Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (Πανεπιστήμιο Πειραιά)

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ξεκομπλάρετε λίγο.Το όνομα του πανεπιστημίου παίζει μικρό ρόλο και για να βρείς δουλειά και για να πας σε μεταπτυχιακά.Αυτή είναι η άποψη μου.Για να πας σε ένα πχ μεταπτυχιακό δίνουν βάση στο βαθμό σου.Αποκλείεται να σε κόψουν επειδή είσα παπει και όχι ασοεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ξεκομπλάρετε λίγο.Το όνομα του πανεπιστημίου παίζει μικρό ρόλο και για να βρείς δουλειά και για να πας σε μεταπτυχιακά.Αυτή είναι η άποψη μου.Για να πας σε ένα πχ μεταπτυχιακό δίνουν βάση στο βαθμό σου.Αποκλείεται να σε κόψουν επειδή είσα παπει και όχι ασοεε

σιγουρα αλλα στην περιπτωση που εχουμε σχεδον ισοδυναμους βαθμους αυτος απο το πιο φημισμενο πανεπιστημιο θα προτιμηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
σιγουρα αλλα στην περιπτωση που εχουμε σχεδον ισοδυναμους βαθμους αυτος απο το πιο φημισμενο πανεπιστημιο θα προτιμηθει

Δεν νομίζω.Στο μεταπτυχακό συγκεκριμένα,μετά τον μέσο όρο κοιτάνε με τι βαθμούς έχεις περάσει μαθήματα κλειδιά.Ακόμη και στην αγορά εργασίας είναι απο τα τελευταία που κοιτάνε,εκτός αν πέσεις σε κανέναν ανίδεο εργοδότη.Παίζει ρόλο αλλά πλέον πολύ μικρό απο τι σχολή έχεις βγει.Το σημαντικότερο που θέλουν είναι να κάνεις τι δουλεία σου σωστά,στην ώρα της και να πληρώνεσαι λίγα.
Και δεν μιλάμε για διαφορές LSE και ΑΣΟΕΕ.Εκεί ναι έχει διαφορά.Αλλά αν συγκρίνεις ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν νομίζω.Στο μεταπτυχακό συγκεκριμένα,μετά τον μέσο όρο κοιτάνε με τι βαθμούς έχεις περάσει μαθήματα κλειδιά.Ακόμη και στην αγορά εργασίας είναι απο τα τελευταία που κοιτάνε,εκτός αν πέσεις σε κανέναν ανίδεο εργοδότη.Παίζει ρόλο αλλά πλέον πολύ μικρό απο τι σχολή έχεις βγει.Το σημαντικότερο που θέλουν είναι να κάνεις τι δουλεία σου σωστά,στην ώρα της και να πληρώνεσαι λίγα.
Και δεν μιλάμε για διαφορές LSE και ΑΣΟΕΕ.Εκεί ναι έχει διαφορά.Αλλά αν συγκρίνεις ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ
Είπε ο μικρός Ιουστίνος και συνεχίζει τη ζωή του σε ένα παράλληλο σύμπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είπε ο μικρός Ιουστίνος και συνεχίζει τη ζωή του σε ένα παράλληλο σύμπαν...

Άποψη σου.Εγώ έχω καταλάβει ότι το όνομα είναι μόνο για μόστρα.Και είμαι στην ΑΣΟΕΕ που έχει το πιο φημισμένο όνομα στον τομέα,δεν έχω λόγο να λέω το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άποψη σου.

Εγώ έχω καταλάβει ότι το όνομα είναι μόνο για μόστρα.Και είμαι στην ΑΣΟΕΕ που έχει το πιο φημισμένο όνομα στον τομέα,δεν έχω λόγο να λέω το αντίθετο
Σαφώς.

Φυσικά μιλάς εκ του ασφαλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το όνομα πάντα προηγείται της ακαδημαϊκής αξίας. Δυστυχώς ή ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
παιδια εγω ειμαι απο χανια και θα βαλλω οικονομικα στην αθηνα και στο ρεθυμνο...επειδη μαλλον στο ρεθυμνο θα μπω... εχει κανεις αποψη για αυτο το πανεπιστημιο??(αν ειμαι εκτος θεματος πειτε το μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ ψάχνω να βρω διαφορές ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ για το τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων αλλά μέχρι τώρα ΈΝΑΣ δεν έχει αξιωθεί νασυγκρίνει με κάποιο αντικειμενικό κριτήριο τις σχολές. Ο καθένας λέει ότι η δική του σχολή είναι καλύτερη.

Εμένα πχ φοιτητές του ΠΑΠΕΙ μου είπαν ότι η ύλη του είναι πιο διευρυμένη απ'ότι στην ΑΣΟΕΕ και πως στην ΑΣΟΕΕ επιμένουν πολύ σε συγκεκριμένα λίγα πράγματα. Κάποιος έχει καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όσο αφορά το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων , το ΠΑ.ΠΕΙ είναι αρκετά εως πολύ πιο θεωρητικό απο το Ο.Π.Α και αυτό μπορεί να το δει ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
Επίσης, το ΠΑ.ΠΕΙ έχει μιάμιση φορές περισσότερα μαθήματα.
Στο ΟΠΑ στο 3ο έτος επιλέγεις 1 από τις 4 κατευθύνσεις (Διοίκηση Επιχειρήσεων,Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων,Λογιστική & Χρηματοδοτική Διοίκηση) , έχεις μαθήματα επιλογής άλλων κατευθύνσεων και μαθήματα ελεύθερης επιλογής ώστε να χτίσεις το πτυχίο σου με μαθήματα που εσύ θέλεις.
Στο ΠΑ.ΠΕΙ έχεις 44 υποχρεωτικά μαθήματα και 64 επιλογής απο τα οποία επιλέγεις τα 14 που καθίστανται υποχρεωτικά εφόσον επιλεγούν και επιλέγονται από επτά θεσμοθετημένες ομάδες ομοειδών μαθημάτων, που αναγράφονται στον πίνακα του προγράμματος [αρχίζοντας από το 5ο εξάμηνο].

Και έτσι και αλλιώς, δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο ενώ πιάνεις ΟΠΑ να μην το δηλώσεις πάνω από το ΠΑ.ΠΕΙ!
Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω το ΠΑ.ΠΕΙ αλλά ΟΚ μη λέμε και ότι θέλουμε... το πτυχίο ΟΠΑ μετράει και βέβαια αυτό που ισχύει είναι ότι σε όποιο τμήμα πανεπιστημίου και αν περάσεις, σημασία είναι να σου αρέσει,να ψαχτείς και να είσαι καλός στο αντικείμενο αυτό που σπουδάζεις...και έτσι θα ξεχωρίσεις.
(το ξαναλέω για τρίτη φορά και δε θέλω να καταντήσω γραφικός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Princesse

Νεοφερμένος

Η Princesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μην το σκέφτεσαι καθόλου ΑΣΣΟΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μην το σκέφτεσαι καθόλου ΑΣΣΟΕ

Τι να μη σκέφτεται καθόλου η ΑΣΟΕΕ?
Αν και έχει ζητήσει να τη φωνάζουμε "ΟΠΑ"...η ψωνάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Τι να μη σκέφτεται καθόλου η ΑΣΟΕΕ?
Αν και έχει ζητήσει να τη φωνάζουμε "ΟΠΑ"...η ψωνάρα!

οχι μαλλον εννοει αν καποιος σκεφτεται ασοεε η παπει να επιλεξει ασοεε χωρις δευτερη σκεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Όσο αφορά το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων , το ΠΑ.ΠΕΙ είναι αρκετά εως πολύ πιο θεωρητικό απο το Ο.Π.Α και αυτό μπορεί να το δει ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
Επίσης, το ΠΑ.ΠΕΙ έχει μιάμιση φορές περισσότερα μαθήματα.
Στο ΟΠΑ στο 3ο έτος επιλέγεις 1 από τις 4 κατευθύνσεις (Διοίκηση Επιχειρήσεων,Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων,Λογιστική & Χρηματοδοτική Διοίκηση) , έχεις μαθήματα επιλογής άλλων κατευθύνσεων και μαθήματα ελεύθερης επιλογής ώστε να χτίσεις το πτυχίο σου με μαθήματα που εσύ θέλεις.
Στο ΠΑ.ΠΕΙ έχεις 44 υποχρεωτικά μαθήματα και 64 επιλογής απο τα οποία επιλέγεις τα 14 που καθίστανται υποχρεωτικά εφόσον επιλεγούν και επιλέγονται από επτά θεσμοθετημένες ομάδες ομοειδών μαθημάτων, που αναγράφονται στον πίνακα του προγράμματος [αρχίζοντας από το 5ο εξάμηνο].

Και έτσι και αλλιώς, δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο ενώ πιάνεις ΟΠΑ να μην το δηλώσεις πάνω από το ΠΑ.ΠΕΙ!
Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω το ΠΑ.ΠΕΙ αλλά ΟΚ μη λέμε και ότι θέλουμε... το πτυχίο ΟΠΑ μετράει και βέβαια αυτό που ισχύει είναι ότι σε όποιο τμήμα πανεπιστημίου και αν περάσεις, σημασία είναι να σου αρέσει,να ψαχτείς και να είσαι καλός στο αντικείμενο αυτό που σπουδάζεις...και έτσι θα ξεχωρίσεις.
(το ξαναλέω για τρίτη φορά και δε θέλω να καταντήσω γραφικός).
τι μετραει ρε πρωτοετακο που ακομα δεν εχεις ανακαλυψει την ΑΣΟΕΕ κατα που πεφτει....παρε πτυχιο και μετα θα δεις τι μετραει....να μιλας λιγο να δουλευεις πολυ και να σου κοβει το μυαλο.....και θα δεις αν θα βρεις τοτε δουλεια.....οχι βεβαια οτι αθ βρω εγω δουλεια.......ΑΦΗΣΤΕ τα κολληματα αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πόσο γελοίοι γίνονται κάποιοι που αναλώνονται σε συγκρίσεις Τμημάτων και σε "διαφημίσεις" τύπου Κάτσικα. Μακάρι να μετρούσε το όνομα του Τμήματος και όλα να ήταν λυμμένα. Δυστυχώς η αγορά δεν καταλαβαίνει από ΑΣΟΕΕ και Παπειά αλλά από ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά. Το πτυχίο είναι το τελευταίο "διαβατήριο" μετά την προσωπικότητα (επικοινωνιακά χαρίσματα, θέληση, εργατικότητα) του κατόχου του. Και λοιπόν κύριοι, κάποιος που δεν θα τελειώσει το Παπεί ή το Γατί ή την ΑΣΟΕΕ..θα αποτύχει στην ζωή του; Ή δεν θα έχει προοπτικές; Ή οι καριέρες χτίζονται μόνο με Πανεπιστημιακά χαρτιά; ε;

Γιατί θα πρέπει μια ζωή σε τούτο το χανείο, να στεκόμαστε στην μαζική χαρταπλιά μετριότητας, στην τυπολατρεία, στην επιδειξιομανία ποιος την έχει μεγαλύτερη και να μην κοιτάζουμε την ουσία της αγοράς εργασίας με τα "καρτέλ" επαγγελμάτων και την μαζική ανεργία; Εικοσικάτι Πανεπιστήμια έχουμε, τι στο καλό; Μάπες φοιτούν εκεί; Μπρόκολα φοιτούν εκεί; Μόνο η ΑΣΟΕΕ, το ΕΜΠ και το Παπεί βγάζει επιστήμονες; :confused: Να δείτε κάτι μαϊντανούς που έχει και η πρωτεύουσα με 19.000 μόρια να γελάσει και ο κάθε πικραμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δυστυχώς η αγορά δεν καταλαβαίνει από ΑΣΟΕΕ και Παπειά αλλά από ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά. Το πτυχίο είναι το τελευταίο "διαβατήριο" μετά την προσωπικότητα (επικοινωνιακά χαρίσματα, θέληση, εργατικότητα) του κατόχου του. Και λοιπόν κύριοι, κάποιος που δεν θα τελειώσει το Παπεί ή το Γατί ή την ΑΣΟΕΕ..θα αποτύχει στην ζωή του; Ή δεν θα έχει προοπτικές; Ή οι καριέρες χτίζονται μόνο με Πανεπιστημιακά χαρτια;
Διάθεση για αστειάκια βραδυάτικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Διάθεση για αστειάκια βραδυάτικα;

Ειρωνικο ειναι αυτο? Νομιζεις οτι πανεπιστημια τυπου ΕΜΠ ΟΠΑ ,και αλλες φιρμες προσφερουν κατι παραπανω απο τα ΄΄καημενα΄΄ της επαρχιας? Τουλαχιστον το ΠαΠει δεν ειναι σαν bunker του δευτερου παγκοσμιου πολεμου....(σε σχεση με το οπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ειρωνικο ειναι αυτο? Νομιζεις οτι πανεπιστημια τυπου ΕΜΠ ΟΠΑ ,και αλλες φιρμες προσφερουν κατι παραπανω απο τα ΄΄καημενα΄΄ της επαρχιας? Τουλαχιστον το ΠαΠει δεν ειναι σαν bunker του δευτερου παγκοσμιου πολεμου....(σε σχεση με το οπα)

Μήπως να κοίταζες το ΕΚΠΑ πρώτα ρε biochemist wannabe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ειρωνικο ειναι αυτο? Νομιζεις οτι πανεπιστημια τυπου ΕΜΠ ΟΠΑ ,και αλλες φιρμες προσφερουν κατι παραπανω απο τα ΄΄καημενα΄΄ της επαρχιας? Τουλαχιστον το ΠαΠει δεν ειναι σαν bunker του δευτερου παγκοσμιου πολεμου....(σε σχεση με το οπα)
Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι έκανες γαργάρα το μισό ποστ που σχολίασα. Στο ερώτημα σου. Δεν το νομίζω. Το πιστεύω. Το γιατί δεν θα κάτσω να το εξηγήσω.
Hint: δες προς τη σωστή κατεύθυνση και θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι έκανες γαργάρα το μισό ποστ που σχολίασα. Στο ερώτημα σου. Δεν το νομίζω. Το πιστεύω. Το γιατί δεν θα κάτσω να το εξηγήσω.
Hint: δες προς τη σωστή κατεύθυνση και θα καταλάβεις.

ααα, καλα..... οτι να ναι ετσι ? ονειροβατουμε? ονειροβατουμε ? ε? ατιμουτσικο! ξυπνα ρε, κοιτα λιγο γυρω σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top