Βιολογικό vs Χημικό

xrhstos1992

Νεοφερμένος

Ο xrhstos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σασ !ειμαι ενασ απελπισμενος νεοσ!!λοιπον βιολογικο ή χειμηκο ποια εχει καλυτερη αποκατασταση ???εμενα μου αρεσουν και τα δυο για αυτο help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εγω Βιολογια θα διαλεγα γιατι την βρισκω πιο ενδιαφερουσα αλλα απο αποψη αποκαταστασης θεωρω οτι ειναι η Χημεια.Κουτσα στραβα αν τελειωσεις Χημεια, βρισκεις καμια δουλεια και ειδικα αν κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο εισαι μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μεγαλος ερωτας και τα δυο!(Και τα δυο θελω να βγαλω :redface: )Αν σε ενδιαφερει το μετα Χημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γιατί θεωρείτε ότι οι Χημικοί έχουν καλύτερη αποκατάσταση από τους Βιολόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί θεωρείτε ότι οι Χημικοί έχουν καλύτερη αποκατάσταση από τους Βιολόγους;

Παραπαιδεία: η χημεία είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα στο 3ο πεδίο. Υπάρχει και η βιοχημεία (αλλά αυτή η κατε΄θυνση δε διαλέγεται από πολλά παιδιά). Η βιολογία είναι και αυτή στο 3ο πεδίο αλλά υπάρχει και ως μάθημα επιλογης σε όλες τις κατευθύνσεις (μάλιστα διαλέγεται από τους περισσότερους μαθητές γιατί θεωρείται πιο εύκολο και εισάγει τους μαθητές στο δημοφιλές 3ο πεδίο.

Σε αυτό νικάει η Βιολογία :)


Ο Βιολόγος δε μπορεί να ανοίξει δικιά του ιδιωτική επίχειρηση (κάνοντας μικροβιολογικές εξετάσεις και άλλες τεχνικές (π.χ. pcr, έλεγχος ανοσίας). Ο Χημικός μπορεί να ανοίξει δικιά του επιχείρηση (Χημείο) κάνοντας ελέγχους στο νερό ή ελέγχοντας την ποιότητα διαφόρων ουσιών.

Η Χημικοί μπορούν να απασχοληθούν και σε εργοστάσια, σε εργαστήρια παραγωγής αρωμάτων και σε νοσοκομεία.

Οι βιολόγοι πρακτικά στην Ελλάδα μπορούν να δουλέψουν μόνο σε νοσοκομία (στα εργαστήρια) και σε διάφορους περιβαλλοντικούς οργανισμούς που δεν προσφέρονται εύκολα θέσεις μόνιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιατί θεωρείτε ότι οι Χημικοί έχουν καλύτερη αποκατάσταση από τους Βιολόγους;
Επειδή το ειναι πιο διευρυμένο το αντικείμενο (ακομη κι αν το μεταπτυχιακό σου είναι πανω σε κατι συγκεκριμενο),κι εχεις μεγαλυτερο ευρος διεξοδων.Για μενα,για να σου δωσω να καταλαβεις,η Βιολογια ειναι τομεας της Χημειας (αλληλοσυμπληρωμενη με την Οργανικη,το πιο ενδιαφερον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Μάλιστα.Εκτός Ελλάδας,να φανταστώ,ότι αλλάζουν τα δεδομένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μάλιστα.Εκτός Ελλάδας,να φανταστώ,ότι αλλάζουν τα δεδομένα;

Και στις δυο Επιστημες,αλλα εκτος θα εχεις αλλες δυσκολιες να αντιμετωπισεις.Προσωπικη επιλογη του καθενος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Βασικά,λέω να την κυνηγήσω την καριέρα στο εξωτερικό.Έχω πολύ στενό συγγενή (1ου βαθμού) που πάει καλά και λέω να το δοκιμάσω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryJaw

Νεοφερμένος

Η MaryJaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
Σήμερα π γράφω αυτό το post είναι Σάββατο 29 Αυγούστου. Στις 3 Σεπτεμρη (σε 4 μερούλες) δίνω το πρώτο μάθημα για την εξεταστική Σεπτεμβρίου στο Χημικό Ιωαννίνων , ενώ ήδη έχω περάσει 2 χρόνια εκεί. (πάω δηλαδη για 3ο έτος τώρα). Όταν έδωσα πανελλήνιες 2 χρόνια πριν ήθελα να περάσω στο Βιολογικό αλλά δν τα καταφερα. Ετσι πηγα χημικό παρόλο π δν μα ρεσε καθόλου σαν επιλογή και περίμενα πως και πως να κάνω το 10% π θα μ έδινε μια δεύτερη ευκαιρία . Τελικα οι βάσεις την επόμενη χρονιά ανέβηκαν κατακόρυφα και δν πέρασα και πάλι βιολογικό. Έτσι, πήρα την απόφαση, έχοντας τελιώσει το πρώτο έτος πια, να συνεχίσω στο χημικό και να δώσω ό,τι έχω παρόλο π δν το συμπαθούσα αρκετά. Ετσι πέρασα όλο το λούκι και του δεύτερου έτους π είναι αρκετα βαρβατο τόσο σε μαθήματα όσο και σε εργαστήρια (όποιος εχει εμπειρια απο χημικό και ειδκα των ιωαννίναν ξερει τι εννοώ). Είχα λοιπον αφοσιωθεί στο να τελειώσω αυτή τη σχολή και ταυτοχρονα είχα αρχίσει να αποδέχομαι ότι το βιολογικό τελείωσε σαν επιλογή, απότε ξεχασα και σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό το κόλλημά μου. Ελα όμως που τελευταία στιγμή έμαθα ότι επιτρέπεται να κάνω και για δέυτερη χρονιά 10% (οι απόφοιτοι δηλαδη του 13 είχαν δικαιωμα να ξανακάνουν 10% φέτος ), οπότε παρόλο π δν καιγόμουν πλέον, τελικά το έκανα γνωρίζοντας πως πλέον, ακόμα και να περάσω, δύσκολα θα πάω . Και από,τι καταλαβαίνετε πέρασα. Πέρασα στο Βιολογικό Πάτρας ,αλλά πλέον οι φοβοι μου είναι περισσοτεροι και η ψυχολογία μου διαφορετική από,τι περσυ και πρόπερσυ. Δεν παύει όμως να είναι το αποθημένο μου. Τι σκατά να κάνω ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν ειναι το αποθυμενος παρε το ρισκο γιατι θα σε βασανιζει για αρκετα χρονια αν δεν πας αν εκανες το σωστο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ειναι το αποθυμενος παρε το ρισκο γιατι θα σε βασανιζει για αρκετα χρονια αν δεν πας αν εκανες το σωστο κτλ

Το απωθημένο (μετοχή παθητικού παρακειμένου του ρήματος απωθώ). Χίλια συγγνώμη για τη διόρθωση αλλά θα στραβωθούμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δεν ειμαι φοιτητρια ουτε ξερω απο χημικοβιολογικα αλλα θα σου πω τη γνωμη μου.
Καμια φορα θελουμε κατι παρα πολυ και για πολυ καιρο και οταν το καταφερουμε ξενερωνουμε! Ισως αυτο να σου συνεβη και να εχεις δευτερες σκεψεις τωρα. Παρολο που δεν σου αρεσε ομως καταφερες να μεινεις στο χημικο 2 χρονια πραγμα αξιοθαυμαστο οπως και ο κοπος και το διαβασμα που εριξες που θα χαθουν αν φυγεις. Με αλλα λογια εχεις κατι στο χημικο. Αλλα αν προτιμας το βιολογικο τιποτα απο αυτα δεν εχει σημασια. Γιατι δεν θα ειναι τα 2 αυτα χρονια αλλα η υπολοιπη ζωη σου με την οποια θα ασχολεισαι με αυτο το κατι που θα επιλεξεις. Πρεπει να κανεις αυτην την ερωτηση στον εαυτο σου, τι θες απο τα δυο.
Πιστευω παντως πως οτι και να επιλεξεις δεν θα βγεις χαμενη. Εφοσον στο ενα εχεις αφιερωσει χρονο και το αλλο σου αρεσει. Καλη επιτυχια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αν ως δευτεροετής, λίαν συντόμως τριτοετής συνεχίζεις να απεχθάνεσαι το συγκεκριμένο τμήμα πιστεύω ότι αξίζει να πας στο βιολογικό, που είναι η μεγάλη σου αγάπη. Αν και παιδί της θεωρητικής, το λατρεύω εξίσου, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον τμήμα.

Δεν έχω ιδέα πραγματικά από αυτές τις σχολές αλλά ένας καθηγητής μου, που έχει τελειώσει το χημικό, μας έκανε και βιολογία γενικής και στα παιδιά της θετικής και τη βιολογία κατεύθυνσης και ήταν πολύ καλός. Για να μπορεί να το κάνει αυτό υποθέτω ότι είχε επιλέξει ως επιλογές μαθήματα του τμήματος της βιολογίας (δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, αλλά δεν νομίζω να έχει δεύτερο πτυχίο στο βιολογικό).

Ως χημικός μπορείς να δουλέψεις σε διάφορες βιομηχανίες, όπως των καλλυντικών, ως καθηγήτρια κλπ. Όσο για το βιολογικό νομίζω ότι καταρτίζεσαι κυρίως στην εκπαίδευση. Η έρευνα στην Ελλάδα είναι δύσκολη πιστεύω και για τα δύο αυτά τμήματα.

Πάντως δε σε πήραν και τα χρόνια για να ξεκινήσεις κάτι καινούργιο. Αν το αγαπάς πραγματικά καλό θα ήταν να το ακολουθήσεις. Επιπλέον τα δύο επόμενα χρόνια στο χημικό, αν το μισείς τόσο, θα σου φανούν παλούκια και αν δε σε ενδιαφέρει το αντικείμενο θα ξενερώνεις μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να ψαχτείς με βιοχημεία από το χημικό δεν σε ψήνει; Είναι κρίμα να πάνε χαμένοι οι κόποι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdalini

Νεοφερμένος

Η magdalini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αγαπητη φίλη εσύ περασες στο βιολογικό και δε ξερεις αν πρέπει να πας.Σε παρόμοιο διλλημα βρίσκομαι κι εγώ.Δίνοντας δευτερη φορά εξετάσεις έχασα για λίγα μορια την ιατρικη και βρέθηκα στο βιολογικό. Κουραγιο για να δώσω 3η φορά δεν έχω και από την άλλη δεν ξέρω αν έχω προοπτικές από το συγκεκριμένο τμήμα.Αν θες πες μου τη γνώμη σου. Σ ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryJaw

Νεοφερμένος

Η MaryJaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αγαπητη φίλη εσύ περασες στο βιολογικό και δε ξερεις αν πρέπει να πας.Σε παρόμοιο διλλημα βρίσκομαι κι εγώ.Δίνοντας δευτερη φορά εξετάσεις έχασα για λίγα μορια την ιατρικη και βρέθηκα στο βιολογικό. Κουραγιο για να δώσω 3η φορά δεν έχω και από την άλλη δεν ξέρω αν έχω προοπτικές από το συγκεκριμένο τμήμα.Αν θες πες μου τη γνώμη σου. Σ ευχαριστώ.
Η γνώμη μου είναι ξεκάθαρα να πας Βιολογικό! Νομίζω πως για σένα είναι μονόδρομος. Είναι λογικό να μην έχεις κουράγιο να δώσεις 3η φορά πανελλήνιες ιδιαιτερα τώρα που αλλάζει και το σύστημα.. Οσον αφορα την προοπτική, η Βιολογία είναι μια αξιοπρεπέστατη επιστήμη, η επιστήμη του αιώνα όπως λένε πολλοί γιατί τωρα εξελλίσσεται. Αν σ αρέσει η Ιατρική στο περιεχόμενο σίγουρα θα σου αρέσει και η Βιολογία. Επειδή όμως καταλαβαίνω ότι οταν λες προοπτική εννοείς επαγγελματική προοπτική, εννοείται πως δν συγγκρινεται με την Ιατρική, αλλά όλο και περισσότερο εξελίσσεται και επαγγελματικα (αν και στην ελλάδα αργούμε παντού). Σαν Βιολόγος μπορείς να δουλέψεις στην έρευνα η σε καποιο κλινικό εργαστηριο , νοσοκομείο κτλ καθώς και στην εκπαιδευση . Επίσης με ενα κατάλληλο μεταπτυχιακό πάνω στην ιατρική π σε ενδιαφέρει έχεις ακόμα περισσότερες ευκαιρίες. Σκέψου το και θετικα. Θα γλυτώσεις την πίεση και το γενικότερο λούκι που τραβάνε οι γιατροι :P Γιατί κακά τα ψέματα θέλει μεγάλα κότσια αυτή η δουλειά στις περισσότερες περιπτώσεις αφόυ μιλάμε για ανθρώπους και όχι για....κυτταράκια (το λέω με υπερβολή και με χιούμορ αλλα νομίζω κατάλαβες τι θελω ναπω.. Εγώ για παράδειγμα θα προτιμούσα γι αυτον τον λόγο Βιολογία απο Ιατρικη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Να ψαχτείς με βιοχημεία από το χημικό δεν σε ψήνει; Είναι κρίμα να πάνε χαμένοι οι κόποι σου.

Αυτό ακριβώς. Πολλοί καθηγητές στο τμήμα βιοχημείας (Λάρισα) έκαναν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι σε δίλημμα. Βιολογικό ή Χημικό;
Μου αρέσουν και οι δύο σχολές, αλλά δεν ξέρω ποια έχει την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα. Βιολογικό ή Χημικό;
Μου αρέσουν και οι δύο σχολές, αλλά δεν ξέρω ποια έχει την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση
Η χημεία καλύπτει τους περισσότερους τομείς της Βιολογίας, σε επαγγελματικό επίπεδο. Δύσκολα σε θέσεις εργασίας να μην αποδέχονται πτυχίο Χημικού και να ζητούν Βιολόγου μόνο. Το αντίστροφο δεν ισχύει, είναι περιορισμένες οι θέσεις εργασίας Βιολόγου συγκριτικά με Χημικού.

Είναι γενικά πιο δύσκολη σπουδή η Χημεία, αλλά ευρύτερα αποδεκτή επαγγελματικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top