Χαμηλές επιδόσεις στην Έκθεση. Ποια είναι η γνώμη σας;

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
το περιμένατε γιατί...?
λόγω της Μενεγάκη....????:P

Με την προσθήκη των λέξεων "δια βίου μάθηση" στον νέο τίτλο του υπουργείου παιδείας θα έπρεπε να το ξέρετε "παπαγαλία"....

μετά Χριστόν προφήτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
μετά Χριστόν προφήτης...

Το "μετά" δεν μπορείς να το ξέρεις....Δεν είμαι άλλωστε καθηγήτρια έκθεσης...
Το θέμα είναι αν αυτοί που σας προετοιμάζουν έχουν το μυαλό να δουν λίγο παραπέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το "μετά" δεν μπορείς να το ξέρεις....Δεν είμαι άλλωστε καθηγήτρια έκθεσης...
Το θέμα είναι αν αυτοί που σας προετοιμάζουν έχουν το μυαλό να δουν λίγο παραπέρα...

δλδ θεωρείς πιθανό μία καθηγήτρια έκθεσης να προβλέψει το θέμα επειδή προστέθηκε αυτό στον τίτλο του υπουργείου?
καθηγήτριες είναι..όχι μάντισσες...υπήρχαν ένα σωρό επίκαιρα θέματα...και προσωπικά η καθηγήτριά μ δν έπαιρνε τέτοια ρίσκα και καλά έκανε κατά την άποψή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
'Eχεις δίκιο Revekka κι εγώ έγραψα φέτος 19,7 (100 και 97 έβαλαν οι βαθμολογητές)! Και βέβαια δεν είχα διδαχθεί για "δια βιου εκπαίδευση" καθόλου παρά μόνο για την παιδεία! Πιστεύω πως είναι ταλέντο πού το έχουν περισσότερο οι της θεωρητικής! Σ' αυτό το μάθημα βέβαια είναι και λίγο υποκειμενική η βαθμολογία γιατί ο τρόπος σκέψης, οι ιδέες του μαθητή, δεν είναι και ιδέες ή σκέψεις του εκάστοτε βαθμολογητή και βέβαια άλλος είναι πιο αυστηρός κι άλλος επιεικής! Βέβαια, φέτος η πονηριά στο θέμα, ήταν να πιάσεις την "δια βίου εκπαίδευση" για να μπορείς να γράψεις έναν αξιοπρεπή βαθμό! γι αυτό κι αυτές οι περίεργες βαθμολογίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δλδ θεωρείς πιθανό μία καθηγήτρια έκθεσης να προβλέψει το θέμα επειδή προστέθηκε αυτό στον τίτλο του υπουργείου?
καθηγήτριες είναι..όχι μάντισσες...υπήρχαν ένα σωρό επίκαιρα θέματα...και προσωπικά η καθηγήτριά μ δν έπαιρνε τέτοια ρίσκα και καλά έκανε κατά την άποψή μου...

έχει παρατηρηθεί πολλές φορές στο παρελθόν ότι τα θέματα της έκθεσης έχουν σχέση με την επικαιρότητα...Γι αυτό, εκτός από τα κλασικά θέματα που προετοιμάζονται πάντα, σου δίνουν και κάποια πιο τσιμπημένα για να είσαι προετοιμασμένος. Με τον ντόρο που έγινε με το συγκεκριμένο υπουργείο και το όνομά του, υπουργείο άμεσα συνδεδεμένο με τις πανελλαδικές, ήταν πιθανό να μπει κάτι σχετικό, από τη στιγμή που ήταν και κάτι βατό για να γραφτεί από παιδιά λυκείου...Επίσης το θέμα της αυτομόρφωσης, ειδικά σε συνδυασμό με το διαδίκτυο είναι κάτι που ακούγεται παντού!!!

πρόσεξε, δεν λέω ότι ήταν εύκολο...λέω απλά ότι θα μπορούσε κάποιος να το περιμένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με τον akirokirios. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να κρίνουμε έναν φιλόλογο καλό ή κακό ανάλογα αν έπιασε το θέμα. Καλός καθηγητης είναι αυτός που προετοιμάζει τους μαθήτες σωστά ώστε να ειναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν με επιτυχία οποιοδήποτε θέμα.

Κατά τη γνώμη μου το θέμα της έκθεσης αν και δεν ήταν αναμενόμενο δεν ήταν δύσκολο και μπορούσε αναπτυχθεί σχετικά εύκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
εμένα πάντως στα φρύδια μου για το 16 στην έκθεση (πριν γράψω έλεγα πως και με 15 θα είμαι ικανοποιημένος)...δν βασιζόμουν σ' αυτό το κωλομάθημα για να περάσω στη σχολή της αρεσκείας μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το θέμα της έκθεσης πολύ εύκολα προβλέπεται αν παρακολουθείς την επικαιρότητα....

προσωπικά δν διέκρινα κάποιον ντόρο για τον τίτλο του υπουργείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
προσωπικά δν διέκρινα κάποιον ντόρο για τον τίτλο του υπουργείου...

μάλλον δεν παρακολούθησες ειδήσεις....
που λείπει από τον τίτλο το "θρησκευμάτων"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μάλλον δεν παρακολούθησες ειδήσεις....
που λείπει από τον τίτλο το "θρησκευμάτων"...

κι έγινε για αυτό το θέμα ντόρος? εγώ νόμιζα πως ασχολούνταν περισσότερο με την οικονομία της χώρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το περιμένατε γιατί...?
λόγω της Μενεγάκη....????:P

Με την προσθήκη των λέξεων "δια βίου μάθηση" στον νέο τίτλο του υπουργείου παιδείας θα έπρεπε να το ξέρετε "παπαγαλία"....
Ε ναι, τώρα που γνωρίζουμε τι θέμα έπεσε μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα. Εσύ ας πούμε ήξερες το θέμα από την αρχή; Δηλαδή μόλις άλλαξε ονομασία το υπουργείο κατάλαβες ότι αυτό θα ήταν το θέμα; :hmm:

Μη λέτε βλακείες, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ε ναι, τώρα που γνωρίζουμε τι θέμα έπεσε μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα. Εσύ ας πούμε ήξερες το θέμα από την αρχή; Δηλαδή μόλις άλλαξε ονομασία το υπουργείο κατάλαβες ότι αυτό θα ήταν το θέμα; :hmm:

Μη λέτε βλακείες, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Φυσικά και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!Γι αυτό και προετοιμάζεσαι για πολλά περισσότερα θέματα από το ένα που θα σου χρειαστεί!

Απλά ήταν μία πιθανότητα λογική με βάση την επικαιρότητα!

κι έγινε για αυτό το θέμα ντόρος? εγώ νόμιζα πως ασχολούνταν περισσότερο με την οικονομία της χώρας...

Όταν άλλαξε, αυτό ήταν το θέμα...που "μας πήραν τη θρησκεία από τα σχολεία..."...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είπες χαρακτηριστικά ότι:
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Το θέμα της έκθεσης πολύ εύκολα προβλέπεται αν παρακολουθείς την επικαιρότητα. Πάντα έχει σχέση.
Και ρωτάω, το είχες προβλέψει εσύ προσωπικά;
Το λέω επειδή όταν γίνει ήδη κάτι μετά έχουμε την τάση να ισχυριζόμαστε διάφορα τύπου: ''καλά σου είπα, εσύ δεν με άκουσες'' κτλ κτλ παίζοντας τον ρόλο του μάντη Κάλχα, Τειρεσία και πολλών άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Είπες χαρακτηριστικά ότι:
Και ρωτάω, το είχες προβλέψει εσύ προσωπικά;
Το λέω επειδή όταν γίνει ήδη κάτι μετά έχουμε την τάση να ισχυριζόμαστε διάφορα τύπου: ''καλά σου είπα, εσύ δεν με άκουσες'' κτλ κτλ παίζοντας τον ρόλο του μάντη Κάλχα, Τειρεσία και πολλών άλλων.

μην με κοπιάρετε παρακαλώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είπες χαρακτηριστικά ότι:
Και ρωτάω, το είχες προβλέψει εσύ προσωπικά;
Το λέω επειδή όταν γίνει ήδη κάτι μετά έχουμε την τάση να ισχυριζόμαστε διάφορα τύπου: ''καλά σου είπα, εσύ δεν με άκουσες'' κτλ κτλ παίζοντας τον ρόλο του μάντη Κάλχα, Τειρεσία και πολλών άλλων.

όχι, δεν το είχα προβλέψει, γιατί δεν ασχολήθηκα, γιατί δεν είναι η δουλειά μου.
Σε συζητήσεις με δικούς μου ανθρώπους, απλά τους είχα πει να προσέχουν τι παίζει στην επικαιρότητα γιατί πολύ απλά έτσι είχα μπορέσει να γράψω και εγώ καλά έκθεση! Απλά αυτό, προσωπική εμπειρία.
Βλέποντας λοιπόν το θέμα, και έχοντας παρακολουθήσει τι παίζει, το θεώρησα απολύτως φυσιολογικό.

Παιδιά, τι να σας πω, μπορεί και να κάνω λάθος και να αλλάζει το πώς το βλέπει κανείς έχοντας φύγει από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
όχι, δεν το είχα προβλέψει, γιατί δεν ασχολήθηκα, γιατί δεν είναι η δουλειά μου.
Σε συζητήσεις με δικούς μου ανθρώπους, απλά τους είχα πει να προσέχουν τι παίζει στην επικαιρότητα γιατί πολύ απλά έτσι είχα μπορέσει να γράψω και εγώ καλά έκθεση! Απλά αυτό, προσωπική εμπειρία.
Βλέποντας λοιπόν το θέμα, και έχοντας παρακολουθήσει τι παίζει, το θεώρησα απολύτως φυσιολογικό.

Παιδιά, τι να σας πω, μπορεί και να κάνω λάθος και να αλλάζει το πώς το βλέπει κανείς έχοντας φύγει από το σχολείο.
Και πάλι δεν μπαίνουν συνέχεια θέματα της επικαιρότητας. Πχ το περσυνό δεν μου λέει κάτι για ένα θέμα της τότε επικαιρότητας. Είναι κάτι σαν να λέω στα παιδιά ''Διαβάστε όλο το ΑΟΔΕ,κάτι από εκεί θα πέσει''. Ε ναι, συγκεκριμένη ύλη κάτι θα βάλολυν.Ωστόσο δεν τους λέω συγκεκριμένα τι θα πέσει. Που όπως είπα δεν πέφτει πάντα η επικαιρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και πάλι δεν μπαίνουν συνέχεια θέματα της επικαιρότητας. Πχ το περσυνό δεν μου λέει κάτι για ένα θέμα της τότε επικαιρότητας. Είναι κάτι σαν να λέω στα παιδιά ''Διαβάστε όλο το ΑΟΔΕ,κάτι από εκεί θα πέσει''. Ε ναι, συγκεκριμένη ύλη κάτι θα βάλολυν.Ωστόσο δεν τους λέω συγκεκριμένα τι θα πέσει. Που όπως είπα δεν πέφτει πάντα η επικαιρότητα.

Η συνύπαρξη των βιβλίων με τα ηλεκτρονικά μέσα δεν είναι επικαιρότητα.....?
οκ...τότε όντως φεύγοντας από το σχολείο τα βλέπεις αλλιώς.... Ή μάλλον αρχίζεις να διαβάζεις εφημερίδες....

(η αλήθεια είναι ότι δεν το θυμόμουν και έψαξα και το βρήκα...)

Επίσης, δεν κατηγορώ κανέναν, δεν είναι αυτοσκοπός να προβλέψεις το θέμα της έκθεσης, σε καμία περίπτωση!Απλά μια γνώμη λέω, την οποία έχω ακούσει ότι έχουν και άλλοι, ειδικά στη σχολή που είμαι. Ίσως έχει να κάνει και το αντικείμενό μας, που είναι αυτό ακριβώς, να παρακολουθούμε την επικαιρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ένας διαγωνιζόμενος για τις πανελλήνιες δεν έχει χρόνο για να διαβάσει εφημερίδες or something.

Το περσινό θέμα περισσότερο διαχρονικό μου φαίνεται παρά της τότε επικαιρότητας που να έχει βγει στα Μ.Μ.Ε.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ένας διαγωνιζόμενος για τις πανελλήνιες δεν έχει χρόνο για να διαβάσει εφημερίδες or something.

Το περσινό θέμα περισσότερο διαχρονικό μου φαίνεται παρά της τότε επικαιρότητας που να έχει βγει στα Μ.Μ.Ε.

:)

Φυσικά και έχει χρόνο να διαβάσει εφημερίδες, δεν σου είπα να κάτσει να διαβάζει τόμους ολόκληρους! Αν δεν κάνω λάθος, ένα μεγάλο ποσοστό των κειμένων που μπαίνουν στην έκθεση είναι άρθρα. Και επίσης, σας ζητούν να γράψετε και άρθρα. Πώς είναι δυνατόν να μην διαβάζει λοιπόν ένας μαθητής εφημερίδα;

Το θέμα των βιβλίων και του διαδικτύου, έτσι όπως το έθεσαν, έχει βγει το πολύ τα τελευταία 2 χρόνια, δεν μπορεί να θεωρηθεί διαχρονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φυσικά και έχει χρόνο να διαβάσει εφημερίδες, δεν σου είπα να κάτσει να διαβάζει τόμους ολόκληρους! Αν δεν κάνω λάθος, ένα μεγάλο ποσοστό των κειμένων που μπαίνουν στην έκθεση είναι άρθρα. Και επίσης, σας ζητούν να γράψετε και άρθρα. Πώς είναι δυνατόν να μην διαβάζει λοιπόν ένας μαθητής εφημερίδα;

Το θέμα των βιβλίων και του διαδικτύου, έτσι όπως το έθεσαν, έχει βγει το πολύ τα τελευταία 2 χρόνια, δεν μπορεί να θεωρηθεί διαχρονικό.
Όταν μέχρι τις 2 είσαι στο σχολείο, έχεις 2-3 (και παραπάνω) ώρες φροντηστήριο, θες να διαβάσεις τα μαθήματα και να καλύψεις κάποιες ανάγκες σου, πίστεψέ με, δεν έχεις χρόνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top