Σπουδές στη Γερμανία

Ερμής36208

Νεοφερμένος

Ο Ερμής36208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κομπότι (Άρτα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!!!
Του χρόνου θα πάω 3η λυκείου και έτσι πρέπει να αποφασίσω τι θέλω να ακολουθήσω στη συνέχεια...
Έχω σκεφτεί λοιπόν να σπουδάσω στο πολυτεχνείο του Μονάχου στη Γερμανία ( δεν είμαι ακόμη βέβαιος) μια απο τις παρακάτω σχολές: Μαθηματικό ή πολιτικός μηχανικός. Ο λόγος αυτής της σκέψης είναι :
1) ότι ξέρω αρκετα καλά τη γλώσσα
2)Η κρίση που περνα η χώρα μας αλλά και το επίπεδο σπουδών εδώ σε σύγκριση με εκείνο στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.
Πώς βλέπετε εσείς μια τέτοια κίνηση?
έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ αναγνωρίζεται στο εξωτερικό ώς καλό πανεπιστήμιο!! γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει?
Ξέρει κανείς αν σπουδάσω για παράδειγμα μαθηματικό εκεί μπορώ να δουλέψω ως καθηγητής εδώ?
τι χρήματα πρέπει να δώσω σε δίδακτρα εκεί?
αξίζει αν καταφέρω και μπώ στο ΕΜΠ να το αφήσω για να παω γερμανία?
έχω σκοπό να πάω να ενημερωθω στο GOETHE institut αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου που γνωρίζει κάτι σε σχέση με αυτό...
δώστε τα φώτα σας !!!
φιλικά Ερμής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι ακριβώς σε παρόμοια κατάσταση.
σκέφτομαι σοβαρά, αν και λογικά περνάω ΕΜΠ , αν τα πράγματα είναι και εκεί απογοητευτικά να στραφώ προς τη Γερμανία.
πάντως το Daad στο Goethe δε δίνει και ιδιαίτερα κατατοπιστικές πληροφορίες...
εγώ αυτό που θα κάνω είναι το Σεπτέμβριο με τη βοήθεια κάποιων φίλων και συγγενων στη χωρα να επισκεπτώ τα ίδια τα πανεπιστημια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερμής36208

Νεοφερμένος

Ο Ερμής36208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κομπότι (Άρτα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι ακριβώς σε παρόμοια κατάσταση.
σκέφτομαι σοβαρά, αν και λογικά περνάω ΕΜΠ , αν τα πράγματα είναι και εκεί απογοητευτικά να στραφώ προς τη Γερμανία.
πάντως το Daad στο Goethe δε δίνει και ιδιαίτερα κατατοπιστικές πληροφορίες...
εγώ αυτό που θα κάνω είναι το Σεπτέμβριο με τη βοήθεια κάποιων φίλων και συγγενων στη χωρα να επισκεπτώ τα ίδια τα πανεπιστημια

Άμα μάθεις γράψε και εδώ τίποτα μπάς και μάθουμε και εμείς :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πάνε και 4 χρόνια που την είχα ξεκινήσει κι εγώ αυτή τη διαδικασία (και κώλωσα η ηλίθια, μην κάνετε το ίδιο λάθος, αν μπορείτε να φύγετε καντε το) και θυμάμαι να θέλει απολυτήριο Λυκεόυ, αυτό το χαρτί με το βαθμό πρόσβασης, για τη γλώσσα δε θυμάμαι κάτι και το πολύ 1000 ευρώ το χρόνο δίδακτρα. Κάθε εξάμηνο πληρώνεις αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν είναι τραγικό το ποσό. Στην πρεσβεία πάρτε τηλέφωνο και αν είστε καλοί γνώστες της Γερμανικής στείλτε μειλς στα πανεπιστήμια που σας ενδιαφέρουν.
Καλό το ΕΜΠ, αλλά αν μπορείς από τώρα να φύγεις, πραγματικά μην κολλήσεις στο ότι πως θα φύγω τόσο μικρός. Άπαξ πας και φοιτητής σε άλλη πόλη, πάλι το ίδιο μόνος θα νιώθεις στην αρχή. Αν έχετε τη δυνατότητα εκμεταλλευτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Οπως λεει και ο τιτλος
Εχετε πληροφοριες,εμπειριες σε σχεση με τις σπουδες στο εξωτερικο και ειδικοτερα στη Γερμανια???
Γνωριζετε για το πως ειναι η φοιτητικη ζωη εκει και το κοστος ζωης?Ενδιαφερεστε για σπουδες στη Γερμανια?
Συζητηστε το:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
έμένα με επιλέξανε για την υποτροφία Erasmus στην Γερμανία και θα πάω στο Πανεπιστήμιο Mainz! το δικό μου τμήμα όμως είναι στο Germersheim! είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο Μετάφρασης και Διερμηνείας που υπάρχει στην Γερμανία και προς το παρόν έχω ακούσει τα καλύτερα! το μόνο όμως "ελάττωμα " είναι ότι θα φύγω από την Κέρκυρα για να πάω στο ... Κοντόκαλι της Κέρκυρας:P γιατί είναι χωριό! αλλά μεγάλο χωριό!!! χαχα!!! καλά για επίπεδο σπουδών δεν το συζητάμε...ως προς τις τιμές έχω ακούσει ότι δεν έιναι ακριβά....π.χ. ενώ εδώ ένα γιαούρτι έχει 1 και κάτι εκεί έχει 30 λεπτά! αχ00αχ00αχ0α...είναι να πάω για ένα εξάμηνο αλλά μάλλον θα ζητήσω παράταση γιατί και την γλώσσα θα τελειοποιήσω και είναι το μόνο τμήμα που έχει ελληνικά άρα μπορώ να αντιστοιχήσω μαθήματα με το Πανεπιστήμιο εδώ! χιχιχιχιχιχι!!! προσφέρονται και 12 γλώσσες και μπορώ να δοκιμάσω και διερμηνεία!!! ε και φυσικά ένας χρόνος στην Γερμανία για σπουδές είναι και ένα ΣΥΝ για το βιογραφικό και τις γνώσεις που θα αποκτήσεις!!! ε μετά θα πάω και Αγγλία πάλι για το υποχρεωτικό εξάμηνο οπότε θα έχω μείνει και στις 2 χώρες που έχω την γλώσσας τους ως γλώσσα εργασίας στην σχολή μου:redface::redface::redface:ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα είμαι πολύ συγκινημένη!!! α να χαθώ!!!!
Πάντως να ξέρετε πως προσφέρονται και εστίες και φαγητό φυσικά για το οποίο νομίζω πληρώνεις...ανοίγεις δικό σου λογαριασμό στην Γερμανία και γενικά είναι πολύ συνεργάσιμοι κυρίως όσον αφορά στιους ξένους φοιτητές!!! είναι Πολυπολιτισμικοί η Γερμανία και δεν θα έχετε πρόβλημα!! αλλά σας ξαναλέω...όσο για το επίπεδο σπουδών είναι ίσως το μόνο για το οποίο δεν θα πρέπει να ανησυχείτε!!!:inlove::inlove::inlove: τώρα ως προς την δυσκολία...θα δείξει!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ρε Αθηνούλα μπράβο :)
άντε και εμείς με το καλό Αγγλία σε 2 χρόνια :P
(πολύ νωρίς να σκέφτομαι για erasmus I know xD)

πάντως να πω ότι αγαπάω Γερμανία! οι άνθρωποι που με εξυπηρετούσαν ήταν πολύ ζεστοί και φιλικοί και το Μόναχο πανέμορφη πόλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ρε Αθηνούλα μπράβο :)
άντε και εμείς με το καλό Αγγλία σε 2 χρόνια :P
(πολύ νωρίς να σκέφτομαι για erasmus I know xD)

πάντως να πω ότι αγαπάω Γερμανία! οι άνθρωποι που με εξυπηρετούσαν ήταν πολύ ζεστοί και φιλικοί και το Μόναχο πανέμορφη πόλη :)

αχ ευχαριστώ πολύ!!! :DDDD
να πας να πας!!!! είναι ότι πρέπει για άτομα που ασχολούνται με ξένες γλώσσες και πολιτισμούς!!!:P και όχι μόνο φυσικά!!! εγώ Αγγλία θα πάω Surrey στο 4ο έτος! ελπίζω να είναι ωραία!!!
αχα αχα!!! πες μου τέτοια τώρα!!!
πάντως να το κάνεις!!! και οποιοσδήποτε να το κάνει γιατί είναι μοναδική εμπειρία! βλέπεις άλλες νοοτροπίες και άλλους πολιτισμούς, ελευθερώνεσαι από παρωπίδες και είσαι πιο ανοιχτόμυαλος!!! μόνο καλά μπορεί να σου δώσει μια τέτοια εμπειρία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
συγχαρητηρια Αθηνα! χεχε
δε βλεπω και πολλους που να ενδιαφερονται για προπτυχιακες σπουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
συγχαρητηρια Αθηνα! χεχε
δε βλεπω και πολλους που να ενδιαφερονται για προπτυχιακες σπουδες
ευχαριστώ πολύ! κοίταξε, προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι τόσο αν ενδιαφέρονται όσο η διαδικασία που πρέπει να περάσουν:P κακά τα ψέματα όταν ένα παιδί τελειώνει το σχολείο του συνήθως δεν είναι ενημερωμένο σχετικά με Πανεπιστήμια του εξωτερικού, το είδος και το επίπεδο σπουδών ενώ και το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. αντίθετα όταν πρόκειται για μεταπτυχιακές σπουδές είναι πιο ανοιχτοί για διάφορους λόγους! ξέρω χαρακτηριστικά άτομα που πήγαν στην Γερμανία για προπτυχιακές σπουδές και έφυγαν στο 2ο έτος γιατί δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν. σε αυτό φυσικά συνέβαλλε και η γλωσσική ανεπάρκεια και εδώ δεν αναφέρομαι τόσο στην καθημερινή επικοινωνία όσο στο ακαδημαικό επίπεδο της γλώσσας που απαιτείται. επιπλέον στην Γερμανία αν κοπείς 2 ΦΟΡΕΣ σε ένα μάθημα ταυτόχρονα βγαίνεις από το Πανεπιστήμιο και δεν μπορείς να σπουδάσεις στον ίδιο τομέα σε κανένα άλλο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! κοίταξε, προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι τόσο αν ενδιαφέρονται όσο η διαδικασία που πρέπει να περάσουν:P κακά τα ψέματα όταν ένα παιδί τελειώνει το σχολείο του συνήθως δεν είναι ενημερωμένο σχετικά με Πανεπιστήμια του εξωτερικού, το είδος και το επίπεδο σπουδών ενώ και το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα. αντίθετα όταν πρόκειται για μεταπτυχιακές σπουδές είναι πιο ανοιχτοί για διάφορους λόγους! ξέρω χαρακτηριστικά άτομα που πήγαν στην Γερμανία για προπτυχιακές σπουδές και έφυγαν στο 2ο έτος γιατί δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν. σε αυτό φυσικά συνέβαλλε και η γλωσσική ανεπάρκεια και εδώ δεν αναφέρομαι τόσο στην καθημερινή επικοινωνία όσο στο ακαδημαικό επίπεδο της γλώσσας που απαιτείται. επιπλέον στην Γερμανία αν κοπείς 2 ΦΟΡΕΣ σε ένα μάθημα ταυτόχρονα βγαίνεις από το Πανεπιστήμιο και δεν μπορείς να σπουδάσεις στον ίδιο τομέα σε κανένα άλλο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας!!!

απλως κανεις δεν καθεται να το ψαξει...δεν ειναι τοσο μεγαλες οι δυσκολιες....το πιο δυσκολο ειναι να μαθεις τη γλωσσα(βεβαια θα πρεπει να αποχωριστεις και τους γνωστους σου και να πας να ζησεις σε μια αλλη χωρα)Αυτο για το οτι διωχνεσαι αν κοπεις 2 φορες δεν το ηξερα αλλα λογικο μου ακουγεται...Μονο εδω υπαρχουν αιωνιοι φοιτητες:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
απλως κανεις δεν καθεται να το ψαξει...δεν ειναι τοσο μεγαλες οι δυσκολιες....το πιο δυσκολο ειναι να μαθεις τη γλωσσα(βεβαια θα πρεπει να αποχωριστεις και τους γνωστους σου και να πας να ζησεις σε μια αλλη χωρα)Αυτο για το οτι διωχνεσαι αν κοπεις 2 φορες δεν το ηξερα αλλα λογικο μου ακουγεται...Μονο εδω υπαρχουν αιωνιοι φοιτητες:confused:
και εγώ αυτό εννοούσα, ότι κανείς δεν κάθεται να το ψάξει αλλά το είπα ευγενικά:P
όσο για το τελευταίο...κι όμως γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
προσωπικα δεν σπουδαζω στην γερμανια αλλα ζουσα εκει αρκετα χρονια!
οσο αφορα την ζωη γενικοτερα και ειδικοτερα σαν φοιτητης δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!
επισης δεν σου συμπεριφερονται διαφορετικα λογω του οτι εισαι ελληνας,
ισα-ισα σε αντιμετωπιζουν φυσιολογικα και καλυτερα απ'οτι εδω πιστευω :P
το γεγονος οτι κοβεσαι οντως υπαρχει, αλλα πιστευω πως ειναι για καλυτερο που το εχουν εφαρμοσει αυτο,
ετσι πιστευω παιρνεις πιο σοβαρα το αντικειμενο που σπουδαζεις! και εδω που τα λεμε με λιγη πιεση ολα γινονται!
οσο αφορα το κωστος ζωης ειναι αλλο ενα θεμα που δεν χρειαζεται να σε απασχολησει!
δεν συγκρινεται βεβαια με την ελλαδα, ειναι πολυ καλυτερα! αν συγκεκριμενα αναφερεσαι βεβαια στο να νοικιασεις εκει..
μπορεις να βρεις και διαμερισμα με 500-600 ευρω, οπως μπορεις να βρεις και με 200...!
ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
επιπλέον στην Γερμανία αν κοπείς 2 ΦΟΡΕΣ σε ένα μάθημα ταυτόχρονα βγαίνεις από το Πανεπιστήμιο και δεν μπορείς να σπουδάσεις στον ίδιο τομέα σε κανένα άλλο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας!!!

3 φορές δεν είναι; Όχι μόνο 2. Τουλάχιστον ένας φίλος μου που σπουδάζει Γερμανία μου έχει πει για 3. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
3 φορές δεν είναι; Όχι μόνο 2. Τουλάχιστον ένας φίλος μου που σπουδάζει Γερμανία μου έχει πει για 3. :/:
πάντως μια κοπέλα που ήρθε με ερασμους στην σχολή μου από το μεταφραστικό εκεί μου είπε οτι είναι 2...δεν βαριέσα! το θέμα ειναι ότι ισχύει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι με πόσες φορές τρως ένα μεγάλο....χιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι από τις σπουδές
αλλά με τι προϋποθέσεις εισάγεται κανείς σε ένα Πανεπιστήμιο στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εξαρταται απο τη σχολη
Αλλα γενικα θελει αριστη γνωση της γερμανικης και της αγγλικης
παντως για ιατρικη που ειδα θελει αριστο απολυτηριο(19+)\αν
αν θελετε μπορω να σας φερω πληροφοριες απλα πειτε μου σχολη

Α και για αυτο που ειπες για το αν σου φερονται αλλιως επειδη εισαι Ελληνας ακουσα διαφορα...Οτι π.χ υπαρχουν προκαταληψεις λογω της οικονομικης μας καταστασης κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
o.O γερμανούληδες <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
πάντως εγώ που μίλησα με έναν Γερμανό που ήρθε στην σχολή μου και τον ρώτησα ποια είναι η άποψή τους για την Ελλάδα μου είπε ότι τα πράγματα είναι ουδέτερα γενικά και κυρίως ο τύπος όπως η εφημερίδα "Bild" έχουν αρνητική στάση για την Ελλάδα (πάντα μιλώντας για την οικονομική κατάστασή μας)...με αποτέλεσμα αυτό να περνά και στον κόσμο αλλά δεν είναι τρομερό.:) θα πάω εγώ και θα αλλάξει η γνώμη τους για εμάς!!! ααααααα0χ0α0χ0α0χα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
πάντως εγώ που μίλησα με έναν Γερμανό που ήρθε στην σχολή μου και τον ρώτησα ποια είναι η άποψή τους για την Ελλάδα μου είπε ότι τα πράγματα είναι ουδέτερα γενικά και κυρίως ο τύπος όπως η εφημερίδα "Bild" έχουν αρνητική στάση για την Ελλάδα (πάντα μιλώντας για την οικονομική κατάστασή μας)...με αποτέλεσμα αυτό να περνά και στον κόσμο αλλά δεν είναι τρομερό.:) θα πάω εγώ και θα αλλάξει η γνώμη τους για εμάς!!! ααααααα0χ0α0χ0α0χα...:P

οποτε καλυτερα να ανησυχω οταν παω να σπουδασω ε???:whistle:

παντως αφου ειναι ετσι ενταξει...(ειπα και εγω δεν μπορει ευρωπαιοι ειμαστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top