Σπουδές στη Γερμανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Όχι το Μόναχο είναι εξαιρετική πόλη , πολύ πράσινο , υψηλή μισθοί και καλύτερη ζωή άσε που η Γερμανία είναι κρύα χώρα αν πάω ακόμη πιο βόρεια δεν θα το αντέξω

Mε λίγη μπύρα ανοίγονται. :D :lol: Was studierst du?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τώρα βρίσκομαι σε κρατίδιο που μιλάνε τα Hochdeutsch και αναρωτιόμουν αν κάποιος που επιλέγει τη Βαυαρία για σπουδές, αντιμετωπίζει αρκετές δυσκολίες λόγω της βαυαρικής διαλέκτου, που απ' ό,τι έχω διαβάσει ούτε οι υπόλοιποι Γερμανοί την καταλαβαίνουν. Φαντάζομαι ότι στο πανεπιστήμιο χρησιμοποιούν Hochdeutsch, αλλά στην κοινωνία έξω είναι πολύ εκτεταμένη η χρήση της διαλέκτου;

Στα πανεπιστήμια χρησιμοποιούν Hochdeutsch αλλα στην καθημερινότητα ακόμη και σε μια πόλη σαν το Μόναχο πχ χρησιμοποιούνται αρκετά τα βαυαρικά.
Γενικά θεωρώ δύσκολο να καταλάβεις bayerisch πιο πολύ γιατί ακόμη και κοινές λέξεις με τα χοχ έχουν άλλη σημασία:P. Η προφορά των Βαυαρών ακόμα και στα Hochdeutsch όμως είναι άθλια:P

Πρέπει στο σχολείο να δεις εμένα να μιλάω γερμανικά με την καθηγήτρια και έναν άλλον που είναι από Βαυαρία. Παω στοίχημα πως αν καποιος που γνωρίζει γερμανικά μας ακούσει δεν θα καταλάβει ούτε μια λέξη:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Ωχ μην μου λες τέτοια μήπως να πάω στουτγκαρδη τελικά
Και γενικά ποια είναι ποιο ωραία πόλη από αυτές τις δυο ξέρω ότι και πι δυο είναι full στο πράσινο αλλα ποια είναι ποιο ωραία το Μόναχο η η στουτγκαρδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ωχ μην μου λες τέτοια μήπως να πάω στουτγκαρδη τελικά
Και γενικά ποια είναι ποιο ωραία πόλη από αυτές τις δυο ξέρω ότι και πι δυο είναι full στο πράσινο αλλα ποια είναι ποιο ωραία το Μόναχο η η στουτγκαρδη

Για εμένα ( πατρίιιιδα :inlove: ) πιο όμορφη πόλη είναι το Μόναχο,
Πάντως μην ανησυχείς, αν δουν ότι δεν είσαι βαυαρός ή στην χειρότερη γερμανός προσπαθούν να μιλήσουν όσο καλύτερα Hochdeutsch μπορουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Ας ωραία ευχαριστώ στο Μόναχο θα πάω τελικά . Αλλα θα πάω και μια βόλτα στη στουτγκαρδη να δω πως είναι αλλα καινα δω την αγαπημένη μου εταιρία την Mercedes . Ασχέτο είσαι Γερμανίδα ουαου τι ωραία από ποια πόλη είσαι από το Μόναχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ας ωραία ευχαριστώ στο Μόναχο θα πάω τελικά . Αλλα θα πάω και μια βόλτα στη στουτγκαρδη να δω πως είναι αλλα καινα δω την αγαπημένη μου εταιρία την Mercedes . Ασχέτο είσαι Γερμανίδα ουαου τι ωραία από ποια πόλη είσαι από το Μόναχο

Καλά, μην παίρνεις βιαστικές αποφάσεις. Τσέκαρε το πανεπιστήμιο πρώτα και γενικά τσέκαρε πολλά που να έχουν υψηλό numerus clausus.
click

Ich komme aus Bayern, damit bin ich automatisch cooler als Du.:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Ευχαριστώ . Να ρωτήσω κάτι τελευταίο ποια πόλη έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο , ποιο ωραία ζωή ,πιο φιλόξενους ανθρώπους το Μόναχο η η στουτγκαρδη ρωτάω για αυτές τις δυο γιατί έχω βρει κάποια πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν για τα οικονομικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Είδη ψάχνω για σχολές στο Μόναχο ναι είναι νωρίς έχω ένα μισι χρόνο . Ευχαριστώ για την βοήθεια και ειδικά την deutsch lover
Επίσης ένας λόγος που θέλω να μείνω στην Γερμανία είναι γιατί ο παππούς μου από την μεριά της μήτερας μου ήταν Γερμανός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οι νότιοι είναι γενικά πιο φιλόξενοι από εκείνους που ζουν πιο βόρεια. Ποιότητα ζωής έχει ολόκληρη η χώρα πάντως ( εντάξει υπάρχουν και μερικές πόλεις που είναι καθαρά για να πας για λίγους μήνες/χρόνια καθαρά για να βγάλεις κάποια χρήματα). Θαρρώ πως ούτε η Στουτγκαρδη έχει να ζηλέψει από το Μόναχο πολλά βέβαια.

Υπάρχει βέβαια και το εξης Zitat:



Καλά, δεν μιλάω άλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Ξερει κανένας τι παίζει με τα δίδακτρα στο TU Berlin? Γιατί σε άλλες σελίδες δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσο για συγκεκριμένα masters και άλλου είδα ότι πληρώνεις ανάλογα με τα μαθήματα που θα πάρεις. Ίσως δεν το έχω ψάξει καλά αλλά έχω μπερδευτει λίγο. Στη σελίδα του προγράμματος που με ενδιαφέρει το λινκ που υποτίθεται ότι οδηγεί σε σελίδα για να δεις τα δίδακτρα δεν δουλεύει. Έχει κανεις καμία ιδέα;
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρω την αντιστοιχία μεταξύ βαθμού ελληνικού πτυχίου και γερμανικού για νομικές σπουδές; Η αντιστοιχία που δίνει η DAAD είναι για όλες τις άλλες σχολές αλλά όχι για νομική, για την οποία στη Γερμανία υπάρχει διαφορετική κλίμακα αξιολόγησης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρω την αντιστοιχία μεταξύ βαθμού ελληνικού πτυχίου και γερμανικού για νομικές σπουδές; Η αντιστοιχία που δίνει η DAAD είναι για όλες τις άλλες σχολές αλλά όχι για νομική, για την οποία στη Γερμανία υπάρχει διαφορετική κλίμακα αξιολόγησης.

Είχα βρει μια αντιστοιχία της κλίμακας 1-10 με βάση συστήματα πολλών χωρών π.χ. Αμερικής, Γερμανίας κλπ αλλά δεν θυμάμαι. Ψάξε ελεύθερα στο διαδίκτυο και θα σου βγάλει κάποιον υπολογιστή αντιστοιχίας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξερει κανένας τι παίζει με τα δίδακτρα στο TU Berlin? Γιατί σε άλλες σελίδες δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσο για συγκεκριμένα masters και άλλου είδα ότι πληρώνεις ανάλογα με τα μαθήματα που θα πάρεις. Ίσως δεν το έχω ψάξει καλά αλλά έχω μπερδευτει λίγο. Στη σελίδα του προγράμματος που με ενδιαφέρει το λινκ που υποτίθεται ότι οδηγεί σε σελίδα για να δεις τα δίδακτρα δεν δουλεύει. Έχει κανεις καμία ιδέα;

Στη Γερμανία τυπικά τα δίδακτρα δεν έχουν ακαδημαϊκή σημασία αλλά είναι το κόστος που καλύπτει: γραφειοκρατικές δαπάνες ανά φοιτητή, φοιτητικό πάσο, κοινωνική ασφάλιση σε περίπτωση τραυματισμού στον χώρο του Πανεπιστημίου, πιθανές εκπτώσεις σε αγορές και μέσα συγκοινωνίας και φυσικά γίνεσαι μέλος της φοιτητικής ένωσης. Γενικά τα δίδακτρα είναι εξαμηνιαία και δεν έχουν χρέωση ανά μάθημα ή πιστωτικές μονάδες εκτός και αν μιλάμε για σπουδές που έχουν ειδικό καθεστώς διδάκτρων (π.χ. executive MBA). Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με παιδιά από τη φοιτητική ένωση. Θα σε βοηθήσουν πολύ στην όλη γραφειοκρατική προσαρμογή.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρω την αντιστοιχία μεταξύ βαθμού ελληνικού πτυχίου και γερμανικού για νομικές σπουδές; Η αντιστοιχία που δίνει η DAAD είναι για όλες τις άλλες σχολές αλλά όχι για νομική, για την οποία στη Γερμανία υπάρχει διαφορετική κλίμακα αξιολόγησης.
Για τι χρήση το θες; Ρωτάω γιατί όταν έκανα αιτήσεις για διδακτορικό δεν έκανα αντιστοίχιση, κι ας το ζητούσε. Τους εξήγησα απλά στο statement of purpose οι βαθμοί που πήρα τι σημαίνουν (δηλαδή τι θέση είχα στο έτος μου, τι παίρνει ο μέσος απόφοιτος κλπ, ευτυχώς τα δημοσιεύει η γραμματεία μας) και όλα κομπλέ. Τώρα άμα το θες για δουλειά αλλάζει...
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Είχα βρει μια αντιστοιχία της κλίμακας 1-10 με βάση συστήματα πολλών χωρών π.χ. Αμερικής, Γερμανίας κλπ αλλά δεν θυμάμαι. Ψάξε ελεύθερα στο διαδίκτυο και θα σου βγάλει κάποιον υπολογιστή αντιστοιχίας.
Έχω βρει τέτοιο calculator, όμως η κλίμακα αξιολόγησης για τη νομική στη Γερμανία διαφέρει από τις υπόλοιπες σχολές. Με τις παρούσες συνθήκες δεν μπορείς να πάρεις και πουθενά τηλέφωνο, οπότε η μόνη λύση είναι το e-mail.
Στη Γερμανία τυπικά τα δίδακτρα δεν έχουν ακαδημαϊκή σημασία αλλά είναι το κόστος που καλύπτει: γραφειοκρατικές δαπάνες ανά φοιτητή, φοιτητικό πάσο, κοινωνική ασφάλιση σε περίπτωση τραυματισμού στον χώρο του Πανεπιστημίου, πιθανές εκπτώσεις σε αγορές και μέσα συγκοινωνίας και φυσικά γίνεσαι μέλος της φοιτητικής ένωσης. Γενικά τα δίδακτρα είναι εξαμηνιαία και δεν έχουν χρέωση ανά μάθημα ή πιστωτικές μονάδες εκτός και αν μιλάμε για σπουδές που έχουν ειδικό καθεστώς διδάκτρων (π.χ. executive MBA). Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με παιδιά από τη φοιτητική ένωση. Θα σε βοηθήσουν πολύ στην όλη γραφειοκρατική προσαρμογή.
Πλέον υπάρχουν κανονικότατα δίδακτρα σε κάποια προγράμματα.
Για τι χρήση το θες; Ρωτάω γιατί όταν έκανα αιτήσεις για διδακτορικό δεν έκανα αντιστοίχιση, κι ας το ζητούσε. Τους εξήγησα απλά στο statement of purpose οι βαθμοί που πήρα τι σημαίνουν (δηλαδή τι θέση είχα στο έτος μου, τι παίρνει ο μέσος απόφοιτος κλπ, ευτυχώς τα δημοσιεύει η γραμματεία μας) και όλα κομπλέ. Τώρα άμα το θες για δουλειά αλλάζει...
Για μεταπτυχιακό και δεν νομίζω να ισχύει σε αυτήν την περίπτωση αυτό που λες, γιατί ο καθένας θα δήλωνε ό,τι ήθελε.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μεταπτυχιακό και δεν νομίζω να ισχύει σε αυτήν την περίπτωση αυτό που λες, γιατί ο καθένας θα δήλωνε ό,τι ήθελε.
Γιατί να μην ισχύει το ίδιο για μεταπτυχιακό...; Ίσα ίσα που σου εγγυώμαι ότι τους ενδιαφέρει περισσότερο το πώς είσαι συγκριτικά με άλλους παρά οι απόλυτοι βαθμοί σου σε μια κλίμακα που δε λέει τίποτα...
Δεν είπα να αποκρύψεις την αναλυτική σου βαθμολογία, απλά να εξηγήσεις τι σημαίνει.

Από κει και πέρα αν βρεις κάτι επίσημο, δε χάνεις κάτι να το αναφέρεις, απλά θεωρώ ότι θα τους ενδιαφέρει και τι σημαίνουν αυτοί οι βαθμοί πέρα από έναν μαθηματικό τύπο...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αν τα θυμάμαι καλά, στη Γερμανία στη Νομική υπάρχει η ιδιαιτερότητα ότι για την ολοκλήρωση των προπτυχιακών σπουδών δίνεται μια εξέταση της οποίας ένα μέρος δεν είναι καν υπ' ευθύνη του πανεπιστημίου, αλλά του κρατιδίου. Πολύ πιθανόν να προκύπτει από εκεί το πρόβλημα. Βέβαια, υπό αυτή τη συνθήκη ίσως να πρέπει να πας και ένα βήμα πίσω και πριν τους βαθμούς να ελέγξεις αν στο εν λόγω κρατίδιο και άρα και στο πανεπιστήμιο με το πτυχίο που ήδη έχεις αναγνωρίζεσαι ως νομικός.

Μιλάω πάντα με επιφύλαξη γιατί πάει πολύς καιρός από τότε που΄χα εικόνα από αυτά λόγω γνωστών.
 

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γερμανία, τα πανεπιστήμια είναι δωρεάν σωστά; Εννοώ για τους Ευρωπαίους πολίτες. Ααα και αν έχεις Β1 στα Γερμανικά δεν γίνεται να κάνεις κάποια μαθήματα και να ετοιμαστείς για τις 4 χρόνων σπουδές; Ρωτάω γιατί ο ξάδερφος μου σκέφτεται να δει αυτήν την πιθανότητα και είπαμε να βρούμε καμιά βοήθεια εδω μέσα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Γερμανία, τα πανεπιστήμια είναι δωρεάν σωστά; Εννοώ για τους Ευρωπαίους πολίτες. Ααα και αν έχεις Β1 στα Γερμανικά δεν γίνεται να κάνεις κάποια μαθήματα και να ετοιμαστείς για τις 4 χρόνων σπουδές; Ρωτάω γιατί ο ξάδερφος μου σκέφτεται να δει αυτήν την πιθανότητα και είπαμε να βρούμε καμιά βοήθεια εδω μέσα

1). Δωρεάν τελείως δεν είναι. Θα πληρώνεις μια εξαμηνιαία συνδρομή χαμηλών διδάκτρων (για τους φοιτητές της Γερμανίας/ΕΕ) που καλύπτει κυρίως γραφειοκρατικές διαδικασίες, φοιτητικές εκπτώσεις στη συγκοινωνία, μέλος της φοιτητικής ένωσης, κοινωνική ασφάλιση για το χώρο του Πανεπιστημίου, και άλλα ψιλά γράμματα. Η γραμματεία και η φοιτητική ένωση υπενθυμίζει σε τακτά χρονικά διαστήματα ότι κατά την ανανέωση εγγραφής πρέπει να πληρώσεις τη συνδρομή σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πέραν του οποίου χάνεις τυπικά την φοιτητική ιδιότητα και διαγράφεσαι αυτόματα. Επειδή αυτό συμβαίνει συχνά από πολλούς φοιτητές, υπάρχει επίπονη γραφειοκρατία για τους "ξεχασιάρηδες" και δεν θα στο συνιστούσα να βρεθείς σε τέτοια θέση. Στην Αυστρία που ήμουν εγώ, ελάχιστες φορές με ειδικούς αστερίσκους, πρέπει να δέχθηκαν ανανέωση εγγραφής εξαμήνου εκτός προθεσμιών. Τηρούν τον κανονισμό κατά γράμμα και διαγράφουν άνετα φοιτητές.

2). Mε επίπεδο Γερμανικών Β2 γίνεσαι δεκτός στις περισσότερες επιστήμες εκτός και ψάχνεις για Ιατρική ή Νομική που εκεί θέλουν τουλάχιστον C1 με αστερίσκους ή C2 με υψηλή βαθμολογία στα επιμέρους μέρη της εξέτασης. Ρώτα για περισσότερες πληροφορίες τη γραμματεία που θα στείλετε τα έγγραφα (απολυτήριο λυκείου κλπ) τι επίπεδο γλώσσας θέλουν. Αν σας λείπει το επίπεδο, μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα εξαμηνιαίο μάθημα γλώσσας Β2 που συνήθως προσφέρεται στο Πανεπιστήμιο και να φτάσετε το επιθυμητό επίπεδο και μετά να ξεκινήσετε την κανονική φοίτησή σας. Πολλές φορές θα σας χρεώσουν επιπλέον "απαιτήσεις" για την γλώσσα που θα πρέπει να τις καλύψετε στο πρώτο έτος σπουδών παράλληλα με τις σπουδές σας, διαφορετικά θα χάσετε την φοιτητική ιδιότητα και όλη η διαδικασία πάει από την αρχή.

Οι σπουδές στα κλασικά Bachelors διαρκούν 3 χρόνια εκτός αν μιλάμε για ειδικές επιστήμες που έχουν συνδυαστικό προφίλ και πάμε στα 4-5 χρόνια. Βέβαια είναι σπάνιο να τελειώσεις ακριβώς στην ώρα σου επειδή ο φόρτος εργασίας ή η έκταση της διπλωματικής εργασίας και οι απαιτήσεις του καθηγητή παρατείνουν για λίγο τη λήψη του πτυχίου.

Για περισσότερες πληροφορίες να ρωτήσετε τη φοιτητική ένωση του Πανεπιστημίου, να σας κατατοπίσουν και να μιλήσετε με τον φοιτητικό εκπρόσωπο του Τμήματος που θέλετε να σπουδάσετε. Θα λάβετε άψογη εξυπηρέτηση και πληροφορίες μέχρι και το που να μείνετε, να ψωνίζετε, σε θέματα ιατρικής κάλυψης, κλπ έτσι ώστε να έχετε μια φυσιολογική φοιτητική ζωή. Πληροφορίες που συνήθως δεν απαντάει η γραμματεία αλλά είναι απαραίτητες για την ομαλή διαμονή σε μια ξένη χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mε επίπεδο Γερμανικών Β2 γίνεσαι δεκτός στις περισσότερες επιστήμες εκτός και ψάχνεις για Ιατρική ή Νομική που εκεί θέλουν τουλάχιστον C1 με αστερίσκους. Ρώτα για περισσότερες πληροφορίες τη γραμματεία που θα στείλετε τα έγγραφα (απολυτήριο λυκείου κλπ). Αν σας λείπει το επίπεδο, μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα εξαμηνιαίο μάθημα γλώσσας Β2 που συνήθως προσφέρεται στο Πανεπιστήμιο και να φτάσετε το επιθυμητό επίπεδο. Πολλές φορές θα σας χρεώσουν επιπλέον "απαιτήσεις" για την γλώσσα που θα πρέπει να τις καλύψετε στο πρώτο έτος σπουδών διαφορετικά θα χάσετε την φοιτητική ιδιότητα και όλη η διαδικασία πάει από την αρχή.

Οι σπουδές στα κλασικά Bachelors διαρκούν 3 χρόνια εκτός αν μιλάμε για ειδικές επιστήμες που έχουν συνδυαστικό προφίλ και πάμε στα 4-5 χρόνια. Βέβαια είναι σπάνιο να τελειώσεις ακριβώς στην ώρα σου επειδή ο φόρτος εργασίας ή η έκταση της διπλωματικής εργασίας και οι απαιτήσεις του καθηγητή παρατείνουν για λίγο τη λήψη του πτυχίου.
Κοίτα εκείνος του αρέσει ο τομέας Φυσικής-Αστροφυσικής και Αεροδιαστημικής Μηχανικής. Η Γερμανία σε αυτούς τους τομείς είναι από τις καλύτερες χώρες. Το επίπεδο γερμανικών θα του είναι θέμα γιατί έχει Β1 μόνο. Αλλά θέλει πολύ να τα σπουδάσει και θα τα καταφέρει με την γλώσσα πιστεύω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top