Νομική στο εξωτερικό

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μια φίλη μου τελείωσε μόλις την 3η λυκείου, και μάλλον δεν θα περάσει σε κάποιο τμήμα νομικής στην Ελλάδα,
οπότε σκέφτεται το εξωτερικό. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία? Μπορείτε να προτείνετε χώρες/πανεπιστήμια κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορώ να σου απαντήσω χωρίς ενδοιασμούς, καθώς κάποιοι συγγενείς μου ήδη σπουδάζουν στο εξωτερικό! (Βέβαια όχι επειδή δεν πέρασαν εδώ σε κάποια σχολή). Δύο χώρες "φημίζονται" ... Η Αμερική και το Ηνωμένο Βασίλειο.
Δυστυχώς οι βάσεις εισαγωγής εκεί είναι μεγάλες. Η φίλη σου θα πρέπει να παρακολουθήσει πρόγραμμα I.B. αν θέλει να πάει σε πανεπιστήμιο στην αμερική. Βέβαια στην Αγγλία , επειδή βρίσκομαστε εντός Ε.Ένωσης, δέχονται έναν καλό βαθμό απολυτηρίου. Σαφώς όμως πρέπει να έχει πάνω από 18/20 απολυτήριο για να μπει σε ένα καλό πανεπιστήμιο. Ακόμα, απαραίτητη προυπόθεση (ειδικά για νομική) είναι η άριστη γνώση της Αγγλικής (επίπεδο Γ2 με ψηλό βαθμό στην πιστοποίηση - η αλλιώς πτυχίο - που έδωσε η φίλη σου).

Τώρα αυτά μου έχουν πει οι συγγενείς μου... Από εκεί και πέρα πιστεύω να βοήθησα! Καλή τύχη σε ό,τι και αν επιλέξει η φίλη σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
"πρέπει να παρακολουθήσει πρόγραμμα I.B. αν θέλει να πάει σε πανεπιστήμιο στην αμερική"=>λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν το έθεσα ως υποχρέωση αλλά ως ένα καλό πρόγραμμα που δέχονται πολλά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top