Φυσικό Ιωαννίνων

Alex zwsa

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας !
υπαρχει κανεις που να σπουδαζει στο φυσικο ιωαννινων ????
αν ναι τοτε μπορει καποιος να μου πει ακριβως τα βιβλια που διδασκεται???
απλα δεν εχω τι να κανω τωρα το καλοκαιρι και θελω να σκοτωσω τον χρονο μου διαβαζοντας αυτα που θα πρεπει να αντιμετωπισω του χρονου ( θελω τιτλους, εκδωσεις, συγγραφεις )

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συνήθως αλλάζουν ανάλογα με τις προτιμήσεις του διδάσκοντα.
Πέρα από αυτό, τα συγγράμματα (τα δικά μας τουλάχιστον) κυμαίνονται γύρω στα 20 ?, ποιος ο λόγος να τα αγοράσεις τώρα ενώ τα δικαιούσαι δωρεάν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εμας ειναι συνηθως πολυ πολυ ακριβοτερα οποτε συμφωνω με τη θεοδωρα.εξαλλου ειναι το τελευταιο ξεγνοιαστο σου καλοκαιρι,απο του χρονου καθε καλοκαιρι θα διαβαζεις.απολαυσε το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εμας ειναι συνηθως πολυ πολυ ακριβοτερα οποτε συμφωνω με τη θεοδωρα.εξαλλου ειναι το τελευταιο ξεγνοιαστο σου καλοκαιρι,απο του χρονου καθε καλοκαιρι θα διαβαζεις.απολαυσε το ;)
:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex zwsa

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ναι εχετε δικιο σε αυτο που λετε :). δεν εχω σκοπο να λιωσω στο διαβασμα... και τις διακοπουλες μου θα παω 15 μερες και τα παντα!
βασικα εχω σκοπο να παρω ενα μονο βιβλιο (αυτο που θα μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ο τιτλος του) μονο και μονο για να δω ενα μικρο κομματακι αυτης της σχολης. να δω με τι διαπραγματευεται η υλη....αν μπορω να τα καταλαβω κτλ. ε τωρα για 20 ευρω δν χαθηκε και ο κοσμος.
οποτε αν μπορει να μου συστησει καποιος ενα βιβλιο αντιπροσωπευτικο της σχολης θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. ( οχι τπτ κουλα σε στυλ κβαντικη μηχανικη, φασματοσκοπια κτλ ) το βιβλιο της κλασσικης μηχανικης του πρωτου εξαμηνου θα ηταν ιδανικο ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ναι εχετε δικιο σε αυτο που λετε :). δεν εχω σκοπο να λιωσω στο διαβασμα... και τις διακοπουλες μου θα παω 15 μερες και τα παντα!
βασικα εχω σκοπο να παρω ενα μονο βιβλιο (αυτο που θα μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση ο τιτλος του) μονο και μονο για να δω ενα μικρο κομματακι αυτης της σχολης. να δω με τι διαπραγματευεται η υλη....αν μπορω να τα καταλαβω κτλ. ε τωρα για 20 ευρω δν χαθηκε και ο κοσμος.
οποτε αν μπορει να μου συστησει καποιος ενα βιβλιο αντιπροσωπευτικο της σχολης θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. ( οχι τπτ κουλα σε στυλ κβαντικη μηχανικη, φασματοσκοπια κτλ ) το βιβλιο της κλασσικης μηχανικης του πρωτου εξαμηνου θα ηταν ιδανικο ! :D

Η λίστα συγγραμμάτων του Φυσικού Ιωαννίνων: https://www.physics.uoi.gr/home/sites/default/files/syggramata0910.pdf

Προτείνω να πάρεις το βιβλίο "Διαφορικός και Ολοκληρωτικός Λογισμός" του Spivak και μετά όταν έρθει η ώρα να επιλέξεις το άλλο προτεινόμενο σύγγραμμα το Thoma's Calculus που είναι δύο τόμοι και κατά πολύ ακριβότερο, αλλά όχι και καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex zwsa

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ exc ! :D ηταν αυτο που εψαχνα, να'σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minaskar

Νεοφερμένος

Ο minaskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας για τον φυσικό Ιωαννίνων καθώς με ενδιαφέρει σαν επιλογή για φέτος.

Ευχαριστώ,
Μηνάς

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 8 - 24 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι θέλεις να μάθεις ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minaskar

Νεοφερμένος

Ο minaskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τι θέλεις να μάθεις ακριβώς;

Πόσο καλό μάθημα γίνεται, την "κατασταση" που επικρατεί γενικότερα, μαθητες, καθηγητές, πόσο καλά κάνουν την δουλειά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πόσο καλό μάθημα γίνεται, την "κατασταση" που επικρατεί γενικότερα, μαθητες, καθηγητές, πόσο καλά κάνουν την δουλειά τους...

Μέχρι το 4ο εξάμηνο που έχω παρακολουθήσει μαθήματα, εκτός από 2 μαθήματα που τα κάνει ένας ημίτρελος, στα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι δεν γινόταν καλό μάθημα.
Όσον αφορά την "κατάσταση", δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. :P Είναι ένα ελληνικό πανεπιστήμιο όπως όλα τα άλλα, με τις ιδιαιτερότητες και τα θέματά του.
Για τους φοιτητές τι να σου πω; Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί τι παίζει με τους άλλους. Εγώ πάντως δεν τους παρακολουθώ.
Οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί. Φυσικά υπάρχουν και μερικοί που ξεφεύγουν λίγο, αλλά στην πλειοψηφία τους είναι πολύ καλοί και πάνω απ'όλα προσεγγίσιμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minaskar

Νεοφερμένος

Ο minaskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μέχρι το 4ο εξάμηνο που έχω παρακολουθήσει μαθήματα, εκτός από 2 μαθήματα που τα κάνει ένας ημίτρελος, στα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι δεν γινόταν καλό μάθημα.
Όσον αφορά την "κατάσταση", δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. :P Είναι ένα ελληνικό πανεπιστήμιο όπως όλα τα άλλα, με τις ιδιαιτερότητες και τα θέματά του.
Για τους φοιτητές τι να σου πω; Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί τι παίζει με τους άλλους. Εγώ πάντως δεν τους παρακολουθώ.
Οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί. Φυσικά υπάρχουν και μερικοί που ξεφεύγουν λίγο, αλλά στην πλειοψηφία τους είναι πολύ καλοί και πάνω απ'όλα προσεγγίσιμοι.

Ευχαριστώ Θάλεια, ως προς τους καθηγητές που διδάσκουν στα μεγαλύτερα εξάμηνα, τι γνώμη επικρατεί? Μου αρέσει ιδιαίτερα η κατεύθυνση της θεωρητικής φυσικής καθώς εδώ και χρόνια διαβάζω κβαντομηχανική και άλλα σχετικά :P ...ακούγεται ότι είναι το πιο δύσκολο φυσικό, ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ευχαριστώ Θάλεια, ως προς τους καθηγητές που διδάσκουν στα μεγαλύτερα εξάμηνα, τι γνώμη επικρατεί? Μου αρέσει ιδιαίτερα η κατεύθυνση της θεωρητικής φυσικής καθώς εδώ και χρόνια διαβάζω κβαντομηχανική και άλλα σχετικά :P ...ακούγεται ότι είναι το πιο δύσκολο φυσικό, ισχύει?

Ε αφού είσαι τόσο δυνατός και το νιώθεις κιόλας να τους πούμε να σε βάλουνε κατευθείαν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ευχαριστώ Θάλεια, ως προς τους καθηγητές που διδάσκουν στα μεγαλύτερα εξάμηνα, τι γνώμη επικρατεί? Μου αρέσει ιδιαίτερα η κατεύθυνση της θεωρητικής φυσικής καθώς εδώ και χρόνια διαβάζω κβαντομηχανική και άλλα σχετικά :P ...ακούγεται ότι είναι το πιο δύσκολο φυσικό, ισχύει?

Ε ανακυκλώνονται κάποιοι. Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει κάτι τρελό μέχρι τώρα, εκτός από τον ημίτρελο που σου είπα. :P

Το πιο δύσκολο; Εγώ ήξερα ότι του ΑΠΘ είναι το πιο δύσκολο (για φήμες μιλάμε πάντα...), και συγκεκριμένα γνωρίζω παιδιά από ΑΠΘ που λένε "Είστε τυχεροί που είστε σε τόσο γελοία σχολή", αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το πιο δύσκολο; Εγώ ήξερα ότι του ΑΠΘ είναι το πιο δύσκολο (για φήμες μιλάμε πάντα...), και συγκεκριμένα γνωρίζω παιδιά από ΑΠΘ που λένε "Είστε τυχεροί που είστε σε τόσο γελοία σχολή", αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. :P

Αυτό ισχύει, ένας φίλος μου καταριέται την ώρα και τη στιγμή που έβαλε ΑΠΘ αν και είναι από εδώ επειδή το 2010 που μπήκε ίσχυε το παλιό πρόγραμμα σπουδών που αντιστοιχεί σε 50+ μαθήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αυτό ισχύει, ένας φίλος μου καταριέται την ώρα και τη στιγμή που έβαλε ΑΠΘ αν και είναι από εδώ επειδή το 2010 που μπήκε ίσχυε το παλιό πρόγραμμα σπουδών που αντιστοιχεί σε 50+ μαθήματα.:P

Καλά, το πόσα μαθήματα έχει μία σχολή δεν νομίζω ότι είναι κριτήριο. Σε εμάς μπορεί να είναι 40, αλλά τα μισά μαθήματα θα έπρεπε να διδάσκονται σε 2 εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλά, το πόσα μαθήματα έχει μία σχολή δεν νομίζω ότι είναι κριτήριο. Σε εμάς μπορεί να είναι 40, αλλά τα μισά μαθήματα θα έπρεπε να διδάσκονται σε 2 εξάμηνα.
βασικά είσαι και εσύ στο φυσικό Ιωαννίνω, +1 λόγος για να έρθουν..τι κάθεσαι και τους λες για τα μαθήματα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εχω ακούσει πως το αθήνας,είναι το ποιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ! ! !
Έχω βαρεθεί αφάνταστα τις συζητήσεις για το ποιας πόλης η Χ η σχολή είναι πιο δύσκολη (σαν να λέμε, ποιος την έχει πιο μεγάλη). Ο μόνος που θα μπορούσε να απαντήσει με σιγουριά είναι κάποιος που ήταν φοιτητής σε όλα τα Φυσικά της Ελλάδας. Αν τον βρείτε, ρωτήστε τον.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ακούσει για άτομο που έχει σπουδάσει σ' όλες τις σχολές φυσικής ανα την Ελλάδα και μπορεί να συγκρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top