Γαλλικός Κινηματογράφος

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Πολύ καλές γαλλικές ταινίες παλιού (νουβέλ βαγκ κυρίως) και σύγχρονου κινηματογράφου είναι οι εξής:

Amelie
Le jeux d'enfants
La vie en rose
Le scaphandre et le papillon
Les parapluies de cherbourg
A bout de souffle
Entre les murs
les quatre cent coups
La haine (πάρα πάρα πολύ καλή ταινία-όποιος τη δει θα θυμηθεί κάποια γεγονότα τον Δεκέμβρη του 2008 εδώ στην Ελλάδα :worry:)
Paris je t'aime
Un long dimanche de fiançailles

αυτές προς το παρόν :hmm:
το αμελι το εχω υποψη μου!δεν μου πολυαρεσε αλλα το entre les murs παρα πολυ!μιλα για αυτο το exclusion sociale(κοινωνικος αποκλεισμος) που λεμε και στα γαλλικα για τα παιδια που προερχονται και οχι απο την υψηλοτερη οικονομικη ταξη η'ειναι μεταναστες!καλο ειναι να την δουν ολοι αυτη την ταινια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
merci beaucoup pour tes propositions mais comme j'ai deja dit,je preferais des films qui sont disponibles a notre pays!mais,merci beaucoup!apart ca,je voudrais des films qui son proposes par quelque'un!je veux ecouter des opinions sur les films francais afin de choisir!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα Το Μίσος (la haine) για αρχή. Είναι πολύ δυνατή ταινία για τη γέννηση της βίας στα προάστια του Παρισιού. Εγώ θα την χαρακτήριζα ταινία-προφήτη για το σύχγρονο κοινωνικό σύστημα.
Έπειτα, πολύ ωραία είναι το Αγάπα με αν τολμάς (jeux d'enfants) με την Μαριόν Κοτιγιάρ. Δεν είναι σαχλορομαντική όπως δηλώνει ο ελλ. τίτλος. Έχει πολύ ΄'εξυπνο σενάριο και δυνατές ερμηνείες.
Επίσης, οι Ατέλειωτοι Αρραβώνες με την Όντρε Τοτού είναι αρκετά καλή για αρχή.
Γενικά, ο γαλλικός κινηματογράφος έχει πολλά να δώσει στον σύχγρονο ευρωπαϊκό αν και έχει χάσει πολύ από τη δόξα των 60'σ και των 70'σ με την κορυφαία νουβέλ βαγκ και τους δημιουργούς της (Φρανσουά Τρυφώ, Ζαν Λουκ Γκοντάρ, A bout de souffle, 400 coups)
Αν θες να δεις Παρίσι, να δεις το Paris je t'aime. Είναι συλλογή μικρών ιστοριών αγάπης (σε όλες τις μορφές της) από πολλούς σκηνοθέτες γυρισμένες εξολοκλήρου στο Παρίσι. Είναι πολύ ενδιαφέρον ταινιάκι...
Τέλος, αν θεσ να δεις μια βαθιά, ψυχολογική, υπαρξιακή αληθινή ιστορία να δεις το "Σκάφανδρο και την Πεταλούδα". Εγώ συγκινήθηκα πολύ από όλο το γύρισμα και το κόνσεπτ.
Τις υπόλοιπες που σου πρότεινα ψάξε λίγο στο νετ να βρεις κι αλλες πληροφορίες. To imdb είναι καλό σάιτ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα Το Μίσος (la haine) για αρχή. Είναι πολύ δυνατή ταινία για τη γέννηση της βίας στα προάστια του Παρισιού. Εγώ θα την χαρακτήριζα ταινία-προφήτη για το σύχγρονο κοινωνικό σύστημα.
Έπειτα, πολύ ωραία είναι το Αγάπα με αν τολμάς (jeux d'enfants) με την Μαριόν Κοτιγιάρ. Δεν είναι σαχλορομαντική όπως δηλώνει ο ελλ. τίτλος. Έχει πολύ ΄'εξυπνο σενάριο και δυνατές ερμηνείες.
Επίσης, οι Ατέλειωτοι Αρραβώνες με την Όντρε Τοτού είναι αρκετά καλή για αρχή.
Γενικά, ο γαλλικός κινηματογράφος έχει πολλά να δώσει στον σύχγρονο ευρωπαϊκό αν και έχει χάσει πολύ από τη δόξα των 60'σ και των 70'σ με την κορυφαία νουβέλ βαγκ και τους δημιουργούς της (Φρανσουά Τρυφώ, Ζαν Λουκ Γκοντάρ, A bout de souffle, 400 coups)
Αν θες να δεις Παρίσι, να δεις το Paris je t'aime. Είναι συλλογή μικρών ιστοριών αγάπης (σε όλες τις μορφές της) από πολλούς σκηνοθέτες γυρισμένες εξολοκλήρου στο Παρίσι. Είναι πολύ ενδιαφέρον ταινιάκι...
Τέλος, αν θεσ να δεις μια βαθιά, ψυχολογική, υπαρξιακή αληθινή ιστορία να δεις το "Σκάφανδρο και την Πεταλούδα". Εγώ συγκινήθηκα πολύ από όλο το γύρισμα και το κόνσεπτ.
Τις υπόλοιπες που σου πρότεινα ψάξε λίγο στο νετ να βρεις κι αλλες πληροφορίες. To imdb είναι καλό σάιτ. :)
ευχαριστω για τις πλροφοριες!θα ψαξω και σε βιντεοκλαμπ να βρω αυτες τις ταινιες!:clapup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Για τους σινεφίλ και τον σινεμά (και το γαλλικό ροκ)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα ***

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με τη σειρά μου-αφού από μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν την πρότεινε κανείς...-να προτείνω το "paris 1936".Εξαιρετική ταινία που θα σας αφήσει μια αξιομνημόνευτη γαλλική essence...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
κυκλοφορει στην ελλαδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
φανταστική επίσης ρομαντική ταινία είναι το je vais bien,ne t' en fais pas!Το soundtrack έγινε πολύ γνωστό!Αλλά δεν κυκλοφορεί σε βίντεο κλαμπ απ όσο ξέρω!Εγώ την έχω στον υπολογιστή με αγγλικούς υπότιτλους!Άρα αν ψάξεις στο ίντερνετ, θα την βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Les choristes !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Από γαλλικά έχω δει μόνο Ιζνογκουντ (πολύ ωραίο! :D ), το κορίτσι για σπίτι (τέλειο!!! :D) και την Amelie (από το οποίο μου άρεσαν πιο πολύ τα σάουντρακ παρά η ταινία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Στο σινεμά χθες είδα ένα τρέιλερ μιας γαλλόφωνης ταινίας που λεγόταν οι απίθανες περιπέτειες της κυρίας ... (δεν θυμάμαι μετά) και είχε κάτι για την Αίγυπτο και ζωντάνεψε και ένας πτεροδάκτυλος. Πώς την λένε στα γαλλικά και πότε βγαίνει στα ελληνικά σινεμά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Στο σινεμά χθες είδα ένα τρέιλερ μιας γαλλόφωνης ταινίας που λεγόταν οι απίθανες περιπέτειες της κυρίας ... (δεν θυμάμαι μετά) και είχε κάτι για την Αίγυπτο και ζωντάνεψε και ένας πτεροδάκτυλος. Πώς την λένε στα γαλλικά και πότε βγαίνει στα ελληνικά σινεμά?

της κυρίας Αντέλ...
https://www.imdb.com/title/tt1179025/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria \m/

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λίμνη (Εύβοια). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
H αγαπημένη μου γαλλική ταινία είναι "La pianiste" με την Isabelle Huppert (καλά δεν το συζητώ καταπληκτική ηθοποιός).. Επίσης η ταινία "Ma mere" με την ίδια ηθοποιό είναι φοβερή..
Από κωμωδίες "OSS 117: Le Caire, nid d'espions" .. Την βάζει συχνά το novacinema..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στο σινεμά χθες είδα ένα τρέιλερ μιας γαλλόφωνης ταινίας που λεγόταν οι απίθανες περιπέτειες της κυρίας ... (δεν θυμάμαι μετά) και είχε κάτι για την Αίγυπτο και ζωντάνεψε και ένας πτεροδάκτυλος. Πώς την λένε στα γαλλικά και πότε βγαίνει στα ελληνικά σινεμά?

Η Έφη το βρήκε. Να σημειώσω ότι :
Eίναι γαλλο-βελγική παραγωγή του 2010. Les aventures extraordinaires d'Adele Blanc-Sec





Στα ελληνικά :
https://www.google.gr/search?hl=el&source=hp&q=%CE%BF%CE%B9+%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Περιμένω να δω ένα φιλμ ντ'ανιμασιόν (για μεγάλους) βασισμένο σε σενάριο του Ζακ Τατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Α τώρα που είπες για ανιμασιόν...πολύ ωραία γαλλική παραγωγή είναι το Triplettes de Belleville. Πολύ ωραία ταινία, με μηνύματα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Ευχαριστώ Έφη. Μου θύμισες τον Καναδά και την Καναδική τηλεόραση

Είναι βελγο-γαλλο-καναδική παραγωγή (αν και λίγο παλιό φιλμ)

Les Triplettes de Belleville est un film d'animation franco-belgo-québécois écrit (d'après son œuvre) et réalisé par Sylvain Chomet, sorti en 2003.

Γαλλικά του Κεμπέκ. Απόλαυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top