μου πάει. Μακάρι να είχαμε 1.000 ζωές, να δοκιμάζαμε όλες τις επιστήμες και να βλέπαμε τι μας αρέσει. Εξάλλου όπως θέλει κάνει ο καθένας την ζωή του. Δεν μπορώ να πιστέψω κάποιο παιδί λυκείου χωρίς εικόνα από την αγορά εργασίας, να λέει ότι ήθελε κάτι άλλο από αυτό που πέρασε, όταν δεν ξέρει ούτε την επιστήμη που πέρασε, αλλά και ούτε σε αυτήν που θέλει να περάσει, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όπως μπορεί ο καθένας...και αν τελικά θα είναι αυτό που ονειρεύεται η νέα επιστήμη, είναι ένα τυχαίο παίγνιο...

Kώστα έχεις σκεφτεί να μην είναι τα πράγματα όπως τα φαντάζεσαι και να πικραθείς στην Ιατρική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Lol. Παίζει να' ναι άκυρη η ερώτησή μου, αλλά ένα άσπρο μικρό βιβλίο με διάφορα σχεδιάκια απ' έξω, που λέει "Το βιβλίο των Νέων της Ευρώπης" τι ρόλο βαράει ακριβώς; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Lol. Παίζει να' ναι άκυρη η ερώτησή μου, αλλά ένα άσπρο μικρό βιβλίο με διάφορα σχεδιάκια απ' έξω, που λέει "Το βιβλίο των Νέων της Ευρώπης" τι ρόλο βαράει ακριβώς; :hehe:

πιάνει χώρο στο ράφι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr_MaRouLita

Νεοφερμένος

Η Dr_MaRouLita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε πώς θα γίνε η βαθμολόγηση των φετινών υποψηφίων για πανελλαδικές? Θα γίνει κατά τον παραδοσιακό τρόπο (δηλ. για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια θα μετρούν μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης) ή θα λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός απολυτηρίου σε συνδυασμό με τα δυο μαθήματα βαρύτητας? (έτσι πληροφορήθηκα από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Μπορει να μου δωσει κανεις καμια σελιδα με τις βασεις που μπηκαν φετος οχι
ο πρωτος αλλα τελευταιος γιατι παντου σε ολες τισ σχολες τον πρωτο δειχνει και δε λεει με ποσο μπηκε ο τελευταιος σε καθε σχολη απαντηστε!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiris10

Νεοφερμένος

Ο sotiris10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλη επυτυχεια σε ολους σας παιδια.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Lol. Παίζει να' ναι άκυρη η ερώτησή μου, αλλά ένα άσπρο μικρό βιβλίο με διάφορα σχεδιάκια απ' έξω, που λέει "Το βιβλίο των Νέων της Ευρώπης" τι ρόλο βαράει ακριβώς; :hehe:

Κανεναν... Ημερολογιο ειναι... Αλλα τα σπαει... Τουλαχιστον αυτο που ειχαν δωσει σ'εμας περσι... Τι ωραια που περνουσαν οι ωρες του μαθηματος γραφοντας σ'αυτο και "γραφοντας" και τον καθηγητη...

Μήπως γνωρίζετε πώς θα γίνε η βαθμολόγηση των φετινών υποψηφίων για πανελλαδικές? Θα γίνει κατά τον παραδοσιακό τρόπο (δηλ. για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια θα μετρούν μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης) ή θα λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός απολυτηρίου σε συνδυασμό με τα δυο μαθήματα βαρύτητας? (έτσι πληροφορήθηκα από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ)

Μετραει κατα 30% ο προφορικος σου βαθμος σε καθε μαθημα και 70% ο βαθμος που εγραψες στις εξετασεις... Και επισης υπαρχουν και δυο μαθηματα αυξημενης βαρυτητας... Αλλα ετσι κι αλλιως δινεις 6 μαθηματα, 4 κατευθυνσης, εκθεση, και Μαθηματικα, Φυσικη, Βιολογια ή Ιστορια ΓΠ...

Αν θες ακριβως το συστημα που βγαινει ο βαθμος πες μου να το γραψω...

Μπορει να μου δωσει κανεις καμια σελιδα με τις βασεις που μπηκαν φετος οχι
ο πρωτος αλλα τελευταιος γιατι παντου σε ολες τισ σχολες τον πρωτο δειχνει και δε λεει με ποσο μπηκε ο τελευταιος σε καθε σχολη απαντηστε!!:P

https://www.alfavita.gr/artro.php?id=7829
Οριστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitilini1990

Νεοφερμένος

Ο mitilini1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους...Θέλω να δώσω πανελλήνιες με το 10% .Πέρυσι ήμουνα θεωρητική και σαν μάθημα επιλογής είχα βιολογία...Τώρα θέλω σχολη από τέταρτο πεδίο. Μπορώ να δώσω μονο "πμαθιματικα" γενικής σε πανελλαδικό επίπεδο και να κρατήσω το βαθμό μ στα αλλα μαθήματα; ευχάριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το όνειρο είναι μια άϋλη έννοια, μια ουτοπία. Επίσης όσοι δεν το "παλεύουν" να ξαναδώσουν όπως το εννοείτε, αποδίδουν αλλιώς κάνοντας και περισσότερα πράγματα. Είναι προσωπικοί οι λόγοι που δεν ξαναπροσπαθεί κάποιος και δεν έχει κανένας δικαίωμα να σχολιάσει. Κανένας δεν καταδικάζεται ή κανένας δεν χάνει στην ζωή. Σχετική έννοια η "επιστήμη" που μου πάει. Μακάρι να είχαμε 1.000 ζωές, να δοκιμάζαμε όλες τις επιστήμες και να βλέπαμε τι μας αρέσει. Εξάλλου όπως θέλει κάνει ο καθένας την ζωή του. Δεν μπορώ να πιστέψω κάποιο παιδί λυκείου χωρίς εικόνα από την αγορά εργασίας, να λέει ότι ήθελε κάτι άλλο από αυτό που πέρασε, όταν δεν ξέρει ούτε την επιστήμη που πέρασε, αλλά και ούτε σε αυτήν που θέλει να περάσει, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όπως μπορεί ο καθένας...και αν τελικά θα είναι αυτό που ονειρεύεται η νέα επιστήμη, είναι ένα τυχαίο παίγνιο...

Kώστα έχεις σκεφτεί να μην είναι τα πράγματα όπως τα φαντάζεσαι και να πικραθείς στην Ιατρική; :hmm:
Σαφώς και το έχω σκεφτεί φίλε μου Νίκο....
Αρχικά σόρρυ που αργησα να απαντήσω, διαβάζω προγραμματισμό μπας και περάσω(χλωμό)...
Επίσης, πέρασα αναλυτική γεωμετρία με 7.....τελειαααααααα
Ναι, στο θέμα μας....
Σαφως και το έχω σκεφτει....
Και μαλιστα πολυ....
Αλλα η ζωή ειναι ενα ρίσκο....
Αν δεν παιρνουμε ρίσκα δεν ζούμε.....(καποιος το έχει πει, αλλα μου διαφεύγει το όνομα)
Ίσως τελικά να μην πετύχω, αλλά προσπάθησα.....
Μετά αν δεν πετύχω θα παω με άλλο τρόπο, βλεπε μεταπτυχιακό.....
Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ασχοληθώ με τις επιστήμες υγείας.....
Συστίνω σε όλους, υπομονή - επιμονή - χαμόγελο - αισιοδοξία και.....μια καλή κοπελιά (και νεαρο οι κοπελιές) να τους στηρίζει και όλα θα πανε καλά......

Σφύριξε χαρούμενα μπορείς....Δες την φωτεινή πλευρά της ζωής.....
Ναι συμφωνώ ότι δεν πρεπει να σχολιάζουμε όπως αναφέρεις πιο πάνω.....
Καθένας ξερει τι είναι πραγματικά καλυτερο γι αυτόν.....
Καλά να περνάς φίλε μου....
Καλό πτυχίο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, δε μπορείς. Πολύ παλιά ίσχυε αυτό, το να κρατάς το βαθμό κάποιων μαθημάτων και να δώσεις μόνο ένα-δύο.
Σου έχω απαντήσει και στο άλλο θέμα.
Σχετικά, μπορείς να δεις και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Τώρα ψάχνω ψύλλους στα άχυρα:
Υπάρχει κανένας Τεχνολογική κύκλος 1ος ?
Προς το παρόν εδώ είμαστε μόνον 2 (Dias + Salex)
ασχετο αλλα εμας σημερα που μας δωσαν να συμπληρωσουμε ποια κατευθυνση θελουμε στην τεχνολογικη ειχε μονο τον εναν κυκλο! :worry:
οχι οτι ηθελα τον 1ο αλλα λεμε τωτα...
kalispera se olous ..thelo na doso panellinies me to 10% perisi eimouna theoritiki kai san mathima epilogis eixa viologia..tora thelo sxoli apo tetarto pedio mporo na doso mono pmathimatika genikis se panelladiko epipedo kai na kratiso tn vathmo m sta alla mathimata. euxaristo..

δεν γινεται να δωσεις μονο μαθηματικα και να κρατησεις τους βαθμους των αλλων....ή θα τα δωσεις ολα ή απλα συμπληρωνεις μηχανογραφικο αλλα δεν ανοιγεις τεταρτο πεδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παίδες διαβάστε αυτό το ηλεκτρονικό άρθρο
https://www.dromostherapeia.gr/index...0-05-12-10-08-30&catid=76:algeneral&Itemid=84
Καθώς βρήκα και αυτό το ιστολόγιο.....
https://enallaktikimathisi.blogspot.com/2009/12/blog-post_11.html
Ειδικά το πρώτο άρθρο είναι πραγματικά υπέροχο και....λεει αλήθειες....
Καλό ταξίδι παίδες...
Εύχομαι να είναι μακρύ το ταξίδι σας, να πατε σε πολλά λιμάνια
και τελικά να φτάσετε στις Ι Θ Α Κ Ε Σ σας....
Καλό ταξίδι, γιατί τώρα αρχίζει με ταχύπλοο....!!!!
Φιλικά ένας ταπεινός ταξιδευτής
Κωνσταντίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Αααααααααα δεν σκέφτεσαι καμια Βιολογία Κρήτης....
Ελα κάτω, εχει και πολύ καλες κοπελιές......:D:D:D
Μακάρι να γινόταν φίλε μου.Απ' ότι ακούω το Βιολογικό Κρήτης ειναι το καλύτερο της Ελλάδας. ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. Δυστυχώς,δεν μπορώ να περάσω εκτός Αθήνας για οικονομικούς λόγους.

@nPB Από τη μία συμφωνω και από την άλλη όχι.Συμφωνώ μεν επειδή δεν το έθεσα σωστά το θέμα.Όντως μπορει να βρει κανείς κάτι καλύτερο,αλλά αν ο στόχος σου είναι εξ αρχής μια συγκεκριμένη σχολή και δεν την πιάσεις τελικά,εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να το παρατήσεις και πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθειά σου.Αν για λόγους ανωτέρας βίας ή για προσωπικούς λόγους δεν ξαναδοκιμάσει,τότε δεν μπορώ να πω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μμμμμμ ναι είναι πολύ καλό το τμήμα Βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης...!!!
Αλλά είναι οντος καλητερα να είσαι κοντά στο σπίτι σου, λιγότερα έξοδα....;););););)

Παιδιά ενας καθηγητής μου, μου έφερε το παράδειγμα αυτό εδώ του ανθρώπου.....
Πραγματικά τον θαυμάζω....!!!
https://technomania1.blogspot.com/2008/03/blog-post.html
https://www.damtp.cam.ac.uk/user/tf227/

Εγω προσωπικά κανω την προσπάθειά μου, κι αν δεν πετύχω....
Θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους.....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγω προσωπικά κανω την προσπάθειά μου, κι αν δεν πετύχω....
Θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους.....!!!!
Έτσι μπράβο!!!:)
Να υπάρχει αισιοδοξία! Όχι "αν δεν πετύχω", "ΘΑ ΠΕΤΥΧΩ"!!
Γράψτο και σε πανό και βάλτο στο δωμάτιό σου να το βλέπεις κάθε πρωί μέχρι να το πιστέψεις...

Φοβέρος ο τύπος του άρθρου...
Θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ ένα παράδειγμα ατσάλινης θέλησης και προσπάθειας...
Όταν είπα στη Φυσικό στο φροντιστήριο μου, ότι θέλω μετά τη σχολή μου να σπουδάσω και Φυσική, μου είπε την "ιστορία" μιας φίλης της, η οποία αφού τελείωσε τη Νομική, πέρασε με κατατακτήριες στο Φυσικό και το τεελίωσε στα 4 έτη με βαθμό πτυχίου 8!!!!!

Ομολογώ ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι μια κοπέλα από έναν θεωρητικό κλάδο, κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις μίας τόσο απαιτητικής σχολής με τέτοια επιτυχία χωρίς η προηγούμενη σχολή της να της παρέχει το κατάλληλο επιστημονικό υπόβαθρο για να ανταποκριθεί στη νέα της σχολή. Όλοι ξέρουμε ότι είναι δύσκολο να τελειώσεις τις Φυσικομαθηματικές σχολές στα 4 χρόνια, ειδικά με αυτό το βαθμό. Νομίζω ότι πολλοί φοιτητές του Φυσικού θα τη ζήλευαν...

Ξέρω ότι το παράδειγμα της κοπέλας είναι αληθινό γιατί μου το είπε πολύ έμπιστος άνθρωπος (η Φυσικός) και πραγματικά μετά από αυτό, έχω πιστεί πως όταν κάτι το θέλουμε πολύ, το πιστεύουμε και αγωνιζόμαστε για να το πετύχουμε τότε...ναι, θα τα καταφέρουμε!!

Καλή επιτυχία λοιπόν, σε όλους εμάς που βάζουμε στόχους (ενίοτε και δυσκολοκατάκτητους), προσπαθούμε και παλεύουμε για να κάνουμε πράξη τα όνειρά μας...!!! :):):D:D

Φιλικά, το ποπ κορν :popcorn::popcorn::popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
@nPB Από τη μία συμφωνω και από την άλλη όχι.Συμφωνώ μεν επειδή δεν το έθεσα σωστά το θέμα.Όντως μπορει να βρει κανείς κάτι καλύτερο,αλλά αν ο στόχος σου είναι εξ αρχής μια συγκεκριμένη σχολή και δεν την πιάσεις τελικά,εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να το παρατήσεις και πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθειά σου.Αν για λόγους ανωτέρας βίας ή για προσωπικούς λόγους δεν ξαναδοκιμάσει,τότε δεν μπορώ να πω κάτι.

Ξέρω άτομο που πέρασε εκεί που δεν ήθελε και ήθελε κάτι συγκεκριμένο το οποίο δεν έπιασε λόγω μορίων. Οπότε αποφασίζει και ξαναδίνει και περνάει στην σχολή που ήθελε και ήταν όνειρο ζωής. Ούτε και εκεί του άρεσε. Ξαναδίνει και περνάει αλλού. Ούτε και εκεί του άρεσε. Ξαναδίνει και επιστρέφει στην πρώτη και ακόμη σπουδάζει...:) Οπότε όλα υποκειμενικά είναι. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izzy93

Νεοφερμένος

Η Ιζαμπέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν κάποιος θέλει κάτι πολύ,πρέπει να το κυνηγάει.Τώρα αν πετύχει το στόχο του και πάλι δεν είναι ευχαριστημένος,μάλλον πρόκειται για άτομο που ή διάλεξε σχολή κύρους/χρημάτων/συνηθέστερη επιλογή υποψηφίων ή είναι κυκλοθυμικός.Οπότε δεν είναι υποκειμενικό το θέμα.Μάλλον ο γνωστός σου είναι ανόητος npb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όταν κάποιος θέλει κάτι πολύ,πρέπει να το κυνηγάει.Τώρα αν πετύχει το στόχο του και πάλι δεν είναι ευχαριστημένος,μάλλον πρόκειται για άτομο που ή διάλεξε σχολή κύρους/χρημάτων/συνηθέστερη επιλογή υποψηφίων ή είναι κυκλοθυμικός.Οπότε δεν είναι υποκειμενικό το θέμα.Μάλλον ο γνωστός σου είναι ανόητος npb.

Δεν είναι θέμα ανοησίας...!!! :confused: Προφανώς γνώρισε το αντικείμενο αυτός ο ίδιος και διαμόρφωσε άποψη..!Πρώτη φορά το ακούς κάτι τέτοιο;Δε σου έχει συμβεί σε κάνενα κομμάτι της ζωής σου κάτι,απροσδόκητα,να αποδειχθεί κατώτερο των προσδοκιών σου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ανοησίας...!!! :confused: Προφανώς γνώρισε το αντικείμενο αυτός ο ίδιος και διαμόρφωσε άποψη..!Πρώτη φορά το ακούς κάτι τέτοιο;Δε σου έχει συμβεί σε κάνενα κομμάτι της ζωής σου κάτι,απροσδόκητα,να αποδειχθεί κατώτερο των προσδοκιών σου;:hmm:

Ακριβώς όπως το λέει η Κων/να. Μια χαρά κοπέλα είναι...:redface: :D Τύπισσα. Απλά άλλα περίμενε και άλλα τις βγήκαν. Πόσες φορές κάποια όνειρα παραμένουν όνειρα, γιατί η πραγματικότητα απέχει έτη φωτός και είναι άσχημη; :/: Μην ξεχνάμε, ότι με έλλειψη ΣΕΠ και σωστής καθοδήγησης Σχολείου-Πανεπιστημίου, τα λάθη στις επιλογές είναι συχνά. Οι επιστήμες κατά 99% διαφέρουν από αυτό που φανταζόμαστε. Ή από αυτό που νομίζουμε ότι είναι σαν μαθητές λυκείου. Εξάλλου μην ξεχνάμε, ότι άλλη η ωριμότητα επιλογών στα 18 και άλλη στα 22. Ο χρόνος σε κάνει να βλέπεις πράγματα με άλλο μάτι. Αλλάζουν οι προτιμήσεις σου. Και στο θέμα των σπουδών. Δεν πιστεύω ότι όσοι δεν "ξαναπροσπαθούν" να μπουν στον υποτειθέμενο στόχο-σχολή θα χαθούν. 50%-50% είναι η πιθανότητα επιτυχίας και στις δυο περιπτώσεις. Ή θα σου αρέσει ή όχι ασχέτως αν ήταν ή όχι η πρώτη σου δαγκωτή επιλογή. Σημασία έχει πόσο θα αγωνιστείς να φέρεις εις πέρας το πρόγραμμα σπουδών χωρίς να ισοπεδωθείς και από εκεί και πέρα να γίνεις ένας σωστός άνθρωπος και φυσικά, ένας σωστός επιστήμονας-επαγγελματίας. Προσωπικά, δεν έχω ακούσει κάποιον άνθρωπο να είναι ικανοποιημένος από το επάγγελμά του είτε αυτό έχει επιστήμη είτε όχι. "Ζηλεύουν" με την καλή έννοια κάποιο άλλο επάγγελμα και μένουν στο "αν". Και πάλι υποθετικό είναι με τεράστιο ρίσκο. Όλοι είναι απογοητευμένοι και απλά παλεύουν για την επιβίωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top