Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, ΟΠΑ & ΠΑΜΑΚ

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα ρε παιδιά, κανάς φοιτητής/τρια του τμήματος; Ποιοί ischoolιτες σπουδάζετε ΛΟΧΡΗ και σε ποιά σχολή; :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ και μπαίνω στο 3ο έτος. Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ξύνεις πληγές ρε φίλε, περίμενα να μπώ στην σχολή σύμφωνα με όλες τις εκτιμήσεις περι πτώσεων και ενώ ήμουν 94 μόρια παραπάνω από πέρσι την έχασα για 5 μόλις μόρια..! :P Οπότε no questions φίλε μου γιατί θα είμαι Οικονομική Επιστήμη. Το μόνο που θα μ' άρεσε να ακούσω είναι την γνώμη σου στο εάν χάνω και τί από το ΛΟΧΡΗ τώρα που θα πάω Οικονομική Επιστήμη. Τόσο στο κομμάτι της Λογιστικής όσο και των Χρηματοοικονομικών.. Just in case you know..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πέρασα πέρυσι λοχρη αλλά δε μου άρεσε και δεν ήταν πρώτη επιλογή. Φέτος έκανα 10%...
Έεεεελα μην στενοχωριέσαι δεν πειράζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα ρε παιδιά, κανάς φοιτητής/τρια του τμήματος; Ποιοί ischoolιτες σπουδάζετε ΛΟΧΡΗ και σε ποιά σχολή; :):)
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.Αν έχεις δει τον οδηγό σπουδών του τμήματος Οικονομικής επιστήμης θα δεις ότι έχεις κατεύθυνση Οικονομικής των επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικής. Γενικά παίρνεις ένα καλό υπόβαθρο στα Χρηματοοικονομικά αλλά προφανώς δεν εξειδικεύεσαι χωρίς να σημαίνει ότι δε μπορείς να ασχοληθείς με αυτά επαγγελματικά (αν και δε θα διδαχθείς μαθήματα όπως δίοικηση επιχειρήσεων, διοίκηση ανθρωπίνων πόρων για να εργαστείς σαν στέλεχος οπότε ένα μεταπτυχιακό κρίνεται απαραίτητο). Ωστόσο στον τομέα της Λογιστικής θα έχεις ελλείψεις γιατί έχετε μόνο 2 μαθήματα Λογιστικής. Βέβαια να ξέρεις ότι και εγώ και εσύ όταν τελειώσουμε θα λάβουμε άδεια οικονομολογικού και άδεια λογιστικού-φοροτεχνικού επαγγέλματος Γ΄ Τάξης. Άρα τυπικά είμαστε ίδιοι. Ούτως ή άλλως η Λογιστική πρέπει να εξασκηθεί πάρα πολύ στην πραξη αν θες να ασχοληθείς με αυτήν. Απλά εγώ θα έχω ένα καλύτερο θεωρητικό υπόβαθρο σε αυτήν. Εσύ θα έχεις μία πιο γενική άποψης πάνω στα οικονομικά κάτι που αν το εκμεταλλευτείς θα σου ανοίξει πόρτες σε μεταπτυχιακά όπως βέβαια τις πόρτες αυτές ανοίγει και το πτυχίο του ΛΟΧΡΗ.
Ότι άλλο θες ρώτα με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Οποιος γνωριζει κατι για το εν λόγω τμήμα ας πει δυο λογια γι αυτο! Ειναι η πρωτη μ επιλογη και προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω γι αυτό το τμημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Οποιος γνωριζει κατι για το εν λόγω τμήμα ας πει δυο λογια γι αυτο! Ειναι η πρωτη μ επιλογη και προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω γι αυτό το τμημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αυτό εδώ φαντάζομαι το είδες, έτσι;

https://www.uom.gr/index.php?tmima=5&categorymenu=2

Κατά τα άλλα, πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό τμήμα. Πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ναι το ειδα οπως επισης και pm σας κ ευχαριστώ πολύ!!!! Απλώς προσπαθώ να συλλέξω όσο περισσότερες πληροφοριες γινεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιας και το είδα δεν μπορώ να μην το αναφέρω. Sourotiri θα ήταν καλύτερο για όλους να μην απαντάτε για pm έτσι ώστε να λύνονται οι απορίες όλων :)
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john93

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά επειδή συμπληρώνω το μηχανογραφικό μου τωρα ξέρει κάποιος αν το τμήμα Χρηματοοικονομικής-Τραπεζ Πειραιά είναι καλό ή αξίζει παραπάνω η Οικονομική επιστήμη ή η ΟΔΕ πάλι στον πειραιά? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ποιοι δηλώσατε λοχρη και με ποσα μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgeee

Νεοφερμένος

Ο georgeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
με 18200 εγω

εσυ ποσα εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
με 18200 εγω

εσυ ποσα εχεις?

18538 στο 5ο αλλά δήλωσα μονο το λοχρη στο παμακ

κανενας άλλος δεν δήλωσε λογιστικης χρηματοοικονομικής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

billonios

Νεοφερμένος

Ο billonios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια
Είμαι β λυκείου, μου αρέσουν πολυ τα οικονομικά και θα ήθελα να προσανατολιστω προς την σχολή αυτή:).(Χρηματοοικονομικα και Λογιστική ΠΑΜΑΚ). Υπαρχει κανεις που τελίωσε το τμημα αυτο για να μου δώσει πληροφορίες και συστάσεις σχετικα με το αντικειμενο που ασχοληθηκε καθολη τη φοιτητική του ζωή. Η σχολη εχει πολύ θεωρια και πρεπει να μαθαινεις ¨κατεβατά" απ' έξω? Επίσης η σχολή είναι απαιτητική? Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα χρηματοοικονομικα και στα οικονομικα? :hmm:
Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά και τα μαθηματα οικονομίας(Αρχές Οικονομίας):D.
Απλώς παρατήρησα ότι το ΛοΧρη εχει και δίκαιο. :worry:
Αυτοι που γνωρίζουν ας πουν την εμπειρία τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Μπορώ να σου μιλήσω μόνο για τον τομέα των Χρηματοοικονομικών.
Τα χρηματοοικονομικά είναι ένα ένα παρακλάδι της οικονομικής επιστήμης,το οποίο ουσιαστικά ασχολείται με την κατανομή χρήματος/κεφαλαίου.
Ίσως είναι το κομμάτι των Οικονομικών με τις μεγαλύτερες μαθηματικές απαιτήσεις ιδιαίτερα σε ερευνητικό επίπεδο,οπότε μάλλον θα σου αρέσει.
Κατά την γνώμη μου,είναι ένα τμήμα καλό αν και αρκετά εξειδικευμένο.
Αν δεν είσαι βέβαιος,θα σου πρότεινα να διαλέξεις μια άλλη σχολή του 5ου πεδίου.
Είτε σχολή οικονομικής επιστήμης,έτσι ώστε να ασχοληθείς με όλες τις εκφάνσεις της επιστήμης.
ή σχολή τύπου ΟΔΕ,από την οποία μπορείς να ασχοληθείς και με λογιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billonios

Νεοφερμένος

Ο billonios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχικα σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.
Μολις τελιωσεις το χρηματοοικονομικο τι επαγγελματα μπορεις να ακολουθησεις?
Επισης τα οικονομικα δν μου γεμιζουν και πολυ το ματι γιατι αρχικα εχει περιπου 3 - 4 χιλιαδες μορια μικροτερη βαση απο το χρηματοοικονομικο και κατα δευτερον οπως μου εχουν πει πολλοι σου μαθαινουν πολλα πραγματα γενικα ενω στο λοχρη ειδικευεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λογω μοριων δηλαδη δεν σου γεμιζουν το ματι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Επισης τα οικονομικα δν μου γεμιζουν και πολυ το ματι γιατι αρχικα εχει περιπου 3 - 4 χιλιαδες μορια μικροτερη βαση
Μην κάνεις το λάθος και επιλέξεις σχολή με αυτό το κριτήριο,είναι ένα λάθος που σηνηθίζεται από πολλούς τελειόφοιτους Λυκείου.

οπως μου εχουν πει πολλοι σου μαθαινουν πολλα πραγματα γενικα
Αυτό ισχύει,θα κάνεις από οικονομικά,μαθηματικά,στατιστική μέχρι ιστορία κοινωνιολογία και πολιτική επιστήμη.
Είναι ανάλογα οι γνώσεις που θέλει να λάβει κανείς,επίσης μην θεωρείς δεδομένο οτι εξειδίκευση είναι αποκλειστικά κάτι θετικό.
Τέλος πάντων,έχεις χρόνο να το ψάξεις,αν συνεχίσεις να το θες,επέλεξε το απλά να είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billonios

Νεοφερμένος

Ο billonios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω θελω να γινω συμβουλος επιχειρήσεων να συμβουλεύω επιχειρηματιες τι πρεπει να κανουν για να εχουν κερδος η και επιχειρησης. Να γνωριζω επισης και νομους για να μπορω να συνδιάζω τους νόμους για να παρεχω μια πολυδιαστατη ενημερωση. Επισης αυτο που εκανε η GOOGLE. Περιληπτικα αυτο που ξερω εκανε μια δουλεια παρανομη και ειχαν βρει πιο πριν οτι μεχρι να τους πιασουν θα βγάλουν 200 εκατομμύρια και ο αναλογος φορος ειναι 30 εκκατομμύρια. Θέλω να είμαι σε θέση να μπορώ να προσδίδω κέρδος στις επιχειρήσεις.
Γνωριζεις ποια σχολη μπορεί να με βοηθήσει περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ότι η εμβάθυνσή και η δική σου αναζήτηση θα σε βοηθήσει σε αυτό που λες!!
Κατά τ'αλλα για σύμβουλος επιχειρήσεων και γενικά αν θες να εστιάσεις στις επιχειρήσεις τότε διάλεξε ΟΔΕ η μετά Οικονομικής Επιστήμης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top