ΗΜΜΥ ΔΠΘ (Ξάνθη)

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητοί φορουμίτες.
Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων σκέφτομαι πάρα να πάρα πολύ να δηλώσω το συγκεκριμένο τμήμα. Όμως το γεγονός ότι η Ξάνθη είναι αρκετά μακριά και η έλλειψη πληροφοριακού υλικού με έχουν "τσιτώσει" λίγο.
Προσωπικά έχω μελετήσει τον οδηγό σπουδών και έχω ψάξει αρκετά και το αντικείμενο με καλύπτει 100% στο μυαλό μου. Όμως έχω κάποιες άλλες απορίες που θα ήθελα να τις λύσει κάποιος φοιτητής του τμήματος:
1) Ποιά είναι η κατάσταση στις εστίες; Μπορεί κάποιος να μείνει με άνεση μέσα; Υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις για Α'-ετείς;
2) Ποιά η κατάσταση στα εργαστήρια και στης κτηριακές υποδομές; Οι φώτος στο σάιτ με έπεισαν αρκετά αλλά... διαφήμιση είναι.
3) Από πλευράς οργάνωσης τι γίνεται; Γίνονται όλα τα μαθήματα κανονικά; Οι καθηγητές είναι συνεργάσιμοι; Συγγράμματα διανέμονται κανονικά;
4) Υπάρχουν άλλες δραστηριότητες εντός πανεπιστημίου εκτός από τα μαθήματα; (FOSS community, αθλητικά κλπ)
5) Αξίζει να το προτιμήσει κάποιος εν τέλει σε σύγκριση με το τμήμα ΗΜΤΥ της πάτρας (που είναι αντίστοιχο);

Ο προβληματισμός μου έγκειται γύρω από την κατάσταση που επικρατεί στο πανεπιστήμιο και όχι στο αντικείμενο των σπουδών ή την πόλη της Ξάνθης. Δεδομένου ότι το search δε με βοήθησε αρκετά, άνοιξα αυτό το θρεντ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω πως χθες είχα πετύχει ένα ποστ μιας κοπέλας που έλεγε καλά λόγια για καθηγητές και το πανεπιστήμιο. Πάντως επειδή σε βλέπω από τώρα να ψάχνεσαι για το κάτι παραπάνω, να ξέρεις πως η Πάτρα πρωτοστατεί στις εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες στο κομμάτι των υπολογιστών και γενικά βγάζουν γερά projects τα teams τους κάθε χρόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Νομίζω πως χθες είχα πετύχει ένα ποστ μιας κοπέλας που έλεγε καλά λόγια για καθηγητές και το πανεπιστήμιο. Πάντως επειδή σε βλέπω από τώρα να ψάχνεσαι για το κάτι παραπάνω, να ξέρεις πως η Πάτρα πρωτοστατεί στις εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες στο κομμάτι των υπολογιστών και γενικά βγάζουν γερά projects τα teams τους κάθε χρόνο :)


Με νιώθεις :D
Εννοείς το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής (CEID) ή το Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας υπολογιστών (ΗΜΤΥ) στην Πάτρα; Διότι για το CEID έχω διαβάσει (κ ακούσει) πολύ καλά σχόλια (και για την ερευνητική του δραστηριότητα κλπ). Απλώς αυτή τη στιγμή "διεξάγω" έρευνα για το ΗΜΜΥ της Ξάνθης, οπότε ας μείνουμε επί του θέματος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ceid, my bad :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπον μιας και σπουδαζω ΗΜΜΥ Ξανθης μπορω να σε ενημερωσω για καποια θεματα..
1) Ποιά είναι η κατάσταση στις εστίες; Μπορεί κάποιος να μείνει με άνεση μέσα; Υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις για Α'-ετείς;

Εχω επισκεφτει καποια δωματια εστιων που δε μ φανηκαν αρκετα ευρυχωρα(μικρα σχετικα).. Αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν και πολυ μεγαλυτερα στην Ελλαδα σε αλλες σχολες. Τωρα εχουν ιντερνετ δωρεαν, ζεστο νερο, κοντα λεσχη, απο θερμανση δεν ξερω με απολυτη σιγουρια τι παιζει αλλα δν εχω ακουσει και παραπονα. Για διαθεσιμες θεσεις δεν ξερω..


2) Ποιά η κατάσταση στα εργαστήρια και στης κτηριακές υποδομές; Οι φώτος στο σάιτ με έπεισαν αρκετά αλλά... διαφήμιση είναι.

Τα κτιρια των ΗΜΜΥ ειναι μολις 2 ετων!! Εργαστηρια δεν μπορω να κανω συγκρισεις με αλλες σχολες ουτε ξερω και για μεγαλυτερα ετη αλλα των υπολογιστων π.χ. ειναι μια χαρα.

3) Από πλευράς οργάνωσης τι γίνεται; Γίνονται όλα τα μαθήματα κανονικά; Οι καθηγητές είναι συνεργάσιμοι; Συγγράμματα διανέμονται κανονικά;

Οργανωση απο οτι εχω δει καλα σχετικα (εκτος τον πρωτων ημερων π επικρατουσε ενα ψιλομπαχαλο :p)
Τα μαθηματα κανονικα μεχρι στιγμης (πρωτο ετος ) εκτος απο ενα επιλογης α εξαμηνου στο οποιο ελειπε ο καθηγητης...
Οι περισσοτεροι καθηγητες ειναι συνεργασιμοι και σου λυνουν αποριες οπως και οι μεταπτυχιακοι τους. (υπαρχουν ομως και ελαχιστες εξαιρεσεις οπως παντου αλλοστε)
Συγγραμματα πουθενα δεν θα παρεις αμεσως ετσι οπως ειναι η νομοθεσια αλλα οι καθημερινες σημειοσεις ειναι αυτες στις οποιες θα βασιστει το διαβασμα σου για να περασεις ενα μαθημα τα συγγραματα ειναι κυριως για κατι παραπανω

Για τις αλλες ερωτησεις δεν εχω πληροφοριες .
Για το αν θα προτιμησεις ΔΠΘ η Πατρα δεν ξερω τι να κανεις... Δικη σου επιλογη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ το πρόγραμμα σπουδών της Ξάνθης. Απλώς θέλω να μάθω περισσότερα για το τι γίνεται εκεί μέσα.
Επίσης, από πλευράς έρευνας τι γίνεται στο ΔΠΘ;
Περί εστίας... Δε με απασχολεί να είναι μικρό ή μεγάλο το δωμάτιο. Αρκεί να μην στάζουν ταβάνια και άλλα τέτοια πολύχρωμα :P

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου. Με βοηθάς αρκετά στην λήψη αυτής της απόφασης =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ποσα μορια εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
18.365
Έχει σημασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
18.365
Έχει σημασία;
Απο περιεργια ρωταω.Αν ημουν στην θεση σου θα δηλωνα πρωτα Πατρα.Σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
E, κοίτα. Δε δίνω προτεραιότητα στο πρόγραμμα σπουδών αυτή τη στιγμή, αλλά στις υποδομές της εκάστοτε σχολής, στην δυνατότητα στέγασης στις εστίες και άλλα που ανέλυσα στο αρχικό thread. Οπότε θέλω να ακούσω μπόλικες γνώμες ώστε να εξάγω συμπέρασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
E, κοίτα. Δε δίνω προτεραιότητα στο πρόγραμμα σπουδών αυτή τη στιγμή, αλλά στις υποδομές της εκάστοτε σχολής, στην δυνατότητα στέγασης στις εστίες και άλλα που ανέλυσα στο αρχικό thread. Οπότε θέλω να ακούσω μπόλικες γνώμες ώστε να εξάγω συμπέρασμα!

απο οσα λιγα η πολλα ηξερες αλλα και απο το φορουμ νομιζω διλιμμα μεταξυ Πατρας και Ξανθης δεν πρεπει να υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avatar

Νεοφερμένος

Ο Avatar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδια εγω εχω 19.168 και σκεφτομαι για ΗΜΜΥ Ξανθη αν και πιανω ανετα ΑΠΘ.Ακουω πολυ καλυτερα λογια για τη σχολη της Ξανθης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Παιδια εγω εχω 19.168 και σκεφτομαι για ΗΜΜΥ Ξανθη αν και πιανω ανετα ΑΠΘ.Ακουω πολυ καλυτερα λογια για τη σχολη της Ξανθης!

Ποιος σου ειπε καλυτερα λογια?Νομιζω εισαι ο μοναδικος που θα το εκανε.ακομα και Ξανθη να εμενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avatar

Νεοφερμένος

Ο Avatar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βασικα απο οσο ξερω τα πραγματα στο ΔΠΘ λειτουργουν πολυ καλυτερα απο οτι στο ΑΠΘ...αν εχεις προσωπικη πειρα θα με ενδιεφερε πολυ να την ακουσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
3 ατομα που ξερω περυσι εβγαλαν 19.500+ και πηγαν ημμυ θεσσαλονικη,και γενικα το θετουν ως στοχο πολλοι.Το πανεπιστιμιο απο οτι ξερω ειναι πολυ καλο.Της Ξανθης καλο πρεπει να ειναι-δεν ξερω αλλα δεν εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερο απο θεσσαλονικη.και με βαση την λογικη δεν βγαινει τετοιο συμπερασμα.
Προσωπικα θεωρω και τα 2 τμηματα παρα πολυ καλες επιλογες αλλα θα προτιμουσα θεσσ για πολλους λογους
Με παρεξενευει λιγο το γεγονος οτι εχεις αυτο το διλλημα και οχι πχ για αθηνα και πατρα που ειναι εξισου καλα.
Σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω το ημμυ ΔΠΘ,αντιθετως το θεωρω αξιολογο.
Αν εχω λαθος ας με διορθωσει οποιος ξερει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εντάξει μπορεί να είναι από Ξάνθη ή κάπου κοντά το παιδί, οπότε να παίζει κ αυτό ρόλο!
Θεωρητικά κ μόνο υποτίθεται ότι το ΑΠΘ υπερτερεί του ΔΠΘ, όπως λέγεται επίσης ότι το ΕΜΠ υπερτερεί του ΑΠΘ κ πάει λέγοντας... αλλά πρακτικά δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι καλύτερο για σένα τον ίδιο.
Η ερώτηση που μου είχε κάνεις πέρσυ κάποιος είναι "Θέλεις να είσαι ένα μικρό ψάρι μέσα σε μια μεγάλη λίμνη ή ένα μεγάλο ψάρι μέσα σε μια μικρή λίμνη?". Ενστικτωδώς απάντησα το 1ο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εντάξει μπορεί να είναι από Ξάνθη ή κάπου κοντά το παιδί, οπότε να παίζει κ αυτό ρόλο!
Θεωρητικά κ μόνο υποτίθεται ότι το ΑΠΘ υπερτερεί του ΔΠΘ, όπως λέγεται επίσης ότι το ΕΜΠ υπερτερεί του ΑΠΘ κ πάει λέγοντας... αλλά πρακτικά δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι καλύτερο για σένα τον ίδιο.
Η ερώτηση που μου είχε κάνεις πέρσυ κάποιος είναι "Θέλεις να είσαι ένα μικρό ψάρι μέσα σε μια μεγάλη λίμνη ή ένα μεγάλο ψάρι μέσα σε μια μικρή λίμνη?". Ενστικτωδώς απάντησα το 1ο. ;)

Και απο Ξανθη να ειναι η Θεσσ ειναι πολυ κοντα.Νομιζω οτι το ΑΠΘ δεν υπερτερει μονο σε θεωριτικο επιπεδο.χωρις να ειμαι σιγουρος.Στην ερωτηση που σου εκαναν εγω θα απαντουσα το 2ο σιγουρα.Αν και τα ψαρια μεγαλωνουν και μπορεις να γινεις μεγαλο ψαρι σε μεγαλη λιμνη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Αλλο βεβαια να κανεις μαθημα με 80 ατομα και αλλο με 250+ οπως στη Θεσσαλονικη.Και γενικα νομιζω σε πανεπιστημια της επαρχιας εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αναδειχθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αλλο βεβαια να κανεις μαθημα με 80 ατομα και αλλο με 250+ οπως στη Θεσσαλονικη.Και γενικα νομιζω σε πανεπιστημια της επαρχιας εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αναδειχθεις.

Ειναι και της Πατρας πολυ καλο.Ποσους φοιτητες να εχει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μην ξεφεύγετε ρε παίδες. Σκοπός είναι να μας πει κάποιος αντικειμενικά τι γίνεται. Υποθέσεις μπορώ να κάνω και εγώ.
Δεν τίθεται θέμα "καλύτερου ή χειρότερου". Απλώς γνώμες ζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top