Δεν αντέχω άλλο, έχω απογοητευτεί

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!
Έχω ένα πρόβλημα που θέλω να συζητήσουμε και να βρούμε μαζί μια λύση... Φέτος τελείωσα και περιμένω τις βάσεις...Στόχος μου είναι να περάσω κοινωνιολογία Μυτιλήνης..Όμως, από εκεί θέλω να βγώ κοινωνικός λειτούργός..Υπάρχουν πολλοί, οι οποίοι υποστιρίζουν οτι μπορώ να βγώ από την κοινωνιολογία, κοινωνικός λειτουργός...Κάποιοι άλλοι δε το θεωρούν εφικτό...Υπάρχει ένας γνωστός μας, ο οποίος τελείωσε το πανεπιστήμιο αυτό και τώρα είναι κοινωνικός λειτουργός...!! Μπερδεύτηκα και άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτιο...Το μόνο που βρίκα, είναι οτι τους απόφοιτους της κοινωνιολογίας τους θεωρούν κοινωνιολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς μόνο τους απόφοιτους του πανεπιστημίου, κοινωνικής διήκησης Θράκης... Θέλω να μάθω ποιά είναι η πραγματικότητα...Θα γίνει το ονειρό μου πραγματικότητα ή όχι; Περιμένω τις γνώμες σας, για να βγάλουμε όλοι μαζί ένα συμπέρασμα!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει, ισως να το εχεις δει κιολας, ειναι απο https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1 :

  • Προσόντα για τους κοινωνικούς λειτουργούς
Ως επαγγελματίες κοινωνικοί λειτουργοί νοούνται εκείνοι που κατέχουν πτυχίο Κοινωνικής Εργασίας.Μόνο οι πτυχιούχοι που έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή να είναι εγγεγραμμένοι σε επαγγελματικά μητρώα,μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού. Για την έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος θα πρέπει να κατατεθεί η απαραίτητη αίτηση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο στην νομαρχία διαμονής τους (Παράδειγμα της αίτησης και των δικαιολογητικών που απαιτούνται παρέχονται από την ακόλουθη σελίδα από την Νομαρχία Αθηνών: https://nomarxia.gr/ypiresies/ygeia/ait1.html). Στην Ελλάδα, οι κοινωνικοί λειτουργοί μπορούν να φοιτήσουν στις τέσσερις Σχολές Κοινωνικής Εργασίας (βλ.παρακάτω), οι οποίες προσφέρουν προπτυχιακό σπουδές στην Κοινωνική Εργασία. Δυστυχώς, προς το παρόν τα υπάρχοντα Τμήματα δεν παρέχουν μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές.Μεταπτυχιακά παρέχονται σε παρεμφερή τμήματα πανεπιστημίων,πληροφορίες για μεταπτυχιακά δίνονται στην ακόλουθη σελίδα του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης: (https://www.cso.auth.gr/Greek/Baseis/Met/Metaptuxiaka.gr.htm)


  • Σχολές Κοινωνικής Εργασίας στην Ελλάδα
Από την δεκαετία του '80 υπάρχουν τέσσερις Σχολές Κοινωνικής Εργασίας στην Ελλάδα. Μία σε επίπεδο ΑΕΙ στο Τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης Κατεύθυνση Κοινωνική Εργασία του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης Κομοτηνή (https://www.socadm.duth.gr/index.php?rm=1) και τρεις σε επίπεδο ΤΕΙ: Μία στην Αθήνα (https://www.teiath.gr/seyp.socialwork), μια στην Πάτρα (https://www.teipat.gr/pages/koin_erg/IndexGR.htm) και μια στο Ηράκλειο Κρήτης (https://www.teicrete.gr/koinerg/koinwnikis.html).
Ελπιζω να βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Για να βεβαωθεις 100% θα πρεπει να περασεις απο τη γραμματεια της σχολης που σε ενδιαφερει και να ρωτησεις. Αν κατι σε ενδαφερει πολυ δεν ειναι να εμπιστευεσαι στο τι ακουσες απ τον καθεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Και επισης αυτο απο https://1kesyp-a.thess.sch.gr/mh_vlep/koin_leit.htm#3 (το σαϊτ ειναι για ατομα με προβληματα ορασης αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποια διαφορα στις σπουδες):

Σπουδές:
Ο κοινωνικός λειτουργός είναι απόφοιτος Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας των Τ.Ε.Ι. Αθήνας , Πάτρας, Ηρακλείου Κρήτης. Η φοίτηση διαρκεί 8 εξάμηνα. Πρόσφατα, ιδρύθηκαν και Τμήματα Κοινωνικής Πολιτικής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο στην Αθήνα,ενώ και στα Ι.Ε.Κ. παρέχεται ειδική κατάρτιση που αποβλέπει σε βοηθούς κοινωνικών λειτουργών. https://1kesyp-a.thess.sch.gr/mh_vlep/koin_leit.htm#3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι, το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στη γραμματεία.
Ωστόσο, αφού λες ότι ο γνωστός σου που τελείωσε το πανεπιστήμιο αυτό είναι κοινωνικός λειτουργός, ίσως υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση που ακολουθείς ή κάνεις μεταπτυχιακό ή κάτι τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
γιατι δεν ρωτας ενα γραφειο επαγγελματικου προσανατολισμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σωστά όλα αυτά που μου λέτε, αλλά έχω προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία χωρίς όμως καμία ανταπόκριση(δε σηκώνουν το τηλέφωνο!!)..Τheodora, και εγώ κάτι παρόμοιο σκέφτομαι, οτι ,ίσως, να υπάρχει κάποια κατεύθυνση/κλάδος που να σε βγάζει κοινωνικό λειτουργό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Σωστά όλα αυτά που μου λέτε, αλλά έχω προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία χωρίς όμως καμία ανταπόκριση(δε σηκώνουν το τηλέφωνο!!)..Τheodora, και εγώ κάτι παρόμοιο σκέφτομαι, οτι ,ίσως, να υπάρχει κάποια κατεύθυνση/κλάδος που να σε βγάζει κοινωνικό λειτουργό...
μην ανησυχεις!χαλαρωσε λιγο!και ολα θα γινουν!οι γονεις σου τι σου λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λογικά έχουν κλείσει όλες οι γραμματείες λόγω καλοκαιριού. Αυτόν τον γνωστό σου γιατί δεν τον ρωτάς για σίγουρα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οι γονείς μου αγωνιούν μαζί μου για τις βάσεις.. Σχετικά με αυτό το θέμα δεν τους έχω πει κάτι..Το συζήτησα με την αδερφή μου και μου η οποία μου είπε οτι ένας φίλος του άντρα της τελείωσε κοινωνιολογία στο πανεπιστήμιο αιγαίου, στο στρατό τον είχαν ως ψυχολόγο και τώρα εργάζεται ως κοινωνικος λειτουργός....!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Οι γονείς μου αγωνιούν μαζί μου για τις βάσεις.. Σχετικά με αυτό το θέμα δεν τους έχω πει κάτι..Το συζήτησα με την αδερφή μου και μου η οποία μου είπε οτι ένας φίλος του άντρα της τελείωσε κοινωνιολογία στο πανεπιστήμιο αιγαίου, στο στρατό τον είχαν ως ψυχολόγο και τώρα εργάζεται ως κοινωνικος λειτουργός....!!!!!!
ε εοτε γιατι αγχωνεσαι?νομιζω σε ενα βιβλιο που μιλαγε αναλυτικα για ολα τα πανεπιστημια και την επαγγελματικη τους αποκατασταση ειχα διαβασει οτι ενας που τελειωνει κοινωνιολογια μπορει ναεργαστει ως κοινωνικος λειτουργος!ομως δεν το θυμαμαι 100% οπως και να εχει ηρεμησε εκαι χαλαρωσε μη το κανεις αυτο στον εαυτο σου!ολα θα γινουν!συζητησε το και με τους γονεις σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Να το θέσω αλλιώς, αν το πτυχίο σου άμεσα δεν σου δίνει την πιστοποίηση που χρειάζεσαι μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό που να σε καλύπτει Έτσι κι αλλιώς οι κλάδοι είναι παραπλήσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Να το θέσω αλλιώς, αν το πτυχίο σου άμεσα δεν σου δίνει την πιστοποίηση που χρειάζεσαι μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό που να σε καλύπτει Έτσι κι αλλιώς οι κλάδοι είναι παραπλήσιοι.
ειναι και αυτο μια λυση!τι καθεται και αγχωνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρήνη*

Νεοφερμένος

Η ειρήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εεχω παρει ενα βιβλιο που εχει λεπτομεριες για όλες τις σχολες π.χ. πιθανα μετπτυχιακα, επαγγελματική αποκατασταση κλπ. Κοίταξα κ γραφει ότι οι αποφοιτοι μπορουν να απασχοληθουν ως κοινωνιολόγοι ή κοινωνικοι λειτουργοι σε νοσοκομεία, ασφαλιστικούς οργανισμους, κεντρα αποκαταστασης μεταξύ αλλων... Για να το γράφει πιστευω οτι θα ισχυει..

Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γενικά, οι κοινωνιολόγοι μπορούν να απασχοληθούν: Στις κεντρικές δημόσιες υπηρεσίες, στις περιφέρειες και στις νομαρχίες, σε τομείς κοινωνικής πολιτικής. Στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Σε τομείς εφαρμοσμένης Κοινωνιολογίας (δημοσκοπήσεις, έρευνα διαφημίσεων).
Ως καθηγητές μέσης εκπαίδευσης. Στο υπουργείο Δικαιοσύνης, σε σωφρονιστικά καταστήματα κτλ. Σε δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς (ΔΕΚΟ). Σε κέντρα και ινστιτούτα κοινωνικών ερευνών.
Σε ιδιωτικούς φορείς που ασχολούνται με προγράμματα κοινωνικής ανάπτυξης, κοινωνικής παρέμβασης, συμβουλευτικής, εφαρμογών κοινωνικής πολιτικής υγείας και πρόνοιας, ασφάλισης, στέγασης, με άλλα κοινωνικά προγράμματα, δημόσιες σχέσεις, διαφήμιση κτλ.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Χωρις να θελω να φανω κακος και χωρις καμια παρεξηγηση,αλλα πρωτα δηλωσες τις σχολες και μετα ψαχνεις να βρεις τις διεξοδους της?Πριν τι εκανες δηλαδη?Ενημερωθειτε ρε παιδια,καθε χρονο ακουω ποσους να λενε οτι τελικα "α δεν ηταν αυτο που νομιζα η ταδε σχολη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε και οι πληροφορίες σας με βοηθάνε πάρα πολύ!!
Shikabalas, οταν σε βάζουν να δηλώσεις το μηχανογραφικό σου μέσα σε ένα σαββατοκύριακο(επειδή πηγαίναμε ανα σχολεία και μας δώσαν προθεσμία ένα σαββατοκύριακο) τότε δεν είναι τόσο εύκολο να τα δείς όλα αυτά...Το μυαλό σου είναι θολωμένο και κινήσαι κυρίως με τα λεγώμενα των άλλων..Μετά, που έχεις τον χρόνο για να διασταυρώσεις, βλέπεις οτι ίσως, να έχεις κάνει κάποιο λάθος..Δεν λέω οτι δεν είναι αυτό που νόμιζα η σχολή, αλλά λόγω του οτι άλλοι λένε οτι γίνεσαι κοινωνικος λειτουργός και άλλοι δεν γίνεσαι, τότε κάτι πρέπει να κάνεις για να μάθεις τι ισχύει, πριν φας το κεφάλι σου!!!

Ειρήνη, όταν λες "οι απόφοιτοι", λογικά εννοείς, οι απόφοιτοι κοινωνιολογίας ε;!
Τheodora,πολύ χρησιμες οι πληροφορίες σου!!! Ευχαριστω!!

Φίλε μου, Stathakis, είναι η αγωνία που με τρώει, γι'αυτό αντιδράω έτσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε και οι πληροφορίες σας με βοηθάνε πάρα πολύ!!
Shikabalas, οταν σε βάζουν να δηλώσεις το μηχανογραφικό σου μέσα σε ένα σαββατοκύριακο(επειδή πηγαίναμε ανα σχολεία και μας δώσαν προθεσμία ένα σαββατοκύριακο) τότε δεν είναι τόσο εύκολο να τα δείς όλα αυτά...Το μυαλό σου είναι θολωμένο και κινήσαι κυρίως με τα λεγώμενα των άλλων..Μετά, που έχεις τον χρόνο για να διασταυρώσεις, βλέπεις οτι ίσως, να έχεις κάνει κάποιο λάθος..Δεν λέω οτι δεν είναι αυτό που νόμιζα η σχολή, αλλά λόγω του οτι άλλοι λένε οτι γίνεσαι κοινωνικος λειτουργός και άλλοι δεν γίνεσαι, τότε κάτι πρέπει να κάνεις για να μάθεις τι ισχύει, πριν φας το κεφάλι σου!!!

Ειρήνη, όταν λες "οι απόφοιτοι", λογικά εννοείς, οι απόφοιτοι κοινωνιολογίας ε;!
Τheodora,πολύ χρησιμες οι πληροφορίες σου!!! Ευχαριστω!!

Φίλε μου, Stathakis, είναι η αγωνία που με τρώει, γι'αυτό αντιδράω έτσι!!
μα βρε μανο ολα θα γινουν!στο κατω κατω οπως ειπωθηκε ηδη αν πας και τελειωσεις κοινωνιολογια και δεν γινεται να γινεις κοινωνικος λειτουργος,κανεις ενα μεταπτυχιακο και ειναι ολα οκ!αλλα σιγουρα βγαινεις κοινωνικος λειτουργος!!!αγχωνεσαι χωρις λογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν με λίγο ψάξιμο στο internet συμπέρανα τα εξής.... πολύ πιθανόν κάτι από αυτά να μην ισχύει.

Από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις που υπάγονται στον "Κλάδος ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων". Το μόνο ΑΕΙ που βγάζει αποφοιτους που στην αγορά εντασσονται στο ΠΕ των Κοινωνικών Λειτουργών είναι η Κοινωνική Διοίκηση στη Θράκη....

Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά κοινωνιολόγου ή κοινωνικού λειτουργού αφού όσες θέσεις εντόπισα στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα ήταν και για ΠΕ κοινωνιολόγος και για ΠΕ κοινωνικούς λειτουργούς.....

Αν και δεν έχω σχέση με το επάγγελμα και τις σχολές αυτές λογικά αν ισχύει το παραπάνω όσα μεταπτυχιακά και να κάνει κάποιος κοινωνιολόγος μετά το πτυχίο του θέσεις "αποκλειστηκες" γα ΠΕ κοινωνικούς λειτουργούς δεν θα μπορεί να διεκδικήσει με τη λογική ότι είναι ένας ξεχωριστός κλάδος. Για παράδειγμα ένα απόφοιτος μαθηματικού και 4 μεταπτυχιακά να κάνει στην πληροφορική δεν μπορεί να διεκδικήσει θέσεις για ΠΕ πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Λοιπόν με λίγο ψάξιμο στο internet συμπέρανα τα εξής.... πολύ πιθανόν κάτι από αυτά να μην ισχύει.

Από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις που υπάγονται στον "Κλάδος ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων". Το μόνο ΑΕΙ που βγάζει αποφοιτους που στην αγορά εντασσονται στο ΠΕ των Κοινωνικών Λειτουργών είναι η Κοινωνική Διοίκηση στη Θράκη....

Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά κοινωνιολόγου ή κοινωνικού λειτουργού αφού όσες θέσεις εντόπισα στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα όλες οι θεσεις ήταν και για ΠΕ κοινωνιολόγος και για ΠΕ κοινωνικούς λειτουργούς.....

Αν και δεν έχω σχέση με το επάγγελμα και τις σχολές αυτές λογικά αν ισχύει το παραπάνω όσα μεταπτυχιακά και να κάνει μετά το πτυχίο ως κοινωνιολόγος θέσεις "αποκλειστηκες" γα ΠΕ κοινωνικούς λειτουργούς δεν θα μπορείς να διεκδικήσεις με τη λογική ότι είναι ένας ξεχωριστός κλάδος. Για παράδειγμα ένα απόφοιτος μαθηματικού και 4 μεταπτυχιακά να κάνει στην πληροφορική δεν μπορεί να διεκδικήσει θέσεις για ΠΕ πληροφορικής.
φοκο σε παρακαλω αλλαξε προφιλ οταν το βλεπω μου ερχεται να σπασω τον υπολογιστη απο τ α νευρα χαχαχαχχ πλακα εκανα!:P:)!μην του λες τετοια και τον απογοητευεις!εξαλλου μπορει αργοτερα να μην θελει να εργαστει σε δημοσια υπηρεσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top