ΗΜΜΥ ΑΠΘ Vs ΗΜΜΥ ΕΜΠ

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πολλά έχουν χιλιοειπωθεί φαντάζομαι, αλλά θέλω τη συμβουλή σας για την περίπτωση μου :redface:

Έδωσα πανελλήνιες πέρσυ, έχοντας ως 1η επιλογή το ΗΜΜΥ ΕΜΠ, το έχασα για ελάχιστα μόρια, κ βρέθηκα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
Ήθελα Αθήνα κ λόγω πανεπιστημίου αλλά κ λόγω πόλης :(
Από την σχολή μου είμαι μεν πολύ ευχαριστημένη, αλλά τώρα που όλοι άρχισαν να κάνουν μηχανογραφικά, σκέφτομαι να κάνω 10% για Αθήνα. Γενικά δεν ξέρω, αν το ΕΜΠ αξίζει τη θυσία ενός χρόνου (λογικά όχι)αλλά...... Heeeelp!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά θα ήθελα τη δική σου γνώμη διότι έχω αντίστοιχο κάπως δίλημμα...
Λογικά πιάνω όπου θέλω αλλά δεν είμαι από τους τύπους που θα ασχολούμαι μόνο με τις σπουδές. Θέλω και με άλλα πράγματα (αθλητισμό κλπ) να απασχοληθώ.
Μου έχουν πει ότι το ΕΜΠ στους ΗΜΜΥ έχει πολύ γερασμένους καθηγητές και ότι το "παίζουν" κάπως κόβοντας για πλάκα φοιτητές ενώ μάθημα δεν κάνουν οι ίδιοι αλλά μεταπτυχιακοί. Είναι έτσι και στο ΑΠΘ ή τα πράγματα εκεί είναι καλύτερα;
Ανάμεσα σε ΕΜΠ, ΑΠΘ, Πάτρα ποιό τμήμα ΗΜΜΥ είναι πιό "βατό" και με λογικές απαιτήσεις άραγε; Ποιό να επιλέξω;
Εγώ έτσι κι αλλιώς θα νοικιάσω (είμαι από Μεσσηνία) οπότε δεν παίζει το θέμα σπιτιού.
Από απόσταση το ίδιο μου κάνει διότι υπάρχει πιά αεροπλάνο πολύ φτηνό Θεσ/κη-Καλαμάτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πολλά έχουν χιλιοειπωθεί φαντάζομαι, αλλά θέλω τη συμβουλή σας για την περίπτωση μου :redface:

Έδωσα πανελλήνιες πέρσυ, έχοντας ως 1η επιλογή το ΗΜΜΥ ΕΜΠ, το έχασα για ελάχιστα μόρια, κ βρέθηκα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
Ήθελα Αθήνα κ λόγω πανεπιστημίου αλλά κ λόγω πόλης :(
Από την σχολή μου είμαι μεν πολύ ευχαριστημένη, αλλά τώρα που όλοι άρχισαν να κάνουν μηχανογραφικά, σκέφτομαι να κάνω 10% για Αθήνα. Γενικά δεν ξέρω, αν το ΕΜΠ αξίζει τη θυσία ενός χρόνου (λογικά όχι)αλλά...... Heeeelp!!! :)
Νομίζω ότι με το 10% έπρεπε να το έχεις δηλώσει από το Φεβρουάριο, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Νομίζω ότι με το 10% έπρεπε να το έχεις δηλώσει από το Φεβρουάριο, ε;
ΟΧΙ, μόνο αν ήθελε στρατό ή αστυνομία

"οι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης των ετών 2008 ή 2009 ημερήσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων των ημερησίων ΓΕΛ χωρίς νέα εξέταση για εισαγωγή στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, στις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και στα ΤΕΦΑΑ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avatar

Νεοφερμένος

Ο Avatar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
στο ΔΠΘ δεν ειναι λιγο πιο χαλαρα τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι ρε άβαταρ είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα αλλά προσωπικά είμαι από Ξάνθη, την αγαπώ, αλλά έμεινα 18 χρόνια εδώ κ δε θέλω άλλα :P
Αυτό που λες fortisimo ισχύει εν μέρη, αλλά νομίζω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι καθήγητες... το αν θα προλαβαίνεις να έχεις κι άλλες δραστηριότητες είναι δικό σου θέμα. Δε νομίζω ότι αλλάζει τόσο από πόλη σε πόλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Φίλε μου καλησπέρα,
το ξέρω ότι πολύ θα είναι αντίθετοι με το συγκεκριμένο ποστ μου αλλά εγώ έχω να πω κάποια πραγματα τα οποία τα πιστεύω και ας κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.Είσαι άξιος που έγραψες τόσα πολλά μόρια για να περάσεις σε ένα από τα καλύτερα πολυτεχνικά τμήματα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο και σε μία πανέμορφη πόλη.Σε αντίθεση με έσένα υπήρχαν παιδιά τα οποία δεν κατάφεραν είτε λόγω ατυχίας και συγκυριών είτε λόγω διαβάσματος είτε απλά λόγω ποιότητας σκέψης να φτάσουν στα δικά σου βαθμολογικά επίπεδα σε έναν διαγωνισμό που είναι οι πανελλήνιες.Αυτό όμως δεν τους στερεί το δικαίωμα στο όνειρο να γίνουν ηλεκτρολόγοι και για να μην γίνομαι συγκεκριμένος μηχανολογοι ή αρχιτέκτονες ή οδοντίατροι ή οικονομολόγοι.Και μπορεί αυτά τα παιδιά να το αξίζουν πραγματικά.Βέβαια τώρα θα μου πεις ότι τα λέω αυτά απο προσωπικό συμφέρον αλλά σε διαβεβαιώ ότι εμένα το μέλλον μου είναι καθορισμενο και δεν έχω τίποτα να κερδίσω από αυτην την ιστορία.Αλλα πραγματικά πιστεύω ότι είναι λάθος εκ μερους σου να φύγεις από τους ηλεκτρολόγους του ΑΠΘ και να πας στο ΕΜΠ καθώς θα στερήσεις από εναν άλλο συνομίληκο σου και την οικογένεια του το δικαίωμα στο όνειρο.Μπορεί αυτό να μην σε νοιάζει καθόλου όμως πραγματικά είναι κρίμα να χαθεί έτσι μια θέση και ένας πιθανός νέος επιστήμονας.Η σχολή σου είναι άψογη,έχεις περάσει μαθήματα,η πόλη είναι υπέροχη και κοντά στην Ξάνθη....
Δηλαδή πραγματικά το θεωρώ αδικία για τα άλλα παιδιά αυτό και δεν το καταλαβαίνω.
Βέβαια είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να ενεργήσεις όπως εσύ κρίνεις σωστό μιας και έχεις την δύναμη να το κάνεις καθώς άξιζες περισσότερο από κάποιους άλλους.
Πάντα φιλικά,
Γιάννης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτό που λες το σκέφτηκα, ότι δηλ αν κάνω 10% κ περάσω αλλά δεν πάω, θα στερήσω τη θέση από κάποιον άλλον...
γι' αυτό το ψάχνω, κ αναρωτιέμαι... ώστε αν κάνω 10% να είμαι 100% σίγουρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πολλά έχουν χιλιοειπωθεί φαντάζομαι, αλλά θέλω τη συμβουλή σας για την περίπτωση μου :redface:

Έδωσα πανελλήνιες πέρσυ, έχοντας ως 1η επιλογή το ΗΜΜΥ ΕΜΠ, το έχασα για ελάχιστα μόρια, κ βρέθηκα στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
Ήθελα Αθήνα κ λόγω πανεπιστημίου αλλά κ λόγω πόλης :(
Από την σχολή μου είμαι μεν πολύ ευχαριστημένη, αλλά τώρα που όλοι άρχισαν να κάνουν μηχανογραφικά, σκέφτομαι να κάνω 10% για Αθήνα. Γενικά δεν ξέρω, αν το ΕΜΠ αξίζει τη θυσία ενός χρόνου (λογικά όχι)αλλά...... Heeeelp!!! :)

Κοίτα, κατ' αρχάς δεν θα πιάσεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ με το 10%, αφού δεν έπιασες με το 90%, οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Επί του θέματος όχι, δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Δύο πράγματα θα πω:

  1. Οι σχολές είναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΣ ως προς τα δικαιώματα. Ίδιες υπογραφές έχεις, ίδια μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ, και είναι απίθανο να σε απορρίψει κάποιος επειδή είσαι του ΑΠΘ αν έχεις καλό βιογραφικό.
  2. Είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ξαναμείνεις μαζί με γονείς; :whistle: Κάτσε εκεί πάνω, μόνη σου, να ζήσεις και λίγο ανεξάρτητα... Καλά είναι.

Φίλε μου καλησπέρα,
το ξέρω ότι πολύ θα είναι αντίθετοι με το συγκεκριμένο ποστ μου αλλά εγώ έχω να πω κάποια πραγματα τα οποία τα πιστεύω και ας κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.Είσαι άξιος που έγραψες τόσα πολλά μόρια για να περάσεις σε ένα από τα καλύτερα πολυτεχνικά τμήματα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο και σε μία πανέμορφη πόλη.Σε αντίθεση με έσένα υπήρχαν παιδιά τα οποία δεν κατάφεραν είτε λόγω ατυχίας και συγκυριών είτε λόγω διαβάσματος είτε απλά λόγω ποιότητας σκέψης να φτάσουν στα δικά σου βαθμολογικά επίπεδα σε έναν διαγωνισμό που είναι οι πανελλήνιες.Αυτό όμως δεν τους στερεί το δικαίωμα στο όνειρο να γίνουν ηλεκτρολόγοι και για να μην γίνομαι συγκεκριμένος μηχανολογοι ή αρχιτέκτονες ή οδοντίατροι ή οικονομολόγοι.Και μπορεί αυτά τα παιδιά να το αξίζουν πραγματικά.Βέβαια τώρα θα μου πεις ότι τα λέω αυτά απο προσωπικό συμφέρον αλλά σε διαβεβαιώ ότι εμένα το μέλλον μου είναι καθορισμενο και δεν έχω τίποτα να κερδίσω από αυτην την ιστορία.Αλλα πραγματικά πιστεύω ότι είναι λάθος εκ μερους σου να φύγεις από τους ηλεκτρολόγους του ΑΠΘ και να πας στο ΕΜΠ καθώς θα στερήσεις από εναν άλλο συνομίληκο σου και την οικογένεια του το δικαίωμα στο όνειρο.Μπορεί αυτό να μην σε νοιάζει καθόλου όμως πραγματικά είναι κρίμα να χαθεί έτσι μια θέση και ένας πιθανός νέος επιστήμονας.Η σχολή σου είναι άψογη,έχεις περάσει μαθήματα,η πόλη είναι υπέροχη και κοντά στην Ξάνθη....
Δηλαδή πραγματικά το θεωρώ αδικία για τα άλλα παιδιά αυτό και δεν το καταλαβαίνω.
Βέβαια είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να ενεργήσεις όπως εσύ κρίνεις σωστό μιας και έχεις την δύναμη να το κάνεις καθώς άξιζες περισσότερο από κάποιους άλλους.
Πάντα φιλικά,
Γιάννης
Δύο πράγματα:

  1. Ο νόμος το επιτρέπει. Δεν είναι σε τίποτα παράνομο το παιδί αν κάνει 10% για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, περάσει (που δεν θα περάσει, γιατί άμα δεν πιάσεις το 90% στους ΗΜΜΥ δεν πιάνεις στάνταρ ούτε το 10% που πάει στον θεό), και δεν πάει, δεν είναι παράνομη σε τίποτα.
  2. Ήμαρτον με το "στερείς την θέση από κάποιον" για την περίπτωση του 10% σε πολύ υψηλόβαθμη σχολή. Όταν κάνεις 10% για Ιατρική ή ΗΜΜΥ ξέρεις ότι εκ των πραγμάτων τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα και δεν έχεις σοβαρές αξιώσεις να περάσεις. Αν θες να έχεις αξιώσεις για τέτοια σχολή, να δώσεις με το 90%. Να είναι για χαμηλόβαθμη σχολή εκεί πες πάει στο καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά από που προκύπτει ότι δεν πιάνει με 10% το τμήμα;
Στοιχιματίζω ότι το πιάνει άνετα!
Διότι ποιός ακριβώς είναι αυτός που θα το δηλώσει με το 10% και θα έχει περισσότερα μόρια; Μην ξεχνάτε ότι φέτος δεν μπορούν να κάνουν απόφοιτοι ΑΕΙ με το 10% αφού μόνο +2 χρόνια από την τελευταία φορά που έδωσαν πανελλαδικές μπορούν πλέον να χρησιμοποιήσουν το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά από που προκύπτει ότι δεν πιάνει με 10% το τμήμα;
Προκύπτει από τις βάσεις που δημοσιοποιεί κάθε χρόνο το ΥΠΕΠΘ, που στα συγκεκριμένα τμήματα είναι συνήθως υψηλότερες από το 90%. Simple.


Στα μη-περιζήτητα τμήματα εκεί πράγματι μπορείς να δεις σχολές ή τμήματα που έχουν βάση 10% χαμηλότερη από τη βάση 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καθόλου simple...
Εξήγησα παραπάνω ότι από φέτος η διαδικασία άλλαξε. Τέλος οι απόφοιτοι του 20 που ξαναεκαναν με το 10% για να έχουν νέα εγγραφή σε σχολή και πάσο.
Καμία σχέση τα μέχρι τώρα μόρια του 10% του ΥΠΕΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι, καταρχάς +1 στον fortisimo, 2 χρονιές θα μπορούν να κάνουν πλέον μόνο 10%.
Επίσης, μέχρι κ οι περσινές βάσεις με το 10% ήταν 19 κ κάτι ψιλά.

υ.γ. Γιώργος, δεν είμαι από Αθήνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τελικά hmmyτονο πέρασες ΕΜΠ με το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι, πέρασα! :)
Αλλά δε θα πάω τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που μου στέρησες τη θέση :P:mad:

αφού δεν ήσουν με το 10%, δε σου στέρησε κάποια θέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εχμ, ήσουν τόσο κοντά στο 19.049 (τόσο ήταν?) που θεωρείς ότι ήσουν η επόμενη, κ άρα ότι έμεινες έξω για μια θέση? :P

Έλα μην κλαις, να που θα γίνουμε κ φίλες τώρα! :D

p.s. τώρα που το θυμήθηκα, για να κανες 10% πάει να πει πως πέρσυ έφαγες τη θέση κάποιου, αφού άφησες τη σχολή σου!! Ντάξει το παρατράβηξα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top