ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs Marketing ΑΣΣΟΕ

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και πηγά πολύ καλά, με αποτέλεσμα να έχω την δυνατότητα να επιλέξω όποια σχολή θέλω απο 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Θα καταθέσω το μηχανογραφικό μου την ερχόμενη Δευτέρα αλλα ακόμα δεν είμαι απόλυτα κατασταλαγμένος σχετικά με την σχολή που θα δηλώσω πρώτη. Με ενδιαφέρει πολύ να ασχοληθώ με τα οικονομικά, τις δημόσιες σχέσεις και την προώθηση οπότε το κατάλληλο τμήμα είναι αυτό του Marketing και επικοινωνίας του ΟΠΑ, αλλα παράλληλα βρίσκω εξίσου ενδιαφέρον το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικου Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Και για τις δύο σχολές έχω ψαχτεί πάρα πολύ σχετικά με το προγραμμα σπουδών, την οργάνωση τους και τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρουν. Οι προβληματισμοί μου εντοπίζονται στην υπερπληθώρα σπουδαστών στο τμήμα ΗΜΜΥ, οι οποίοι θα έχουν αποφοιτήσει πριν τελειώσω εγω και που θεωρώ πως θα εμφανιστούν δυσκολίες στην απορρόφιση τους απο την ελληνική αγορά εργασίας, στην δυσκολία αυτού του τμήματος κάτι που φαίνεται απο το γεγονός ότι αρκετοί σπουδάστες το εγκαταλείπουν καθώς επίσης και στο παρεχώμενο επίπεδο σπουδών της σχολής του Marketing και Επικοινωνίας, για το οποίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Θα ήθελα απόψεις απο σπουδαστές των δυο τμημάτων ή απο άτομα που γνωρίζουν πολύ καλα οποιαδήποτε από τις δύο. Μέχρι αύριο πρέπει να έχω κατασταλάξει . . :/

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Κοίτα, καταλαβαίνω την προσέγγισή σου οσον αφορα τους ΗΜΜΥ και συμφωνω κατα βάση.
Αλλα το να επιλεξεις Μ&Ε μου φαινεται κατα καποιο τροπο σαν να σπαταλας τα μορια σου.
Αλλα 2 επισημανσεις σε σχεση με αυτα που αναφερεις:
1) οι δημοσιες σχεσεις και η προώθηση εμπλέκονται παντου σε ολες τις επιχειρησεις. ακομα ομως δεν ξερεις καλα το τι ακριβως ειναι το ΜΚΤ και πιστεψε με μονο οταν μπεις στην ασοεε θα το καταλαβαεις. το μαρκετινκ μπορεις να το ακολουθησεις ως μεταπτυχιακοαπο σχεδον οποιοδποτε τμημα της ασοεε κυριως διοικησης και οχι μονο. οποτε θα σου προτεινα να μην "εγκλωβιστεις" σε κατι τοσο συγκεκριμενο. εχεις ψαξει μηπως μετα απο ημμυ υπαρχει καποιος τροπος για μεταπτυχιακο σε μκτ?
2) δεδομενου οτι σαρεσουν τα μαθηματικα θα σου προτεινα κοιταξεις τα τμηματα ΟΔΕ και ΔΕΤ της ασοεε. το λεω αυτο διοτι μπορεις μεσα σε αυτα τα τμηματα να ακολουθησεις καποια κατευθυνση σχετικα με το μκτ αλλα μπορει ακομα και στο ενδιαμεσο να εχεις δει κατι αλλο που να σου αρεσει περισσοτερο. οποτε ετσι: αποκτας ενα γενικο πτυχιο, εξειδικευεσαι στο μκτ αμα θες και αμα θες ακομα περισσοτερο κανει και μεταπτυχιακο και δεδομενου οτι ειναι τμηματα με πολλα μαθηματικα, δεν παει "χαμενη" η αγαπη σου γιαυτα.
για τους ημμυ δεν ξερω πολλα να σου πω.
για το Μ&Ε της ασοεε:
το καλο ειναι οτι ειναι πολυ λιγοι οι φοιτητες
ειναι το καλυτερο τμημα στην ελλαδα (στον τομεα του) απο καθηγητες κτλ.
η ασοεε εχει πολυ καλη οργανωση
τωρα για το επιπεδο των φοιτητων, δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες αλλα δεν συγκρινεται σαφως με τους ημμυ.
επισης αυτο που με "με αννησυχει" γιατ το μκτ&ε ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση δεδομενου οτι στο τμημα μαρκετινγκ της επιχειρησης δεν απασχολουνται πλεον μονο αποφοιτοι αυτου του τμηματος αλλα και αλλοι τοσοι αποφοιτοι απο τα παμπολλα τμηματα ΟΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Σχετικά με το τμήμα ΟΔΕ, έχω τις επιφυλλάξεις μου και το έχω απορρίψει διότι ήδη πολλά ΤΕΙ και ΙΕΚ έχουν αντίστοιχα τμήματα, άρα θα υπάρχουν περισσότεροι "ανταγωνιστές" στην αγορά εργασιας. Για το τμήμα ΔΕΤ δεν έχω πλήρη άποψη. Σχετικά με το ΛοΧρη, που είναι επίσης πολύ καλο τμήμα, ισχύουν τα ίδια με τους λογιστές από τα ΤΕΙ ή ΙΕΚ. Το τμήμα Marketing στο ΟΠΑ είναι το μοναδικό σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (πλην μιας εξαιρεσης), από όσο γνωρίζω. Εσύ θεωρείς πως το να ειδικευτείς απο το πρώτο πτυχιό είναι αρνητικό;

Όσο για τους ΥΜΜΗ, έχουν εξαιρετικό επίπεδο σπουδαστών, αλλα νομίζω πως δεν αξίζει ως τμήμα της προβολής που δέχεται. Στην Ελλάδα δεν έχει κάποιες ιδιαίτερες προοπτικές ενώ πολλές φορές η δουλειά τους γίνεται από τους μηχανολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
αυτο που λες για τα οδε και το λοχρη ισχυει για ολα τα τμηματα της ασοεε (πλην του δετ που δεν υπαρχει πουθενα παρομοιο τμημα).
προσεξε σημασια εχει η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα και αυτο το ξερουν πολυ καλα οι εργοδοτες-επιχειρησεις. για αυτο μην σε ανησυχει ο τιτλος "διοικηση επιχειρησεων". μπορει αν υπαρχουν σε δεκαδες ιεκ αλλα σκεψουν σαν εργοδοτης, ποιον θα προτιμουσες, εναν αποφοιτο οδε της ασοεε που μπηκε στο πανεπιστημιο με 18000+ μορια (και τελειωσε το οπα) ή εναν που δεν πηγε καν πανεπιστημιο γιατι ειχε 12000- μορια (με την αντιστοιχη ποιοτητα φοιτων).
ναι το θεωρω κακο να ειδικευτεις τοσο νωρις διοτι:
ειδικα το μαρκετινγκ ως μεταπτυχιακο το κανουν πολυ αποφοιτοι οδε αλλα και αλλων οικονομικοδιοικητικων θεματων και γενικα δεν εχει αυτο που λεμε "ανταγωνιστικο πλεονεκτημα". να στο πω και αλλιως ο αποφοιτος μαρκετινγκ -οπως το βλεπω εγω- μπορει να κανει μεταπτυχιακο μονο σε μαρκετιβγκ (η σε καποια πολυπολυ εκειδικευμενη εκφανση αυτου-τρεχα γυρευε δλδ). αντιθετα μεταπτυχιακο σε μκτ το κανουν τοσοι πολλοι αποφοιτοι απο πολλα τμηματα.
(σε αυτο πο λες για την αποκατασταση των ημμυ συμφωνω απολυτα, γιαυτο και επελεξα ανταυτου το δετ)
για το δετ μπορεις να βρεις εδω https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40246 και στο επισημο σαιτ του τμηματος

να στο πω συνποτικα:
το οδε μοιαζει περισσοτερο με το μκτ&ε
ενω το δετ περισσοτερο με τους ημμυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι εντυπώσεις σου απο το τμήμα ΔΕΤ ποιες είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
πολυ καλες, ειμαι πολ ευχαριστημενος, τωρα λεπτομερειες, εχω γραψει στο λινκ που σου εστειλα, διαβασε τα εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mts_

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μαραθώνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και πηγά πολύ καλά, με αποτέλεσμα να έχω την δυνατότητα να επιλέξω όποια σχολή θέλω απο 2ο, 4ο και 5ο πεδίο.

Μια διόρθωση:

Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις τμήματα από, το πολύ, δύο επιστημονικά πεδία!! Προφανώς αυτά θα είναι το 4ο και το 5ο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τώρα μόλις τις διάβασα. Ευχαριστω πολύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μια διόρθωση:

Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις τμήματα από, το πολύ, δύο επιστημονικά πεδία!! Προφανώς αυτά θα είναι το 4ο και το 5ο!!
Το γνωρίζω και ευχαριστώ για την επισύμανση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
εγώ στην θέση σου θα έβαζα ή ΗΜΜΥ ή Μηχανολόγους ΕΜΠ εκτός αν έχω πάθος για μάρκετινγκ. Ακόμη και αν πήγαινα μάρκετινγκ θα πήγαινα μεσω ΔΕΤ ή ΟΔΕ. Φυσικά στις σκέψεις δεν περιλαμβάνω το ΛΟΧΡΗ και την Οικονομική Επιστήμη που θα έβαζα πάνω κ απ το ΕΜΠ.

Πάντως αν σ' ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι ή οι μηχανολόγοι και δεν πηγαίνεις γιατί σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση, εγώ πιστεύω ότι στο Μάρκετινγκ θα είναι σίγουρα χειρότερα..

BTW, αν πας ΕΜΠ ετοιμάσου γι αρχιδόκαμπο, αν πας Μάρκετινγκ απ' ότι ακούω θα είναι το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
εγώ στην θέση σου θα έβαζα ή ΗΜΜΥ ή Μηχανολόγους ΕΜΠ εκτός αν έχω πάθος για μάρκετινγκ. Ακόμη και αν πήγαινα μάρκετινγκ θα πήγαινα μεσω ΔΕΤ ή ΟΔΕ. Φυσικά στις σκέψεις δεν περιλαμβάνω το ΛΟΧΡΗ και την Οικονομική Επιστήμη που θα έβαζα πάνω κ απ το ΕΜΠ.

Πάντως αν σ' ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι ή οι μηχανολόγοι και δεν πηγαίνεις γιατί σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση, εγώ πιστεύω ότι στο Μάρκετινγκ θα είναι σίγουρα χειρότερα..

BTW, αν πας ΕΜΠ ετοιμάσου γι αρχιδόκαμπο, αν πας Μάρκετινγκ απ' ότι ακούω θα είναι το αντίθετο.

συμφωνω απολυτα σε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_r_7

Νεοφερμένος

Ο theo_r_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Περισσότερο ενδιαφέρομαι για μια οικονομικη σχολή. Μίλησα με έναν καθηγητή του τμήματος marketing και μου πρότεινε να πάω πρώτα ΟΔΕ και έπειτα με μεταπτυχιακό να καλύψω το κομμάτι marketing. Το τμήμα της ΔΕΤ όμως έχει μεσα μαθηματικα και πληροφορικη, για τα οποία τρελένομαι, ενώ αυτό της ΟΔΕ έχει κάτι δίκαια κλπ. Το σκέφτομαι ακόμα . .

Υ.Γ. Έτσι όπως τα λες είναι για το ΕΜΠ και το Marketing, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί σοβαρό κριτήριο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Εγώ σίγουρα δεν θα πήγαινα στο Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας. Είναι κάτι που δεν μου πολυαρέσει σε σχέση με τις άλλες οικονομικές σχολές και είναι και τέτοιο το θέμα της σχολής που δεν αξίζει να κλειδωθείς σ' αυτό. Άπαξ και το βάλεις τελείωσε, σπουδάζεις Μάρκετινγκ, δεν μπορείς να κάνεις πολλά άλλα πράγματα. Σίγουρα και από ΔΕΤ μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε Μάρκετινγκ, απλά πιστεύω από ΟΔΕ είναι πολύ πιο εύκολο να σε πάρουν. Ο,τι νομίζεις.

Απ' την άλλη για το ΕΜΠ είμαι της άποψης ότι πρέπει να πηγαίνει μόνο κάποιος πολύ αποφασισμένος. Κάποιος που ξέρει τι είναι Μηχανολόγος ή Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ΞΕΡΕΙ ότι θέλει να το κάνει και ξέρει ότι θα είναι δύσκολο και θα μπεί στη σχολή και θα σκιστεί να την βγάλει και να το κάνει πρέπει να πηγαίνει εκεί κατά την γνώμη μου. Εϊναι 5 χρόνια κ έχεις καμιά 8άρα μαθήματα το εξάμηνο..

Τώρα αν αγαπάς τα μαθηματικά όπως λές εγώ πιστεύω ότι καμία σχολή απ' τις οικονομικές δεν θα σου ικανοποιήσει αυτήν την ανάγκη. Υπάρχουν πάρα πολλά θεωρητικά μαθήματα και τα μαθηματικά που κάνεις είναι μαθηματικά οικονομολόγων. Χωρίς να ξέρω καλά, απ' ότι έχω καταλάβει, πιό πολύ μοιάζουν με ΑΟΘ παρά με Μαθηματικά. Όσον αφορά την πληροφορική, κάνεις ελάχιστη προς μηδαμινή, εκτός αν πάς ΔΕΤ που φαντάζομαι κάνεις ένα σεβαστό "ποσό" πληροφορικής ή αν πάς Πληροφορική που προφανώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ωραια
αρα το διλημμα σου ειναι οδε και δετ κατα καποιο τροπο, για οδε δεν μπορω να σου πω και πολλα. αλλα ειναι κατα καποιο τροπο "προτιμοτερο" απο το δετ γιατι εχει ξεχωριστη κατευθυνση μαρκετινγκ. το δετ ομως εχει μαθηματ οπως ψηφιακο μκτ που ειναι ας το πουμε πιο συγχρονο και εχει πολλα μαθηματα ηλεκτρονικου εμποριου κτλ.
οσον αφορα το δετ, πιο κοντα στο μαρκετινγκ ειναι η κατευθυνση Εφοδιαστική Αλυσίδα και Πωλήσεις για περισσοτερες πληροφοριες και για μαθηματα δες εδω https://dmst.aueb.gr/gr2/Brochure2/kateuthinseis.htm


Τώρα αν αγαπάς τα μαθηματικά όπως λές εγώ πιστεύω ότι καμία σχολή απ' τις οικονομικές δεν θα σου ικανοποιήσει αυτήν την ανάγκη. Υπάρχουν πάρα πολλά θεωρητικά μαθήματα και τα μαθηματικά που κάνεις είναι μαθηματικά οικονομολόγων. Χωρίς να ξέρω καλά, απ' ότι έχω καταλάβει, πιό πολύ μοιάζουν με ΑΟΘ παρά με Μαθηματικά.

τα μαθηματικα στο δετ ειναι ιδιαιτερα δεν ειναι τοσο οικονομικα ειναι πιο πολυ διοικητικα εχουν γραμμικη αλγεβρα μαθηματικο προγραμματισμο, βελτιστοποιηση κτλ. εχουν και οικονομικα μαθηματικα βεβαια αλλα διαφορετικα απο αυτα του λοχρη και του οικονομικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top