Cambridge CPE vs Michigan ECPE

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά, μόλις πήρα το michigan, και έχω ήδη σκέφτομαι τί θα κάνω με το proficiency. Αν έχω πάρει και το cambridge ποιο με συμβουλεύετε να δώσω; Το ξέρω οτι και τα δύο είναι το ίδιο αναγνωρισμένα κτλπ. Απλώς θα ήθελα να μάθω ποιο θα ήταν ποιο εύκολο για μαθητή 3ης γυμνασίου (το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει ότι το cambridge είναι δύσκολο για μαθητές γυμνασίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
καλως ήρθες πρώτα απ'όλα! :D moving on... το michigan ecpe ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ευκολότερο,αλλά όπως με το cambridge cpe(νομίζω έτσι το λένε),αντιστοιχούν στο επίπεδο άριστης γνώσης,δλδ και τα δ'υο δεν είναι ''εύκολα''.... ειδικά με το ecpe,χρειάζεσαι πολυ λεξιλόγιο και γρήγορη αντίδραση στις ασκήσεις... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατεβάσεις sample tests,past papers των 2 πτυχίων και σε real time να καταλάβεις αν μπορεις ή οχι... επίσης,απ'όσο ξέρω(διορθώστε με αν κάνω λάθος) τώρα δεν υπάρχουν προυποθέσεις για να δώσεις proficiency cambridge,michigan... δλδ,δν χρειάζεται να έχεις λοουερ... (κλύτερα όμς να το ψάξεις λίγο το τελευταίο π είπα,γ ν μν σε πάρω στν λαιμό μου!)

α! και μην το ψάχνεις κάποιο πτυχίο user friendly για μαθητ'ες γυμνασίου,δεν υπάρχει ξεχωριστο proficiency !,παντς αν έχεις τς γνώσεις,γτι να φτάσεις λύκειο να δώσεις? εννοώ,μν σε φοβίζουν τα κείμενα,γτι όποιο επίπεδο c2 να δώσεις, το επίπεδο είναι αριστη γνώση και κτλβες μόνο απο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
1ον συγχαρητηρια που πηρες το michigan!:no1:
λοιπον απο οσα εχω ακουσει
αλλα και εχοντας δει τι περιπου περιλαμβανει το καθε πτυχιο
πιστευω οτι το michigan prof δηλαδη ecpe ειναι πολυυ πιο ευκολο
απο το cambridge!
βεβαια θα συφωνησω με την προλαλησα οτι το ecpe εχει αρκετα δυσκολο λεξιλογιο πολυ εξεζητημενο-που δυσκολα το συναντας καπου
αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πιο ευκολο απο το αγγλικο prof!
καλη σ επιτυχια και ελπιζω να βοηθησα:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει διαφορά στο επίπεδο δυσκολίας,αλλά διαφέρει στην προετοιμασία που έχει κάνει ο καθένας όλα αυτά τα χρόνια.
Για παράδειγμα,στο michigan χρειάζεται να δίνεις υπερβολικά γρήγορες απαντήσεις.
Τώρα το που είσαι καλύτερος,είναι κάτι το οποίο μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου κάνοντας διάφορα past papers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δωσε και τα δυο και αν εχεις το επιπεδο θα τα περασεις!
Δεν υπαρχει κατ εμε καποια θεωρητικη δυσκολία.
Ο τροπος εξετασης αλλάζει!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratatouille

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το Michigan αναγνωρίζεται εξίσου με το Cambridge και είναι και πιο εύκολο οπότε δν υπάρχει λόγος να δωσεις Cambridge αφού είναι πανδύσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BARBIE

Νεοφερμένος

Η BARBIE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kατά τη γνώμη το Cambrige είναι πάρα πολύ δύσκολο, όμως και το Michigan δεν πάει πίσω εγώ θα σου προτείνω το Edexcell είναι σχετικά καινούργιο και έχει ακριβώς την ίδια αναγνώριση και με τα άλλα δύο.Η διαφορά του από τα άλλα δυο είναι οτί βασίζετε στο λεξιλόγιο , δέν έχει καθόλου γραμματική:no1: έχει δυο κείμενα με ασκήσεις δυο εκθέσεις ακουστικό που είναι γελίο και προφορίκο.Είναι πολύ εύκολο και έχει ακριβώς την ίδια αναγνώριση.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει διαφορά στο επίπεδο δυσκολίας,αλλά διαφέρει στην προετοιμασία που έχει κάνει ο καθένας όλα αυτά τα χρόνια.
Για παράδειγμα,στο michigan χρειάζεται να δίνεις υπερβολικά γρήγορες απαντήσεις.
Τώρα το που είσαι καλύτερος,είναι κάτι το οποίο μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου κάνοντας διάφορα past papers.


Δε συμφωνώ. Το cambridge έχει σαφώς πιο δύσκολο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε συμφωνώ. Το cambridge έχει σαφώς πιο δύσκολο επίπεδο.

Σωστός. Ο τρόπος εξέτασης ανεβαζει πολύ το επίπεδο δυσκολίας. Εγώ που τα έχω δώσει και τα 2 μπορώ να πω ότι το cambridge έχει πολύ πιο ανεβασμένο επίπεδο και ότι για να το περάσεις πρέπει να ξέρεις χιλια δυο πράγματα παραπάνω που στο michigan ούτε καν τα συναντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σωστός. Ο τρόπος εξέτασης ανεβαζει πολύ το επίπεδο δυσκολίας. Εγώ που τα έχω δώσει και τα 2 μπορώ να πω ότι το cambridge έχει πολύ πιο ανεβασμένο επίπεδο και ότι για να το περάσεις πρέπει να ξέρεις χιλια δυο πράγματα παραπάνω που στο michigan ούτε καν τα συναντάς.

Πλέον γίνονται προσπάθειες και από το Michigan και από το Edexcel να ανεβάσουν κατά πολύ το επίπεδο τους.
Μιλάω εκ πείρας,αφού έδωσα και τα 2 proficiency τον Μαϊο και πιστέψτε με δεν έχουν καμία σχέση με past papers παλαιότερων χρόνων.

ΥΣ:Για proficiency μιλάω πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πλέον γίνονται προσπάθειες και από το Michigan και από το Edexcel να ανεβάσουν κατά πολύ το επίπεδο τους.
Μιλάω εκ πείρας,αφού έδωσα και τα 2 proficiency τον Μαϊο και πιστέψτε με δεν έχουν καμία σχέση με past papers παλαιότερων χρόνων.

ΥΣ:Για proficiency μιλάω πάντα.

Αυτό δεν γινετε μόνο στο Proficiency φιλε Valandil αλλα και στο Lower pου εδωσα εγω τον Μαιο.Καμια σχεση past papers και και τα sample papers των βιβλίων με την πραγματική εξέταση!:nono::(;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
michigan.απο ο,τι ξερω τοu cambridge δν παλευεται...νταξει ουτε του michigan ειναι ευκολο αλλα ειναι προτιμοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πιο δύσκολο είναι το Cambridge αντικειμενικά. Michigan το πήρε μια συμμαθητριά μου όταν ήμασταν στην Α Λυκείου. Το Cambridge είναι μεγαλύτερης δυσκολίας και δε βγαίνει έτσι απλά. Απαιτεί πολλά. Δεν έχω δώσει ακόμη κανένα απο τα δυο σε επίπεδο Proficiensy, αλλά η καθηγήτρια μου μου 'χε πει πως το Cambridge έχει απαιτήσεις σε σχέση με το michigan.
Πάντως επειδή Lower έδωσα Cambridge, εγώ προτιμώ το αγγλικό απότ ο αμερικάνικο, άσχετα αν είναι πιο δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eπειδή εγώ τα έχω δοκιμάσει και τα δυο, μπορώ με σιγουριά να πω ότι το cambridge εμβαθύνει πάρα πολύ στη γλώσσα, δεν στέκεται σε standard πράγματα όπως το michigan. Θα χρειαστείς πολύ πιο καλή γνώση για να πάρεις το cambridge. Είναι και ο εξουθενωτικός τρόπος εξέτασης που το κάνει πολύ πιο δύσκολο. Περισσότερες ασκήσεις, περισσότερα πράγματα που εξετάζονται και φυσικά περισσότερες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eπειδή εγώ τα έχω δοκιμάσει και τα δυο, μπορώ με σιγουριά να πω ότι το cambridge εμβαθύνει πάρα πολύ στη γλώσσα, δεν στέκεται σε standard πράγματα όπως το michigan. Θα χρειαστείς πολύ πιο καλή γνώση για να πάρεις το cambridge. Είναι και ο εξουθενωτικός τρόπος εξέτασης που το κάνει πολύ πιο δύσκολο. Περισσότερες ασκήσεις, περισσότερα πράγματα που εξετάζονται και φυσικά περισσότερες ώρες.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Δημήτρη,καθως στο Καιμπριτζ σε ζητα πραγματα τα οποια ουτε κατα διάνοια δεν ζητανε στο Michigan ECPE!Κατα τα άλλα ομως το επίπεδο της γλωσσας που εξεταζετε ειναι σχεδον το ίδιο.;)Μπορει να ειναι πιο δυσκολο αναλογικά,εχεις ομως τα καταλληλα χρονικα περιθωρια για να απαντησεις με σαφηνεια σε όλα τα ερωτήματα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Δημήτρη,καθως στο Καιμπριτζ σε ζητα πραγματα τα οποια ουτε κατα διάνοια δεν ζητανε στο Michigan ECPE!Κατα τα άλλα ομως το επίπεδο της γλωσσας που εξεταζετε ειναι σχεδον το ίδιο.;)Μπορει να ειναι πιο δυσκολο αναλογικά,εχεις ομως τα καταλληλα χρονικα περιθωρια για να απαντησεις με σαφηνεια σε όλα τα ερωτήματα!;)

Το επίπεδο της γλώσσας είναι ακριβώς το ίδιο,απλά στο μεν Cambridge εξετάζουν περισσότερα πράγματα σε πολύ περισσότερη ώρα,ενώ στο Michigan εξετάζουν λιγότερα πράγματα (ίδιας δυσκολίας κατ'εμέ) αλλά σε ελάχιστο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wtf

Νεοφερμένος

Ο wtf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάντως στο φροντιστήριο που πήγαινα, που γενικά θεωρείται ότι έχει υψηλές επιδόσεις, οι πιο πολλοί πήραν το ecpe το Μάιο ενώ το cpe το πήραν πολύ λιγότεροι... Είναι αρκετά πιο thorough η εξέταση στο cpe και αν δεν το έχεις λιώσει λίγο το θέμα δύσκολα περνάς.
Στο michigan μπορεί να σε πιέζει ο χρόνος αλλά μην ξεχνάμε ότι η διόρθωση της έκθεσης όπως και το αντίστοιχο προφορικό κομμάτι (όπου πρέπει να καταβάλλεις κάθε δυνατή προσπάθεια για να κοπείς... :P ) είναι πολύ πιο επιεικής σε σχέση με τη διόρθωση του cpe..δηλαδή μπορεί η ίδια έκθεση που περνάει με LP στο michigan να κοπεί στο Cambridge.

Γενικότερα, αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την πίεση του χρόνου (κοινώς αν είναι ξουράφι..) τότε του συνιστώ ανεπιφύλακτα το ecpe. either way, imo regardless of your personal inclination, chances are you will be much better off if you opt for the ecpe exam..(για να μην ξεχνιόμαστε..) the end :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πάντως στο φροντιστήριο που πήγαινα, που γενικά θεωρείται ότι έχει υψηλές επιδόσεις, οι πιο πολλοί πήραν το ecpe το Μάιο ενώ το cpe το πήραν πολύ λιγότεροι... Είναι αρκετά πιο thorough η εξέταση στο cpe και αν δεν το έχεις λιώσει λίγο το θέμα δύσκολα περνάς.
Στο michigan μπορεί να σε πιέζει ο χρόνος αλλά μην ξεχνάμε ότι η διόρθωση της έκθεσης όπως και το αντίστοιχο προφορικό κομμάτι (όπου πρέπει να καταβάλλεις κάθε δυνατή προσπάθεια για να κοπείς... :P ) είναι πολύ πιο επιεικής σε σχέση με τη διόρθωση του cpe..δηλαδή μπορεί η ίδια έκθεση που περνάει με LP στο michigan να κοπεί στο Cambridge.

Γενικότερα, αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την πίεση του χρόνου (κοινώς αν είναι ξουράφι..) τότε του συνιστώ ανεπιφύλακτα το ecpe. either way, imo regardless of your personal inclination, chances are you will be much better off if you opt for the ecpe exam..(για να μην ξεχνιόμαστε..) the end :thanks:

Συμφωνω μαζι σου wtf,αλλά να μην ξεχνίομαστε οτι το CPE ειναι πιο φιλολογικού επιπέδου πτυχιο καθώς και η έκθεση και τα προφορικά περνάν απο κόσκινο ωσπου να δωθεί η κατάλληλη βαθμολογία.
Σε αντιθεση με τα προφορικά του Michigan τα οποία ο εξεταστής μπορεί να σου βάλει οτι βαθμό αρέσκεται χωρίς να ηχογραφείτε η εξέταση για επιπρόσθετη βαθμολογία:D:P.Τωρα για την εκθεση,πιστευω οτι το Michigan βάζει τωρα τελευταία κατι κουφά θέματα,αλλα βαθμολογεί επιεικέστατα.Φετος στο φροντηστηριο μου και τα δύο κορίτσια που εδωσαν ECPE ειχαν "P" στην εκθέση.
Τωρα σχετικα με το GCVR και το Listening είναι θεμα γνώσεων και καλού αυτιού,αλλα γενικά παλεύεται η κατάσταση!Τωρα εγω πιστεύω για να κατατοπιστεί ο καθενας και να δει τι του πάει περισσότερο,ενα past paper αρκει.;)
(Ποπο,δειτε ποσα έγραψα:P:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θέλω να αναφερθώ σε κάτι που δεν διευκρινίστηκε παραπάνω.

Το Cambridge Proficiency in English είναι σαφώς πιο δύσκολο και επικυρώνει τις πραγματικές γνώσεις του μαθητή σε επίπεδο Proficiency πιο αντιπροσοπευτικά από κάθε άλλο πτυχίο (Michigan , Endexel κτλ.).Γι' αυτό το λόγο θέλει και καλύτερη προετοιμασία, όπως επισης και περισσότερο χρόνο εξέτασης (5.5 ώρες περίπου), και όχι σαν το Michigan που ο μαθητής εξετάζεται 3 ώρες (χοντρά,χοντρά)...ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!! 3 ώρες σε επίπεδο Proficiency????

Θα ήθελα, επίσης, να σημειώσω πως το πτυχίο του Cambridge στο εξωτερικό είναι πολύ πιο αξιοσέβαστο απ' το Michigan (ιδιαίτερα στο Ηνωμένο Βασίλειο), άσχετα αν στο Ελλαδιστάν Michigan,Cambridge κτλ. τα βάζουν όλα στο ίδιο καζάνι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θέλω να αναφερθώ σε κάτι που δεν διευκρινίστηκε παραπάνω.

Το Cambridge Proficiency in English είναι σαφώς πιο δύσκολο και επικυρώνει τις πραγματικές γνώσεις του μαθητή σε επίπεδο Proficiency πιο αντιπροσοπευτικά από κάθε άλλο πτυχίο (Michigan , Endexel κτλ.).Γι' αυτό το λόγο θέλει και καλύτερη προετοιμασία, όπως επισης και περισσότερο χρόνο εξέτασης (5.5 ώρες περίπου), και όχι σαν το Michigan που ο μαθητής εξετάζεται 3 ώρες (χοντρά,χοντρά)...ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!! 3 ώρες σε επίπεδο Proficiency????

Θα ήθελα, επίσης, να σημειώσω πως το πτυχίο του Cambridge στο εξωτερικό είναι πολύ πιο αξιοσέβαστο απ' το Michigan (ιδιαίτερα στο Ηνωμένο Βασίλειο), άσχετα αν στο Ελλαδιστάν Michigan,Cambridge κτλ. τα βάζουν όλα στο ίδιο καζάνι...:)

Ξέρεις όμως πόσο κουραστικό ειναι φίλε alexgreen να εξετάζεσαι 6-7 ώρες στο Cambridge?Εγω που έδωσα Cambridge FCE που είναι και κατι λιγότερο απο 5 ώρες και είμουν αναγκασμένος να ειμαι εκει απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 15.30 πραγματικά τα φτυσα.:'(
Ειπαμε να γίνετε μια εξέταση εις βαθος αλλα οχι και 7 ωρες για το Proficiency!Προς θεού!:nono:Για αυτό και γω ειμαι υπέρ των γρήγορων εξετάσεων τύπου Michigan;)

Tωρα σχετικά με την αναγνώριση,ειναι μεγάλη ιστορία αλλα θα συμφωνησω μαζι σου οτι το Cambridge εχει σαφως καλυτερη αναγνωριση σε Ηνωμένω Βασίλειο και σε πολύ λιγα πανεπιστήμια της Αμερικής,σε αντίθεση με το Michigan στο οποιο η αναγνώριση του δεν ειναι τόσο μεγάλη όσο του CPE.

Τεσπα,εγω πιστεύω οτι κάποιος πρέπει να διαλέξει αυτο που του αρέσει και οχι αυτο που τα του υποδείξουν!:xixi:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top