Χημεία από τεχνολογική κατεύθυνση

bagos

Νεοφερμένος

Ο bagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πουν κάποιοι που είδη σπουδάζουν σε ένα χημικό πανεπιστήμιο αν είναι δυνατόν για κάποιον από τεχνολογική κατεύθηνση να καταφέρει να τελειώσει μία τέτοια σχολή σε 4-5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πουν κάποιοι που είδη σπουδάζουν σε ένα χημικό πανεπιστήμιο αν είναι δυνατόν για κάποιον από τεχνολογική κατεύθηνση να καταφέρει να τελειώσει μία τέτοια σχολή σε 4-5 χρόνια.
Καταρχας ειναι δυσκολο για οποιονδηποτε να τελειωσει σε αυτο το χρονικο διαστημα.Αντικειμενικα καποιος απο τεχνολογικη κατευθυνση εχει καποιες ελλειψεις σε καποια πραγματα,αλλα να θυμασαι οτι με μεθοδικο διαβασμα τιποτε δεν ειναι ακατορθωτο.Αυτο που ειναι απαραιτητο ειναι να σιγουρευτεις πως αγαπας τη Χημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagos

Νεοφερμένος

Ο bagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι αλλά το θέμα είναι αν αυτές οι ελλείψεις μπορούν να καλυφθούν μόνο απο διάβασμα και αν οι καθηφητές θα θεωρούν δεδομένο οτι δεν υπάρχουν μαθητές με τέτοιες ελλείψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι αλλά το θέμα είναι αν αυτές οι ελλείψεις μπορούν να καλυφθούν μόνο απο διάβασμα και αν οι καθηφητές θα θεωρούν δεδομένο οτι δεν υπάρχουν μαθητές με τέτοιες ελλείψεις.
Οι καθηγητες δε θα μπουν στον κοπο να σε ρωτησουν.Καλυπτονται αλλα να ξερεις πως ειδικα τον πρωτο καιρο εχεις να ριξεις πολυ διαβασμα.Αν το δηλωσεις,σε συμβουλευω μεσα στο καλοκαιρι να παρεις απο καποιον το βιβλιο της τριτης λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δευτερα λυκειου ημουν θετικη και ειχα σκοπο να μεινω μεχρι που εκανα καποια μαθηματα βιολογιας και δεν αντεξα και πολυ :redface:!!ετσι τωρα που θα παω τριτη θα αλλαξω κατευθυνση!!το θεμα μου ειναι οτι αμα περασω χημικο που μου αρεσει δεν ξερω αμα θα βγαλω την σχολη και ποσο διαβασμα πρεπει να ριξω για να καταλαβαινω τι μου γινεται μεσα στο τμημα!!αν μπορει καποιος παρακαλω να βοηθησει!!!:):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Mπορεις να διαλεξεις την τεχνολογικη που περιεχει Χημεια -Βιοχημεια!
Διαφορετικα, θετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δευτερα λυκειου ημουν θετικη και ειχα σκοπο να μεινω μεχρι που εκανα καποια μαθηματα βιολογιας και δεν αντεξα και πολυ :redface:!!ετσι τωρα που θα παω τριτη θα αλλαξω κατευθυνση!!το θεμα μου ειναι οτι αμα περασω χημικο που μου αρεσει δεν ξερω αμα θα βγαλω την σχολη και ποσο διαβασμα πρεπει να ριξω για να καταλαβαινω τι μου γινεται μεσα στο τμημα!!αν μπορει καποιος παρακαλω να βοηθησει!!!:):):):):)
Να ξαναπάς θετική.
Ασ' τη καρδιά σου να τα πει κι αμόλησε καλούμπα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δεν υπαρχει τετοια κατευθυνση στο σχολειο μου !!!!δηλαδη δεν γινεται με τιποτα να περασω χημικο?
!!κατι εκανα φετος ρε παιδια απο χημεια....:P!!που να γυριζω ;) τωρα θετικη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δεν υπαρχει τετοια κατευθυνση στο σχολειο μου !!!!δηλαδη δεν γινεται με τιποτα να περασω χημικο?
!!κατι εκανα φετος ρε παιδια απο χημεια....:P!!που να γυριζω ;) τωρα θετικη!!!!!!!
Ντάξει,είναι στο δεύτερο πεδίο το Χημικό,με ένα δεκαπέντε Βιολογία και καλούς βαθμούς σε Μαθηματικά/Φυσική περνάς.

Στο δεύτερο δεν είναι?

Το Brown Sugar ν'ακούσεις,Παυλίτσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
στο δευτερο ειναι το χημικο!!!κοιτα πιστευω οτι θα περασω γιατι ειμαι πολυτεκνη αλλα δεν ξερω αμα θα βγαλω τη σχολη!παντως θετικη δεν ξανα παω!!το ξερω το τραγουδι απλα στο youtube το εχει απο συναυλια και δεν εχει καλο ηχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
στο δευτερο ειναι το χημικο!!!κοιτα πιστευω οτι θα περασω γιατι ειμαι πολυτεκνη αλλα δεν ξερω αμα θα βγαλω τη σχολη!παντως θετικη δεν ξανα παω!!το ξερω το τραγουδι απλα στο youtube το εχει απο συναυλια και δεν εχει καλο ηχο!
Να το βγάλε και σε δίσκο,δύσκολο το κόβω:redface:
Αμα πας θετική,θα λιώσεις στις ασκήσεις όλο το χρόνο,θα διαβάζεις και θεωρίες και θα αποκτήσεις πολύ μεγάλη διαίσθηση.
Δε παίζει να το καταφέρεις αυτό με το διάβασμα που θα κάνεις λίγες βδομάδες για να μάθεις τα βασικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι αλλα το χημικο ειναι δευτερο πεδιο(οποιος το κανε αυτο μπραβο του) οπου ο συντελεστης ειναι μαθηματικα και φυσικη!γιατι να μην τα δωσω ολα σε αυτα τα μαθηματα να εχω ενα βαθμο σιγουρο???!!!ακου Sally's dance αγαπημενο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ναι αλλα το χημικο ειναι δευτερο πεδιο(οποιος το κανε αυτο μπραβο του) οπου ο συντελεστης ειναι μαθηματικα και φυσικη!γιατι να μην τα δωσω ολα σε αυτα τα μαθηματα να εχω ενα βαθμο σιγουρο???!!!ακου Sally's dance αγαπημενο !
Εγώ σου λέω απλά ότι θα γουστάρεις τη χημεία της τρίτης.
Ειδικα την οργανική:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
ναι αλλα το χημικο ειναι δευτερο πεδιο(οποιος το κανε αυτο μπραβο του) οπου ο συντελεστης ειναι μαθηματικα και φυσικη!γιατι να μην τα δωσω ολα σε αυτα τα μαθηματα να εχω ενα βαθμο σιγουρο???!!!
Δεν θα είσαι και ο πρώτος που το κάνει. Αρκετοί στα χημικά (και στα βιολογικά) έχουν μπει από την τεχνολογική (2ος κύκλος). Δεν νομίζω τελικά να μην τα καταφέρνουν. Άλλωστε και τα φροντιστήρια για φοιτητές έχουν από εκεί κάμποση πελατεία, (όπως μπόλικη πελατεία έχουν και ανάμεσα σε όσους πέτυχαν σε οικονομικές σχολές από θεωρητική κατεύθυνση). Στη σχολή χημικών μηχανικών του ΕΜΠ, υπάρχει παράταξη που ζητά έχτρα φροντιστηριακά μαθήματα για όσους προέρχονται από την Τ-2.
Αυτά είναι από τα "περίεργα" του συστήματος. Κάτι πιο ακραίο: Πέρυσι πέτυχε στο Φυσικό, άτομο από τη θεωρητική κατεύθυνση (!!!!!!!!) έχοντας εξεταστεί μαθηματικά γενικής. Η θεωρία του ήταν ότι του αρέσει η Φυσική, ότι ΘΑ διαβάσει και ΘΑ καλύψει τα κενά του. Στο αμφιθέατρο και στο εργαστήριο ήταν lost in space, στην εξεταστική του Φεβρουαρίου προσήλθε σε 1-2 μαθήματα και έφυγε με ταχύτητα φωτός. Έκτοτε εξαφανίσθηκε σε άλλο παράλληλο σύμπαν και σε τυχαία συνάντηση πρόσφατα μαθεύτηκε ότι (όπως ήταν φυσικό) θα κάνει τώρα μηχανογραφικό (για ψυχολογία) με το 10%.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
σιγα την χημεια τριτη λυκειου π εχασες!!!ανετα θα την παλεψεις !ετσι κ αλλιως αυτα π καναμε στη χημεια στη γ λυκειου ενα τιποτα ειναι....το πρωτο κεφαλαιο σαν φυσικη ειναι..το 5ο ειναι οργανικη..απεξω αντιδρασεις που θα τα μαθεις εκει κ το 3ο ειναι το πεχα...που εχει μεθοδολογια που σε 4 μερες θα το εχεις μαθει τελεια...! πηγαινε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι ρε η οργανικη τουλαχιστον της δευτερας ειναι ωραια!!συγγνωμη εσυ εισαι φοιτητης σε οικονομικο απο χημεια πως και ετσι?:P:confused:!??βασικα δεν θελω να καταληξω σε φροντιστηριο για φοιτητες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
δευτερα λυκειου ημουν θετικη και ειχα σκοπο να μεινω μεχρι που εκανα καποια μαθηματα βιολογιας και δεν αντεξα και πολυ :redface:!!ετσι τωρα που θα παω τριτη θα αλλαξω κατευθυνση!!το θεμα μου ειναι οτι αμα περασω χημικο που μου αρεσει δεν ξερω αμα θα βγαλω την σχολη και ποσο διαβασμα πρεπει να ριξω για να καταλαβαινω τι μου γινεται μεσα στο τμημα!!αν μπορει καποιος παρακαλω να βοηθησει!!!:):):):):)
και εγω οταν αρχισα Βιολογια στη Γ' την σιχάθηκα( μαζι και τη Φυσικη αλλα αυτο δεν ειναι της παρούσης!!!!:P:P:P)...Ομως επειδη ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ να γινω Χημικος εκανα τη ΚΑΡΔΙΑ μου ΠΕΤΡΑ και το ΣΤΟΜΑΧΙ μου ΚΟΜΠΟ και στρωθηκα ...κουτσα στραβα να βγαλω οσα περισσοτερα μορια μπορω για να περάσω στη σχολή....Οποτε, σου προτείνω να συνεχισεις στην Θετικη και να βαλεις τα δυνατα σου.....πιστεψε με με ΕΛΑΧΙΣΤΗ αν οχι στοιχειωδη προσπάθεια και επιμονη( ακομη και χωρις φροντιστηρια οπως και εγω!!!) θα καταφερεις αν οχι να πιασεις τα 20,000 ή 19,000 μορια...αλλα να πιασεις την σχολη που θες:clapup::clapup::clapup:!!!!ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krimatopaidi

Νεοφερμένος

Η krimatopaidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!:D:D:D:):):):):):clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μη το κάνεις αυτό. Όσο και να λες ότι θα αναπληρώσεις την Χημεία της Γ Λυκείου, θα σε συνεπάρει η φοιτητική ζωή και θα τα βρεις μπαστούνια στο τέλος.
Ασε που μέσα σε ένα εξάμηνο θα πρέπει να αναπληρώσεις ότι οι άλλοι θα ξέρουν από τον προηγούμενο χρόνο..Τους καθηγητές δε τους νοιάζει, τα θεωρούν γνωστά όσα έχεις κάνει στη Χημεία στο Λύκειο.
Και στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό --ναι είχα περάσει χημικό από τεχνολογική και ξανά έδωσα(:Ρ). Καλύτερα να πας θετική αν θες χημικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!:D:D:D:):):):):):clapup::clapup::clapup:

αν σου αρεσε η χημεια εξ'αρχης γιατι δεν πηγες θετικη στο λυκειο??? Γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εισαι 'καμμενος' δυσκολα θα βγαλεις θετικη σχολη .[το εχουμε συζητησει και σε αντιστοιχο θεμα φυσικης αυτο]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top