Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;

Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)
  • Ναι

    Ψήφοι: 46 31.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 81 56.3%
  • Δεν ξέρω, αμφιταλαντεύομαι

    Ψήφοι: 6 4.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 9.7%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι δεν το συζητω... Η επαφη με τον Θεο ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση... Οπως επισης -κατα την Εκκλησια- η ομαδικη επαφη των πιστων με τον Θεο γινεται κατα την διαρκεια της Θειας Λειτουργιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο ρόλος της κάθε θρησκείας πάντα είναι και ήταν ο έλεγχος των ανθρώπων.
Αυτό που επιδιώκεται από την εκκλησία με την υποχρεωτική πρωινή προσευχή και τα υποχρεωτικά μαθήματα θρησκευτικών-χριστιανισμού είναι -όπως αναφέρθηκε παραπάνω- να μας πείσει από μικρά ότι αυτό είναι το σωστό για να μας ελέγχει καλύτερα.
Ως ανθρωπότητα πρέπει να φτάσουμε κάποια στιγμή σε κάποιο σημείο ηθικής που δε θα χρειαζόμαστε καμιά θρησκεία για να πράξουμε το σωστό.
Δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο, αλλά και η θρησκεία (η οποιαδήποτε) δεν καταφέρνει πλέον κάτι, ειδικά με τους φανατισμούς της καταφέρνει το αντίθετο.
Καλύτερα θα δρούσε ένα μάθημα θρησκειολογίας-κοινωνιολογίας-κλπ αντί των υπαρχόντων θρησκευτικών από τις πρώτες κιόλας τάξεις του σχολείου, για τη σωστή ανάπτυξη ηθικής συμπεριφοράς.*

*ότι δεν πρέπει τα κοριτσάκια όταν μεγαλώσουν να γίνουν πόρνες για να βγάζουν εύκολα χρήματα, όχι λέγοντάς τους ότι δεν το θέλει ο Χριστός και θα πάνε στην κόλαση και θα καίγονται αιώνια, αλλά χρησιμοποιώντας επιχειρηματολογία επιστημονική (από όποιο πεδίο και αν χριάζεται).

ΥΓ: Δε θέλω να επεκταθώ καθόλου στο θέμα, γιατί θα αναγκαστώ να σχολιάσω αυτά περί της εθνικής ταυτότητας και θρησκείας, για το Link στο youtube και θα βγούμε εντελώς offtopic...

για τους φανατισμενους αθεους,κι αυτο που καναν με τα λεωφορεια στο Λονδινο τι εχεις να πεις?ΑΥΤΟ ειναι ο ελεγχος των ανθρωπων.Ελεγχος στο υποσυνειδητο.Το αν καποιος θελει να στραφει καπου οταν το νιωσει δεν εχει να κανει με ελεγχο.Δεν ειναι ολοι οσοι πιστευουν προβατα...Ο Χριστος,τελος,παρεα με τελωνες και πορνες εκανε.Για την εποχη του ηταν επανατατης.Πηγε μες στο ναο και τα κανε ολα λιμπα επειδη ειχαν οργανωμενο εμποριο.Ασχετο αυτο με το οτι οι παπαδες ειναι σημερα ιδιοι με εκεινους που τοτε Εκεινος ειχε αντιμετωπισει.Η πιστη,δεν εχει να κανει με το "κανω το σωστο"Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.Οσο για το οτι ως ανθρωποτητα πρεπει να απαλλαγουμε απο θρησκειες,κι αυτο τιποτε παραπανω απο απλα μια αποψη χωρις επιστημονικη βαση ειναι,οπως και το οτι υπαρχει Θεος ειναι το ιδιο.

υστερογραφο:thanks για το -1,προσδιδει κυρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αφήστε που αυτή η καθιερωμένη πρωινή προσευχή αποτελεί στην ουσία μια μορφή τυπολατρείας, και ξέρουμε φυσικά ότι ο ίδιος ο Χριστός ήταν πολέμιός της,
Άρα αυτή η "συνήθεια" δεν ωφελεί κανέναν, ούτε αυτούς που ππιστεύουν στον χρστιανισμό, ούτε τους αλλόθρησκους και τους "σκεπτικιστές'.
Όσον αφορά αυτούς που δεν ασπάζονται τον χριστιανισμό είναι εύλογο ότι η προσευχή στο σχολείο να τους προσβάλει ή στην καλύτερη περίπτωση, να τους κάνει να αισθάνονται άβολα.
Οι πιστοί χριστιανοί πάλι, θα πρέπει να αντιλαμβάνονται ότι αυτή η τυπική προσευχή δνε ανταποκρίνεται στη διδασκαλία της θρησκεία μας και ουσιαστικά δεν συνεισφέρει σε τίποτα. Ο Χριστός απαιτέι άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα.
Όσο γαι τις άπειρες τυπικότητες που προωθεί η εκκλησία, όπως είναι η τακτική προσευχή, η προσέλευση στην εκκλησία, η τακτική θεία λειτουργία, η νηστεία κλπ, αν όλα υτά ήταν να επιβληθούν από το σχολείο, τότε αυτό δε θα ήταν σχολείο. Και το να επιβάλλεται μερός αυτών, όπως η πρωινή προσευχή και η επισκέψεις στην εκκλησία, δεν εξυπηρετεί κανεάνα σκοπό, είναι ένα είδος άκομψου συμβιβασμού θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αφήστε που αυτή η καθιερωμένη πρωινή προσευχή αποτελεί στην ουσία μια μορφή τυπολατρείας, και ξέρουμε φυσικά ότι ο ίδιος ο Χριστός ήταν πολέμιός της,
Άρα αυτή η "συνήθεια" δεν ωφελεί κανέναν, ούτε αυτούς που ππιστεύουν στον χρστιανισμό, ούτε τους αλλόθρησκους και τους "σκεπτικιστές'.
Όσον αφορά αυτούς που δεν ασπάζονται τον χριστιανισμό είναι εύλογο ότι η προσευχή στο σχολείο να τους προσβάλει ή στην καλύτερη περίπτωση, να τους κάνει να αισθάνονται άβολα.
Οι πιστοί χριστιανοί πάλι, θα πρέπει να αντιλαμβάνονται ότι αυτή η τυπική προσευχή δνε ανταποκρίνεται στη διδασκαλία της θρησκεία μας και ουσιαστικά δεν συνεισφέρει σε τίποτα. Ο Χριστός απαιτέι άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα.
Όσο γαι τις άπειρες τυπικότητες που προωθεί η εκκλησία, όπως είναι η τακτική προσευχή, η προσέλευση στην εκκλησία, η τακτική θεία λειτουργία, η νηστεία κλπ, αν όλα υτά ήταν να επιβληθούν από το σχολείο, τότε αυτό δε θα ήταν σχολείο. Και το να επιβάλλεται μερός αυτών, όπως η πρωινή προσευχή και η επισκέψεις στην εκκλησία, δεν εξυπηρετεί κανεάνα σκοπό, είναι ένα είδος άκομψου συμβιβασμού θα έλεγα.
κοιτα.δεν ειπα οτι συμφωνω οντως με την πρωινη προσευχη στα σχολεια.Και συμφωνω σε αυτο που ειπες περι τυπολατρειας.Ο Ελληνας τη λατρευει δυστυχως οπου κιαν κοιταξεις.Ξεματιασματα,ευχελαιο με το αζημιωτο και παει λεγοντας.Εχω βαρεθει να παρακολουθω την Λειτουργεια της Αναστασης και να ερχεται ενα κυμα "πιστων" στις 12 παρα 10 και να φευγει στις 12:05.Kαποιος που θα απεχει γιατι δεν τον εκφραζει ειναι μαγκας,οχι καποιος που σηκωνει στο ποδι την εκκλησια για 10 λεπτα.Κι ακομη χειροτερος ειναι οποιος ολη αυτη την ωρα,ειναι ακριβως εξω απο την εκκλησια και χαλαει τον κοσμο με τα βαρελωτα.Ενταξει,ειναι εθιμο,ενα - δυο για το καλο στο "Χριστος Ανεστη",οχι να μην ακουγεται και καθολου το τελευταιο ομως...Τελος,η προσευχη στα σχολεια το πρωι δεν ειναι υποχρεωτικη για κανεναν,εκτος κι αν στο σχολειο κανενος οι απουσιες εμπαιναν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
για τους φανατισμενους αθεους,κι αυτο που καναν με τα λεωφορεια στο Λονδινο τι εχεις να πεις?ΑΥΤΟ ειναι ο ελεγχος των ανθρωπων.Ελεγχος στο υποσυνειδητο.Το αν καποιος θελει να στραφει καπου οταν το νιωσει δεν εχει να κανει με ελεγχο.Δεν ειναι ολοι οσοι πιστευουν προβατα...Ο Χριστος,τελος,παρεα με τελωνες και πορνες εκανε.Για την εποχη του ηταν επανατατης.Πηγε μες στο ναο και τα κανε ολα λιμπα επειδη ειχαν οργανωμενο εμποριο.Ασχετο αυτο με το οτι οι παπαδες ειναι σημερα ιδιοι με εκεινους που τοτε Εκεινος ειχε αντιμετωπισει.Η πιστη,δεν εχει να κανει με το "κανω το σωστο"Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.Οσο για το οτι ως ανθρωποτητα πρεπει να απαλλαγουμε απο θρησκειες,κι αυτο τιποτε παραπανω απο απλα μια αποψη χωρις επιστημονικη βαση ειναι,οπως και το οτι υπαρχει Θεος ειναι το ιδιο.

1) Ούτε που ξέρω για ποιούς άθεους και τι λεωφορεία στο Λονδίνο μου λες.
2) Δε θέλω να επεκταθώ, γιατί θα βγούμε off, αλλά πόσο σίγουρος είσαι ότι υπήρξε ποτέ ο Χριστός; Πέρα από τα κείμενα της Εκκλησίας, υπάρχει κάποιο άλλο ιστορικό κείμενο που να το αποδεικνύει. Ιστορικοί και Καθηγητές από διάφορα πανεπιστήμια διεθνώς λένε πως δεν υπάρχουν.
3) Το μόνο καλό που έχει ο Χριστιανισμός είναι η διδασκαλία του προσώπου που αναφέρεται στα εκκλησιαστικά κείμενα ως Ιησούς και εσύ μου λες ότι είναι άλλο πράγμα το "σωστό" από τον Χριστιανιμό;
4) Το ότι πρέπει να απαλλαγούμε από τις θρησκείες δεν έχει επιστημονική βάση; Καταρχάς εγώ δεν εξέφρασα καμία άποψη περί "κατάργησης των θρησκειών". Από το μυαλό σου το έβγαλες, αλλά μιας και το θίγεις... Τι εννοείς; Πώς θα μπορούσε οτιδήποτε έχει σχέση με μία θρησκεία να έχει επιστημονική βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daffy3

Νεοφερμένος

Ο daffy3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα μαζι σου και εχεις απολυτο δικιο. μην ξεχναμε ομως οτι ακομα και το ελαχιστο, οπως ειναι η προσευχη αποτελει κομματι ενος λαου και το πιστευω ακραδαντα. πρωτα θα σταματησει η προσευχη, μετα θα γκρεμιστουν οι εκκλησιες (υπερβολη αλλα ποτε δεν ξερεις)κτλ κτλ.

Αρχικά, να σε ευχαριστήσω για το σύνδεσμο που έβαλες, γιατί είναι πολύ καλή τροφή για σκέψη που όμως στα περισσότερα σημεία ξεφεύγει από το συγκεκριμένο τόπικ.

Ο κάθε λαός θα πρέπει να έχει τη δύναμη να αφήνει ό,τι είναι πια νεκρό και δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες για τις οποίες δημιουργήθηκε. Η εμμονή σε νεκρές παραδόσεις και έθιμα δεν λέγεται προστασία της εθνικής μας ταυτότητας αλλά προγονοπληξία. Έτσι, στην εθνική μας ταυτότητα περιέχεται καθετί που είναι ζωντανό στην ελληνική νοοτροπία και τον τρόπο ζωής.

Αυτό θα έπρεπε να το αντιλαμβανόμαστε κυρίως εμείς οι Έλληνες, που τόσο υπερήφανα προβάλλουμε την αδιάσπαστη συνέχεια του ελληνισμού από τα αρχαία χρόνια, τη στιγμή που εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει πολλούς να ανεβαίνουν στον Όλυμπο για να κάνουν θυσίες... και όμως αυτό δεν μας εμποδίζει να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων!

Άλλωστε, κάθε πολιτισμική αλλοτρίωση πρώτα συντελείται στην ψυχή του κάθε ανθρώπου και μετά φαίνεται στην πράξη. Π.χ. πρώτα σταματάω να πιστεύω και μετά σταματάω να πηγαίνω στην Εκκλησία, πρώτα σταματώ να αγαπάω την Ελλάδα και μετά αδιαφορώ για τις εθνικές εκδηλώσεις. Άρα λοιπόν, αν σταματήσει η πρωινή προσευχή θα είναι το τελευταίο βήμα στη θρησκευτική μας αλλοτρίωση και όχι το πρώτο. Γιατί το να ενδιαφερόμαστε για την προσευχή τη στιγμή που ο μέσος μαθητής έχει αποξενωθεί ουσιαστικά από τη θρησκεία είναι το λιγότερο υποκρισία.

Τέλος, σε κάθε χώρο που παράγει και αναπαράγει τη γνώση και κυρίως έχει να κάνει με παιδιά, η ανθρωπιστική παιδεία προηγείται της θρησκευτικής και της εθνικής. Έτσι, το σχολείο οφείλει να διατηρεί ίσες αποστάσεις και να μην προσηλυτίζει, αν τελικά κάποτε αρχίσει να ενισχύει την κριτική σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
για τους φανατισμενους αθεους,κι αυτο που καναν με τα λεωφορεια στο Λονδινο τι εχεις να πεις?ΑΥΤΟ ειναι ο ελεγχος των ανθρωπων.Ελεγχος στο υποσυνειδητο.Το αν καποιος θελει να στραφει καπου οταν το νιωσει δεν εχει να κανει με ελεγχο.Δεν ειναι ολοι οσοι πιστευουν προβατα...Ο Χριστος,τελος,παρεα με τελωνες και πορνες εκανε.Για την εποχη του ηταν επανατατης.Πηγε μες στο ναο και τα κανε ολα λιμπα επειδη ειχαν οργανωμενο εμποριο.Ασχετο αυτο με το οτι οι παπαδες ειναι σημερα ιδιοι με εκεινους που τοτε Εκεινος ειχε αντιμετωπισει.Η πιστη,δεν εχει να κανει με το "κανω το σωστο"Ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.Οσο για το οτι ως ανθρωποτητα πρεπει να απαλλαγουμε απο θρησκειες,κι αυτο τιποτε παραπανω απο απλα μια αποψη χωρις επιστημονικη βαση ειναι,οπως και το οτι υπαρχει Θεος ειναι το ιδιο.

Εεεεεεε... Χωρις παρεξηγηση... Αλλα εκ των πραγματων αν σκεφτουμε μονο ποσοι "ιεροι" πολεμοι εχουν γινει και ποσα ακομα θα συνεχισουν να γινονται στα ονοματα των θρησκειων μαλλον κατι γινεται με τον ελεγχο... Ας μην ξεχναμε και τι ειπε ο Μαρξ... Η Θρησειες ειναι το οπιο των λαων...

Ποσοι πραγματικα βλεπουν τα πραγματα οπως εσυ, φιλε Γιαννη??? Ελαχιστοι... Γιατι?? Επειδη στην Εκκλησια που παει και στα Θρησκευτικα που μαθαινει δεν του λενε αυτο... Ή μαλλον του το λενε αλλα για να δειξουν το ποσο ανοιχτομυαλος ηταν ο Ιησους και γεναιοδωρος και μεγαλειωδης... Στα 12 σχολικα μου χρονια δεν ακουσα τιποτα για τον επαναστατη Ιησου... Αρα η μαζα... απλως ελεγχεται απο την Θρησκεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1) Ούτε που ξέρω για ποιούς άθεους και τι λεωφορεία στο Λονδίνο μου λες.
2) Δε θέλω να επεκταθώ, γιατί θα βγούμε off, αλλά πόσο σίγουρος είσαι ότι υπήρξε ποτέ ο Χριστός; Πέρα από τα κείμενα της Εκκλησίας, υπάρχει κάποιο άλλο ιστορικό κείμενο που να το αποδεικνύει.
3) Το μόνο καλό που έχει ο Χριστιανισμός είναι η διδασκαλία του προσώπου που αναφέρεται στα εκκλησιαστικά κείμενα ως Ιησούς και εσύ μου λες ότι είναι άλλο πράγμα το "σωστό" από τον Χριστιανιμό;
4) Το ότι πρέπει να απαλλαγούμε από τις θρησκείες δεν έχει επιστημονική βάση; Καταρχάς εγώ δεν εξέφρασα καμία άποψη περί "κατάργησης των θρησκειών". Από το μυαλό σου το έβγαλες, αλλά μιας και το θίγεις... Τι εννοείς; Πώς θα μπορούσε οτιδήποτε έχει σχέση με μία θρησκεία να έχει επιστημονική βάση;
1)κακως,ψαξ'το για να δεις και τα "καλα" αυτης της πλευρας.
2)επιχειρημα που το εχουν πολλοι καραμελα.ανεφερεται σε ρωμαικες επιγραφες το γεγονος της Σταυρωσης.μην αρχιζουμε να αμφισβητουμε τα παντα απο το '90 και πριν που δε ζουσαμε εμεις.
3)Ειπα το να πιστευεις κατ'αρχας σε μια Θρησκεια και την υπαρξη κατι υπερβατικου δεν ταυτιζεται με το καλο και το κακο παντα.
4)"Αυτό που επιδιώκεται από την εκκλησία με την υποχρεωτική πρωινή προσευχή και τα υποχρεωτικά μαθήματα θρησκευτικών-χριστιανισμού είναι -όπως αναφέρθηκε παραπάνω- να μας πείσει από μικρά ότι αυτό είναι το σωστό για να μας ελέγχει καλύτερα.
Ως ανθρωπότητα πρέπει να φτάσουμε κάποια στιγμή σε κάποιο σημείο ηθικής που δε θα χρειαζόμαστε καμιά θρησκεία για να πράξουμε το σωστό." αν εννοεις κατι διαφορετικο τι να πω...παιζουμε με τις λεξεις.

Εεεεεεε... Χωρις παρεξηγηση... Αλλα εκ των πραγματων αν σκεφτουμε μονο ποσοι "ιεροι" πολεμοι εχουν γινει και ποσα ακομα θα συνεχισουν να γινονται στα ονοματα των θρησκειων μαλλον κατι γινεται με τον ελεγχο... Ας μην ξεχναμε και τι ειπε ο Μαρξ... Η Θρησειες ειναι το οπιο των λαων...

Ποσοι πραγματικα βλεπουν τα πραγματα οπως εσυ, φιλε Γιαννη??? Ελαχιστοι... Γιατι?? Επειδη στην Εκκλησια που παει και στα Θρησκευτικα που μαθαινει δεν του λενε αυτο... Ή μαλλον του το λενε αλλα για να δειξουν το ποσο ανοιχτομυαλος ηταν ο Ιησους και γεναιοδωρος και μεγαλειωδης... Στα 12 σχολικα μου χρονια δεν ακουσα τιποτα για τον επαναστατη Ιησου... Αρα η μαζα... απλως ελεγχεται απο την Θρησκεια...
Οι ιεροι πολεμοι ειναι καθαρα ανθρωπινο προιον.Οταν ο Σταλιν στο ονομα ιδεων που ασπαστηκε κι ο Μαρξ εφαγε τη μιση Ρωσια ηταν καλα?Θα μου πεις μην μπερδευεις το Σταλιν και τη Βορεια Κορεα με τις ιδεες του κομμουνισμου.Κι εσυ μην μπερδευεις τον κληρο και τις αποφασεις στρατιωτικων με την κουκουλα της Θρησκειας και τη Θρησκεια.Και στην τελικη...ας μου πει καποιος τωρα οτι και τα κουμμουνιστικα κομματα στην Ελλαδα ασπαζονται οτι λενε...κανεις δεν ειπε οτι κι ο κληρος κανει κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τελος,η προσευχη στα σχολεια το πρωι δεν ειναι υποχρεωτικη για κανεναν,εκτος κι αν στο σχολειο κανενος οι απουσιες εμπαιναν εκει.


Οταν σου κλειδωνουν την πορτα για να μην μπορεις να μπεις αφου χτυπησει το κουδουνι?? Δεν την κανουν υποχρεωτικη ετσι???



2) Δε θέλω να επεκταθώ, γιατί θα βγούμε off, αλλά πόσο σίγουρος είσαι ότι υπήρξε ποτέ ο Χριστός; Πέρα από τα κείμενα της Εκκλησίας, υπάρχει κάποιο άλλο ιστορικό κείμενο που να το αποδεικνύει. Ιστορικοί και Καθηγητές από διάφορα πανεπιστήμια διεθνώς λένε πως δεν υπάρχουν.

Αρχικα... Υπαρχουν ιστορικες μαρτυριες της εποχης του Ιησου που αναφερονται σε εναν Ναζωραιο που προκαλεσε αναστατωση με τις διδασκαλιες του...

4) Το ότι πρέπει να απαλλαγούμε από τις θρησκείες δεν έχει επιστημονική βάση; Καταρχάς εγώ δεν εξέφρασα καμία άποψη περί "κατάργησης των θρησκειών". Από το μυαλό σου το έβγαλες, αλλά μιας και το θίγεις... Τι εννοείς; Πώς θα μπορούσε οτιδήποτε έχει σχέση με μία θρησκεία να έχει επιστημονική βάση;

Σ' αυτο ομως δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο... Επιστημονικη βαση και Θρησκεια... No good friends... Αν ψαξουμε ιστορικη βαση το συζηταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οταν σου κλειδωνουν την πορτα για να μην μπορεις να μπεις αφου χτυπησει το κουδουνι?? Δεν την κανουν υποχρεωτικη ετσι???
Ο Χριστος ποτε δεν ειπε,αν καποιος δεν ασπαζεται την υπαρξη-διδασκαλια Μου κλεισε του την πορτα.Ενας μακακας λυκειαρχης ισως το πει.Το θεμα εδω δεν ειναι κατα ποσο ενας λυκειαρχης ειναι μακακας και το τι παιδεια υπαρχει σε αυτη τη χωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οι ιεροι πολεμοι ειναι καθαρα ανθρωπινο προιον.Οταν ο Σταλιν στο ονομα ιδεων που ασπαστηκε κι ο Μαρξ εφαγε τη μιση Ρωσια ηταν καλα?Θα μου πεις μην μπερδευεις το Σταλιν και τη Βορεια Κορεα με τις ιδεες του κομμουνισμου.Κι εσυ μην μπερδευεις τον κληρο και τις αποφασεις στρατιωτικων με την κουκουλα της Θρησκειας και τη Θρησκεια.Και στην τελικη...ας μου πει καποιος τωρα οτι και τα κουμμουνιστικα κομματα στην Ελλαδα ασπαζονται οτι λενε...κανεις δεν ειπε οτι κι ο κληρος κανει κατι διαφορετικο.

Ωπα ωπα μπερδευεσαι... Αποφαση στρατιωτικων ηταν οταν ο Πατριαρχης Κων/πολης εδωσε τα χρυσα σκευη της Αγιας Σοφιας στον Ηρακλειο για να εκστρατευσει κατα των Περσων με σκοπο την ανακτηση του Σταυρου???
Αποφασεις στρατιωτικων ηταν οταν Παπας της Ρωμης οργανωσε 4 Σταυροφοριες??
Αποφασεις στρατιωτικων ηταν και ειναι τα λεγομενα του Κορανιου για τους μουσουλμανους που τους καλουν στις Τζιχαντ???


Δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχουν ιδεολογιες που δινουν λαβες για σφαγες... αλλα οι "ιεροι" πολεμοι ειναι λιγοι παραπανω


Ο Χριστος ποτε δεν ειπε,αν καποιος δεν ασπαζεται την υπαρξη-διδασκαλια Μου κλεισε του την πορτα.Ενας μακακας λυκειαρχης ισως το πει.Το θεμα εδω δεν ειναι κατα ποσο ενας λυκειαρχης ειναι μακακας και το τι παιδεια υπαρχει σε αυτη τη χωρα..

Μα εμεις δεν κρινουμε το τι ειπε ο Χριστος... Για τις συχρονες πρακτικες Εκκλησιας και κρατους μιλαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δειτε αυτο https://www.youtube.com/watch?v=vkg1yaDj7Fs&NR=1 , δειτε και τα αλλα παρτ και ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του..(δεν ξερω αν το λινκ το εχει βαλει και καποιος αλλος εδω,αν ναι σορυ δεν ειδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ωπα ωπα μπερδευεσαι... Αποφαση στρατιωτικων ηταν οταν ο Πατριαρχης Κων/πολης εδωσε τα χρυσα σκευη της Αγιας Σοφιας στον Ηρακλειο για να εκστρατευσει κατα των Περσων με σκοπο την ανακτηση του Σταυρου???
Αποφασεις στρατιωτικων ηταν οταν Παπας της Ρωμης οργανωσε 4 Σταυροφοριες??
Αποφασεις στρατιωτικων ηταν και ειναι τα λεγομενα του Κορανιου για τους μουσουλμανους που τους καλουν στις Τζιχαντ???


Δεν ειπα ποτε οτι δεν υπαρχουν ιδεολογιες που δινουν λαβες για σφαγες... αλλα οι "ιεροι" πολεμοι ειναι λιγοι παραπανω
Για να μπουμε μεσα στην ουσια του πραγματος:για το κορανιο,διαφωνω με αυτο κατ'αρχην,αλλα κυριως με ενα κομματι που λεει οταν οι γυναικες σας δεν ειναι καλες να τις συνετιζετε (κοινως σπαστε τες στο ξυλο)απλα το θεμα θα παει τελειως off.Ισως εγω το παρερμηνευω,αλλα απο την κατασταση που επικρατει στο μουσουλμανικο κοσμο (προσοχη,δε λεω πως οποιος ανθρωπος δηλωνει μουσουλμανος ειναι αμορφωτος η τερας)αρκετοι κανουν το ιδιο.Στα χριστιανικα κειμενα δε βλεπω κατι τετοιο.Θα μου πεις,η δε γυνη να φοβαται τον αντρα.Κι αυτο καπως ανθρωπινο δεν είναι?Η γυναικα να μπαινει με φουστα στην εκκλησια.Σοβαρα?Ποιος το λεει?Δηλαδη αν εκανε ο Χριστος τη λειτουργεια και την εβλεπε με παντελονι θα την πετουσε εξω?Μηπως θα επαιρνε και ενα εικοσαρικο στον Αγιασμο?
Οσο για τους Ιερους Πολεμους.Εχε υποψην σου,πως οι Αυτοκρατορικες οικογενειες,διοριζαν και στα θρησκευτικα ποστα δικους τους,καμια φορα συγγενεις!Οποτε ναι,οι αποφασεις ήταν στρατιωτικες.Μην πας πολυ μακρια,το 73-74,μαζι με την πτωση της χουντας,δεν καθαιρεθηκε κι ο Αρχιεπισκοπος που ηταν δικος τους?
Ακομη και οι Αγιοποιησεις ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα.Πιστευω πως ναι,καποιοι ειναι μαρτυρες,ηταν ευσεβεις πριν το θανατο τους,και ενδεχομενως-δεν ημουν εκει-μετα το θανατο τους να συνεβη κατι εξωπραγματικο.(μερικοι που λεγεται πως αλαβλυζαν μυρο πχ)Ομως αγιοι τυπου Κωνσταντινου αι ελενης,η της Αγιας Ολγας (sorry Rewial:redface:)δεν ηταν παρα σφαχτες ανθρωπων που απλα εκτιμησαν πως ηταν καλυτερο για τις αυτοκρατοριες τους να εναι επισημο θρησκευμα ο Χριστιανισμος.Αυτο με την πιστη,τι σχεση εχει?

Μα εμεις δεν κρινουμε το τι ειπε ο Χριστος... Για τις συχρονες πρακτικες Εκκλησιας και κρατους μιλαμε
δε λεμε μονο αυτο.Διαφορετικα δε θα πηγαιναμε και πιο πισω σε αλλο σου ποστ.Και μερικοι εδω μεσα δεν ασχοληθηκαν καν με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
εαν σταματησει και η προσευχη στα σχολεια τοτε παει...χαθηκαμε σαν εθνος! δυστυχως αυτοι που προσπαθουν να επιτυχουν κατι τετοιο θα το καταφερουν και τοτε...αντιο Ελλαδα!!! κακα τα ψεματα μια χωρα οριζεται και απο τη θρησκεια της, η οποια με τη σειρα της καθοριζει τα ηθη τα εθιμα και τις παραδοσεις. φυσικα και αποδεχομαστε τη διαφορετικοτητα του καθε ανθρωπου και σεβομαστε τη θρησκεια στην οποια πιστευει, όμως σε καμία περιπτωση δε θα ενθαρρυνα την απαγορευση της πρωινης προσευχης στα σχολεια. η θρησκεια του καθε λαου ανηκει στην ταυτοτητα του!!! αν χαθει η θρησκεια, χανεται κα ι η ταυτοτητα. αν καποιος δεν θελει να παρακολουθησει την πρωινη προσευχη μπορει απλα να μην το κανει.
κατι που πολυ ηθελα καποιοι να κανουν εδω και χρονια αρχιζουν και το καταφερνουν, γιατι πολυ απλα χτυπανε τη νεα γενια...
παρακολουθηστε ολοκληρο το παρακατω συνδεσμο και βγαλτε τα δικα σας συμπερασματα!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΟΜΩΣ!!!!ειστε μικρα αλλα θα καταλαβετε καποια στιγμη!
https://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k



Λάθος, λάθος, λάθος...
Είμαστε από τις ελάχιστες χώρες που ορίζονται από την θρησκεία τους. Και αν θες πήγαινα ψάξε να δεις ποιες είναι οι υπόλοιπες...
Τουρκία και όλες οι χώρες της μέσης ανατολής - (και λίγο πιο στο βάθος)
Νομίζω καταλαβαίνεις σε τι επίπεδο είμαστε μόνο με αυτή την κατηγοριοποίηση...;)

Για να μπουμε μεσα στην ουσια του πραγματος:για το κορανιο,διαφωνω με αυτο κατ'αρχην,αλλα κυριως με ενα κομματι που λεει οταν οι γυναικες σας δεν ειναι καλες να τις συνετιζετε (κοινως σπαστε τες στο ξυλο)απλα το θεμα θα παει τελειως off.Ισως εγω το παρερμηνευω,αλλα απο την κατασταση που επικρατει στο μουσουλμανικο κοσμο (προσοχη,δε λεω πως οποιος ανθρωπος δηλωνει μουσουλμανος ειναι αμορφωτος η τερας)αρκετοι κανουν το ιδιο.Στα χριστιανικα κειμενα δε βλεπω κατι τετοιο.Θα μου πεις,η δε γυνη να φοβαται τον αντρα.Κι αυτο καπως ανθρωπινο δεν είναι?Η γυναικα να μπαινει με φουστα στην εκκλησια.Σοβαρα?Ποιος το λεει?Δηλαδη αν εκανε ο Χριστος τη λειτουργεια και την εβλεπε με παντελονι θα την πετουσε εξω?Μηπως θα επαιρνε και ενα εικοσαρικο στον Αγιασμο?
Οσο για τους Ιερους Πολεμους.Εχε υποψην σου,πως οι Αυτοκρατορικες οικογενειες,διοριζαν και στα θρησκευτικα ποστα δικους τους,καμια φορα συγγενεις!Οποτε ναι,οι αποφασεις ήταν στρατιωτικες.Μην πας πολυ μακρια,το 73-74,μαζι με την πτωση της χουντας,δεν καθαιρεθηκε κι ο Αρχιεπισκοπος που ηταν δικος τους?
Ακομη και οι Αγιοποιησεις ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα.Πιστευω πως ναι,καποιοι ειναι μαρτυρες,ηταν ευσεβεις πριν το θανατο τους,και ενδεχομενως-δεν ημουν εκει-μετα το θανατο τους να συνεβη κατι εξωπραγματικο.(μερικοι που λεγεται πως αλαβλυζαν μυρο πχ)Ομως αγιοι τυπου Κωνσταντινου αι ελενης,η της Αγιας Ολγας (sorry Rewial:redface:)δεν ηταν παρα σφαχτες ανθρωπων που απλα εκτιμησαν πως ηταν καλυτερο για τις αυτοκρατοριες τους να εναι επισημο θρησκευμα ο Χριστιανισμος.Αυτο με την πιστη,τι σχεση εχει?


Αν και βγαίνουμε κατά πολύ από το θέμα μας...:redface:
Οι Σταυροφορίες όπως είπε και ο τσαρα-τέτοιος:P ήταν και αυτές στρατιωτικές αποφάσεις???
Και μάλιστα, να το πάμε και αντίστροφα, από την δική σου σκοπιά...:)
Το ότι ο Χριστιανισμός χρησιμοποιήθηκε από ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ από την επιβολή του ως θρήσκευμα του Βυζαντίου μέχρι και σήμερα, τι μας λέει??:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Στο απολυτήριο μου γράφει Χ.Ο. Ωραία, είμαι δηλωμένος ως Χ.Ο, αλλά τι σημασία έχει το θρήσκευμα. Γιατί το όνομα παίζει ρόλο, ο τόπος και η ημερομηνία γέννησης επίσης, με ξεχωρίζουν, αλλά το θρήσκευμα;;;;;; Τελείως απαράδεχτο αλλά δυστυχώς τώρα αυτό είναι και πιθανότατα δεν θα αλλάξει στα επομενα χρόνια

Μόλις πάρω πτυχίο σε 4 χρόνια, θα γράφει πάλι Χ.Ο ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λάθος, λάθος, λάθος...
Είμαστε από τις ελάχιστες χώρες που ορίζονται από την θρησκεία τους. Και αν θες πήγαινα ψάξε να δεις ποιες είναι οι υπόλοιπες...
Τουρκία και όλες οι χώρες της μέσης ανατολής - (και λίγο πιο στο βάθος)
Νομίζω καταλαβαίνεις σε τι επίπεδο είμαστε μόνο με αυτή την κατηγοριοποίηση...;)
διαφωνω κατ'αρχας καθετα με ορισμους βαση ενος χαρακτηρηστικου,και κατηγοριοποιησεις.ναι ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος,αλλα δε γουσταρω να το γραφω στην ταυτοτητα,δεν ειναι διαφημηση.Εγω ξερω πως τα χαρακτηρηστικα μου υπαρχουν ετσι ωστε οταν μου ζητηθει ταυτοτητα,να μπορω να διαχωριστω απο καποιες ομαδες(εισαι μικρος,δε μπαινεις στο κλαμπ,δεν μπορεις να παρεις δανειο,γιατι εχεις ηδη απληρωτες δοσεις στην τραπεζα μας),σε τι μπορει να κριθω και να διαχωριστω για τις αποψεις μου?Το οτι ειμαι μουσουλμανος με κανει τρομοκρατη?
Απ'την αλλη,το να ειμαστε ανοιχτομυαλος σαν λαος δε σημαινει οτι στο ονομα της προοδου πρεπει να τα ισοπεδωνουμε κι ολα.Στην τελικη,οσο δεν υπαρχουν αποδειξεις(ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ-δεν παει να λεει ο Χοσκινς οτι απεχουμε ελαχιστα απο το να καταργηθει το νοημα της λεξης Θεος μια τρυπα στο νερο κανει-οσο κι αν τον θαυμαζω ως επιστημονα)τοτε καλλιστα μπορει κι η Αθεεια να θεωρειται οσο προπαγανδα οσο κι η θρησκεια.Αν θηγεστε με αυτο,το ιδιο σας πληροφορω θηγονται και οι θρησκευομενοι που δεν παιρνουν ποσοστα απο τους Ραδιοφωνικους Σταθμους του Βατικανου ή τα ακινητα της Εκκλησιας της Ελλαδος στην Κυπρο.Κι οσο για το αν υπαρχουν οργανωσεις αθεων με τρελα κερδη ,δυναμη κι επιρροη?Υπαρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για να μπουμε μεσα στην ουσια του πραγματος:για το κορανιο,διαφωνω με αυτο κατ'αρχην,αλλα κυριως με ενα κομματι που λεει οταν οι γυναικες σας δεν ειναι καλες να τις συνετιζετε (κοινως σπαστε τες στο ξυλο)απλα το θεμα θα παει τελειως off.Ισως εγω το παρερμηνευω,αλλα απο την κατασταση που επικρατει στο μουσουλμανικο κοσμο (προσοχη,δε λεω πως οποιος ανθρωπος δηλωνει μουσουλμανος ειναι αμορφωτος η τερας)αρκετοι κανουν το ιδιο.Στα χριστιανικα κειμενα δε βλεπω κατι τετοιο.Θα μου πεις,η δε γυνη να φοβαται τον αντρα.Κι αυτο καπως ανθρωπινο δεν είναι?Η γυναικα να μπαινει με φουστα στην εκκλησια.Σοβαρα?Ποιος το λεει?Δηλαδη αν εκανε ο Χριστος τη λειτουργεια και την εβλεπε με παντελονι θα την πετουσε εξω?Μηπως θα επαιρνε και ενα εικοσαρικο στον Αγιασμο?
Οσο για τους Ιερους Πολεμους.Εχε υποψην σου,πως οι Αυτοκρατορικες οικογενειες,διοριζαν και στα θρησκευτικα ποστα δικους τους,καμια φορα συγγενεις!Οποτε ναι,οι αποφασεις ήταν στρατιωτικες.Μην πας πολυ μακρια,το 73-74,μαζι με την πτωση της χουντας,δεν καθαιρεθηκε κι ο Αρχιεπισκοπος που ηταν δικος τους?
Ακομη και οι Αγιοποιησεις ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα.Πιστευω πως ναι,καποιοι ειναι μαρτυρες,ηταν ευσεβεις πριν το θανατο τους,και ενδεχομενως-δεν ημουν εκει-μετα το θανατο τους να συνεβη κατι εξωπραγματικο.(μερικοι που λεγεται πως αλαβλυζαν μυρο πχ)Ομως αγιοι τυπου Κωνσταντινου αι ελενης,η της Αγιας Ολγας (sorry Rewial:redface:)δεν ηταν παρα σφαχτες ανθρωπων που απλα εκτιμησαν πως ηταν καλυτερο για τις αυτοκρατοριες τους να εναι επισημο θρησκευμα ο Χριστιανισμος.Αυτο με την πιστη,τι σχεση εχει?

Λοιπον... Καλως ή κακως εφοσον αναφερομαστε γενικα πλεον σε θρησκευτικες συμπεριφορες των ανθρωπων μας αρεσει ή οχι πρεπει να ανεφερθουμε και σε αλλες θρησκειες... Επιπλεον το θεμα, το δικο μου τουλαχιστον, με την Εκκλησια και την καθε Εκκλησια δεν ειναι αν καποιος θελει να πιστευει σε εναν Θεο... Ειναι και δικαιωμα του και αναγκη του... Οτι δεν ειναι και δικη μου δεν εχει καμια σχεση... Αντιθετα το προβλημα μου ειναι με την Θρησκευτικη εξουσια που προσπαθει να κρατα τον κοσμο στο σκοταδι, που κατεχει την μια και μοναδικη αληθεια, την οποια ολως τυχαιως ειναι αυτη που επελεξε να εχει(απο 150+ ευαγγελια 4 μονο ηταν σωστα)... Και φυσικα εκανε τις επιλογες ετσι ωστε να κρατα τον λαο δεσμιο της... Τωρα το να μου φερνεις ως παραδειγμα για να ισχυροποιησεις την θεση σου οτι πολλες φορες οι θρησκευτικοι αρχοντες ηταν τσατσοι των ηγετων ειναι αυτο ακριβως που λεμε... οτι μοναδικος σκοπος ειναι ο ελεγχος των λαων... Αν και παντοτε υπηρχαν και πατριαρχες και καθε λογης θρησκευτικοι ηγετες που δεν χρειαζονταν απειλες απο τους αυτοκρατορες κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το ότι ο Χριστιανισμός χρησιμοποιήθηκε από ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ από την επιβολή του ως θρήσκευμα του Βυζαντίου μέχρι και σήμερα, τι μας λέει??:redface:
Μας λεει Ζωη μου,το οτι οταν ο ανθρωπος ειναι αμορφωτος,η ζει σε καθεστωτα μη δημοκρατικα,αναγκαστικα θα γινει προβατο.Ειτε στο ονομα του Χριστιανισμου,ειτε των εραισεων,ειτε του Σταλινισμου,ειτε του Ναζισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Στο απολυτήριο μου γράφει Χ.Ο. Ωραία, είμαι δηλωμένος ως Χ.Ο, αλλά τι σημασία έχει το θρήσκευμα. Γιατί το όνομα παίζει ρόλο, ο τόπος και η ημερομηνία γέννησης επίσης, με ξεχωρίζουν, αλλά το θρήσκευμα;;;;;; Τελείως απαράδεχτο αλλά δυστυχώς τώρα αυτό είναι και πιθανότατα δεν θα αλλάξει στα επομενα χρόνια

Είναι καθαρά θέμα της Εκκλησίας και της επιρροής που θέλει να έχει στην πολιτεία! Γιατί, κακά τα ψέματα, η Εκκλησία πάντα ζητούσε, ζητάει και θα ζητάει όλο και περισσότερα για να εισχωρεί στην πολιτεία...:/:
:offtopic: το ξέρω, συγγνώμη,...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τωρα το να μου φερνεις ως παραδειγμα για να ισχυροποιησεις την θεση σου οτι πολλες φορες οι θρησκευτικοι αρχοντες ηταν τσατσοι των ηγετων ειναι αυτο ακριβως που λεμε... οτι μοναδικος σκοπος ειναι ο ελεγχος των λαων... Αν και παντοτε υπηρχαν και πατριαρχες και καθε λογης θρησκευτικοι ηγετες που δεν χρειαζονταν απειλες απο τους αυτοκρατορες κλπ...
ο μοναδικος σκοπος εκεινων των ανθρωπων ηταν να ελεγχουν αλλους ανθρωπους!Δεν ειπε κανενας Ιησους κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top