Προς όλους τους υποψήφιους πανελληνίων εξετάσεων

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
καλη επιτυχια σε οσους δινουν
ευχομαι να περασουν εκει που θελουν και να τους αρεσει
θα τις θυμαμαι τις συμβουλες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
+το ότι είμαι υπερβολικά απαισιόδοξη. Πιστεύω ειλικρινά ότι όλοι οι άλλοι θα αριστεύσουν και εγώ θα πατώσω.
Χαζό, αλλά το πιστεύω. Και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύουν ότι θα πάω τέλεια. Απορώ που το βλέπουν..:worry:


Θυμήθηκα κάποια που ξέρω πολύ καλά:hmm::P...
Θετικά κύματα μόνο, Μαρία, και όλα θα πάνε μια χαρά. Αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα πας τέλεια κάτι ξέρουν. Εσύ απλώς δεν το βλέπεις τώρα γιατί είναι πολλά αυτά που ζητούν από εσάς να αφομοιώσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Με περισσότερη αισιοδοξία, η δοκιμασία θα μοιάζει ευκολότερη. Να σκέφτεσαι πως είναι μια απλή εξέταση, όπως αυτές στις οποίες ανταποκρίθηκες επιτυχώς μέχρι σήμερα.;)
Καλή τύχη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Θυμήθηκα κάποια που ξέρω πολύ καλά:hmm::P...
Θετικά κύματα μόνο, Μαρία, και όλα θα πάνε μια χαρά. Αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα πας τέλεια κάτι ξέρουν. Εσύ απλώς δεν το βλέπεις τώρα γιατί είναι πολλά αυτά που ζητούν από εσάς να αφομοιώσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Με περισσότερη αισιοδοξία, η δοκιμασία θα μοιάζει ευκολότερη. Να σκέφτεσαι πως είναι μια απλή εξέταση, όπως αυτές στις οποίες ανταποκρίθηκες επιτυχώς μέχρι σήμερα.;)
Καλή τύχη:)

Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Παιδιά καλή μας επιτυχία και καλό κουράγιο.
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Πιστεύω θα τα καταφέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertaaa

Νεοφερμένος

Η Libertaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι...Μεχρι πριν απο 2 βδομαδες δεν διαβαζα αρκετα λογω καποιων οικογενιακων προβληματων. Να σημειωσω οτι ειμαι θετικη κατευθυνση. Παρολο που δεν διαβαζα αρκετα δεν εχω καθολου κενα σε κανενα μαθημα,απλως δεν ελυνα αρκετες ασκησεις πχ στα μαθηματικα και στη φυσικη. Πιστευετε οτι τωρα που εχω αρχισει να διαβαζω πολυ και διαβαζοντας αριστα αυτα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,θα τα καταφερω να περασω ιατρικη??:(
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι...Μεχρι πριν απο 2 βδομαδες δεν διαβαζα αρκετα λογω καποιων οικογενιακων προβληματων. Να σημειωσω οτι ειμαι θετικη κατευθυνση. Παρολο που δεν διαβαζα αρκετα δεν εχω καθολου κενα σε κανενα μαθημα,απλως δεν ελυνα αρκετες ασκησεις πχ στα μαθηματικα και στη φυσικη. Πιστευετε οτι τωρα που εχω αρχισει να διαβαζω πολυ και διαβαζοντας αριστα αυτα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,θα τα καταφερω να περασω ιατρικη??:(
Ευχαριστω εκ των προτερων...

Αφού όπως λες διαβάζεις τόσο καλά δεν έχεις λόγο να ανησυχείς!
Και τις ασκήσεις που δεν έλυσες το διάστημα αυτό, μπορείς να τις δουλέψεις τώρα και αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα να το λύσεις...μην αφήσεις να περάσει ο χρόνος.
Αλλά φαίνεται ότι κάνεις καλή δουλειά και το έχεις πάρει ζεστά, οπότε γιατί να μη μπεις Ιατρική; Καλά θα πάει. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
παιδιά είναι το πρώτο κείμενο - σχόλιο που κάνω... .:D.. καταρχάς συγχαρητήρια στον δοκιμιογράφο μας, έκανε εξαιρετική δουλειά .. έχω μια απορία όμως... είμαι τεχνολογική κατ. Καθημερινά , πρέπει να διαβάζω maths και physics??? ρωτάω gt τα διαβάζω μέρα παρα μέρα λόγω χρόνου και φροντιστηρίων .. μαλακια?? :/ (το ξέρω ότι είναι ανάλογα το άτομο , αλλα θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις )
p.s. και τα maths και την physics , gnk , τα ''κατέχω' ...
ευχαριστώ για το χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν σαν απόφοιτος πλέον που είμαι πήρα το θάρρος να γράψω μερικά πράγματα για αυτή την υπερτιμημένη γ'λυκείου που αναστατώνει χιλιάδες νέους κάθε χρόνο και τους έχει στη ''τσίτα''! Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο..! Ξεκινάμε:

1) Πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι ένας ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..!!!! Ως γνωστόν ένας διαγωνισμός για να θεωρηθεί ορθός πρέπει στο τέλος να αναδείξει τους υποψήφιους που άξιζαν πραγματικά το 18-20, μετά αυτούς που άξιζαν το 15-18 και πάει λέγοντας. Η λογική λέει ότι οι υποψήφιοι ''18-20'' θα είναι λιγότεροι από τους ''15-18'' κ.τ.λ.. Για να γίνει λοιπόν αυτό θα πρέπει να υπάρξει μία διαβάθμιση δυσκολίας των θεμάτων τέτοια ώστε να μην επιτρέψει την συσσώρευση υποψηφίων σε μία κλίμακα (π.χ. στην βαθμολογική κλίμακα 15-18 ) αλλά να τους ''μοιράσει'' ομοιόμορφα και ως πρέπει σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Με αυτόν και μόνο με αυτόν τον τρόπο θα φανεί πραγματικά ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ από τον ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ και συνεχίζει έτσι.

2) Όσον αφορά τον κάθε υποψήφιο μεμονωμένα θα πρέπει να καταλάβει ότι στην γ'λυκείου ''δεν σταματάμε να ζούμε και απλά πεθαίνουμε στο διάβασμα''. Αυτό είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!! Θα πάμε και την βόλτα μας, θα βγούμε να ξεσκάσουμε και να δούμε κόσμο, γενικά δεν θα ζούμε έναν ολόκληρο χρόνο μέσα σε μία ρουτίνα ''σχολείο-σπίτι(διάβασμα)-φροντιστήριο ή ιδιαίτερα-σπίτι(διάβασμα)-ύπνο και φτου απ'την αρχή.! Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κουραστούμε μία ώρα αρχίτερα και να μην αποδίδουμε όπως πρέπει!

3) Δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να ακούτε τι κάνουν οι γύρω σας όσον αφορά το διάβασμα τους...Ο καθένας διαβάζει τόσο όσο χρειάζεται για να αφομιώσει την ύλη.Το ότι ο κολλητός/ή σου διαβάζει 8 ώρες και εσυ 3 την μέρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα....Εάν εσύ στο τρίωρο μέσα τα ''βγάζεις'' και τα καταλαβαίνεις ''μαγκιά'' σου!

4) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΩΘΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ!!!!! Το να διαβάζουμε όλη μέρα μόνο και μόνο για να δείξουμε στον εαυτό μας ή στους άλλους ότι διαβάζουμε δεν θα μας ωφελήσει πουθενά.Εάν το κάνετε αυτό θα παρατηρήσετε ότι μετά από κάμποση ώρα θα ''πελαγώσετε'' και ο εγκέφαλος θα σκέφτεται άκυρα πράγματα σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην μπορείτε να τον ελέξετε! Μην ξεχνάτε ότι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να μείνει συγκεντρωμένος όλη μέρα πάνω απο τα βιβλία . Αυτό δεν γίνεται. Και προς θεού άμα όλη σας τη ζωή διαβάζετε μέρα ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΕΡΑ...Εάν δεν μπορείτε το ξενύχτι τότε απλά μην ξενυχτάτε στα βιβλία (πείτε στον εαυτό σας π.χ. ότι ''11 ή 12 τα βιβλία κλείνουν'').

5) Δυστυχώς το διάβασμα δεν είναι μόνο αυτό που θα σας οδηγήσει στην επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις. Το διάβασμα είναι ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν πρέπει να αμφισβητηθούν. Θα πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και στις δυνατότητες μας. Θα πρέπει να είμαστε γενικά ΧΑΛΑΡΟΙ την ώρα της εξέτασης (και μην ακούσω τώρα τα κουλά του στυλ ''ναι εύκολο να το λες'' γιατί είναι απλά μια ΙΔΕΑ και καταλάβετέ το αυτό). Κακά τα ψέματα το άγχος μπορεί να μας κάνει να πάθουμε ''black out'' και έτσι ο παράγοντας διάβασμα να αναιρεθέι από τον παράγοντα ψυχολογία!!!

6) Δείτε τα πράγματα πρακτικά..Επικεντρωθείτε στα μαθήματα βαρύτητας πιο πολύ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παρατάμε τα άλλα).Μόνο να σκεφτείτε ότι τα 2 μαθήματα βαρύτητας καθορίζουν περίπου το 45% της συνολική σας βαθμολογίας φτάνει για να καταλάβετε ότι αν αφήσετε αυτά τα μαθήματα ''το καράβι έφυγε''!

7) Ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ. Τα πράγματα είναι απλά. Εάν τα θέματα είναι μέτρια το 18-20 θα το προσσεγγίσει σίγουρα ο τέλεια διαβασμενος μαθητής αλλά θα το προσσεγγίσει επίσης και ο μέτρια διαβασμένος μαθητης. Άρα ο χαμένος της υπόθεσης βγάινει ο τέλεια διαβασμένος γιατί ο εξέταστης που δεν σας ξέρει δεν θα καταλάβει ότι εσείς προσπαθήσατε περισσότερο από τον μέτρια διαβασμένο!!!!!

8 )Μην φοβάστε να κάνετε λάθος στα διαγωνίσματα στο σχολείο ή στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα..Από τα λάθη μαθαίνουμε.! Το θέμα είναι να μην κάνουμε την ώρα των πανελληνίων!!!!

9) Η γ'λυκείου θέλει διάβασμα,πείσμα,υπομονή,καλή ψυχολογία και που και που βόλτες!!!!

Αυτά είχα να πω..!!!! Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα!!!! Και να θυμάστε ότι ''Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ''!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Ως απόφοιτη κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες! :clapup: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Και εγώ ως απόφοιτη συμφωνώ..

Και θα ήθελα να πω, πως η Γ' Λυκείου ήταν η καλύτερη και ταυτοχρόνως η χειρότερη σχολική χρονιά από όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ ως απόφοιτη συμφωνώ..

Και θα ήθελα να πω, πως η Γ' Λυκείου ήταν η καλύτερη και ταυτοχρόνως η χειρότερη σχολική χρονιά από όλες.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για εμάς που καιγόμαστε :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Με βρίσκεις σύμφωνη με όσα έχεις γράψει και νομίζω αξίζει να προσθέσουμε κάτι ακόμη...

Δεν θα πρέπει να αγχώνεστε και να δίνετε βάση σε σχόλια τύπου:
Συμμαθητής Χ: Εμείς στο φροντιστήριο ΤΑΔΕ βγάλαμε ήδη την ύλη Ψ φορές!
Συμμαθητής Ζ: Μόνο?? Εμείς την έχουμε τελειώσει Ω φορές!

Σαν μαθήτρια συνεχώς άκουγα τέτοια σχόλια και κάποια από αυτά τον πρώτο καιρό με τρομοκρατούσαν αρκετά. Αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σημασία. Κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του πλάνο σπουδών και την δική του φιλοσοφία σύμφωνα με την οποία διαχειρίζεται τον χρόνο. Αν ο χρόνος σας φτάσει για να κάνετε δύο γερές επαναλήψεις στο φροντιστήριο - ανεξάρτητα με το προσωπικό σας διάβασμα, τότε είναι όλα εντάξει.
Εμπιστοσύνη στις δικές σας δυνάμεις αλλά και στους καθηγητές σας. Για να επιλέξατε τους συγκεκριμένους, κάποιος λόγος θα υπήρχε! :)

Η καθηγήτριά μου, μας υπενθύμιζε κάτι που με έχει προσωπικά βοηθήσει πολύ:
Οι πανελλήνιες δεν είναι μια κούρσα ταχύτητας - ποιος θα βγάλει πρώτος την ύλη. Είναι μια κούρσα αντοχής. Για αυτό, είναι αναγκαίο να φροντίζετε τους εαυτούς σας, να διαβάζετε αρκετά, αλλά να κινείστε πάντα μέσα στο μέτρο!

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αυτο που θα οριζα ως "μυστικο" των πανελληνιων ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις. Αυτοματα, το διαβασμα θα γινει πιο ευκολο, λιγοτερο εξαντλητικο και πιο ευχαριστο, τολμω να πω. Και θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, μη δινετε βαση στα σχολια περι του ποσες φορες εχει κανει ο καθενας την υλη. Μικρη σημασια εχει. Πιο συγκεκριμενα, αν ακουτε "εγω εβγαλα την υλη απο το Δεκεμβρη", κατι δεν παει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Λοιπόν σαν απόφοιτος πλέον που είμαι πήρα το θάρρος να γράψω μερικά πράγματα για αυτή την υπερτιμημένη γ'λυκείου που αναστατώνει χιλιάδες νέους κάθε χρόνο και τους έχει στη ''τσίτα''! Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο..! Ξεκινάμε:

1) Πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι ένας ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..!!!! Ως γνωστόν ένας διαγωνισμός για να θεωρηθεί ορθός πρέπει στο τέλος να αναδείξει τους υποψήφιους που άξιζαν πραγματικά το 18-20, μετά αυτούς που άξιζαν το 15-18 και πάει λέγοντας. Η λογική λέει ότι οι υποψήφιοι ''18-20'' θα είναι λιγότεροι από τους ''15-18'' κ.τ.λ.. Για να γίνει λοιπόν αυτό θα πρέπει να υπάρξει μία διαβάθμιση δυσκολίας των θεμάτων τέτοια ώστε να μην επιτρέψει την συσσώρευση υποψηφίων σε μία κλίμακα (π.χ. στην βαθμολογική κλίμακα 15-18) αλλά να τους ''μοιράσει'' ομοιόμορφα και ως πρέπει σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Με αυτόν και μόνο με αυτόν τον τρόπο θα φανεί πραγματικά ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ από τον ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ και συνεχίζει έτσι.

2) Όσον αφορά τον κάθε υποψήφιο μεμονωμένα θα πρέπει να καταλάβει ότι στην γ'λυκείου ''δεν σταματάμε να ζούμε και απλά πεθαίνουμε στο διάβασμα''. Αυτό είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!! Θα πάμε και την βόλτα μας, θα βγούμε να ξεσκάσουμε και να δούμε κόσμο, γενικά δεν θα ζούμε έναν ολόκληρο χρόνο μέσα σε μία ρουτίνα ''σχολείο-σπίτι(διάβασμα)-φροντιστήριο ή ιδιαίτερα-σπίτι(διάβασμα)-ύπνο και φτου απ'την αρχή.! Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κουραστούμε μία ώρα αρχίτερα και να μην αποδίδουμε όπως πρέπει!

3) Δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να ακούτε τι κάνουν οι γύρω σας όσον αφορά το διάβασμα τους...Ο καθένας διαβάζει τόσο όσο χρειάζεται για να αφομιώσει την ύλη.Το ότι ο κολλητός/ή σου διαβάζει 8 ώρες και εσυ 3 την μέρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα....Εάν εσύ στο τρίωρο μέσα τα ''βγάζεις'' και τα καταλαβαίνεις ''μαγκιά'' σου!

4) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΩΘΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ!!!!! Το να διαβάζουμε όλη μέρα μόνο και μόνο για να δείξουμε στον εαυτό μας ή στους άλλους ότι διαβάζουμε δεν θα μας ωφελήσει πουθενά.Εάν το κάνετε αυτό θα παρατηρήσετε ότι μετά από κάμποση ώρα θα ''πελαγώσετε'' και ο εγκέφαλος θα σκέφτεται άκυρα πράγματα σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην μπορείτε να τον ελέξετε! Μην ξεχνάτε ότι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να μείνει συγκεντρωμένος όλη μέρα πάνω απο τα βιβλία . Αυτό δεν γίνεται. Και προς θεού άμα όλη σας τη ζωή διαβάζετε μέρα ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΕΡΑ...Εάν δεν μπορείτε το ξενύχτι τότε απλά μην ξενυχτάτε στα βιβλία (πείτε στον εαυτό σας π.χ. ότι ''11 ή 12 τα βιβλία κλείνουν'').

5) Δυστυχώς το διάβασμα δεν είναι μόνο αυτό που θα σας οδηγήσει στην επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις. Το διάβασμα είναι ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν πρέπει να αμφισβητηθούν. Θα πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και στις δυνατότητες μας. Θα πρέπει να είμαστε γενικά ΧΑΛΑΡΟΙ την ώρα της εξέτασης (και μην ακούσω τώρα τα κουλά του στυλ ''ναι εύκολο να το λες'' γιατί είναι απλά μια ΙΔΕΑ και καταλάβετέ το αυτό). Κακά τα ψέματα το άγχος μπορεί να μας κάνει να πάθουμε ''black out'' και έτσι ο παράγοντας διάβασμα να αναιρεθέι από τον παράγοντα ψυχολογία!!!

6) Δείτε τα πράγματα πρακτικά..Επικεντρωθείτε στα μαθήματα βαρύτητας πιο πολύ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παρατάμε τα άλλα).Μόνο να σκεφτείτε ότι τα 2 μαθήματα βαρύτητας καθορίζουν περίπου το 45% της συνολική σας βαθμολογίας φτάνει για να καταλάβετε ότι αν αφήσετε αυτά τα μαθήματα ''το καράβι έφυγε''!

7) Ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ. Τα πράγματα είναι απλά. Εάν τα θέματα είναι μέτρια το 18-20 θα το προσσεγγίσει σίγουρα ο τέλεια διαβασμενος μαθητής αλλά θα το προσσεγγίσει επίσης και ο μέτρια διαβασμένος μαθητης. Άρα ο χαμένος της υπόθεσης βγάινει ο τέλεια διαβασμένος γιατί ο εξέταστης που δεν σας ξέρει δεν θα καταλάβει ότι εσείς προσπαθήσατε περισσότερο από τον μέτρια διαβασμένο!!!!!

8) Μην φοβάστε να κάνετε λάθος στα διαγωνίσματα στο σχολείο ή στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα..Από τα λάθη μαθαίνουμε.! Το θέμα είναι να μην κάνουμε την ώρα των πανελληνίων!!!!

9) Η γ'λυκείου θέλει διάβασμα,πείσμα,υπομονή,καλή ψυχολογία και που και που βόλτες!!!!

Αυτά είχα να πω..!!!! Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα!!!! Και να θυμάστε ότι ''Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ''!!!

Πολύ όμορφα τα είπες, μπράβο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω διαφωνω.Εαν καποιος θελει να παει π.χ.Ιατρικη(τυχαιο παραδειγμα εννοω γενικα υψηλοβαθμες σχολες) δεν θα πρεπει να ξεσκιστεί;;;δεν θελω να μιλησουν οι εξαιρεσεις αλλα οι κανονες....ποσα ατομα ειλικρινα πιστευεται απο αυτους που εβγαλαν τοσα μορια εβγαιναν 1 φορα την εβδομαδα μετα τα Χριστούγεννα;;;

Σε αυτο το οποιο συμφωνω απολυτως μαζι σου ειναι στο να μην εχουνε κανενα αγχος τα παιδια.ΔΕΝ επαναλαμβάνω ΔΕΝ κερδίζεται τπτ απο αυτο και ειναι κριμα απο το Θεο να ναρκοθετούνται απο εσας τους ιδιους οι προσπαθειες σας (5)
και
Να μην χάνετε πολυ χρονο σε ενα ερωτημα/θεμα αλλα να προχωρήσετε στο επομενο και να αφηνετε τα δυσκολα για το τελος.....(6)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ευχαριστούμε Γιάννη για τις συμβουλές!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
εγω διαφωνω.Εαν καποιος θελει να παει π.χ.Ιατρικη(τυχαιο παραδειγμα εννοω γενικα υψηλοβαθμες σχολες) δεν θα πρεπει να ξεσκιστεί;;;δεν θελω να μιλησουν οι εξαιρεσεις αλλα οι κανονες....ποσα ατομα ειλικρινα πιστευεται απο αυτους που εβγαλαν τοσα μορια εβγαιναν 1 φορα την εβδομαδα μετα τα Χριστούγεννα;;;

Eγώ, που και σχέση είχα, και τα σάββατα (εντάξει, όχι και ΚΑΘΕ σάββατο) έβγαινα, και στα παρκάκια την έβγαζα όταν είχα free time, και το Πάσχα καλά πέρασα και μέσα στις πανελλήνιες πήγαινα και για καφέ. :P
Και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είμαι εξαίρεση, ούτε διάνοια είμαι ούτε γεννήθηκα ξέροντας μαθηματικά ξερω' γω.
Δεν είναι θέμα να ξεσκιστείς. Είναι θέμα να κατανοήσεις αυτά που διαβάζεις. Θα διαβάσεις πολλές ώρες αν θες πολλά μόρια αλλά τη ζωή σου δε θα τη βάλεις σε δεύτερη μοίρα γιατί θα σου γυρίσει μπούμερανγκ στο τέλος. Όταν υποβαθμίσεις τον εαυτό σου και υπερβείς τα όρια σου σε μεγάλο βαθμό κάποια στιγμή θα πάθεις μπλακ αουτ, χωρίς να το επιδιώκεις. Αποτελεί απλά φυσική άμυνα του οργανισμού. Εγώ στην αρχή είχα πάθει κρίση, διάβαζα τον ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ, μετά που άρχισα να κουράζομαι έβαλα ένα φρένο και το πήγαινα με πιο ανθρώπινους ρυθμούς. Έβλεπα τα παιδιά από την κατεύθυνσή μου στο σχολείο να τρέχουνε σαν τρελά μ ένα βιβλίο στο χέρι λύνοντας ασκήσεις και μπλα μπλα μπλα και αισθανόμουν τύψεις που διάβασμα σχεδόν τη μισή ΠΟΣΟΤΗΤΑ, όχι ποιότητα. Όταν διάβαζα όμως διάβαζα. Συγκεντρωνόμουν και από τα χείλη του καθηγητή κρεμιόμουν σαν βδέλλα. Προσπαθούσα να ρουφήξω ότι και αν έλεγε.
Το αποτέλεσμα; Εγώ, που μ' είχανε πει και κωλόπαιδο στο σχολείο, ότι ασχολήθηκα μ' έρωτες και τα παράτησα, ότι έκανα μεγάλη στροφή, ότι παίζω με την μοίρα μου, ότι δε διαβάζω, να βγάλω υπεραρκετά μόρια για τη σχολή μου, να περάσω περίπου 2.000 μόρια τα παιδιά που τους είχε γίνει ο κώλος ΝΑ από το διάβασμα και να είμαι και καλά με τον εαυτό μου.

Μην ακούω ξεσκίσματα και μαλακίες, όλα με μέτρο. Αυτό θα σας σώθει. Όταν πιάσετε το στυλό να λύσετε το θέμα των πανελλαδικών, οι ώρες διαβάσματος δεν παίζουνε κανένα ρόλο. Εκεί θα μετρήσει το πόσο ξεκούραστο είναι το μυαλό σας και πόσο σίγουροι είστε για τον εαυτό σας. Και πιστέψτε με, αν ξεσκιστείτε θα σας μείνει συνήθεια και μια μέρα πριν γράψετε θα θέλετε να βγάλετε ΠΟΛΛΑ, δε θα προλάβετε, θα πάτε με χάλια ψυχολογία και θα φάτε τα μούτρα σας.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΡΕ.

Κατανοητό;

Κατανοητό;

ΜΕ ΜΕΤΡΟ

Το καταλάβετε ρε τομάρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μην διαβάζετε. Μελετήστε.
Έχει τεράστια διαφορά °_^

Πεταξε την ατάκα του ο Αντώωωνης κι εφυγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μην ακούω ξεσκίσματα και μαλακίες, όλα με μέτρο. Αυτό θα σας σώθει. Όταν πιάσετε το στυλό να λύσετε το θέμα των πανελλαδικών, οι ώρες διαβάσματος δεν παίζουνε κανένα ρόλο. Εκεί θα μετρήσει το πόσο ξεκούραστο είναι το μυαλό σας και πόσο σίγουροι είστε για τον εαυτό σας. Και πιστέψτε με, αν ξεσκιστείτε θα σας μείνει συνήθεια και μια μέρα πριν γράψετε θα θέλετε να βγάλετε ΠΟΛΛΑ, δε θα προλάβετε, θα πάτε με χάλια ψυχολογία και θα φάτε τα μούτρα σας.
Σε αυτό ειδικά συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top