Αλλαγή Κατεύθυνσης

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λoιπόν έχω ένα θέμα με το ποια καυε΄θυνση να επιλέξω τελικά.Εδώ και 3 δομάδες κάνω μάθημα στην τεχνολογική αλλά δεν έχω επιλέξει σχολή.Και είμαι σε ΚΡΙΣΙΜΟ σημείο μιας και πρέπει να καλύψω μεγάλα κενά σε χημεία και βιολογία!!!

Και είμαι σε δίλλημα, να παω για ιατρική ή πολυτεχνείο.Θελω όσο το δυνατό περισσότερες δυνατότητες για άμεση εργασία με καλό μισθό(και μη μου πείτε που να τον βρεις γιατι είπα όσο το δυνατό).

Στην ιατρική ας πούμε πότε ξεκινάς να πληρώνεσαι?πόσα χρόνια μετά?

<<και πρέπει να καλύψω μεγάλα κενά σε χημεία και βιολογία>>
εννοείται αν αλλάξω τωρα και πάω θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για να καταλαβω.Η ερωτηση σου ειναι αν τα κενα καλυπτονται η το αν πληρωνεσαι αρκετα νωρις ωστε να αλλαξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι ολα τα προβληματα που εχεις εσυ ως 16χρονος ειναι να επιλεξεις αναμεσα σε ιατρικη η πολυτεχνειο.
Τεραστιο διλημμα αφου εχεις τους βαθμους ομως φιλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κοίτα το θέμα είναι ότι θέλω άμεση εργασία.ε και όχι 500 ευρώ.σε αυτό στοχεύω,δεν είπα ότι θα το καταφέρω αλλά ρωτάω τί θα ήταν καλύτερα ιατρική ή πολυτεχνείο )κατα προτίμηση μηχανολόγος) για να παω αν είναι θετική.(εν τω μεταξύ δεν παω καθολου το αοδε, οπως όλοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αν θες αποκατάσταση καλύτερα πολυτεχνείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
δεν παω καθολου το αοδε, οπως όλοι
Αφού κανένας δεν πάει το ΑΟΔΕ γιατί δεν ζητάνε όλοι να πάνε Τεχνολογική - Κύκλος 1: Τεχνολογίας και Παραγωγής? Τόσο μας έχουν κοιμήσει τα φροντιστήρια? Εμείς κάναμε αγώνα και πετύχαμε να γίνει Τ-1. Ενημερωθείτε και απαιτείστε!!! Επανάσταση λαέ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
κάποιο επιχείρημα...

Στην ιατρική χρειάζεσαι 6 χρόνια για νε τελειώσεις το λιγότερο. Λίγοι την τελειώνουν στα 6. Μετά στην Ελλάδα η ειδικότητα μπορεί να διαρκέσει νομίζω από 3-7 χρόνια + του ότι μπορεί να περιμένεις μέχρι και 2 χρόνια για να την πάρεις. Δηλαδή τάκα τάκα έχεις φτάσει 30-35 χρονών, απλά έχεις τελειώσει με την ειδικότητα και περιμένεις να διοριστείς σε δημόσιο νοσοκομείο. Ειδικά αν κάνεις και αγροτικό η αναμονή μεγαλώνει ακόμα περισσότερο. Τώρα όσον αφορά το πολυτεχνείο εξαρτάται και την σχολή γιατί κάποιοι κλάδοι είναι ήδη κορεσμένοι αλλά κάποιοι άλλοι έχουν μηδαμινά ποσοστά ανεργίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
στην ειδικότητα πληρώνεσαι?
A και η βιλογία έχει μέλλον στην Ελλάδα?κι αν ναι πώς πάω.Βάζω πολλά θέματα αλλά έχω ολιγον αγχωθεί γιατί περνάει ο καιρός και δεν έχω αποφασίσει.(αφήστε που το φροντ τα λεφτα τα παίρνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί.Η αλήθεια είναι οτι προς το παρόν δεν έχω ανοίξει το βιβλιαράκι.Αλλά και στο σχολείο που το συζητήσαμε μας είπαν οτι τέτοιο τμήμα απλά δεν γίνεται.Σε ένα τέτοιο κωλοσχολείο τι να ζητήσω?τεσπα μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο γιατί δεν μπορώ παπαγαλία.
Δεν υπάρχει δεν γίνεται!!! Αν μαζευτείτε 8-10 παιδιά και το απαιτήσετε είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Με το μακάρι δεν γίνεται τίποτα, ενημέρωση και αγώνας χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καμια γνώμη για βιολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
στην ειδικότητα πληρώνεσαι?
A και η βιλογία έχει μέλλον στην Ελλάδα?κι αν ναι πώς πάω.Βάζω πολλά θέματα αλλά έχω ολιγον αγχωθεί γιατί περνάει ο καιρός και δεν έχω αποφασίσει.(αφήστε που το φροντ τα λεφτα τα παίρνει)

Δεν γνωρίζω αν στην ειδικότητα πληρώνεσαι αλλά έχω γνωστό που στο 6ο και 7ο έτος της φοίτησής του στο ΑΠΘ έκανε άσκηση στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ και πληρόνωνταν 160 ευρώ τον μήνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Α ωραία, αν πάω θα πλουτίσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καμια γνώμη για βιολογία?
Σαν επιστημη πααααααρα πολυ ενδιαφερουσα,αλλα αναλογα με την πολη καθε τμημα εκειδικευεται σε εναν τομεα.Πχ αθηνα χωρις να εχω δει κατι ο ιδιος εχω ακουσει πως εμβαθυνει στην οικολογια,τωρα τι να σου πω.Η Θεσσαλονικη εχει καλη ερευνα σε θαλασσαιμιες,παλι απο οσο εχω ακουσει.Η κρητη (το χω ψαξει καλυτερα)εχει 3 κατευθυνσεις,δες στο www.biology.uoc.gr .Σαν αποκατασταση παντως,τολμώ να πω οτι η Χημεια εχει απλα περισσοτερες διεξοδους(αν κι εγω το να γινω καθηγητης δεν το απορριπτω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MVPair

Νεοφερμένος

Ο MVPair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ δεν παίζει να γίνω καθηγητής γιατί θα πάω φυλακή :P Δεν έχω τη δυνατότητα να πάω σε κάποιο παεπιτήμιο εκτός Αθηνών....άρα μόνο Αθήνα.Η βιολογία μου είναι ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα που πιστεύω ότι είναι ενδιαφέρον και σαν επάγγελμα.Αλλά υπάρχει άραγε ψωμί σε αυτή τη χώρα?

Αλλά υπάρχει άραγε ψωμί σε αυτή τη χώρα?
Δεν είναι ρητορική η ερώτηση.Οποιος ξερει ας μου απαντήσει γιατί αν είναι να πάρω επιλογή βιολογία γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
βρες μου και μένα μια σχολή με ψωμί και παρακαλώ ολικής αλέσεως...:D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
στην ειδικότητα πληρώνεσαι?
A και η βιλογία έχει μέλλον στην Ελλάδα?κι αν ναι πώς πάω.Βάζω πολλά θέματα αλλά έχω ολιγον αγχωθεί γιατί περνάει ο καιρός και δεν έχω αποφασίσει.
H βιλογία...αλίμονο.Τόσα αυθαίρετα με κήπους και πισίνες χτίζονται.Από βίλες στην Ελλάδα άλλο τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τελικά που πήγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top