Σπουδές στη Γερμανία

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
για τις σχολες που θελω το kleines ειναι ο,τι πρεπει
Aν επιτρεπεται τι σχολες θελεις??Ρωταω γιατι λες οτι το kleines ειναι επαρκες γι αυτο που θελεις ..δηλαδη για τι ειδους σχολες επαρκει το kleines>??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
νομικη και μεταφραση. Εχω επικοινωνησει με πολλα πανεπιστημια και μου λενε οτι το συγκεκριμενο πτυχιο αρκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg-floydized

Νεοφερμένος

Ο Greg-floydized αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κάποιος που να ενδιαφέρετε για ψυχολογία στην γερμάνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια θελω να σπουδασω θετικες επιστημες (δεν εχω αποφασισει ακομα ποια ακριβως). το c1 το δινω τωρα τον ιουνιο. μπορω να παω με αυτο ή να δώσω και το testdaf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
κάποιος που να ενδιαφέρετε για ψυχολογία στην γερμάνια?
εγω μπορει να κανω αιτηση για ψυχολογια, αλλα δε ξερω μπορει και οχι... γιατι ηδη εχω να κανω πολλες αιτησεις για νομικη δε ξερω αν κανω τελικα και για ψυχολογια... ισως να επιλεξω 2-3 σχολες για ψυχολογια, ετσι να βρισκονται... το κακο ειναι οτι η ψυχολογια εχει υψηλο numerus clausus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg-floydized

Νεοφερμένος

Ο Greg-floydized αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπορώ να κάνω αίτηση σε διαφορετικούς τομεισ? δηλαδή και σε ψυχολογία αλλα παράλληλα και σε νομική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilboy

Νεοφερμένος

Ο Emilboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχην γεια σας! Ενδιαφερομαι να σπουδασω Ιατρικη στη Γερμανια ομως δεν εχω καταλαβει πως κανουμε αιτησεις... Εχω διαβασει οτι πρεπει να μπω στο hochshulstart.de και να κανω μια online αιτηση, ομως μετα? Που στελνω τα απαραιτητα χαρτια? Ακομη, επειδη το επιπεδο των Γερμανικων δεν ειναι και το καλυτερο σκεφτομαι να κανω μαθηματα στο Πανεπιστημιο και μετα να δωσω το DSH ή το testDaF και θελω να ρωτησω αν πρωτα σε δεχονται στο πανεπιστημιο και μετα κανεις τα μαθηματα.
Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
να ξερεις οτι ολες οι αιτησεις και τα απαραιτητα εγγραφα θα πρεπει να εχουν σταλλει μεχρι τις 15 Ιουλιου για το χειμερινο εξαμηνο. Αυτο για το hochschulstart.de οντως ισχυει... κανεις τις αιτησεις απο εκει και λογικα οτι αλλο χρειαζεται πρεπει να το μαθεις απο το εκαστοτε πανεπιστημιο για το οποιο ενδιαφερεσαι. Να μπεις δηλαδη στις σελιδες καθε πανεπιστημιου ξεχωριστα και να μαθεις τι εγγραφα πρεπει να στειλεις ταχυδρομικα κλπ. Πχ εγω που ενδιαφερομαι για νομικη αυριο θα κανω τις αιτησεις μου και μεχρι την Παρασκευη θα εχω στειλει ταχυδρομικως ολα τα απαραιτητα εγγραφα που χρειαζεται το καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα, προκειμενου να με δεχτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας! Οπως ξερετε φευγω για Γερμανια και η αδελφη μου θα ελθει μαζι μας... Μου ειπε να κανω ενα θρεντ και ακουω! Ξερετε καποιο καλο πανεπιστημιο στην Γερμανια; και ακομα καλυτερα στο Βερολινο; Αν ναι δστε ενα λινκ αν παλι οχι ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να διαβασετε το μηνυμα μου.... Ή δωστε καποιο τηλ....,
Ειναι μεγαλη αναγκη
Μαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η λίστα εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_Germany
Και μία ενδεικτική κατάταξη με βάση κάποιους δείκτες εδώ: https://www.arwu.org/Country2010Main.jsp?param=Germany

σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
λεμε για αυτο:Ελεύθερο πανεπιστήμιο του Βερολίνου (FU Βερολίνο, Γερμανικά: Freie Universitδt Βερολίνο) είναι ο μεγαλύτερος πανεπιστήμιο Βερολίνο, Γερμανία.
Ιδρύθηκε μέσα 1948 από τους σπουδαστές και το προσωπικό που στάλησαν λόγω των πολιτικών απόψεών τους από Πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου, στο παρελθόν το παραδοσιακό Friedrich-wilhelms- Universitδt του Βερολίνου, και εκείνη την περίοδο που ελέγχεται από τις αρχές Σοβιετικός τομέας. 1968, ήταν το κέντρο του αριστερού Γερμανική μετακίνηση σπουδαστών παράλληλα παράλληλος σε αυτός μέσα Παρίσι και Μπέρκλευ!. Τα ενεργά στελέχη εκείνου του χρόνου περιέλαβαν SDS και Θ*Ρuδη Dutschke. Από η δεκαετία του '80, είχε γίνει το μεγαλύτερο γερμανικό πανεπιστήμιο με 66.000 σπουδαστές. Με τη δημοκρατική αναδιάρθρωση του πανεπιστημίου Humboldt μετά από Γερμανική επανένωση, Freie Universitδt Βερολίνο συρρικνώθηκε σε περίπου 38.000 σπουδαστές η δεκαετία του '90. Η κύρια πανεπιστημιούπολή της βρίσκεται Dahlem περιοχή του δήμου Στεγλητζ- Zehlendorf.
Έρευνα Freie Universitδt Βερολίνο στρέφεται ανθρωπότητες και κοινωνικές επιστήμες. Οι προεξέχοντες προηγούμενοι μελετητές του πανεπιστημίου περιλαμβάνουν φιλόσοφος Jacob Taubes, φιλόλογος Θ*Πετερ Szondi, ο γερμανικός δικαστής ανώτατου δικαστηρίου Θ*Ιuττα Limbach, πρώην γερμανικός Πρόεδρος Ρωμαϊκό Herzog και 2004 Γερμανικός προεδρικός υποψήφιος Gesine Schwan. ποδόσφαιρο ρομπότ φορείς του πανεπιστημίου Πληροφορική το τμήμα έγινε παγκόσμιοι πρωτοπόροι κακίας μέσα 1999, 2000 και 2003 και παγκόσμιοι πρωτοπόροι μέσα 2004 και 2005.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τωρα δηλαδη θες να μου πεις οτι αυτο που εστειλες βγαζει νοημα ε? το διαβασες καν πριν το ποσταρεις? μην γεμιζεις ενα τοσο χρησιμο θεμα με βλακειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
με δεχτηκαν στο Heidelberg για νομικη :D Deutschland σου' ρχομαι !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
με δεχτηκαν στο Heidelberg για νομικη :D Deutschland σου' ρχομαι !!!

Συγχαρητήρια! Σπουδαία επιτυχία. :)

Αν πω ότι δε ζηλεύω, θα 'ναι ψέμματα. :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Σπουδαία επιτυχία. :)

Αν πω ότι δε ζηλεύω, θα 'ναι ψέμματα. :redface::P
Ευχαριστω πολυ :redface: Και συ γερμανια σπουδαζεις?

Μπράβο! Πολύ καλό πανεπιστήμιο:).
Ναι ισχυει! εχει διακριθει σε αρκετους τομεις... σε κατι rankings ειναι 9ο στην ευρωπη και στο κοσμο γυρω στη θεση 50-60... τωρα αυτα κατα ποσο ειναι εκγυρα δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ :redface: Και συ γερμανια σπουδαζεις?

σε κατι rankings ειναι 9ο στην ευρωπη και στο κοσμο γυρω στη θεση 50-60... τωρα αυτα κατα ποσο ειναι εγκυρα δεν ξερω!

Nein mein Freund. Griechenland. :)

Είναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
η γερμανια ειναι για πολυτεχνια και συγκεκριμενα μηχανολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
η γερμανια ειναι για πολυτεχνια και συγκεκριμενα μηχανολογια
Όντως, σε τέτοιες ειδικότητες, η Γερμανία είναι κορυφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top