Ποιο ζευγάρι γλωσσών σας ταιριάζει περισσότερο;

ποιο ζευγαρι γλωσσων σας ταιριαζει περισσοτερο?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 95)
  • αγγλικα+γαλλικα

    Ψήφοι: 21 22.1%
  • αγγλικα+γερμανικα

    Ψήφοι: 20 21.1%
  • αγγλικα+ιταλικα

    Ψήφοι: 7 7.4%
  • αγγλικα+ισπανικα

    Ψήφοι: 12 12.6%
  • γαλλικα+ιταλικα

    Ψήφοι: 5 5.3%
  • γαλλικα+ισπανικα

    Ψήφοι: 5 5.3%
  • γερμανικα+ολανδικα

    Ψήφοι: 4 4.2%
  • αγγλικα+ρωσικα

    Ψήφοι: 4 4.2%
  • αγγλικα + κινεζικα

    Ψήφοι: 3 3.2%
  • αλλο

    Ψήφοι: 14 14.7%

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
για πειτε!εμενα το ζευγαρι αγγλικα-γαλλικα!τα συνδυαζω ωραια!η μια γλωσσα βοηθαει στο μυαλο μου την αλλη!αλλα αργοτερα θα ηθελα να μαθω και ιταλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εγω θα ελεγα γαλλικα ιταλικα απο τις επιλογες που εχει και γενικοτερα ιταλικα ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω θα ελεγα γαλλικα ιταλικα απο τις επιλογες που εχει και γενικοτερα ιταλικα ισπανικα
γιατι δεν ψηφιζεις κανονικα?καλυτερα θα ειναι ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
γιατι δεν ψηφιζεις κανονικα?καλυτερα θα ειναι ετσι!
δεν ψηφισα ε? πηγα να ψηφισω αλλα ποσταρα και το ξεχασα... θα ψηφισω τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
δεν ψηφισα ε? πηγα να ψηφισω αλλα ποσταρα και το ξεχασα... θα ψηφισω τωρα...
οκ στο λεω γιατι ειναι καλο να μαζευονται ψηφοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ψηφιστε και κανενας αλλος!ελατε να ανεβαινουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οταν λες ζευγαρι?Ποιες μπορω και μιλαω ή ποιες εχουν κοινα χαρακτηριστικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Οταν λες ζευγαρι?Ποιες μπορω και μιλαω ή ποιες εχουν κοινα χαρακτηριστικα?
ποιες μπορεις εσυ να μιλας και γενικα το ζευγαρι γλωσσων που σου ταιριαζει εστω και στο αυτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
αγγλικα-σερβικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ποιες μπορεις εσυ να μιλας και γενικα το ζευγαρι γλωσσων που σου ταιριαζει εστω και στο αυτι!
μπορω και μιλαω αγγλικα και γερμανικα,στο αυτι και γραμματικα βεβαια δε θα ελεγα πως εχουν και πολλες ομοιοτητες.Η γερμανικη περισσοτερο με ην ελληνικη γλωσσα σε λατινικο αλφαβητο μου μοιαζει.Αν μοιαζουν καποιες γλωσσες μεταξυ τους,αυτες ειναι ισπανικα-πορτογαλικα for sure ,και αρκετες βαλκανικες μεταξυ τους.Η γερμανικη μοιαζει και στην Ολλανδικη επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
μπορω και μιλαω αγγλικα και γερμανικα,στο αυτι και γραμματικα βεβαια δε θα ελεγα πως εχουν και πολλες ομοιοτητες.Η γερμανικη περισσοτερο με ην ελληνικη γλωσσα σε λατινικο αλφαβητο μου μοιαζει.Αν μοιαζουν καποιες γλωσσες μεταξυ τους,αυτες ειναι ισπανικα-πορτογαλικα for sure ,και αρκετες βαλκανικες μεταξυ τους.Η γερμανικη μοιαζει και στην Ολλανδικη επισης.
συμφωνω μαζι σου αν και στο ακουσμα μπορω να πω οτι η αγγλικη εχει ομοιοτητες με την γερμανικη!και εχει επηρεαστει απο εκει στο λεξιλογιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα Αγγλικά -Ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα Αγγλικά -Ισπανικά!
ημουν σιγουρος ραφαελα για σενα!εισαι η βασιλισσα των ισπανικων στο φορουμ!αχχαχαχ!

αγγλικα-σερβικα
εισαι απο σερβια?την μιλας την γλωσσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
ημουν σιγουρος ραφαελα για σενα!εισαι η βασιλισσα των ισπανικων στο φορουμ!αχχαχαχ!


εισαι απο σερβια?την μιλας την γλωσσα?

χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εισαι απο σερβια?την μιλας την γλωσσα?
Oxι δεν είμαι από τη Σερβία αλλά μιλάω τη γλώσσα. Άρχισα να μαθαίνω λόγω του κυρίου στη photo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως Ισπανικά/Πορτογαλικά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνονται. Από ένστικτο βασικά κυρίως λόγω ακουσμάτων και από τις 2 γλώσσες υποπτεύομαι πως έχουν κάμποσες διαφορές (χαρακτηριστικό είναι και το ç που δεν υπάρχει στα Ισπανικά αν δεν κάνω λάθος). Από ένα μικρό σερτς βρήκα αυτό:
https://en.wikipedia.org/wiki/Differences_between_Spanish_and_Portuguese
οπότε υποθέτω πως για να υπάρχει ολόκληρο άρθρο στην wiki υπάρχουν και αρκετές διαφορές.

Anyway, on topic, αδυνατώ να συλλάβω το νόημα του θέματος, γενικά δεν έχω γλώσσες που να "ταιριάζουν" στο μυαλό μου. Μιλάω Αγγλικά/Γαλλικά και θέλω να μάθω Τούρκικα, μετράει; =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Αγγλικα-Γερμανικα,αλλα και γω θελω να μαθω τουρκικα!!
Να κανουμε ενα group μαζι χριστιαννα?:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αγγλικα-Γερμανικα,αλλα και γω θελω να μαθω τουρκικα!!
Να κανουμε ενα group μαζι χριστιαννα?:D:D
ααααααααα και εγω θελω!:redface::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως από άποψη λεξιλογίου ταιριάζουν αγγλικά-γερμανικά(πολλές λέξεις είναι σχεδόν ίδιες αν όχι ολόιδιες!),αγγλικά-γαλλικά(πολλές λέξεις επιπέδου C2 έχουν ρίζα τα γαλλικά) και ισπανικά-ιταλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι ειναι ωραιες οι ξενες γλωσσες!!!!

Κάτι μου λέει πως Ισπανικά/Πορτογαλικά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνονται. Από ένστικτο βασικά κυρίως λόγω ακουσμάτων και από τις 2 γλώσσες υποπτεύομαι πως έχουν κάμποσες διαφορές (χαρακτηριστικό είναι και το ç που δεν υπάρχει στα Ισπανικά αν δεν κάνω λάθος). Από ένα μικρό σερτς βρήκα αυτό:
https://en.wikipedia.org/wiki/Differences_between_Spanish_and_Portuguese
οπότε υποθέτω πως για να υπάρχει ολόκληρο άρθρο στην wiki υπάρχουν και αρκετές διαφορές.

Anyway, on topic, αδυνατώ να συλλάβω το νόημα του θέματος, γενικά δεν έχω γλώσσες που να "ταιριάζουν" στο μυαλό μου. Μιλάω Αγγλικά/Γαλλικά και θέλω να μάθω Τούρκικα, μετράει; =D
ναι βρε γραψε εδω την γνωμη σου!τα παντα μετρανε αλλα θα ηθελα σε παρακαλω να ψηφισεις ομως!παντως δεν μιλαω μονο φωνητικα αν μοιαζουν αλλα και γραπτ ακαι λεξιλογια!ως συνολο!ας πουμε αγγλικα και γαλλικα στο λεξιλογιο ειναι κατα 37% ιδια!χωρια και αλλο ποσοστο που ειναι απο λατινικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top