Έκανα τη σωστή επιλογή;

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά παιδία, που παρόλο που έβγαλαν αρκετά μορία έθεσαν πρώτη επιλογή κάποια σχολή με πολύ λιγότερα μόρια, πράγμα που αυτόματα σημαίνει ότι δεν έχουν άγχος για το αν θα περάσουν στη σχολή αλλά κυρίως για το αν έπραξαν ορθά. Εγώ προσωπικά έβγαλα 18.712 και πιθανότατα έπιανα Νομική. Η σχολή όμως που ήθελα εξαρχής ήταν η Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών (Πειραιά), την οποια και δήλωσα τελικά πρώτη (έγγραψα και 19.2 στα Αγγλικά, μάθημα υποχρεωτικό για να εισαχθείς στη σχολή). Γονείς και κυρίως λοιποί συγγενείς με "βομβάρδιζαν" με επιχειρήματα προκειμένου να επιλέξω Νομική, μολαταύτα έκανα αυτό που θεωρούσα σωστό, έβαλα τη σχολή του ενδιφέροντός μου. Ποια είναι η γνώμη σας έκανα τη σωστή επιλογή ή έπρεπε να επιλέξω την κλασική όδο της Νομικής για τον τομέα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά παιδία, που παρόλο που έβγαλαν αρκετά μορία έθεσαν πρώτη επιλογή κάποια σχολή με πολύ λιγότερα μόρια, πράγμα που αυτόματα σημαίνει ότι δεν έχουν άγχος για το αν θα περάσουν στη σχολή αλλά κυρίως για το αν έπραξαν ορθά. Εγώ προσωπικά έβγαλα 18.712 και πιθανότατα έπιανα Νομική. Η σχολή όμως που ήθελα εξαρχής ήταν η Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών (Πειραιά), την οποια και δήλωσα τελικά πρώτη (έγγραψα και 19.2 στα Αγγλικά, μάθημα υποχρεωτικό για να εισαχθείς στη σχολή). Γονείς και κυρίως λοιποί συγγενείς με "βομβάρδιζαν" με επιχειρήματα προκειμένου να επιλέξω Νομική, μολαταύτα έκανα αυτό που θεωρούσα σωστό, έβαλα τη σχολή του ενδιφέροντός μου. Ποια είναι η γνώμη σας έκανα τη σωστή επιλογή ή έπρεπε να επιλέξω την κλασική όδο της Νομικής για τον τομέα αυτό;
Φυσικα και εκανες τη σωστη επιλογη!Εσυ πρεπει να αποφασιζεις για το μελλον σου και κανεις αλλος.Αφου σου αρεσει αυτο,θα εισαι ευτυχισμενη.Οι συγγενεις σου προφανως ηθελαν να επιλεξεις το επαγγελμα σου με βαση αλλους παραγοντες αδιαφορωντας για το εξης->Κανουμε οτι μας αρεσει για να το κανουμε και σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έβγαλα 18.712 και πιθανότατα έπιανα Νομική. Η σχολή όμως που ήθελα εξαρχής ήταν η Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών (Πειραιά), την οποια και δήλωσα τελικά πρώτη (έγγραψα και 19.2 στα Αγγλικά, μάθημα υποχρεωτικό για να εισαχθείς στη σχολή). Γονείς και κυρίως λοιποί συγγενείς με "βομβάρδιζαν" με επιχειρήματα προκειμένου να επιλέξω Νομική, μολαταύτα έκανα αυτό που θεωρούσα σωστό, έβαλα τη σχολή του ενδιφέροντός μου. Ποια είναι η γνώμη σας έκανα τη σωστή επιλογή ή έπρεπε να επιλέξω την κλασική όδο της Νομικής για τον τομέα αυτό;

α) Πρόκειται να φοιτήσει η χαρμολύπη και όχι οι λοιποί συγγενείς.

β) Στη χαρμολύπη αρέσει το Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά. Τέλος!

γ) Τα μόρια τα έχουμε για εμάς και για να επιλέξουμε αυτό που θέλουμε εμείς. Οι βάσεις είναι βάσει του τί επιθυμεί η "μάζα" και όχι η χαρμολύπη.

δ) Η χαρμολύπη φοιτά ένα έτος στη σχολή που επέλεξε. Δεν της αρέσει? Αλλάζει γνώμη? Κάνει του χρόνου με το 10% μηχανογραφικό και εισάγεται στη δεύτερη σχολή που επιθυμεί, π.χ. Νομική (τα μόριά σου το επιτρέπουν αυτό). Αν αυτό γίνει ποτέ, τότε προσέχουμε να περάσουμε στην πρώτη σχολή τα μαθήματα που ενδεχομένως είναι κοινά με τη δεύτερη σχολή και ίσως αναγνωρισθούν (δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

ε) Υπόψη για τη σχολή που πιθανότατα εισάγεσαι φέτος: "Οι απόφοιτοι του τμήματος του Πειραιά που επιλέγουν την κατεύθυνση «Διεθνής και Ευρωπαϊκός Οικονομικός Πυλώνας» εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο (Οι απόφοιτοι του Παντείου δεν έχουν αυτό το δικαίωμα). Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΟΕΕ) = "Οικονομολόγος"! (να ένα άλλο παράδειγμα σημασίας της κατεύθυνσης)...

στ) Συγχαρητήρια για την επιτυχία εισαγωγής στη σχολή σου και καλή φοιτητική ζωή και καλό πτυχίο asap!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η σωστή επιλογή είναι η επιλογή που μας ικανοποιεί περισσότερο. Τα μόρια μιας σχολής δεν λένε τίποτα απολύτως πέραν του ότι ο τελευταίος που μπήκε στη σχολή έχει περισσότερα μόρια από τον τελευταίο μιας άλλης σχολής. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.


Με αυτό το σκεπτικό ξέρεις τι σαβούρα έχει μαζευτεί σε σχολές όπως Πολιτικούς ή ΗΜΜΥ ΕΜΠ; Παιδιά που θέλανε ΣΕΜΦΕ βγάλανε παραπάνω μόρια κι είπαν "αφού πιάνω μια σχολή με υψηλότερα μόρια, ας πάω εκεί"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Με καθησυχάσατε πραγματικά! Μεχρι και οι καθηγητές μου σε φροντιστήριο και σχολείο κόντεψαν να με τρελάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ευχομαι να τα πας καλα στην σχολη που επελεξες και οπως ειπαν και οι παραπανω εμεις φτιαχνουμε το μελλον μας και οι επιλογες ειναι δικε μας.παντως αυτη η σχολη ειναι ενδιαφερουσα και τα μαθηματα της!την εχω ψαξει λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βασικά έψαξα πάρα πολύ για τις Διεθνείς Σχέσεις, ειδίκευση σε Ευρωπαϊκό, κοινοτικό δίκαιο κτλ. και αυτή η σχολή είναι η μόνη που ειδικεύεται σε αυτά, έχει υποχρεωτικά δύο γλώσσες και παρέχει με μάθημα επιλογής και τρίτη. Άλλες σχολές τύπου Πολιτικού Νομικής υποτίθεται σε προετοιμάζουν για διπλωματικό σώμα και δεν κάνεις ούτε την ορολογία στα Αγγλικά. Ήμουν πολύ ενθουσιασμένη αλλά με προσγείωσε ο περίγυρος, ισως να έχετε βιώσει κάτι αντίστοιχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Βασικά εμένα με εντυπωσίασε πιο πολύ απ'όλα το όνομα "Χαρμολύπη" :P

Στο θέμα μας τώρα, (ειλικρινα τωρα, κανεις δεν θα σου ελεγε εκανες κακη επιλογη μονο και μονο για να μην σε στεναχωρησει :P)
αλλά πραγματι και εγω θεωρω οτι το ΔΕΣ ειναι καλυτερο. για τους λογους που ειπαν οι παραπανω.
και εξαλλου και το δεσ εχει αρκετα μαθηματα δικαιου κτλ.
και εγω τη βρισκω πιο ενδιαφερουσα απο την νομική και πιο πρακτικη λογω του οτι μπορεις να βγεις και οικονομολογος (αν και απο το οικονομικο της νομικης το ιδιο θα εβγαινες).

επισης σκεψου ποσοι ανεργοι δικηγοροι υπαρχουν και ποσοι ακομα αναμενεται να βγουν απο τις σχολες.
τελος,

μια γνωστη μου περασε δεσ περυσι, παρ'όλο που μπορουσε να περασει και παιδαγωγικο και μερικες νομικες και ειναι απολυτα ικανοποιημενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
περίγυρος, ισως να έχετε βιώσει κάτι αντίστοιχο...

και ποιος δεν το εχει βιωσει, θα ελεγα τπτ τωρα για τον περιγυρο αλλα....
εξαλλου αν ο περιγυρος θελει τοσο πολυ μια σχολη, το ονειρο ποτε δεν πεθαινει, ας παει να ξαναδωσει πανελλαδικες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προφανώς έχει σημασία να κάνεις αυτό που θέλεις στη ζωή. Ακόμα κι αν αργότερα το μετανιώσεις πάντως να θυμάσαι ότι αυτή τη στιγμή είσαι εσύ που επέλεξες και κανένας άλλος. Στη ζωή δεν υπάρχουν εξάλλου αδιέξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εκανες στην σωστη επιλογη....και ολα αυτα που καποιοι λενε για τα μορια ειναι βλακειες.....το θεμα ειναι να κανεις αυτο που σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ένας περίγυρος κατά βάση βολεμένος για χρόνια σε δημοσιες υπηρεσίες.... Ξέρετε δεν είναι μόνο οτι όλοι σε αυτή τη χώρα πρέπει να γίνουν ή γιατροί ή δικηγόροι, λόγω της γνωστής ανυπόστατης και κατ' εμέ αηδιαστικής νοοτροποίας είναι και οτι όλοι φαντάζονται οτι απο Νομική θα κάνω τρελά λεφτά και θα αποκτήσω κύρος ενώ από διεθνών και ευρωπαϊκών δεν θα κάνω τίποτα και δεν θα βρω καν δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Στην Ελλαδα βρισκομαστε και οι νοοτροπιες που ανεφερες θα ζουν και θα βασιλευουν για παντα εδω!Οποιος δεν πραγματοποιησε τα ονειρα του,θα ανακυκλωνει και θα επιβαλλει τις ιδεες του(οι οποιες θυμιζουν αλλες εποχες και προσπαθουν να υποβαθμισουν τα αλλα επαγγελματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μπορείς Χαρμολύπη να κάνεις δεύτερο πτυχίο στη Νομική αν θέλεις. Εγώ τελείωσα Πολιτικές Επιστήμες και μετά πέρασα και στην Νομική γιατί μου άρεσαν και τα δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αυτό είναι κάτι τελείως προσωπικό...Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα Νομική γτ μου αρέσει το αντικείμενο (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι το σκέφτηκακαι αυτό αλλά ήθελα πολύ και ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και δεν ξέρω κατα πόσο είναι πρακτικά εφικτό να τα κάνω και τα δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkfish

Νεοφερμένος

Η pinkfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι το σκέφτηκακαι αυτό αλλά ήθελα πολύ και ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και δεν ξέρω κατα πόσο είναι πρακτικά εφικτό να τα κάνω και τα δύο...


Πίστεψέ με είναι εντελώς εφικτό. Κι αυτό δεν στο λέω από πεποίθηση αλλά από βιωμένη πείρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρμολύπη

Νεοφερμένος

Η Χαρμολύπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα Νομική γτ μου αρέσει το αντικείμενο (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)..
Γιατί δεν πας; Δεν έπιασες τα μόρια ή ήσουν σε αλλη κατεύθυνση και μιλάς θεωρητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Γιατί δεν πας; Δεν έπιασες τα μόρια ή ήσουν σε αλλη κατεύθυνση και μιλάς θεωρητικά;
ήμουν σε άλλη κατεύθυνση γτ ήθελα περισσότερο ιατρική

ΥΓ: από θεωρητική μόνο η νομική με ελκύει σαν αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ημουν ακριβως στην ιδια θεση με σενα και δηλωσα επισης σχολες που ηθελα περισσοτερο ανεξαρτητα αν ειναι αγνωστες.Η πλυση εγκεφαλου που δεχεσαι απο τον περιγυρο ειναι αλλο πραγμα.Οποιος το εχει ζησει καταλαβαινει τι εννοω.Γιατι αν δεν σε στηριζουν οι δικοι σου ανθρωποι δεν νιωθεις ευχαριστιμενος.Μπραβο παντως γιατι χρειαζοταν τολμη και αποφασιστηκοτητα.Βεβαια το αν εκανες την σωστη επιλογη δεν το ξερεις.Σκεφτομαι και εγω μηπως πηρα την λαθος αποφαση?????μπα...οχι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top