Σπουδές στη Γερμανία

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
NikoTexXx, ποια κριτήρια πρέπει να πληρεί κάποιος για να τον δεχτούν σε αυτό το πανεπιστήμιο;
Συγκεκριμένα, εσύ τι έχεις στο «βιογραφικό» σου;:)

Πιστεύετε ότι, αν κάποιος έχει σκοπό να εργαστεί στην Ελλάδα, είναι πιο περιζήτητος με το πτυχίο από το πανεπιστήμιο αυτό της Γερμανίας απ' ό,τι θα ήταν με ένα ελληνικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τιποτα δεν εχω στο βιογραφικο μου γιατι δεν εχω καν βιογραφικο... το απολυτηριο μου και η πιστοποιηση γλωσσας ηταν αρκετα... και προσωπικα δεν ενδιαφερομαι να εργαστω στη ελλαδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι, αν κάποιος έχει σκοπό να εργαστεί στην Ελλάδα, είναι πιο περιζήτητος με το πτυχίο από το πανεπιστήμιο αυτό της Γερμανίας απ' ό,τι θα ήταν με ένα ελληνικό;

Η μέρα με τη νύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι, αν κάποιος έχει σκοπό να εργαστεί στην Ελλάδα, είναι πιο περιζήτητος με το πτυχίο από το πανεπιστήμιο αυτό της Γερμανίας απ' ό,τι θα ήταν με ένα ελληνικό;
Όχι. Ίσα ίσα που αυτοί με ξένα πτυχία πρέπει να δώσουν εξετάσεις για να αναγνωρίζεται και στην Ελλάδα το πτυχίο τους, και μετρά το ίδιο με πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όχι. Ίσα ίσα που αυτοί με ξένα πτυχία πρέπει να δώσουν εξετάσεις για να αναγνωρίζεται και στην Ελλάδα το πτυχίο τους, και μετρά το ίδιο με πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο.

Σου αρέσουν τα αστεία;

Κατανοείς για τι πανεπιστήμιο μιλάμε; :whistle:

ασε μου εστειλαν και το προγραμμα των 5 πρωτων ημερων που ειναι μονο για την γνωριμια των φοιτητων, για να γνωριστουμε προσωπικα με τους καθηγητες μας και αλλα τετοια ωραια :clapup: θα μας κανουν ξεναγηση στην πολη, ακομα και παρτι διοργανωνουν για τους πρωτοετεις φοιτητες !!!
Λυπήσου μας.

Σάλια τρέχουν.:P
Φρεσκάρισε Λατινικά. ;)


Όχι, αλλά είμαι σίγουρος πως το 95% των εργοδοτών δεν θα το κατανοήσουν ούτε αυτοί.
Αν πας να σπουδάσεις εξωτερικό για να γυρίσεις Ελλάδα υπάρχει λέξη να σε χαρακτηρίσει αλλά θα φάω μπαν αν την πω. :P
Δόξα τω Θεώ, οι εργοδότες δεν είναι στόκοι όπως σε άλλους κλάδους. Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Η μέρα με τη νύχτα.
ασε μου εστειλαν και το προγραμμα των 5 πρωτων ημερων που ειναι μονο για την γνωριμια των φοιτητων, για να γνωριστουμε προσωπικα με τους καθηγητες μας και αλλα τετοια ωραια :clapup: θα μας κανουν ξεναγηση στην πολη, ακομα και παρτι διοργανωνουν για τους πρωτοετεις φοιτητες !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σου αρέσουν τα αστεία;

Κατανοείς για τι πανεπιστήμιο μιλάμε; :whistle:
Όχι, αλλά είμαι σίγουρος πως το 95% των εργοδοτών δεν θα το κατανοήσουν ούτε αυτοί.
Αν πας να σπουδάσεις εξωτερικό για να γυρίσεις Ελλάδα υπάρχει λέξη να σε χαρακτηρίσει αλλά θα φάω μπαν αν την πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Λυπήσου μας.

Σάλια τρέχουν.:P
Φρεσκάρισε Λατινικά. ;)
Ρε συ ακομα και σελιδα μας εχουν ετοιμη απο το πανεπιστημιο στο facebook για τους πρωτοετεις φοιτητες νομικης για να γνωριστουμε μεταξυ μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ρε συ ακομα και σελιδα μας εχουν ετοιμη απο το πανεπιστημιο στο facebook για τους πρωτοετεις φοιτητες νομικης για να γνωριστουμε μεταξυ μας :P

Παλιά έκαναν προβολές δικαστικών ταινιών και σχολίαζαν τα τεκταινόμενα, συν εικονικές δίκες. Δε ξέρω αν συνεχίζεται η πρακτική.
Πολύ βαρύ όνομα. Τι να λέμε. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω, ως συνάδελφος, εκμεταλλεύσου την ευκαιρία που σου δόθηκε. Κυνήγα και βαθμούς. Και το Αμέρικα αχνοφαίνεται. ;)

Τόσο απλά σε δέχονται;
Δηλαδή, αν είχα επάρκεια στη γλώσσα θα μπορούσα να πάω άνετα εκεί, ε;

Προς το παρόν, ας βολευτώ με το ντόπιο πράμα.:P
Ευρώπη εδώ. :P

Δεν έχουν τα κολλήματα των Αγγλοσαξώνων. Μπαίνεις εύκολα, βγαίνεις δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τόσο απλά σε δέχονται;
Δηλαδή, αν είχα επάρκεια στη γλώσσα θα μπορούσα να πάω άνετα εκεί, ε;

Προς το παρόν, ας βολευτώ με το ντόπιο πράμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Τόσο απλά σε δέχονται;
Δηλαδή, αν είχα επάρκεια στη γλώσσα θα μπορούσα να πάω άνετα εκεί, ε;

Προς το παρόν, ας βολευτώ με το ντόπιο πράμα.:P

Ξεχνας κατι βασικοτατο.

Μπορεις να μπεις ευκολα,αλλα σε πετανε εξω ακομα ευκολοτερα αν δεν εισαι συνεπης.Δεν τελειωνουν ολοι.Ενα μικρο ποσοστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παλιά έκαναν προβολές δικαστικών ταινιών και σχολίαζαν τα τεκταινόμενα, συν εικονικές δίκες. Δε ξέρω αν συνεχίζεται η πρακτική.
Πολύ βαρύ όνομα. Τι να λέμε. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω, ως συνάδελφος, εκμεταλλεύσου την ευκαιρία που σου δόθηκε. Κυνήγα και βαθμούς. Και το Αμέρικα αχνοφαίνεται. ;)
Κοιτα δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει στο πανεπιστημιο, αλλα η οικογενειακη μας δικηγορος (μεγαλο ονομα στην αλεξ/πολη) που εχει σπουδασει και αυτη Χαιδελβεργη, μου εχει πει τα καλυτερα για το πανεπιστημιο. Σημερα που της ειπα οτι με δεχτηκαν στο πανεπιστημιο πετουσε απο την χαρα της λεγοντας μου χαρακτηριστικα οτι αν διαβασω και εχω και καλους βαθμους οι ευκαιριες που θα εχω μελλοντικα θα ειναι πολλες.

Επομενως, στρωσιμο.. και φυσικα πρεπει να βαλω τα δυνατα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κοιτα δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει στο πανεπιστημιο, αλλα η οικογενειακη μας δικηγορος (μεγαλο ονομα στην αλεξ/πολη) που εχει σπουδασει και αυτη Χαιδελβεργη, μου εχει πει τα καλυτερα για το πανεπιστημιο. Σημερα που της ειπα οτι με δεχτηκαν στο πανεπιστημιο πετουσε απο την χαρα της λεγοντας μου χαρακτηριστικα οτι αν διαβασω και εχω και καλους βαθμους οι ευκαιριες που θα εχω μελλοντικα θα ειναι πολλες.

Επομενως, στρωσιμο.. και φυσικα πρεπει να βαλω τα δυνατα μου.

Μόνο πολλές; Δε διαβάζεις προσεκτικά τα μηνύματά μου. :P

Στο λέω από τώρα. Θα λιώσεις στο διάβασμα. Λόγω κύρους, δε χαρίζονται. Πάντως είσαι τυχερός που έχεις άτομο που τα ξέρει εκ των έσω. Θα σε κατευθύνει υπεύθυνα. :)

καλα το αμερικα λιγο υπερβολικο μου φανηκε γι' αυτο δεν το σχολιασα :P
Άκουσε με, ξέρω τι λέω. Υπάρχει ακαδημαϊκή γέφυρα μεταξύ των δύο ηπείρων. ;)

ποια κριτήρια πρέπει να πληρεί κάποιος για να τον δεχτούν σε αυτό το πανεπιστήμιο;
Τώρα το είδα.

Ο να φας σκατά έκανε το πρώτο του ορθογραφικό λάθος εδώ μέσα. Σοκ. :eek:
Και σε ρήμα ταμπού για τους νομικούς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μόνο πολλές; Δε διαβάζεις προσεκτικά τα μηνύματά μου. :P
καλα το αμερικα λιγο υπερβολικο μου φανηκε γι' αυτο δεν το σχολιασα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ασε μου εστειλαν και το προγραμμα των 5 πρωτων ημερων που ειναι μονο για την γνωριμια των φοιτητων, για να γνωριστουμε προσωπικα με τους καθηγητες μας και αλλα τετοια ωραια :clapup: θα μας κανουν ξεναγηση στην πολη, ακομα και παρτι διοργανωνουν για τους πρωτοετεις φοιτητες !!!

Στο πανεπιστήμιο της Γερμανίας πάς με υποτροφία ή πρέπει να πληρώσεις κάποια δίδακτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μόνο πολλές; Δε διαβάζεις προσεκτικά τα μηνύματά μου. :P

Στο λέω από τώρα. Θα λιώσεις στο διάβασμα. Λόγω κύρους, δε χαρίζονται. Πάντως είσαι τυχερός που έχεις άτομο που τα ξέρει εκ των έσω. Θα σε κατευθύνει υπεύθυνα. :)


Άκουσε με, ξέρω τι λέω. Υπάρχει ακαδημαϊκή γέφυρα μεταξύ των δύο ηπείρων. ;)
Καλα για να το λες κατι θα ξερεις
(ασχετο αλλα κατι κανεις μετα μυνηματα και μπερδευονται)

Στο πανεπιστήμιο της Γερμανίας πάς με υποτροφία ή πρέπει να πληρώσεις κάποια δίδακτρα;
τα πανεπιστημια στη γερμανια ειναι δημοσια και αρα δεν πληρωνεις.. μονο σε ορισμενα υπαρχει το ενδεικτικο ποσο των 300-500 ευρω το εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
(ασχετο αλλα κατι κανεις μετα μυνηματα και μπερδευονται)
Επεξεργασία. :P
Btw, από δίδακτρα τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδια εχει ακουσει κανεις για τα servicepaket ; Ισχυουν για μεταπτυχιακα και πως λειτουργουν ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
τιποτα δεν εχω στο βιογραφικο μου γιατι δεν εχω καν βιογραφικο... το απολυτηριο μου και η πιστοποιηση γλωσσας ηταν αρκετα.......

.......................
Ευρώπη εδώ. :P
Δεν έχουν τα κολλήματα των Αγγλοσαξώνων. Μπαίνεις εύκολα, βγαίνεις δύσκολα.
Γράφω το μήνυμα, επειδή νομίζω ότι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στα παιδιά που διαβάζουν τα μηνύματά μας.
NikoTexXx, δε μας ανέφερες το βαθμό του απολυτηρίου σου και τα μόρια που συγκέντρωσες στις πανελλαδικές.
Άλλο είναι να έχεις στο απολυτήριο 19,8 και άλλο 16,3. Άλλο είναι να περνάς με τα γραπτά σου σε όλες τις Νομικές της Ελλάδας και άλλο να μην περνάς πουθενά.
Μπορεί οι απαιτήσεις στα κορυφαία πανεπιστήμια της Γερμανίας να είναι πιθανόν μικρότερες από τα αντίστοιχα της Βρετανίας, αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι δέχονται πολύ εύκολα μαθητές από την Ευρώπη.
Και πάλι συγχαρητήρια, αλλά τα δίνω επειδή πιστεύω ότι ήταν σημαντικό αυτό που κατάφερες με τη δουλειά σου και όχι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.
Περιμένω τις πληροφορίες.

Όσο για το διάβασμα, ας μην υπερβάλουμε. Απλά συνεχίζεις να είσαι "μαθητής" που ετοιμάζεται με συνέπεια για τις πανελλαδικές, όμως χωρίς το απίστευτο άγχος των πανελλαδικών, χωρίς την τεράστια σπατάλη ωρών για φροντιστήρια, αλλά με σχεδόν καθημερινό διάβασμα:).
Το "σχεδόν" το ερμηνεύεις όπως θέλεις, ανάλογα με τους στόχους σου.
Αν θέλεις να πάρεις καλούς βαθμούς και να συνεχίσεις με μεταπτυχιακά και παρά πέρα, τα πράγματα θα είναι πιο απαιτητικά.
Δεν ξέρω τι ισχύει στη Γερμανία.
Στην Αγγλία (μου είπαν - μακριά από μένα τέτοιες εμπειρίες), αν δεν περάσεις το μάθημα το Μάϊο, και τέλεια να γράψεις τον Αύγουστο (2η και τελευταία ευκαιρία), ο βαθμός σου θα είναι η βάση:(.
Και δεν υπάρχουν "καλοσύνες". Φίλος μου έχασε το Μάϊο δύο μαθήματα με βαθμό (και στα δυο) ένα εκατοστό κάτω από τη βάση:mad:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
απολυτηριο εχω 18.4 αλλα τι σημασια εχει ο βαθμος με τον οποιο μπαινω... σημασια εχει με τι βαθμο θα βγω απο το πανεπιστημιο... εκει θα φανει η αξια του καθενος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top