Σχετικά με το ΑΦΜ

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είχα βγάλει ΑΦΜ όταν ήμουν στο πρώτο έτος ώστε να κάνω μια σύνδεση ADSL forthnet. Τελικώς, μόνο εκεί το χρησιμοποίησα και όταν μετακόμισα και διέκοψα τη σύνδεση αυτή πλέον δεν είχα τίποτα για να βλέπω το ΑΦΜ μου. Έχω χάσει και το χαρτί της εφορίας, και όσους λογαριασμούς forthnet είχα, οπότε το έχω χάσει εντελώς, με αποτέλεσμα πλέον να είναι σαν να μην έχω ΑΦΜ.
Ξέρετε πως μπορώ να το ανακτήσω; Πρέπει να πάω στην εφορία που το είχα βγάλει (είναι στη Θεσ/νίκη!!) ή μπορώ και σε άλλη; Μήπως να το ακυρώσω και να βγάλω άλλο; Γίνεται αυτό;
Επίσης κάτι ακόμα. Γίνεται να βγάλω εκκαθαριστικό εφορίας (έστω κενό) απλώς με το ΑΦΜ? Πως μπορώ να βγάλω εκκαθαριστικό δεδομένου οτι δεν έχω δουλέψει ποτέ "επίσημα" (if you know what I mean :redface: ) ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ζητας επανεκδοση απο την εφορια που ανηκεις πιδι μ!
σιγα τα ωα!


εμ ναι, ειναι σαλονικα ειπαμε ε?
χμ... ρωτα σε κεπ τοτε.
λογικα μπορουν να στο στειλουν με φαξ και απο την εφορια αλλα μπορει να υπαρχει κι αλλη πατεντα, οποτε δες κεπ..

νομιζω δε μπορεις να βγαλεις αλλο!

για να βγαλεις εκκαθαριστικο πρεπει να κανεις και δηλωση... κανεις εσυ η μπα?

εγω αυτα δε τα ξερω καλα... η λογιστρια μου..
οποτε για αυτο να απαντησει αλλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ανήκω στην εφορία της Θεσ/νίκης, εκεί ζούσα τότε και γι'αυτό το έβγαλα εκεί! Πλέον δεν ζω εκει!
Δήλωση όχι δεν κάνω, αφού σύμφωνα με την εφορία δεν έχω δουλέψει ποτέ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συμφωνα με την εφορια, κι εγω:P
εχεις περιουσιακα στοιχεια στο ονομα σου ομως? :P
εκει που το βγαλες, εκει ανηκεις.
εκει θα ζητησεις επανεκδοση.
λογικα, τι σκατα, μπορει να γινει και μεταφορα υποθετω αφου πλεον εισαι αθηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Περιουσιακά στοιχεία στο όνομα μου λογικά έχω. Όλο και κάτι θα μου χουν γράψει οι γονείς μου. Αυτό σημαίνει οτι μπορώ να βγάλω εκκαθαριστικό;
Ελπίζω να μπορεί να γίνει μεταφορά :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νομιζω πως ναι, γιατι κι εγω σε μια τετοια κατηγορια ειμαι..
ε και η μεταφορα να μη γινεται τι σκας ρε παιδι μου? θα σου στειλουν το πρωτουπο, το βγαζεις μερικα επικυρωμενα φ/α και εισαι οκ.
παντως θα ναι πολυ αθλιοι αν δεν εχουν προνοησει γαι μεταφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λοιπόν... Ποτέ δεν εκδίδουμε δεύτερο ΑΦΜ. Δείτε αυτό:


Δεν είναι πρόσφατο, αλλά πιστεύω ότι θα ισχύει το ίδιο.
Οδηγίες για την ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων του N.2523/1997 (ΦΕΚ
179/Α'/11.9.1997) "Διοικητικές και ποινικές κυρώσεις στη φορολογική νομοθεσία
και άλλες διατάξεις"
1125403/2171/Α0012/ΠΟΛ.1317/2.12.1997​


ΣΤβ' Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (Δ/νση Μητρώου)
Παράγραφος 1 - Εδάφιο τρίτο

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του τρίτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου αυτού του νέου νόμου, επιβάλλεται πρόστιμο δέκα εκατομμυρίων (10.000.000) δραχμών, σε όποιο πρόσωπο (φυσικό ή νομικό), κοινοπραξία, κοινωνία του Αστικού Δικαίου ή ένωση προσώπων κ.λπ. κατέχει και χρησιμοποιεί περισσότερους από έναν ΑΦΜ.
Διευκρινίζεται ότι οι όροι "κατέχει και χρησιμοποιεί" έχουν την έννοια ότι, για
να επιβληθεί το πρόστιμο αυτού του εδαφίου, πρέπει το πρόσωπο το ίδιο εν γνώσει του και να έχει αποκτήσει, αλλά και να χρησιμοποιεί δύο ή και περισσότερους ΑΦΜ.
Επομένως, όταν διαπιστώνεται ότι κάποιος αποδεδειγμένα έχει προβεί σε ενέργειες για να αποκτήσει περισσότερους του ενός ΑΦΜ, όπως π.χ. έχει υποβάλει δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος σε διαφορετικές ΔΟΥ ή έχει υποβάλει δηλώσεις ενάρξεων εργασιών σε πέραν της μίας ΔΟΥ και κατ' αυτό το τρόπο αποκτά και κατέχει περισσότερους του ενός ΑΦΜ και χρησιμοποιεί αυτούς τους ΑΦΜ για πράξεις που ενδεικτικά αναφέρονται παρακάτω, όπως:
  • όταν εκδίδονται φορολογικά στοιχεία (επισημαίνεται εδώ ότι, σε αντιδιαστολή με τις διατάξεις του ΚΒΣ, το πρόστιμο αυτό επιβάλλεται στον εκδότη τιμολογίων που σκοπίμως έχει αποκτήσει και χρησιμοποιεί διαφορετικούς ΑΦΜ για την έκδοση των φορολογικών του στοιχείων),
  • όταν λαμβάνονται φορολογικά στοιχεία με τη χρήση διαφορετικών ΑΦΜ με υπαιτιότητα του λήπτη (δηλώνει, δηλαδή, στους εκδότες των φορολογικών στοιχείων κάθε φορά και διαφορετικό ΑΦΜ, που ακριβώς επειδή τους κατέχει, είναι αδύνατη η διερεύνηση από πλευράς εκδότη),
  • όταν υποβάλλονται σκόπιμα φορολογικές δηλώσεις με διαφορετικούς ΑΦΜ, π.χ. διπλές φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος σε διαφορετικές ΔΟΥ, υποβολή δήλωσης ΦΠΑ ή παρακρατούμενων φόρων και τελών με άλλο ΑΦΜ απ' αυτό της δήλωσης
    φορολογίας εισοδήματος,
  • όταν αιτούνται πιστοποιητικά ή βεβαιώσεις ή αποδεικτικά (όπως αποδεικτικό φορολογικής ενημερότητας).


Θα ακολουθήσει (πιθανώς) post ή edit αν βρω κάτι άλλο χρήσιμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα!
Πας σε ένα ΚΕΠ( η σε οποιοδήποτε κατάστημα Δ.Ο.Υ.) και με μια απλή αίτηση σου στέλνουν το ΑΦΜ σου (συνήθως σε 1 μέρα στα ΚΕΠ και επί τόπου στις Δ.Ο.Υ.),μετά αν δεν θες να πας σε Εφορίες κ.λπ....πας εδώ https://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html και παίρνεις Φορολογική Ενημερότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αυτα ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Άλλωστε το ΑΦΜ είναι συνδεδεμένο και με την Αστυνομική Ταυτότητα με την μόνη διαφορά ότι το ΑΦΜ αυτή την στιγμή είναι πραγματικό unique identifier για το Ελληνικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μπορείς να περάσεις ένα ωραιότατο πρωινό στην εφορία της γλυφάδας, κάνοντας αίτηση για αλλαγή στοιχείων. Η χαμογελαστή και ξανθιά υπαλληλος θα σου πει το ΑΦΜ σου, δίνοντάς της τον αριθμό ταυτότητας, και τα στοιχεία της κατοικίας σου στη Θεσσαλονίκη. θα συμπληρώσεις ένα ειδικό έντυπο, και αυτομάτως τα στοιχεία σου θα αλλαχτούν.

όσον αφορά τα περιουσιακά σου στοιχεία, αν έχεις κάτι στο όνομα σου (ακίνητο) και δε το έχεις δηλώσει, ετοιμάσου για πρόστιμο.
Που δε νομίζω να σου έγραψαν κάτι, θα το ήξερες (θα γκρίνιαζαν για τους φόρους μεταβίβασης).

Εκκαθαριστικό μπορείς να βγάλεις και ηλεκτρονικά, εφόσον βέβαια έκανες δήλωση, έστω και μηδενική (που δεν έκανες όμως). Άρα πάλι στην εφορία θα καταλήξεις.

Το παρόν βέβαια, μπορείς να το αγνοήσεις, όπως κάνεις πάντα και να ανακαλύψεις τα πάντα μόνη σου ή με τη βοήθεια των προηγούμενων ποστς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με προλάβαν οι προηγούμενοι όσο αφορά το ΑΦΜ.
Τώρα για το εκκαθαριστικό εφόσον δεν έχεις κάνει ποτέ σου δήλωση δεν μπορεις να βγάλεις.Μπορείς όπως γνωρίζεις μάλλον ήδη να χρησιμοποιήσεις των γονιών σου για να κάνεις κάποια αγορά.Εξάλλου με μηδενικό εκκαθαριστικό ακόμη και στο όνομα σου δεν είναι δυνατόν να αγοράσεις τίποτα.
Όσο αφορά τα ακίνητα, αν οι γονεις σου σου είχαν γράψει κάτι ο λογιστής τους θα είχε φροντίσει να σου κάνει ξεχωριστή δήλωση, το πιο πιθανό είναι πως λόγω της φοιτητικής σου ιδιότητας συμπεριλαμβάνεσαι στην δήλωση της μαμάς σου οπότε μην αγχώνεσαι.
Αν πάραυτα σου χρειάζεται οπωσδήποτε χαρτί απο εφορία τότε μπορείς(συνιστώ να το αποφύγεις) να κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είχες εισοδήματα και δεν είσαι υπόχρεη σε φορολογική δήλωση που θα την επικυρώσεις στην εφορία που ανήκεις.Η εφορία που ανήκεις είναι η εφορία που έβγαλες το ΑΦΜ σου δλδ της Θεσ/κης ακόμη κι αν δεν μένεις πια εκεί(ας πρόσεχες:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Η εφορία που ανήκεις είναι η εφορία που έβγαλες το ΑΦΜ σου δλδ της Θεσ/κης ακόμη κι αν δεν μένεις πια εκεί(ας πρόσεχες:P )
Με μια απλή αίτηση στην εφορία που θέλει να πάει, αυτό το πρόβλημα λύνεται επιτόπου. Done that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με μια απλή αίτηση στην εφορία που θέλει να πάει, αυτό το πρόβλημα λύνεται επιτόπου. Done that.

αν κάνεις φορολογική δήλωση πάντως, δεν χρειάζεται ούτε αυτό...
κάνοντας την ετήσια δήλωση σου, γράφεις τη νέα σου διεύθυνση και στέλνεις την δήλωση στη σωστή (νέα) εφορία...
όλα τα υπόλοιπα δικο τους προβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχεις δίκιο, παρέλειψα να συμπληρώσω ότι το έκανα γιατί υποβάλλω δήλωση ηλεκτρονικά και δεν έχουν φτιάξει (ακόμα) την αλλαγή εφορίας μέσω σάιτ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ9270

Νεοφερμένος

Η ΒΙΚΑΚΙ9270 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα το πρόβλημα που έχω είναι το εξής είμαι ομογενής γεννημένη στην αμερική είχα αφμ με το διαβατήριο μου σε λατινικούς χαρακτήρες είχα βγάλει ένα δάνειο τότε k έκτοτε δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει πουθενά είχα χάσει την βεβαίωση απόδοσης αφμ και πήγα στην εφορία μου να βγάλω μια με την ταυτότητα ελληνικούς "χαρκτηρες" βεβαια πήγα εφόσον την είχα βγάλει πια k δεν μου έβρισκε το αφμ μου k μου έβγαλε καινούργιο το οποιο το έχω χρησιμοποιήσει σε ικα οαεδ πρόσληψη κτλ πήγα να ακυρώσω το ένα k μου είπαν ότι το πρόστιμο φτάνει k τις 10.000 ευρώ k κόλλησα δεν έκανα καμια ενέργεια.διάβασα στο internet ότι το πρόστιμο είναι 4.400 ευρώ ξέρει κανεις να με συμβουλέψει τι ενέργεια να κάνω?να το αφήσω έτσι?k αν το ανακαλύψουν το πρόστιμο το κάνω με διακανονισμό η τα θέλουν όλα τα λεφτά μπροστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν μου έβρισκε το αφμ μου k μου έβγαλε καινούργιο
Έχεις αποδείξεις για αυτό;
Αφού δεν το έβρισκε αυτός, όταν πήγες να το ακυρώσεις το βρήκανε;

Μίλα με κάποιον λογιστή ή δικηγορό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
μίλα καλύτερα μ έναν λογιστή


(αν και με το χάλι που έχουν οι εφορίες σε θέματα οργάνωσης και εφόσον το παλιό αφμ
ούτε που το θυμάσαι πλέον, και επομένως δεν πρόκειται να εμφανιστεί ποτέ και πουθενά σε
καμία συναλλαγή σου στο μέλλον, εφόσον δεν το "σκαλίσεις" από μόνη σου, το πιθανότερο
είναι να μην το ανακαλύψουν ποτέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinelopi1

Νεοφερμένος

Η pinelopi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θελω να παρω ενα φοιτητικο δανειο και μου ζητησαν αφμ και βεβαιωση σπουδων .Πηγα στην εφορια και με εστειλαν στα ΚΕΠ και απο τα ΚΕΠ με ξαναεστηλαν στην εφορια :mad: πφφ τι θα γινει ξερετε μηπως εναν τροπο να βγει αυτο το χαρτι γιατι το χρειαζομαιιιιιιι;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις βγάλει ΑΦΜ;
Σε αυτή την περίπτωση μόνο στην εφορία μπορείς να βγάλεις. Αποκλείεται να σε έστειλαν από την εφορία στο ΚΕΠ για αυτόν τον λόγο.
Αν τώρα έχεις ΑΦΜ μάλλον σου είπαν από την τράπεζα ότι ήθελαν την βεβαίωση που γράφει τα στοιχεία και τον αριθμό φορολογικού μητρώου. Αυτό μπορείς να το πάρεις και από το ΚΕΠ, μόνο αν κάνεις φορολογική δήλωση και δεν οφείλεις χρήματα στο δημόσιο. Αν δεν κάνεις φορολογική δήλωση, το ΚΕΠ δεν μπορεί να σου το δώσει και πρέπει να πας στην εφορία να το ζητήσεις.
Τελικά τι ισχύει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top