Ορκωτός Λογιστής

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Always in Love γιατί δεν ρωτάς τον χρήστη Πουλελέ? Είχε περάσει τα τέστ της Deloitte και δούλεψε για κάποιον καιρό εκεί μέσα. Κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Μπορείς να στείλεις το προφίλ του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Αναφορικά με αυτο που είπες.πριν,θυμάσαι τι θέση ήταν και τι βαθμό ζητούσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος πώς δεν θα πάρεις καμία απάντηση από τον Παμακ, αν πρώτα δεν του συστηθείς. Αλλά όταν δίνει απαντήσεις χωρίς ειρωνείες και σχολιασμούς, είναι από τις πιο ενημερωτικές στον κλάδο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος πώς δεν θα πάρεις καμία απάντηση από τον Παμακ, αν πρώτα δεν του συστηθείς. Αλλά όταν δίνει απαντήσεις χωρίς ειρωνείες και σχολιασμούς, είναι από τις πιο ενημερωτικές στον κλάδο του.

Πφφ,τώρα λες να απαντήσει;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
O Πουλελές δεν σ'απάντησε ακόμα?

Ναι μιλήσαμε,αλλά ρώτησα τον παμακ σχετικά με κατι που είπε πρότινος.:worry: Επιπλέον,όσες πιο πολλές απόψεις τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Σίγουρα όσες παραπάνω απόψεις συγκεντρώσεις τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γιώργο από οτι κατάλαβα έγινες δεκτός στο ιεσοελ, btw συγχαρητήρια!!!!!
:clapup:μπορείς να μου πεις για τη συνέντευξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αχαχαχα συνεχίζεις ακάθεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αχαχαχα συνεχίζεις ακάθεκτη.

Χαχαχαχαχα ,τι γίνεται περιμένω τόσο καιρό,θα σκασω....;):verymad::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Γιώργο από οτι κατάλαβα έγινες δεκτός στο ιεσοελ, btw συγχαρητήρια!!!!!
:clapup:μπορείς να μου πεις για τη συνέντευξη;

Συνεντευξιαστής: Πρόεδρος του Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών Αλαμάνος.
Διάρκεια Συνέντευξης: 10-15 λεπτά.
Περιεχόμενο Συνέντευξης: Όπως και σε οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συνεντευξιαστής: Πρόεδρος του Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών Αλαμάνος.
Διάρκεια Συνέντευξης: 10-15 λεπτά.
Περιεχόμενο Συνέντευξης: Όπως και σε οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό.

Ναι αλλά θελω λεπτομέρειες,τι σε ρώτησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ζητάς πολλά μάλλον. :P

Από οτι κατάλαβα προς μεγάλη μου έκπληξη, δεν θα πάρω απάντηση από τον συνάδελφο,,τζάμπα περιμένω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Απλώς δεν είμαι το πιο αντικειμενικό άτομο, ώστε να σου πω συγκεκριμένα πράγματα περί της δικής μου συνέντευξης, για διάφορους λόγους.

Η γενική λογική πάντως ήταν όπως και σε οποιαδήποτε άλλη συνέντευξη μεταπτυχιακού ή και θέσης εργασίας. Σχολιασμός και διευκρινίσεις επί του βιογραφικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Απλώς δεν είμαι το πιο αντικειμενικό άτομο, ώστε να σου πω συγκεκριμένα πράγματα περί της δικής μου συνέντευξης, για διάφορους λόγους.

Η γενική λογική πάντως ήταν όπως και σε οποιαδήποτε άλλη συνέντευξη μεταπτυχιακού ή και θέσης εργασίας. Σχολιασμός και διευκρινίσεις επί του βιογραφικού.
Ξέρω μεταπτυχιακό Λογιστικής στο οποίο δεν είχαν κανει ερωτήσεις πάνω στη Λογιστική,σε αυτό κάνουν.Να μια διαφορά.Θα'ναι μόνο λογιστική ή θα'ναι και τίποτα άλλο; Επίσης,πρόσεξα οτι δε ζητάει συστατικές,οπότε δεν θα χρειαστεί να τις σχολιάσεις,διάφορα νούμερο δύο.Δεν έχω εμπειρία από μεταπτυχιακα,οπότε το να μου λες όπως σε κάθε άλλο μεταπτυχιακό δεν με κατατοπιζει ιδιαίτερα. Οι μόνες στάνταρ ερώτησεις που μου έρχονται στο μυαλό ειναι "Γιατί θέλεις να κάνεις το μεταπτυχιακό και πως θα το χρησιμοποιήσεις;"Τεσπα.Δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση.
Έμαθα πάντως οτι κρατάει 10-15 λεπτά,κατι ειναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1. Ξέρω μεταπτυχιακό Λογιστικής στο οποίο δεν είχαν κανει ερωτήσεις πάνω στη Λογιστική.
2. Θα'ναι μόνο λογιστική ή θα'ναι και τίποτα άλλο;

1. Αυτό και αν είναι τραγικό.
Να φανταστώ ρωτούσαν για ποδόσφαιρο? Μην μου πεις κιόλας ποιο ήταν κατάλαβα ήδη.

2. Το πρόγραμμα καλύπτει κυρίως την Λογιστική στο σύνολό της και εν συνεχεία την ελεγκτική. Μέσα σε όλα αυτά απαιτεί και κάποια "must" Οικονομολογικά μαθήματα/γνωστικά αντικείμενα. Οπότε αναλόγως κινείται και το θέμα της συνέντευξης. Και όπως ξαναείπα σχολιασμός του βιογραφικού.

Υ.Γ. Όσο για τα 10-15 λεπτά μπορεί να είπα και πολλά. Στην ουσία η επιλογή έχει ήδη γίνει από το καλοκαίρι, καθώς έχεις πάει ήδη αντίγραφο πτυχίου και βιογραφικό στην γραμματεία. Έχει γίνει η επιλογή από πριν(τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ) και απλά για τυπικούς λόγους σε βλέπει και ο πρόεδρος. Βέβαια αυτό συμβαίνει και στα άλλα μεταπτυχιακά, καθώς και εκεί τα δικαιολογητικά σου προηγούνται της φυσικής σου παρουσίας κατά την συνέντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
1. Αυτό και αν είναι τραγικό.
Να φανταστώ ρωτούσαν για ποδόσφαιρο? Μην μου πεις κιόλας ποιο ήταν κατάλαβα ήδη.

2. Το πρόγραμμα καλύπτει κυρίως την Λογιστική στο σύνολό της και εν συνεχεία την ελεγκτική. Μέσα σε όλα αυτά απαιτεί και κάποια "must" Οικονομολογικά μαθήματα/γνωστικά αντικείμενα. Οπότε αναλόγως κινείται και το θέμα της συνέντευξης. Και όπως ξαναείπα σχολιασμός του βιογραφικού.

Υ.Γ. Όσο για τα 10-15 λεπτά μπορεί να είπα και πολλά. Στην ουσία η επιλογή έχει ήδη γίνει από το καλοκαίρι, καθώς έχεις πάει ήδη αντίγραφο πτυχίου και βιογραφικό στην γραμματεία. Έχει γίνει η επιλογή από πριν(τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ) και απλά για τυπικούς λόγους σε βλέπει και ο πρόεδρος. Βέβαια αυτό συμβαίνει και στα άλλα μεταπτυχιακά, καθώς και εκεί τα δικαιολογητικά σου προηγούνται της φυσικής σου παρουσίας κατά την συνέντευξη.
Ξέρω οτι έχει και αλλα μαθήματα μη καθαρής Λογιστικής,το ερώτημα μου ειναι: Θα με ρωτήσουν για παράδειγμα κατι που επιδέχεται μακροοικονομικό σχολιασμό;

Αν δεν έχεις γίνει δεκτός επειδή δεν τους άρεσε το βιογραφικό ας πούμε θα σε καλέσουν πάλι για συνέντευξη για τυπικούς λόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1. Ξέρω οτι έχει και αλλα μαθήματα μη καθαρής Λογιστικής,το ερώτημα μου ειναι: Θα με ρωτήσουν για παράδειγμα κατι που επιδέχεται μακροοικονομικό σχολιασμό;

2. Αν δεν έχεις γίνει δεκτός επειδή δεν τους άρεσε το βιογραφικό ας πούμε θα σε καλέσουν πάλι για συνέντευξη για τυπικούς λόγους;

1. Δεν αποκλείεται. Άλλωστε η φύση του επαγγέλματος της ελεγκτικής(για το οποίο σε προορίζει το πρόγραμμα), ξεφεύγει και εννοιολογικά αλλά και ουσιαστικά από την φύση της στεγνής λογιστικής. Ως υπάλληλος ελεγκτικής ναι μεν το κύριο έργο σου μπορεί να είναι "οι εκθέσεις ελέγχων" σε ετήσια βάση, όμως μέσα στην διάρκεια του έτους, ασχολείσαι με:

  • Διαχειριστικούς ελέγχους
  • Έρευνα αγοράς επενδυτικών ή χρηματοδοτικών προϊόντων
  • Οργάνωση αποθήκης... (για λογαριασμό των συνεργαζόμενων επιχειρήσεων, των οποίων τις οικονομικές καταστάσεις θα κληθείς να ελέγξεις ή και μή).

Δεν θα είναι λίγες οι φορές που θα έρθει ο επιχειρηματίας να σου ζητήσει για παράδειγμα:
  • Ποιο είναι το πιο συμφέρον Χρηματοδοτικό Μίσθωμα για την αγορά "x" αριθμού παγίων μεταφορικών μέσων?
  • Με συμφέρει δανεισμός από τράπεζα ή εταιρεία Leasing?

Αν εσύ δεν έχεις καλή βάση ακαδημαϊκή ή και τεχνοκρατική πάνω σε τοκοχρεωλυτικές μεθόδους, εσωτερικές αποδόσεις κ.τ.λ. τότε θα παρουσιάζεις κάποια υστέρηση. Συγκεκριμένα και τελείως παραστατικά, θα έρθει ο επιχειρηματίας με ένα φύλλο χαρτί(το συμβόλαιο) στο χέρι, από την "Hertz", που πάνω θα γράφει απλά ένα ποσό ετήσιας δόσης και θα σου πει ...με συμφέρει? Αν έχεις ασχοληθεί με τοκοχρεωλύσια και επιτόκια(που πιστεύω θα το έχεις κάνει λόγω Οικονομικού τμήματος), καταλαβαίνεις για τι πονοκέφαλο μιλάμε.

Επομένως είναι λογικό και κατανοητό το γιατί στα περισσότερα Μ.Π.Σ. που περιέχουν μέσα την λέξη "Ελεγκτική", διδάσκονται υποχρεωτικά τα "Οικονομικά Μαθηματικά, Οικονομική των Επιχειρήσεων, Μακροοικονομική και Μικροοικονομική", μαθήματα που σε ένα Μ.Π.Σ. Χρηματοοοικονομκής Λογιστικής μπορεί και να αγνοηθούν.

Ο ελεγκτής αν το καταλαβαίνεις λειτουργεί, έχοντας ρίζες σε πολλούς τομείς της Οικονομίας(Μάκρο) αλλά και σε πολλές εκφάνσεις της Οικονομικής μονάδος(Μίκρο). Οι διαχειριστικοί έλεγχοι που ανέφερα είναι σημαντική πηγή εσόδων των εταιριών αυτών, σε αυτούς συγκεκριμένα θα χρειαστείς πολλά μα πάρα πολλά "εργαλεία", τα οποία δεν είναι μέρος λογιστικών τεχνικών αλλά πιο "Ποσοτικο-Οικονομικών".

Παραδείγματα πολλά, είσαι ένας πολύ καλός Λογιστής Α.Ε. και ικανός στην λογιστική τακτική και έρχεται ο καιρός που η εταιρεία σου, αποφασίζει την εξαγορά μιας άλλης εταιρίας. Πέρα από την απόκτηση των παγίων, των απαιτήσεων και των υποχρεώσεων της υπο εξαγοράς εταιρείας, θα πρέπει να υπολογίσεις και κάποια άλλα στοιχεία του Ισολογισμού της, τα οποία χρειάζονται συγκεκριμένες μεθόδους αποτίμησης(μή λογιστικούς). Μιλάω για τα άϋλα στοιχεία της εταιρείας(βλέπε Υπεραξία), την οποία θα πρέπει να αποτιμήσεις, επιλέγοντας μέσα από μια πληθώρα "μεθόδων":

  • Θα είναι Το γινόμενο της υπερπροσόδου?
  • Θα είναι κάποια μέθοδος κεφαλαιοποιήσεως?
  • Θα είναι η μέθοδος Schmalenbach?
Τίποτα από αυτά δεν είναι Λογιστική και όμως τα χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά σου.

Επειδή προφανώς σαν λογιστής να μην ξέρεις πώς να κάνεις την εν λόγω εργασία, ο επιχειρηματίας και εσύ προσωπικά ως επιβλέπον λογιστής, θα αναζητήσεις λύση στους "επι πληρωμή Συμβούλους και Ελεγκτές σου", οι οποίοι δεν σε επιβλέπουν μονάχα μια φορά το χρόνο για την "έκθεση ελέγχου" αλλά σε έχουν στο "μικροσκόπιο" 12μήνες/τον χρόνο, προκειμένου το έργο τους στο τέλος του έτους να είναι πιο απλό και να έχει μια κάποια προεργασία. Δεν πας να ελέγξεις μια Α.Ε. με 23.000.000 τζίρο μέσα σε 250 ώρες ελέγχου. Συνήθως έχεις ετήσια παρακολούθηση της εταιρίας που ελέγχεις.

2. Ναι...

Υ.Γ. Πιστεύω να κατάλαβες λίγο το ποια είναι η φύση του επαγγέλματος, για το οποίο σε προετοιμάζει το ΙΕΣΟΕΛ. Μην μιλήσω για θέματα "Οργάνωσης Αποθήκης" για τα οποία πολλές φορές ούτε και οι ίδιοι οι ορκωτοί μπορούν να βοηθήσουν. Εταιρίες όπως τα ALDI, Creta Farm και ένα σωρό άλλες, στην αποθήκη εφαρμόζουν πραγματική επιστήμη, που λίγοι μπορούν να παρακολουθήσουν πόσο μάλιστα να ελέγξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top