Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (Πανεπιστήμιο Πειραιά)

born2ownu

Νεοφερμένος

Ο born2ownu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για τα τμηματα οικονομικων επιστημων του πειραια και των διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων επιστημων τησ ασοεε. Πειτε μου τι εχετε ακουσει για τα 2 αυτα τμηματα .Εβγαλα 17.600 στο 5ο παιδειο και ειμαι σε διλημα μεταξυ αυτων των 2.Εχω ακουσει οτι βγαινεις το ιδιο και απο τα 2 με την διαφορα οτι η ασοεε εχει καλυτερο ονομα στα ξενα πανεπιστημια και στην αγορα εργασιας.Παρακαλω βοηθηστε με γιατι αυριο δινω μηχανογραφικο.Οτι γνωριζεται σχετικα με αυτες τις σχολες και τα παραπανω τμηματα θα ηθελα να τα postarete.Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όντως στα δικαιώματα δε διαφέρουν, αλλά πραγματικά αν πιάνεις ΑΣΟΕΕ δε βρίσκω λόγο να πας στο ΠΑΠΕΙ. Απλά στην ΑΣΟΕΕ ξέρουν να διδάσκουν καλά ένα πράγμα: οικονομικά. Δεν είναι τυχαίο το όνομα της σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasl

Νεοφερμένος

Ο thomasl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια...φετος τελιςσα το λυκειο...εβγαλα κοντα στα 17000 στο 5ο πεδιο και κατοικω στον Κορυδαλλο...αν δν περασω Οργανωση και Διοικηση στο ΠΑΠΕΙ,εχω δηλωσει το αντιστοιχο τμημα στην Πατρα,οπου θα μπορω να ερθω με μεταγραφη λογω τριτεκνων στα αντιστοιχα πανεπηστιμια της Αθηνας...κ λογικα θα βρεθω στο διλημμα της Ασοεε η Παπει για να κανω την μετραγραφη...εχουν ιδιαιτερες διαφορες αυτα τα τμηματα? εχει καποιο μεγαλυτερη ισχυ στην μετεπειτα αγορα εργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
ΑΣΟΕΕ, με τα χίλια.

Σίγουρα μεγαλύτερη ισχύ στην αγορά εργασίας από ΠΑΠΕΙ. Κατα τ' άλλα δεν έχω να πώ πολλά, αλλά στου ΠΑΠΕΙ δεν μπορώ να βρώ καν οδηγό σπουδών, οπότε δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο τμήμα που δεν έχει έναν οδηγό σπουδών στο site του (εκτός αν δεν κοίταξα καλά). Απ' ότι έχω καταλάβει έχει και αυτό εξίσου ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις με την ΑΣΟΕΕ όμως. Εγώ θα έβαζα ΑΣΟΕΕ και μετά θα έπαιρνα κατεύθυνση είτε προς λογιστική και χρηματοοικονομική είτε πρός κάτι μαθηματικοποιημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Παντως κατι που ισχυει και μου εχουν πει φοιτητες και απο τα 2 τμηματα ειναι οτι ναι μεν η ασσοεε εχει την αιγλη κλπ αλλα σαν καθηγητες στο παπει ειναι οι καλυτεροι και μια διαφορα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω εαν η σχολη των χρηματοοικονομικων ειναι χειροτερη στο παπει απο οτι στην ασσοε?
και ακομα πια η διαφορα λογιστικης και χρηματοοικονομικης απο χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη? αλλαζει κατι στα επαγγελματικα δικαιωματα η ειναι το ιδιο με αλλο τιτλο?

μια καλυτερη απαντηση?

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όντως στα δικαιώματα δε διαφέρουν, αλλά πραγματικά αν πιάνεις ΑΣΟΕΕ δε βρίσκω λόγο να πας στο ΠΑΠΕΙ. Απλά στην ΑΣΟΕΕ ξέρουν να διδάσκουν καλά ένα πράγμα: οικονομικά. Δεν είναι τυχαίο το όνομα της σε αυτό

ε καλα....δεν διδασκουν μονο στην ασοεε καλα οικονομικα!

θα ηθελα να ρωτησω εαν η σχολη των χρηματοοικονομικων ειναι χειροτερη στο παπει απο οτι στην ασσοε?
και ακομα πια η διαφορα λογιστικης και χρηματοοικονομικης απο χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη? αλλαζει κατι στα επαγγελματικα δικαιωματα η ειναι το ιδιο με αλλο τιτλο?

στην πρωτη περιπτωση θα ασχοληθεις κυριως με χρηματοοικονομικη λογιστικη(λογιστικα βιβλια ολων των βαθμων,ισολογισμους,ημερολογιακες εγγραφες κτλ) εγω πιστευω οτι το αλλο με την τραπεζικη ειναι πιο ενδιαφερον γιατι μου αρεσει το τραπεζικο συστημα...τεσπα! απο επαγγελματικες προοπτικες ειναι και τα 2 πολυ καλα! η τραπεζικη ειναι νεο τμημα και αυτο της δινει πλεονεκτημα!!αλλα με την λογοιστικη εισαι βεβαιος οτι θα βρεις δουλεια....δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι που σπουδαζουν οικονομικα κυνηγανε μεταπτυχιακα λογιστικης!και οτι εχει και περισσοτερα μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για το τμημα Οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων ποιο πανεπιστημιο θεωρειται καλυτερο?
Η Ασοεε η το Παπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ασοεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl4Ck_PyTh0N!

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Της ΑΣΟΕΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για το τμημα Οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων ποιο πανεπιστημιο θεωρειται καλυτερο?
Η Ασοεε η το Παπει?

Δε θέλω να παινέψω το τμήμα μου η κατ'επέκταση τη σχολή μου ΑΛΛΑ
το τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Παν.Αθηνών τα σπάει και είναι το καλύτερο στο είδος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Για το τμημα Οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων ποιο πανεπιστημιο θεωρειται καλυτερο?
Η Ασοεε η το Παπει?

ασοεε γενικα σε ολα καλυτερη θεωρειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ρε παιδιά,η σύγκριση έχει καταλήξει λίγο-πολύ γελοία...κοιτάχτε ποιά σχολή έχει καλύτερους πρωτοετείς(κοιτάχτε τη βάση της με λίγα λόγια) και κρίνετε απ'αυτό ποιά έχει και τις δυνατότητες να σας προσφέρει κάτι καλύτερο σε αυστηρά ακαδημαΐκά πλαίσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ρε παιδιά,η σύγκριση έχει καταλήξει λίγο-πολύ γελοία...κοιτάχτε ποιά σχολή έχει καλύτερους πρωτοετείς(κοιτάχτε τη βάση της με λίγα λόγια) και κρίνετε απ'αυτό ποιά έχει και τις δυνατότητες να σας προσφέρει κάτι καλύτερο σε αυστηρά ακαδημαΐκά πλαίσια.

Πιστεύω το bold είναι πιο σημαντικό. Τώρα αν οι φοιτητές είναι όργια ή αστέρια οι καθηγητές τα ίδια θα πούνε:P. Και γενικά αφήστε τα μόρια ρε παιδιά :)
Πάντως για το όνομα δε ξέρω τι ισχύει και δεν πιστεύω πως είναι σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ρε παιδιά,η σύγκριση έχει καταλήξει λίγο-πολύ γελοία...κοιτάχτε ποιά σχολή έχει καλύτερους πρωτοετείς(κοιτάχτε τη βάση της με λίγα λόγια) και κρίνετε απ'αυτό ποιά έχει και τις δυνατότητες να σας προσφέρει κάτι καλύτερο σε αυστηρά ακαδημαΐκά πλαίσια.

χμμ, δηλαδη ο βαθμος των πανελληνιων σου εχει καμια σχεση με το ποσο καλος φοιτητης θα εισαι ? νομιζω πως δεν παιζει κανενα ρολο!
και ακομα και εαν εχει σχεση, πιστευεις οτι 2 ατομα που βγαλαν μορια στο διαστημα 15000 με 17000 εχουν μεγαλες διαφορες στις γνωσεις τους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τώρα αν οι φοιτητές είναι όργια ή αστέρια οι καθηγητές τα ίδια θα πούνε:P.

Νομίζω πως οι φοιτητές μπορούν ενεργά να διαμορφώσουν τη ποιότητα-και όχι το "ονομαστικό" περιεχόμενο όπως λες-με τον τρόπο που συμμετέχουν στο μάθημα.

χμμ, δηλαδη ο βαθμος των πανελληνιων σου εχει καμια σχεση με το ποσο καλος φοιτητης θα εισαι ? νομιζω πως δεν παιζει κανενα ρολο!
και ακομα και εαν εχει σχεση, πιστευεις οτι 2 ατομα που βγαλαν μορια στο διαστημα 15000 με 17000 εχουν μεγαλες διαφορες στις γνωσεις τους ?
Όπως και να έχει,πρέπει με κάποιο τρόπο να επιλέξεις.
Η άλλη πλευρά θεωρεί πως ο "17000 μόρια" είναι καλύτερος από τον "16999 μόρια",τα 2000 μόρια διαφορά μας πειράξανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Νομίζω πως οι φοιτητές μπορούν ενεργά να διαμορφώσουν τη ποιότητα-και όχι το "ονομαστικό" περιεχόμενο όπως λες-με τον τρόπο που συμμετέχουν στο μάθημα.

Σ αυτό έχεις δίκιο. Όντως μια καλή παρέμβαση μπορεί και να βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα. Απλά δεν νομίζω πως οι φοιτητές του ΟΠΑ κάνουν πιο ποιοτικές παρεμβάσεις από των πάιδιών του ΠΑΠΕΙ επειδη έιχαν πιο πολλά μόρια ή κάτι τέτοιο .

Στο ΟΠΑ μια χαρά φοιτητές με 18 -19 υπάρχουν που ο φραπές έχει γίνει προέκταση του χεριού τους:P και δεν έχουν σχέση με το μάθημα. Και στο ΠΑΠΕΙ.

Κατάλαβες που το πάω νομίζω:)

πρέπει με κάποιο τρόπο να επιλέξεις.
Η άλλη πλευρά θεωρεί πως ο "17000 μόρια" είναι καλύτερος από τον "16999 μόρια",τα 2000 μόρια διαφορά μας πειράξανε?

Όντως είναι ένα κριτήριο αυτό. Άλλα είναι λάθος κριτήριο και πρέπει να αλλάξει. Τα μόρια αφορούν καθαρά τις προτιμήσεις των παιδιών. Πες ότι αρχίζω προπαγάνδα (για διάφοροους λόγους) ότι το τάδε τμήμα του ΟΠΑ είναι τοπ και όλοι οι υποψήφιοι το δηλώνουν (επειδή με πιστεύουν και μπαίνουν ). Ε θα ανέβει η βάση του ενώ ενδεχομένως να υπάρχουν καλύτερα (ειδικά όταν μιλάμε για ομοειδή :) )... Αυτό είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Σ αυτό έχεις δίκιο. Όντως μια καλή παρέμβαση μπορεί και να βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα. Απλά δεν νομίζω πως οι φοιτητές του ΟΠΑ κάνουν πιο ποιοτικές παρεμβάσεις από των πάιδιών του ΠΑΠΕΙ επειδη έιχαν πιο πολλά μόρια ή κάτι τέτοιο .

Στο ΟΠΑ μια χαρά φοιτητές με 18 -19 υπάρχουν που ο φραπές έχει γίνει προέκταση του χεριού τους:P και δεν έχουν σχέση με το μάθημα. Και στο ΠΑΠΕΙ.

Κατάλαβες που το πάω νομίζω:)

Δε διαφωνούμε ουσιαστικά.
Απλά,όπως και τα ιδρύματα δε μπορούν να ξέρουν ποιός θα αδιαφορήσει τελικά-και συνεντεύξεις να έπαιρναν,δε θα κατάφερναν κάτι σπουδαίο-και στρέφονται στις βαθμολογίες ελλείψει κριτηρίων σύγκρισης,έτσι πρέπει να διαλέγουμε και εμείς μεταξύ όμοιων επιλογών.
Το λογικό νομίζω είναι οι φοιτητές του ΟΠΑ να κάνουν λίγο πιο συχνά από τα παιδιά του ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ ποιοτικές παρεμβάσεις(χωρίς φυσικά να είμαι απόλυτος).

Όντως είναι ένα κριτήριο αυτό. Άλλα είναι λάθος κριτήριο και πρέπει να αλλάξει. Τα μόρια αφορούν καθαρά τις προτιμήσεις των παιδιών. Πες ότι αρχίζω προπαγάνδα (για διάφοροους λόγους) ότι το τάδε τμήμα του ΟΠΑ είναι τοπ και όλοι οι υποψήφιοι το δηλώνουν (επειδή με πιστεύουν και μπαίνουν ). Ε θα ανέβει η βάση του ενώ ενδεχομένως να υπάρχουν καλύτερα (ειδικά όταν μιλάμε για ομοειδή :) )... Αυτό είναι λάθος.
Σε σύμφωνια και με τις προηγούμενες τοποθετήσεις μου,δε θεωρώ οτι είναι ουσιαστικό πρόβλημα αυτό,το μόνο που θα γίνει είναι να ανέβει το επίπεδο το συγκεκριμένου τμήματος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
παρπαδελες....εγω σπουδαζω παπει οικονομικη επιστημη παπει...και εγω ασοεε ηθελα αλλα δεν εφτασαν τα μορια.....αλλα και παπει μια χαρα ειναι....αν αφαιρεσεις οτι εμεις εχουμε καθαρο αερα και ειμαστε διπλα στη θαλασσα ενω στην ασοεε βρωμαει μαυριλα εξω και μεσα δεν βλεπω καποια διαφορα..εξαλλου και τα δυα πανεπιστημια στο ελλαδισταν στεγαζονται........εξαλλου στις δουλειες κοιτανε να δουλευεις πολυ και να πληρωνεσε λιγο...και τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πωπω υπάρχουν ακόμα παιδιά που κρίνουν με βάση τις πανελλήνιες;:O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top