ΣΕΜΦΕ (ΕΜΠ), Μαθηματικό ή Φυσικό;

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
παιδιά φέτως έδωσα πανελλήνιες και σε 2ο και 4ο πεδίο πιάνω ότι θέλω με βάση τα μόρια που έβγαλα πλην αρχιτεκτωνικής αφού δεν έδωσα σχέδιο....
Φέτος πρώτη σχολή θα δηλώσω ΗΜΜΥ ΕΜΠ αλλά δεν είμαι σίγουρος και μπορεί αν δεν μου αρέσει του χρόνου να δηλώσω με το 10% και σκεφτόμουν για φυσικό ή μαθηματικό. όμως μου λένε αν τελικά αποφασήσω να δηλώσω με το 10% του χρόνου σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών στο ΕΜΠ ποία είναι η δική σας γνώμη; Μπορώ αν πάω στα εφαρμοσμένα να σχοληθώ με κοσμολογία-φυσική στοιχειωδών σωματιδίων-σωματιδιακή μοσμολογία ή πολιδιάστατη και διαφωρική γεωμετρία θεωρία αριθμών δομές modular και άλλα παρόμοια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfie

Νεοφερμένος

Ο alfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με τι κριτήριο επιλέγεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ; Επίσης, ποιά σχολή είχες ως πρώτο στόχο απο την αρχή που μπήκες στην τρίτη λυκείου; Απλά φρόντισε να περάσεις σε μια σχολή επειδή θα σου αρέσει,κι όχι με τη λογική " να μην πανε χαμένα τα μόρια που μάζεψα" . Η ΣΕΜΦΕ για μένα είναι μεγάλη απάτη γιατί δε βγαίνεις ούτε μηχανικός ούτε φυσικός ούτε μαθηματικός, πέρα απο το ότι είναι παλούκι(και ειναι και γεμάτη περίεργους καθηγητές)- κοινώς ποιός ο λόγος να μπεις εκεί? Επίσης, αφού ενδιαφέρεσαι για "κοσμολογία-φυσική στοιχειωδών σωματιδίων-σωματιδιακή μοσμολογία ή πολιδιάστατη και διαφωρική γεωμετρία θεωρία αριθμών δομές modular" δε βλέπω το λόγο να πας στην ΗΜΜΥ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση η σχολή αυτή με αυτό που θες. Επίσης ακόμα και για 1 έτος να πας ΗΜΜΥ δε θα καταλάβεις και πολλά. Το πρώτο έτος είναι σχεδόν ίδιο σε όλες τις σχολές και αποτελείται απο κάποια μαθηματικά, φυσικές-μηχανικές, και αντε 1-2 πιο ειδικά μαθήματα, ανάλογα τη σχολή. Αυτό που εν τέλει έχω να σου πω, είναι μπες εκει που σου αρέσει πραγματικά, απλά θα είναι κρίμα μετά να το μετανιώσεις γιατί θα έχεις χάσει χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αυτό που ρώτησα είναι αν από ΣΕΜΦΕ μπορώ να ασχοληθώ με αυτά...Όχι αν οι ΗΜΜΥ ασχολούνται με αυτά... Και εγώ έχω αμφιβολείες αν είναι καλή σχολή η ΣΕΜΦΕ για αυτό ρωτάω...απλά αν πάω την πρωτη χρονία ΗΜΜΥ αν αποφασίσω τελικά να αλλάξω η ΣΕΜΦΕ είναι καλήτερη επιλογή επειδή είναι σχεδόν ίδια τα μαθήματα και δεν θα είναι σαν να έχω χάση χρονιά αφού θα αναγνωρίζονται...

Εδώ θέλω να δω τη γνώμη ατόμων που έχουν πάει ήτε σε ΣΕΜΦΕ ήτε σε απλό μαθηματικό ή φυσικό τόσο για ρην σχολή τους όσο και για την άλλη...Η γώμη μου είαι σύμφωνη με την δική σου σχεδόν αλλά Καθηγητής μέσα από τη σχολή μου είπε ότι θα βρώ πρ΄γματα μέσα στη σχολή των ΗΜΜΥ και ότι μετά είναι προτιμότερο να πάω ΣΕΜΦΕ...

Δεν σκέφτομαι ότι θα πάνε στράφι τα μόρια και για αυτό ρωτάω κι όλας... Το να χάσω μια χρονιά δεν με τρομάζει...Απλά τι να κάνω όταν όλοι γύρω μου μου λένε ότι αυτή είναι η σωστή επιλογή, ξέρω τι θα μου πείτε να τους γράψω στα αρ******* κτλ .Επίσης τα άλλα με τα οποία σκέφτομαι να ασχοληθώ δεν μου εξασφαλίζουν δουλειά και η οικογένειά μου δεν θα μπορεί να με στηρίζει συνέχεια πρέπει να σκεφτώ και το θέμα της δουλειάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfie

Νεοφερμένος

Ο alfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών των ΗΜΜΥ και της ΣΕΜΦΕ και να δεις εξονυχιστικά ένα-προς-ένα τα μαθήματα που προσφέρονται. Για τη ΣΕΜΦΕ δες εδω https://www.semfe.ntua.gr/docs/ODIG-SPOUD_2010.pdf και για τους ΗΜΜΥ εδω https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el
Τέλος, ρωτα και στα αντιστοιχα fora των φοιτητων των 2 αυτων σχολων να σου πουν. πχ για τη σεμφε το φορουμ ειναι https://www.semfe.gr/forum/ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
για σεμφε παντως εχω ακουσει τα χειροτερα........το μαθηματικο κατα την αποψη μου εχει τις καλυτερες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Η ΣΕΜΦΕ για μένα είναι μεγάλη απάτη γιατί δε βγαίνεις ούτε μηχανικός ούτε φυσικός ούτε μαθηματικός, πέρα απο το ότι είναι παλούκι(και ειναι και γεμάτη περίεργους καθηγητές)- κοινώς ποιός ο λόγος να μπεις εκεί?

Λ'εει πουθενά ότι απο την Σεμφε βγαίνεις μηχανικος? ...σοβαρή διαπίστωση έκανες...
φυσικός ή μαθηματικός (αναλογα με την κατευθυνση που θα παρεις) βγαίνεις με τη βούλα του κράτους ..και τυπικά και ουσιαστικά. Σαν σχολή εχει μία παραπάνω εξειδίκευση στον εφαρμοσμένο χαρακτήρα της φυσικής ή των μαθηματικων αλλα οι προοπτικές είναι ίδιες αφου μπορείς να συνεχίσεις για μεταπτυχιακό παντού και σε όποιον τομέα θέλεις πάνω στην φυσική ή τα μαθηματικά. Οπότε οι ανακρίβειες περί απάτης δεν στέκουν...ισότιμη σχολή σε όλα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αν θες φυσική πας φυσικό,όχι ΗΜΜΥ επειδή έγραψες καλά και θέλει να σε δει στο πολυτεχνείο η θειά σου η Μαριγώ.
Α ρε Ελλαδάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αν θες φυσική πας φυσικό,όχι ΗΜΜΥ επειδή έγραψες καλά και θέλει να σε δει στο πολυτεχνείο η θειά σου η Μαριγώ.
Α ρε Ελλαδάρα...

Τόσοι απόφοιτοι ΗΜΜΥ που θα απασχοληθούν; Όλοι καθηγητές Πανεπιστημίου θα γίνουν; Η ΔΕΗ και ο ΟΤΕς πάνε να βαρέσουν κανόνι...:whistle: Η ελεύθερη Ελληνική αγορά εργασίας είναι σε μαύρο χάλι. Ειδικά τώρα που θα ανοίξουν και τα "κλειστά" επαγγέλματα. Γι' αυτό αν ανοίξετε γραφείο μελετών, πάρτε και μια μυγοσκοτώστρα για καλού κακού. Το ΤΕΕ τα φουσκώνει λίγο περί απορροφητικότητας. Αλλά καλό είναι να ξέρουμε την Ελληνική πραγματικότητα. Καλά λες prion. Δεν πάμε καθόλου καλά...για τα μάτια της Μαριγούς. :D :laugh:

Έχει καταντήσει κουραστικό τίτλοι όπως ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό ή Φυσικό. Μαθηματικά, στατιστικές, πληροφορικές και φυσικές μαθαίνεις και στα τρία αρκετά καλού επιπέδου. Κουραστήκαμε...:whistle: Πάρτε πρώτα κανένα πτυχίο από ένα Τμήμα από αυτά τα 3 και μετά ελάτε να ξαναμιλήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω ακούσει πως η ΣΕΜΦΕ είναι μια πάρα πολύ καλή σχολή! Και λίγα τα λόγια σας για το ΕΜΠ! Δεν μπορεί να το τελειώσει ο καθένας! Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα! Όποιος θέλει να μορφωθεί, θα βρει τον τρόπο! Βέβαια, δε λέω, θα πρέπει να διαλέξει κάποιος τη σχολή του με βάσει τι του αρέσει και όχι με βάσει το κοινωνικό κύρος και το μισθό... Αλλά να σκεφτεί και ποια θα είναι η καλύτερη σχολή στο συγκεκριμένο αντικείμενο, που θα του προσφέρει περισσότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και λίγα τα λόγια σας για το ΕΜΠ! Δεν μπορεί να το τελειώσει ο καθένας!
Σιγά ρε φίλε... Μια χαρά normal είναι τα πράγματα. Δεν κάνουν τίποτα περισσότερο, ούτε τίποτα πιο δύσκολο από ό,τι κάνουν σε παρεμφερείς σχολές/τμήματα.

Αν θέλεις κιόλας δες τα σχετικά θέματα: "ΣΕΜΦΕ vs Φυσικό" και "ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό" για να δεις και αναλυτικά περιπτώσεις στις οποίες το ΕΜΠ υστερεί σε σχέση με άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως η ΣΕΜΦΕ είναι μια πάρα πολύ καλή σχολή! Και λίγα τα λόγια σας για το ΕΜΠ! Δεν μπορεί να το τελειώσει ο καθένας! Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα! Όποιος θέλει να μορφωθεί, θα βρει τον τρόπο! Βέβαια, δε λέω, θα πρέπει να διαλέξει κάποιος τη σχολή του με βάσει τι του αρέσει και όχι με βάσει το κοινωνικό κύρος και το μισθό... Αλλά να σκεφτεί και ποια θα είναι η καλύτερη σχολή στο συγκεκριμένο αντικείμενο, που θα του προσφέρει περισσότερα!

Δηλαδή όποιος σπουδάσει το αντικείμενο των Μαθηματικών ή της Φυσικής σε απλό Πανεπιστήμιο και όχι στο ΕΜΠ (ΣΕΜΦΕ) υστερεί σε κάτι; Αποφοιτεί λιγότερο επιστήμονας; :hmm:Έχεις προσωπική εμπειρία; Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου αλλά και την άποψη όσων στηρίζουν ότι μας λες με βάση σαφή και λογικά επιχειρήματα (όπως τι μαθήματα διδάσκονται, υπό ποια επιστημονική οπτική τα μαθήματα εξετάζονται, περιεχόμενο ύλης,...κτλ). Όλοι εσείς που λέτε τέτοιες απόψεις, έχετε καμία ιδέα από την σύγχρονη Μαθηματική και Φυσική επιστήμη; Γνωρίζετε ας πούμε τους κλάδους των μαθηματικών ή και της φυσικής; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λ'εει πουθενά ότι απο την Σεμφε βγαίνεις μηχανικος?
Αμ δεν βγαίνεις, αφού δεν γράφονται στο ΤΕΕ απ' όσο γνωρίζω.

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω με ποιο κριτήριο επιλέγει ο φίλος μας τους ΗΜΜΥ για πρώτη επιλογή;
Με βάση τα μόρια;



Το σημαντικό είναι να επιλέγεις με βάση αυτό που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Θες Φυσική ή Μαθηματικά; Πήγαινε ΣΕΜΦΕ (κι ας μην βγαίνεις τίποτα από εκεί) παρά ΗΜΜΥ. Ξέρεις τι σαβούρα έχει μαζευτεί στους ΗΜΜΥ από άτομα που ήθελαν ΣΕΜΦΕ αλλά έβγαλαν παραπάνω μόρια και δήλωσαν ΗΜΜΥ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος σπουδάσει το αντικείμενο των Μαθηματικών ή της Φυσικής σε απλό Πανεπιστήμιο και όχι στο ΕΜΠ (ΣΕΜΦΕ) υστερεί σε κάτι; Αποφοιτεί λιγότερο επιστήμονας; :hmm:Έχεις προσωπική εμπειρία; Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου αλλά και την άποψη όσων στηρίζουν ότι μας λες με βάση σαφή και λογικά επιχειρήματα (όπως τι μαθήματα διδάσκονται, υπό ποια επιστημονική οπτική τα μαθήματα εξετάζονται, περιεχόμενο ύλης,...κτλ). Όλοι εσείς που λέτε τέτοιες απόψεις, έχετε καμία ιδέα από την σύγχρονη Μαθηματική και Φυσική επιστήμη; Γνωρίζετε ας πούμε τους κλάδους των μαθηματικών ή και της φυσικής; :hmm:
Υπάρχει ποτέ περίπτωση άνθρωπος που λέει ότι "το ΕΜΠ δεν το τελειώνει ο καθένας!" να αποδεχθεί ότι η ΣΕΜΦΕ δεν είναι η top σχολή του είδους; Τα όποια στοιχεία προβάλουν για το ότι είναι καλύτερη σχολή σταματάνε στο ότι είναι σχολή του ΕΜΠ.

Άσχετο με ΣΕΜΦΕ, σχετικό με ΕΜΠ. Υποψήφια διδάκτορας στο Χημικό ΕΚΠΑ που ήρθε με δίπλωμα Χημικών Μ. ΕΜΠ (είχε κάνει πρώτα κάποιο μεταπτυχιακό) μου είπε ότι στο Χημικό είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα και ότι και εκείνη δεν το περίμενε καθόλου όταν το άκουγε αυτό όσο ήταν φοιτήτρια στο ΕΜΠ.

Αμ δεν βγαίνεις, αφού δεν γράφονται στο ΤΕΕ απ' όσο γνωρίζω.

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω με ποιο κριτήριο επιλέγει ο φίλος μας τους ΗΜΜΥ για πρώτη επιλογή;
Με βάση τα μόρια;



Το σημαντικό είναι να επιλέγεις με βάση αυτό που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Θες Φυσική ή Μαθηματικά; Πήγαινε ΣΕΜΦΕ (κι ας μην βγαίνεις τίποτα από εκεί) παρά ΗΜΜΥ. Ξέρεις τι σαβούρα έχει μαζευτεί στους ΗΜΜΥ από άτομα που ήθελαν ΣΕΜΦΕ αλλά έβγαλαν παραπάνω μόρια και δήλωσαν ΗΜΜΥ;
Όχι, Γιώργο, δεν πάει έτσι...
Θες Φυσική; Πήγαινε Φυσικό.
Θες Μαθηματικά; Πήγαινε Μαθηματικό.
Η ΣΕΜΦΕ έχει πολύ λίγους κλάδους σε σχέση με τα αντίστοιχα Φυσικομαθηματικά τμήματα.
Εκτός αν κάποιος έχει εξ' αρχής αποκλείσει τους κλάδους που δεν προσφέρονται στη ΣΕΜΦΕ, αλλά ποιός είναι σε θέση να ξέρει εξ' αρχής ότι δε θέλει σίγουρα να ασχοληθεί με κάποιον κλάδο και γενικώς να ασχοληθεί με τις εφαρμογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μπορώ αν πάω στα εφαρμοσμένα να σχοληθώ με κοσμολογία-φυσική στοιχειωδών σωματιδίων-σωματιδιακή μοσμολογία ή πολιδιάστατη και διαφωρική γεωμετρία θεωρία αριθμών δομές modular και άλλα παρόμοια;;;

Φυσικα και μπορεις. Ειδικα για φυσικη στοιχειωδων σωματιδιων και πυρηνικη φυσικη η ΣΕΜΦΕ ειναι η καλυτερη σχολη στην Ελλαδα! Επισης, απο την κατευθυνση φυσικου εφαρμογων μπορει κανεις να παρει μαθηματα απο την κατευθυνση μαθηματικων εφαρμογων οπως πχ/ η διαφορικη γεωμετρια κτλ. που σε ενδιαφερουν και ειναι χρησιμα για τα μαθηματα γενικης σχετικοτητας και κοσμολογιας.

Αρχική Δημοσίευση από alfie:
Η ΣΕΜΦΕ για μένα είναι μεγάλη απάτη γιατί δε βγαίνεις ούτε μηχανικός ούτε φυσικός ούτε μαθηματικός,

Κανεις μεγαλο λαθος και φαινεται οτι δεν γνωριζεις ουτε στο ελαχιστο το προγραμμα σπουδων της ΣΕΜΦΕ. Απο την ΣΕΜΦΕ βγαινεις ειτε μαθηματικος ειτε φυσικος, αναλογως της κατευθυνσης που παιρνεις. Στο μελλον ενδεχεται οσοι παιρνουν καποιες συγκεκριμενες ροες να γινονται και μηχανκοι και νεα εγγραφονται στο ΤΕΕ.

Αρχική Δημοσίευση από exc:
Σιγά ρε φίλε... Μια χαρά normal είναι τα πράγματα. Δεν κάνουν τίποτα περισσότερο, ούτε τίποτα πιο δύσκολο από ό,τι κάνουν σε παρεμφερείς σχολές/τμήματα.

Και που το ξερεις ρε φιλε οτι ειναι νορμαλ τα πραγματα? ΑΠο την στιγμη που δεν σπουδαζεις στις δυο σχολες ταυτοχρονα δεν μπορεις να ξερεις που ειναι πιο δυσκολα. Ομως ενα πραγμα ειναι σιγουρο: στη ΣΕΜΦΕ (αλλα και σε αλλες σχολες μηχανικων) τα μαθηματα ειναι σχεδον διπλασια σε αριθμο απ' οτι στα τμηματα φυσικης και ο χρονος φοιτησης ειναι 5 χρονια. Οποτε το λογικο συμπερασμα που μπορεις να βγαλεις ειναι οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι πιο δυσκολη. ;)

Αρχική Δημοσίευση από exc:
Θες Φυσική; Πήγαινε Φυσικό.
Θες Μαθηματικά; Πήγαινε Μαθηματικό.

Δεν παει ετσι φιλε. Εγω μπορω να σου πω ακριβως το ιδιο πραγμα:
Θες Φυσικη; Πηγαινε στη ΣΕΜΦΕ και παρε κατευθυνση Φυσικου Εφαρμογων.
Θες Μαθηματικα; Πήγαινε στη ΣΕΜΦΕ και παρε κατευθυνση Μαθηματικου.

Το καλο με την ΣΕΜΦΕ ειναι οτι θα εχεις χρονο για να αποφασισεις τι ακριβως θελεις να σπουδασεις (Μαθηματικα ή Φυσικη) και μετα να επιλεξεις την αναλογη κατευθυνση!
(ξερω καποιους που στην αρχη θελανε να κανουν φυσικη και τελικα ειδαν οτι δεν τους αρεσει και τοσο αλλαξαν κατευθυνση και πηραν ροεες Μαθηματικα Πληροφορικης και Στατιστικης! Πολυ απο αυτους μετα ασχολουνται με υπολογιστες και οικονομικα...)

Αρχική Δημοσίευση από exc:
Η ΣΕΜΦΕ έχει πολύ λίγους κλάδους σε σχέση με τα αντίστοιχα Φυσικομαθηματικά τμήματα.

Ομως η ΣΕΜΦΕ εχει περισσοτερα μαθηματα πτυχιου και παρα πολλα μαθηματα επιλογης οποτε ειναι καλυτερη. Η εξειδικευση γινεται μετα στο μεταπτυχιακο. Το οτι το Φυσικο εχει κατευθυνση Μετεωρολογιας δεν σημαινει οτι οποιος την παρει γινεται μετεωρολογος. Θα χρειαστει να κανει μεταπτυχιακο στην μετεωρολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1)Το ότι τα πράγματα είναι μια χαρά normal και ευκολότερα το στηρίζω:

  • Στους γύρω στους 10 γνωστούς μου που έχω στη ΣΕΜΦΕ και βλέπω να περνάνε τα μαθήματα εύκολα.

  • Σε αυτό που είπα προηγουμένως: "Άσχετο με ΣΕΜΦΕ, σχετικό με ΕΜΠ. Υποψήφια διδάκτορας στο Χημικό ΕΚΠΑ που ήρθε με δίπλωμα Χημικών Μ. ΕΜΠ (είχε κάνει πρώτα κάποιο μεταπτυχιακό) μου είπε ότι στο Χημικό είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα και ότι και εκείνη δεν το περίμενε καθόλου όταν το άκουγε αυτό όσο ήταν φοιτήτρια στο ΕΜΠ."

  • Kαι τέλος στο ότι μία κοπέλα που έφυγε γύρω στο 3ο-4ο έτος από το Φυσικό ΕΚΠΑ μη μπορώντας να περάσει μαθήματα με αποτέλεσμα να χρωστάει γύρω στα 18, με σκοπό να πάει σε οποιαδήποτε σχολή του ΕΜΠ με το 10%, μπήκε στη ΣΕΜΦΕ. Παρέμεινε. Η κοπέλα αυτή περνούσε πλέον τα μαθήματα εύκολα και με καλό βαθμό. Αυτή τη στιγμή έχει μέσο όρο πάνω από 8.

2) Επίσης, από πότε έχετε τον καλύτερο τομέα Πυρηνικής και Στοιχειωδών Σωματιδίων;
Γιατί όλοι λένε ότι του ΕΚΠΑ είναι top; Μη ξεχνάς ότι είστε μία σχολή που ιδρύθηκε (για ποιον λόγο; ) πριν μόλις 10 χρόνια.

3) Και εμείς έχουμε μαθήματα επιλογής διαφορικής γεωμετρίας.

4) Έχετε περισσότερα μαθήματα, αλλά πολύ λίγη παραπάνω ύλη μαθηματικών-φυσικής και αυτό γιατί:

  • Χωρίζετε μαθήματα που έχουμε εμείς σε 2-3
  • Έχετε ένα ή δύο σημαντικά εργαστήρια κορμού, ενώ τα αλλα 1-2 είναι μονόωρα, ενώ έχουμε 11 3ωρα εργαστήρια κορμού. Δεν μιλάμε για τα κατεύθυνσης που συμψηφίζονται με το μάθημα (παρότι είναι και αυτά 3ωρα).
  • Έχετε μαθήματα οικονομίας-φιλοσοφίας κλπ που δεν έχουν σχέση με το δίπλωμά σας και κατά γενικη ομολογία είναι γελοία. Εμείς δεν έχουμε τέτοια.

Τέλος όσο και να χτυπιέσαι, έχουμε 49 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 2 εξαμήνων και είμαστε 4ετές τμήμα, ενώ έχετε 59 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 1 εξαμήνου και είστε 5ετής σχολή.

ΥΓ: Να δούμε για πόσα χρόνια ακόμα θα το συζητάμε αυτό το θέμα (Φυσικό/Μαθηματικό vs ΣΕΜΦΕ) χωρίς να βγαίνει τελικά πουθενά...

ΥΓ2: Έλα να μου ξαναπείς πόσο υπερέχει η σχολή σου (κατά τη γνώμη μου δεν... - νομίζω το έχω καταστήσει σαφές αυτό) όταν σε λίγα χρόνια θα καταλήξουμε να δίνουμε και οι δύο ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικοί. Ελπίζω, βέβαια, να μην πάνε τόσο χάλια τα πράγματα για κανέναν από τους δύο, αλλά την ξέρεις την ελληνική πραγματικότητα. Αυτά που λένε "κανένας καλός δεν πάει χαμένος" είναι για παρηγοριά. Το μέσον κυριαρχεί. Δυστυχώς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos01

Νεοφερμένος

Ο nikos01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σχετικές συζητήσεις υπάρχουν και εδώ αλλά και σε άλλα site:
https://www.atopo.gr/?p=251
https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=15&t=4987&sid=29412ef958285f56f2d80e391d663990
https://greekuniversityreform.wordpress.com/2009/04/13/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1/

Το ΣΕΜΦΕ έχει 4 βασικά πλεονεκτήματα που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρονται:
a. Δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης μαθηματικού ή φυσικού (εφαρμογών)
b. Ευκολότερη πρόσβαση στα μεταπτυχιακά του Ε.Μ.Π (αν και έχω ακούσει κάτι ιστορίες που δεν μου άρεσαν)
c. Οι μαθηματικοί παρακολουθούν περισσότερα μαθήματα φυσικής και οι φυσικοί περισσότερα μαθήματα μαθηματικών + ξένη γλώσσα
d. Έχει περισσότερες επιλογές σε θέματα φυσικής & μηχανικής υλικών.

Στα αρνητικά είναι ότι δεν υπάρχει επάγγελμα φυσικού εφαρμογών ή μαθηματικού εφαρμογών στη χώρα μας.

Τώρα για το που θα κάνεις το μεταπτυχιακό της Μετεωρολογίας ...δεν είναι δύσκολο να το βρεις
https://env.mg.uoa.gr/
https://www.physics.auth.gr/el/postgrad/index/3
https://www.physics.uoi.gr/home/?q=el/node/28
το ΕΜΠ από μια μικρή αναζήτηση που έκανα δεν δίνει αντίστοιχο μεταπτυχιακό.
Μαθήματα όπως διαφορική γεωμετρία,σχετικότητα κτλ. υπάρχουν και στο Φυσικό (βλ. Οδηγό σπουδών).

Καλό είναι όλες πλευρές να μην παραπληροφορούν τους μαθητές σχετικά με τις δυνατότητες και τις προοπτικές.Καταλαβαίνω ότι ο καθένας θέλει να υποστηρίξη την σχολή του αλλά πραγματικά δεν βοηθάτε αυτούς που ψάχνουν. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανοίξει τους οδηγούς σπουδών, να επισκεφθεί τις σχολές και να πληροφορηθεί από αποφοίτους για τις προοπτικές των σχολών (ακαδημαικές και επαγγελαμτικές).


Να ρωτήσω 2 απορίες που είχα πάντα για το ΣΕΜΦΕ:
a. Οι ροές που αναφέρονται στον οδηγό σποδών και για τις 2 κατευθύνσεις γίνονται πάντα;Πρέπει να υπάρχει κάποιος min αριθμός φοιτητών για να γίνουν;
b. Στην αξιολόγηση ARMY γιατί δεν βρίσκω πουθενά το πολυτεχνείο;
https://www.arwu.org/

Υ.Γ Τελικά έχει πλάκα να βλέπεις πόσο εύκολα χάνουν την αντικειμενικότητά τους όσοι ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες! Κατά μια έννοια μετατρέπονται σε "χουλιγκάνοι" των σχολών τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Υ.Γ Τελικά έχει πλάκα να βλέπεις πόσο εύκολα χάνουν την αντικειμενικότητά τους όσοι ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες! Κατά μια έννοια μετατρέπονται σε "χουλιγκάνοι" των σχολών τους :)
Αυτό είναι καλό. Σημαίνει ότι κάποιοι νοιάζονται πραγματικά για το επίπεδο της γνώσης που θα πάρουν και όχι απλώς να πάρουν ένα πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
1)Το ότι τα πράγματα είναι μια χαρά normal και ευκολότερα το στηρίζω:

  • Στους γύρω στους 10 γνωστούς μου που έχω στη ΣΕΜΦΕ και βλέπω να περνάνε τα μαθήματα εύκολα.

  • Σε αυτό που είπα προηγουμένως: "Άσχετο με ΣΕΜΦΕ, σχετικό με ΕΜΠ. Υποψήφια διδάκτορας στο Χημικό ΕΚΠΑ που ήρθε με δίπλωμα Χημικών Μ. ΕΜΠ (είχε κάνει πρώτα κάποιο μεταπτυχιακό) μου είπε ότι στο Χημικό είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα και ότι και εκείνη δεν το περίμενε καθόλου όταν το άκουγε αυτό όσο ήταν φοιτήτρια στο ΕΜΠ."

  • Kαι τέλος στο ότι μία κοπέλα που έφυγε γύρω στο 3ο-4ο έτος από το Φυσικό ΕΚΠΑ μη μπορώντας να περάσει μαθήματα με αποτέλεσμα να χρωστάει γύρω στα 18, με σκοπό να πάει σε οποιαδήποτε σχολή του ΕΜΠ με το 10%, μπήκε στη ΣΕΜΦΕ. Παρέμεινε. Η κοπέλα αυτή περνούσε πλέον τα μαθήματα εύκολα και με καλό βαθμό. Αυτή τη στιγμή έχει μέσο όρο πάνω από 8.

2) Επίσης, από πότε έχετε τον καλύτερο τομέα Πυρηνικής και Στοιχειωδών Σωματιδίων;
Γιατί όλοι λένε ότι του ΕΚΠΑ είναι top; Μη ξεχνάς ότι είστε μία σχολή που ιδρύθηκε (για ποιον λόγο; ) πριν μόλις 10 χρόνια.

3) Και εμείς έχουμε μαθήματα επιλογής διαφορικής γεωμετρίας.

4) Έχετε περισσότερα μαθήματα, αλλά πολύ λίγη παραπάνω ύλη μαθηματικών-φυσικής και αυτό γιατί:

  • Χωρίζετε μαθήματα που έχουμε εμείς σε 2-3
  • Έχετε ένα ή δύο σημαντικά εργαστήρια κορμού, ενώ τα αλλα 1-2 είναι μονόωρα, ενώ έχουμε 11 3ωρα εργαστήρια κορμού. Δεν μιλάμε για τα κατεύθυνσης που συμψηφίζονται με το μάθημα (παρότι είναι και αυτά 3ωρα).
  • Έχετε μαθήματα οικονομίας-φιλοσοφίας κλπ που δεν έχουν σχέση με το δίπλωμά σας και κατά γενικη ομολογία είναι γελοία. Εμείς δεν έχουμε τέτοια.

Τέλος όσο και να χτυπιέσαι, έχουμε 49 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 2 εξαμήνων και είμαστε 4ετές τμήμα, ενώ έχετε 59 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 1 εξαμήνου και είστε 5ετής σχολή.

ΥΓ: Να δούμε για πόσα χρόνια ακόμα θα το συζητάμε αυτό το θέμα (Φυσικό/Μαθηματικό vs ΣΕΜΦΕ) χωρίς να βγαίνει τελικά πουθενά...

ΥΓ2: Έλα να μου ξαναπείς πόσο υπερέχει η σχολή σου (κατά τη γνώμη μου δεν... - νομίζω το έχω καταστήσει σαφές αυτό) όταν σε λίγα χρόνια θα καταλήξουμε να δίνουμε και οι δύο ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικοί. Ελπίζω, βέβαια, να μην πάνε τόσο χάλια τα πράγματα για κανέναν από τους δύο, αλλά την ξέρεις την ελληνική πραγματικότητα. Αυτά που λένε "κανένας καλός δεν πάει χαμένος" είναι για παρηγοριά. Το μέσον κυριαρχεί. Δυστυχώς.

exc τα ίδια ισχύουν και με το μαθηματικό-ΣΕΜΦΕ ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
exc τα ίδια ισχύουν και με το μαθηματικό-ΣΕΜΦΕ ? :worry:
Αυτό θα μπορούσε να σου το πει ο nPb πολύ αναλυτικότερα που είναι σε Μαθηματικό τμήμα.
Σε γενικές γραμμές, ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση από αυτές που παρέθεσε ο nikos01 ήταν η: https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=15&t=4987&sid=29412ef958285f56f2d80e391d663990.
Διάβασέ την όλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
1)Το ότι τα πράγματα είναι μια χαρά normal και ευκολότερα το στηρίζω:

  • Στους γύρω στους 10 γνωστούς μου που έχω στη ΣΕΜΦΕ και βλέπω να περνάνε τα μαθήματα εύκολα.

  • Σε αυτό που είπα προηγουμένως: "Άσχετο με ΣΕΜΦΕ, σχετικό με ΕΜΠ. Υποψήφια διδάκτορας στο Χημικό ΕΚΠΑ που ήρθε με δίπλωμα Χημικών Μ. ΕΜΠ (είχε κάνει πρώτα κάποιο μεταπτυχιακό) μου είπε ότι στο Χημικό είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα και ότι και εκείνη δεν το περίμενε καθόλου όταν το άκουγε αυτό όσο ήταν φοιτήτρια στο ΕΜΠ."

  • Kαι τέλος στο ότι μία κοπέλα που έφυγε γύρω στο 3ο-4ο έτος από το Φυσικό ΕΚΠΑ μη μπορώντας να περάσει μαθήματα με αποτέλεσμα να χρωστάει γύρω στα 18, με σκοπό να πάει σε οποιαδήποτε σχολή του ΕΜΠ με το 10%, μπήκε στη ΣΕΜΦΕ. Παρέμεινε. Η κοπέλα αυτή περνούσε πλέον τα μαθήματα εύκολα και με καλό βαθμό. Αυτή τη στιγμή έχει μέσο όρο πάνω από 8.

Αυτα τα επιχειρηματα (κατα πασα πιθανοτητα ψευδη) ειναι τουλαχιστον αστεια (και ειδικα οταν τα λες σε εναν που σπουδαζει στη ΣΕΜΦΕ)...

Χημ Μηχ. ΕΜΠ τι σχεση εχουν με τη ΣΕΜΦΕ? :whistle:

Οσο για την φιλη σου που παρατησε το ΕΚΠΑ γιατι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει και στη ΣΕΜΦΕ εγινε αστερι λογικο ειναι να εχει καλυτερη επιδοση μετα απο 3-4 "ψησιματος" χρονια στο φυσικο ΕΚΠΑ και να της ειναι πιο ευκολο να περναει καποια μαθηματα της ΣΕΜΦΕ πολλα απο τα οποια ειναι ιδια. Αλλα και να ειναι αληθεια αυτο που λες δεν λεει απολυτος τιποτα για τη δυσκολια της ΣΕΜΦΕ.

Και σε πληροφορω οτι απο το ετος μου (γυρο στα 150 ατομα) ξερω μονο λιγους (4-5) που εχουν μ.ο πανω απο 8 και κανεναν πανω απο 9...

2) Επίσης, από πότε έχετε τον καλύτερο τομέα Πυρηνικής και Στοιχειωδών Σωματιδίων;
Γιατί όλοι λένε ότι του ΕΚΠΑ είναι top; Μη ξεχνάς ότι είστε μία σχολή που ιδρύθηκε (για ποιον λόγο; ) πριν μόλις 10 χρόνια.

Σου εχω ξαναπει οτι παρολο που η ΣΕΜΦΕ ιδρυθηκε προσφατα, οι τομεις φυσικης και μαθηματικων υπαρχουν στο ΕΜΠ απο την ιδρυση του. Οποτε δεν παιζει μεγαλο ρολο το ποτε ιδρυθηκε η ΣΕΜΦΕ.

Οσο για την Πυρηνικη φυσικη και Στοιχειωδη σωματιδια, δες ποσα μαθηματα πυρηνικηε φυσικης και στοιχειωδων σωμτιδιων εχουμε εμεις και εσεις και θα καταλαβεις γιατι το ειπα. Επιπλεον η ΣΕΜΦΕ δεν ειναι μονη της, συνεργαζεται στην πυρηνικη τεχνολογια με τους Μηχανολογους και του ηλεκτρολογους (νομιζω).

3) Και εμείς έχουμε μαθήματα επιλογής διαφορικής γεωμετρίας.

Ναι και? Ειπα οτι δεν εχετε? :whistle:

Το παιδι ρωτησε αν διδασκεται στη ΣΕΜΦΕ...



4) Έχετε περισσότερα μαθήματα, αλλά πολύ λίγη παραπάνω ύλη μαθηματικών-φυσικής και αυτό γιατί:

  • Χωρίζετε μαθήματα που έχουμε εμείς σε 2-3
  • Έχετε ένα ή δύο σημαντικά εργαστήρια κορμού, ενώ τα αλλα 1-2 είναι μονόωρα, ενώ έχουμε 11 3ωρα εργαστήρια κορμού. Δεν μιλάμε για τα κατεύθυνσης που συμψηφίζονται με το μάθημα (παρότι είναι και αυτά 3ωρα).
  • Έχετε μαθήματα οικονομίας-φιλοσοφίας κλπ που δεν έχουν σχέση με το δίπλωμά σας και κατά γενικη ομολογία είναι γελοία. Εμείς δεν έχουμε τέτοια.
Τα εχουμε ξαναπει αυτα πολλες φορες, το οτι χωριζουμε καποια μαθηματα σε 2-3 σημαινει οτι τα κανουμε σε μεγαλυτερο βαθος καλυπτοντας μεγαλυτερη υλη, τα μαθηματα φοιλοσοφιας κτλ. ειναι μολις 2-3 ως επιλογης στον Κορμο κτλ... δεν εχω ορεξη να επαναλαμβανω 100 φορες τα ιδια και τα ιδια. Εξαλλου το θεμα μας ειναι αλλο...

Τέλος όσο και να χτυπιέσαι, έχουμε 49 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 2 εξαμήνων και είμαστε 4ετές τμήμα, ενώ έχετε 59 μαθήματα και εργαστήρια + πτυχιακή 1 εξαμήνου και είστε 5ετής σχολή.

Οσο και να χτυπιεσαι πρεπει επιτελους να παραδεχτεις οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι 5ετης σχολη με περισσοτερα μαθηματα και συνεπως πιο δυσκολη.

ΥΓ2: Έλα να μου ξαναπείς πόσο υπερέχει η σχολή σου (κατά τη γνώμη μου δεν... - νομίζω το έχω καταστήσει σαφές αυτό) όταν σε λίγα χρόνια θα καταλήξουμε να δίνουμε και οι δύο ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικοί. Ελπίζω, βέβαια, να μην πάνε τόσο χάλια τα πράγματα για κανέναν από τους δύο, αλλά την ξέρεις την ελληνική πραγματικότητα. Αυτά που λένε "κανένας καλός δεν πάει χαμένος" είναι για παρηγοριά. Το μέσον κυριαρχεί. Δυστυχώς.

Φιλε μου δεν εχω σκοπο να δωσω ΑΣΕΠ γιατι δεν με ενδιαφερει να γινω καθηγητης οποτε δεν νομιζω οτι θα τα ξαναπουμε εκει. Αν εσυ θελεις να γινεις καθηγητης τοτε καλα εκανες που πηγες στο φυσικο ΕΚΠΑ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top