Διοίκηση Επιχειρήσεων vs Χρηματοοικονομικά

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γεια σας θα παω τωρα στην γ λυκειου και εχω αρχισει απο τωρα να σκεφτομαι το μελλον.θα ηθελα να ρωτησω που θα ηταν καλυτερα απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης διοικηση επιχειρησεων η χρηματοοικονομικα?θα ηθελα να απαντησουν γνωστες ωστε να εχω μια πιο ξεκαθαρη αντιληψη γιατι εχω ακουσει πολλα που δεν ισχυουν με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σήμερα στην εφημερίδα που διαβάζω (Ελευθεροτυπία), είχε μία έρευνα για τα προβλήματα εργασίας στα καλά πτυχία.. Με λίγα λόγια, έλεγε ποιες σχολές από τα επιστημονικά πεδία που υπάρχουν έχουν πολύ αρνητικές, αρνητικές, θετικές και πολύ θετικές επαγγελματικές προοπτικές.
Τα οικονομικά βρίσκονται στην κατηγορία Πολύ θετικές οπότε είσαι ασφαλής θεωρώ....
Πιο αναλυτικά όμως διάβασα ότι τις καλύτερες προοπτικές έχουν οι ειδικότητες των φοροτεχνικών- λογιστών..
Οι προοπτικές των οικονομολόγου διοίκησης (management) και πωλήσεων (marketing) παρουσιάζουν μία μικρή κάμψη.
Οπότε η κατεύθυνση των Χρηματοοικονομικών είναι νομίζω καλύτερη....
Ωστόσο το Οικονομικό Πανεπιστήμιο έχει να σου προσφέρει τόσες πολλές επιλογές...;)
Μην αγχώνεσαι για αυτό από τώρα.. Ηρέμησε, διάβασε για τις εξετάσεις, πέρνα και αργότερα όταν με το καλό μπεις στη σχολή βλέπεις κιόλας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
το αρθρο στο οποίο αναφέρεται η ζωίτσα είναι αυτό. https://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=31/07/2010&id=188787.
Τωρα, γενικα αν τελειωσεις καποιο καλό τμήμα της ασοεε η καποιου αλλου μεγαλου πανεπιστημίου με ενα σεβαστο βαθμό, θα σταθείς αρκετά καλά στην αγορα εργασίας.
τωρα μια και ειναι αρχή της χρονιάς, καλο θα ειναι να βαλεις στοχο τις πιο υψηλοβαθμες του πεδίο (οδε οπα,λοχρη οπα, δετ οπα) και αργοτερα στην διαρκεια της χρονιάς καταληγεις σε κατι πιο συγκεκριμένο.
ψαξε βεβαια και στα threads στο φορουμ, θα βρείς πολλά χρήσιμα στοιχεία.
ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί τα οικονομικά θεωρούνται επαγγέλματα με πολύ καλές προοπτικές.Εγώ νομίζω ότι είναι πάνω κάτω σαν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ποτέ δε κατάλαβα γιατί τα οικονομικά θεωρούνται επαγγέλματα με πολύ καλές προοπτικές.Εγώ νομίζω ότι είναι πάνω κάτω σαν όλα.

*το μηνυμα σου νομιζω κοβεται,

αλλα το βρισκω εξαιρετικα επιπολαιο ως παρατηρηση.
ψάξ'το λίγο παραπάων και θα καταλάβεις.
πολυ απλά θα σου πω οτι στην ελλάδα επι της ουσιας το μόνο που παραγεται είναι υπηρεσίες και οι αποφοιτοι οικονομικο-διοικητικων σχολών ειναι οι πλεον καταλληλοι για την οργάνωση αυτών.
τωρα το προβλημα ειναι οτι στην ελλάδα υπαρχουν υπερβολικα πολλα τμηματα διοικητικακτλ, τμημα διοικησης επιχειρησεων δλδ υπαρχει σε καθε αει και τει. ως αποτελεσμα συγχεόνται πολλά τμήματα μεταξύ τους.



*μια απορία γιατία θα σκάσω :P αυτός που βαθμολόγησε αρνητικά το παραπάνω ποστ μου (εχω βασιμες υποψιες πως ο "αυτός" ειναι ο nPb :D) γιατι το έκανε; τι ειπα; απλα εδωσα ενα λινκ και ειπα μια πολυτως λογικη συμβουλη: "στοχευε ψηλα, όσο πιο ψηλά τόσο το καλύτερο" που ειναι το αμφιλεγόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
καλό θα είναι όμως να μην συνεχίσουμε σε γενική κουβέντα και να επικεντρωθούμε σε αυτό που ζητάει ο kapoios93, ο οποίος πολύ σωστά επεσήμανε εξαρχής
"θα ηθελα να απαντησουν γνωστες ωστε να εχω μια πιο ξεκαθαρη αντιληψη γιατι εχω ακουσει πολλα που δεν ισχυουν με τιποτα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
*μια απορία γιατία θα σκάσω :P αυτός που βαθμολόγησε αρνητικά το παραπάνω ποστ μου (εχω βασιμες υποψιες πως ο "αυτός" ειναι ο nPb :D) γιατι το έκανε; τι ειπα;

δεν είμαι εγώ αυτός που βαθμολόγησε αρνητικά :P

μια φορά και εγώ ο κακομοίρης είπα την αλήθεια....:redface: :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
*το μηνυμα σου νομιζω κοβεται,

αλλα το βρισκω εξαιρετικα επιπολαιο ως παρατηρηση.
ψάξ'το λίγο παραπάων και θα καταλάβεις.
πολυ απλά θα σου πω οτι στην ελλάδα επι της ουσιας το μόνο που παραγεται είναι υπηρεσίες και οι αποφοιτοι οικονομικο-διοικητικων σχολών ειναι οι πλεον καταλληλοι για την οργάνωση αυτών.
τωρα το προβλημα ειναι οτι στην ελλάδα υπαρχουν υπερβολικα πολλα τμηματα διοικητικακτλ, τμημα διοικησης επιχειρησεων δλδ υπαρχει σε καθε αει και τει. ως αποτελεσμα συγχεόνται πολλά τμήματα μεταξύ τους.

Ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι των δε ξέρω και γω πόσων πλέον οικονομικών κτλ τμημάτων έχουν από χέρι έτοιμη εργασία και μισθό και όλα τα παρεμφερή.Δε μπορεί να γίνουν όλοι manager και διευθυντες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι των δε ξέρω και γω πόσων πλέον οικονομικών κτλ τμημάτων έχουν από χέρι έτοιμη εργασία και μισθό και όλα τα παρεμφερή.Δε μπορεί να γίνουν όλοι manager και διευθυντες.;)

To manageriλίκι θέλει άλλα κότσια.
Δεν φτάνουν οι περγαμηνές από μόνες τους. Ίσως και δεν χρειάζονται καθόλου για να διοικήσεις έναν οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
οκ nPb σορρυ αν δεν ησουν εσυ, (ποιος μενει λοιπόν; :whistle:)

φίλε Econ, ποτε δεν ειπα πως αν τελειωσεις οικονομικο τμημα, θα βρεις σιγουρα δουλειά, ειμαι πολυ προσεκτικός σε αυτά, έγραψα:
"γενικα αν τελειωσεις καποιο καλό τμήμα της ασοεε η καποιου αλλου μεγαλου πανεπιστημίου με ενα σεβαστο βαθμό, θα σταθείς αρκετά καλά στην αγορα εργασίας.
το ίδιο πραγμα λέμε.
ωστόσο δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος πως απο ερευνες προκυπτει οτι αν βαλουμε τις 10-15 σχολες με καλες επαγγελματικες προοπτικες, οι 2-3 τουλαχιστον ειναι οικονομικοδιοικητικες

"Δε μπορεί να γίνουν όλοι manager και διευθυντες" : στην ελλαδα νομιζουμε οτι μανατζερα-διευθυντης ειναι ο αρχηγος της εταιρειας, που παιρνει μηνιατικο 30000. δεν ειναι ετσι ολοι οι μανατζερ και τα στελεχη, μια επιχειρηση μπορει να εχει πολλους μανατζερ με μισθο 1200 .
παντως υπαρχουν αρκετες θεσεις για στελεχη επιχειρησεων κτλ. μια γυρα στις αγγελιες να κανεις.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι των δε ξέρω και γω πόσων πλέον οικονομικών κτλ τμημάτων έχουν από χέρι έτοιμη εργασία και μισθό και όλα τα παρεμφερή.Δε μπορεί να γίνουν όλοι manager και διευθυντες.;)

To manageriλίκι θέλει άλλα κότσια.
Δεν φτάνουν οι περγαμηνές από μόνες τους. Ίσως και δεν χρειάζονται καθόλου για να διοικήσεις έναν οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
αντε nPb, για συγγνωμη που σε υποπτευθηκα αδικα, +1 για το ποστ σου,:D
συμφωνω βεβαια.

παρακαλω πολυ ομως μην συνεχισουμε γενικη κουβεντα, το thread εχει συγκεκριμενο τιτλο και ζητουμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
οκ nPb σορρυ αν δεν ησουν εσυ, (ποιος μενει λοιπόν; :whistle:)

φίλε Econ, ποτε δεν ειπα πως αν τελειωσεις οικονομικο τμημα, θα βρεις σιγουρα δουλειά, ειμαι πολυ προσεκτικός σε αυτά, έγραψα:
"γενικα αν τελειωσεις καποιο καλό τμήμα της ασοεε η καποιου αλλου μεγαλου πανεπιστημίου με ενα σεβαστο βαθμό, θα σταθείς αρκετά καλά στην αγορα εργασίας.
το ίδιο πραγμα λέμε.
ωστόσο δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος πως απο ερευνες προκυπτει οτι αν βαλουμε τις 10-15 σχολες με καλες επαγγελματικες προοπτικες, οι 2-3 τουλαχιστον ειναι οικονομικοδιοικητικες

"Δε μπορεί να γίνουν όλοι manager και διευθυντες" : στην ελλαδα νομιζουμε οτι μανατζερα-διευθυντης ειναι ο αρχηγος της εταιρειας, που παιρνει μηνιατικο 30000. δεν ειναι ετσι ολοι οι μανατζερ και τα στελεχη, μια επιχειρηση μπορει να εχει πολλους μανατζερ με μισθο 1200 .
παντως υπαρχουν αρκετες θεσεις για στελεχη επιχειρησεων κτλ. μια γυρα στις αγγελιες να κανεις.........

Εγώ παρατηρώ ζήτηση στα λογιστικά θέματα που εκεί μπορούν να καλύψουν θέση και άτομα των τει.Που είναι και προτιμότερα σε σχέση με κάποιων πχ της ασσοε λόγω κόστους πάντα.Πιο πάνω αναφέρεις ότι υπάρχουν στελέχη με 1200 ευρώ.Πόσο όμως δουλεύουν οι συγκεκριμένοι;Θέλω να πω έχουν 8ωρο ή δουλεύουν 10 και βάλε ώρες.Γιατί αν ανήκουν στη 2η κατηγορία μάλλον προς την εκμετάλλευση τους βλέπω.Και κλείνωντας δεν αρνήθηκα τα δικά σου ακριβώς λεγόμενα στο πρωτο ποστ.Αλλά την πεποίθηση της εποχής ότι οικονομικά=άμεση δουλειά=πολύυ χρήμα=μούρη=αμάξια κτλ.


Και δε βαθμολογώ ποτέ αρνητικά .Εξάλλου δε διαβάζω μόνο εγώ το θέμα.:P


Προτείνω να γίνει split γιατί τουλάχιστον για μένα έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
.Πιο πάνω αναφέρεις ότι υπάρχουν στελέχη με 1200 ευρώ.Πόσο όμως δουλεύουν οι συγκεκριμένοι;Θέλω να πω έχουν 8ωρο ή δουλεύουν 10 και βάλε ώρες.Γιατί αν ανήκουν στη 2η κατηγορία μάλλον προς την εκμετάλλευση τους βλέπω.

δουλευουν 8ωρο με βασικο μισθο 1200 και επειδη δεν ειναι δημοσιο (αλλα ανταγωνιστικη ελευθερη αγορα) οποιος εχει τα κοτσια, σου λευει παραπανω και εξελισεται.

.
Και δε βαθμολογώ ποτέ αρνητικά .Εξάλλου δε διαβάζω μόνο εγώ το θέμα.:P

:mad: θα σκασω αν δεν μαθω ποιος και γιατι μου εβαλε -1, δεύρω εξω βρε :P


.
Προτείνω να γίνει split γιατί τουλάχιστον για μένα έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.
συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ουδείς αρνείται ότι όποιος προάγεται σε μια δουλειά, αυξάνονται και οι ευθύνες, αυξάνονται τα ωράρια εργασίας, αυξάνονται οι μισθοί, ελαχιστοποιείται ο ελεύθερος χρόνος, ελαχιστοποιείται ο χρόνος για προσωπική ζωή-έρωτα-οικογένεια. Όσους ξέρω που εργάζονται ως προϊστάμενοι τομέων ή ως μεγαλοστελέχη Τραπεζών (ιδίως ιδιωτικών αλλά και κρατικών), είναι από όσο μου λένε στα πρόθυρα να πάρουν ψυχοφάρμακα. Η καθημερινότητα είναι άκρως πιεστική και οι ευθύνες της εγρήγορσης είναι τεράστιες. Ένα λάθος να γίνει με κάποιο πελάτη Τράπεζας, κινδυνεύει να χαθεί η θέση σου. Δεν έχει συγγνώμη και τα συναφή. Ή κάνεις καλά την δουλειά σου σαν ρομπότ ή πάρε πόδι. Αυτούς που λυπάμαι όταν πάω να κάνω δουλειές στην Τράπεζα, βλέπω κάτι κουστουμαρισμένους νεαρούς να έχουν σταφιδιάσει και να είναι υπ' ατμών για 700 ? ή και 1.200 ?. Οι περισσότεροι απόφοιτοι ΑΣΟΕΕ, ΠαΠει και άλλων καλών Οικονομικών Πανεπιστημίων...αγωνίζονται για μια θέση στον ήλιο ή και στον Α-Κένταυρι. Δεν ξέρω αν αξίζει τόσο σκότωμα σπουδών για να καταλήξεις να εργάζεσαι σαν χαμάλης σε μια τράπεζα, σε ένα εξοντωτικό ωράριο εργασίας μέσα σε ένα τόσο ανθυγιεινό περιβάλλον εργασίας.

Προσωπικά θα είχα αυτοκτονήσει, αν εργαζόμουν σε τράπεζα είτε με πτυχίο οικονομικού είτε χωρίς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kot

Νεοφερμένος

Ο kot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν είναι να μην κάνεις μεταπτυχιακό τότε λόγω και της σχετικά μεγάλης δύναμης του τραπεζικού τομέα στη χώρα μας τα χρηματοοικονομικά είναι μάλλον καλύτερα. Συνεπώς, στην απόφασή σου θα πρέπει να παίξει ρόλο η οικονομική σου ευχέρεια για μεταπτυχιακά. Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν κάποιοι που γνωρίζουν να αναφέρουν τη δυνατότητα μεταπτυχιακών για το εκάστωτε τμήμα. Δηλαδή οι απόφοιτοι των χρηματοικονομικών γίνονται δεκτοί για msc στη διοίκηση υπηρεσιών, MBA κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top