Χημικό Πάτρας

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς αν στο Χημικό Πάτρας διδάσκεται η κβαντομιχανική;
:thanks:
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saravalo100

Νεοφερμένος

Η saravalo100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για χημικό πάτρας το κοίταξα αλλά δεν είδα να το αναφέρει στα βασικά μαθήματα.Το μόνο σίγουρο πως αν επιλέξεις φυσικό σίγουρα θα μάθεις αρκετά περί κβαντομηχανικής, άλλωστε πιο πολύ της φυσικής "κομμάτι" είναι παρά της χημείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για χημικό πάτρας το κοίταξα αλλά δεν είδα να το αναφέρει στα βασικά μαθήματα.Το μόνο σίγουρο πως αν επιλέξεις φυσικό σίγουρα θα μάθεις αρκετά περί κβαντομηχανικής, άλλωστε πιο πολύ της φυσικής "κομμάτι" είναι παρά της χημείας.

Είχα μπει σε κάτι links που είχαν μια περίληψη των μαθημάτων και ανέφεραν την κβαντομηχανική, στο μάθημα φυσικοχημεία συγκεκριμένα. Όσο αναφορά το φυσικό δεν με ελκύει τόσο και δεν έχει και τόσο καλή επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoria.sr

Νεοφερμένος

Η grigoria.sr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γενικότερα έχετε ακούσει κάτι γι' αυτό το τμήμα; είναι καλό;:/::/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Φίλος μου σπουδάζει εκεί...
Είναι πολύ ικανοποιημένος από ότι μου λέει. Ενδεικτικά το τμήμα προσφέρει κλάδους μαθημάτων σε φαρμακευτική-ιατρική χημεία, οινολογία, περιβαλλοντική χημεία...κ.α. σύγχρονους κλάδους και αρκετά εργαστήρια "βιομηχανικόυ" επιπέδου. Βέβαια έχει ζόρι σε βασικά μαθήματα υποβάθρου (σύμφωνα με την πολιτική του Πανεπιστημίου στην Σχολή Θετικών Επιστημών οι βασικές επιστήμες διδάσκονται σε πολύ υψηλό επίπεδο, οπότε και υπάρχουν και απαιτήσεις) όπως φυσική που χρησιμοποιείται εκτενώς αργότερα σε άλλα μαθήματα χημείας. Επίσης, έγινε μια ανανέωση του προγράμματος σπουδών με νέα ενδιαφέροντα μαθήματα, από ότι μου λέει, το 2005 νομίζω. Βέβαια, μην περιμένεις και πάρα πολλά άλλα πράγματα, εφόσον το Πανεπιστήμιο ανήκει στην Ελλάδα. ;)

Μια ερώτηση grigoria.sr: Γιατί να μην είναι καλό Τμήμα; Το Πανεπιστήμιο Πατρών λάθος έχει παρεξηγηθεί από πολλούς εδώ μέσα. Νομίζω ότι δεν ξέρετε το επιστημονικό και ερευνητικό του επίπεδο στην παγκόσμια έρευνα.


Καλή επιτυχία στους στόχους σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grigoria.sr

Νεοφερμένος

Η grigoria.sr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μήπως ξέρεις στο περίπου τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

grigoria.sr

Νεοφερμένος

Η grigoria.sr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εχω ακουσει κι εγω πολυ καλα λογια για το Χημικο Πατρας απο φιλο μου που περασε εκει και ειναι ενθουσιασμενος τοσο με την σχολη οσο και με την πολη (πολυς φοιτητοκοσμος).Αν ενδιαφερεσαι και για αλλη καλη σχολη ειναι σιγουρα αυτη στα Γιαννενα.Καλες επιλογες και οι δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σε πρόσφατο δημοσίευμα της εφημερίδας "Τα Νέα" με τίτλο "Μετεξεταστέα στην έρευνα η Ελλάδα", αφενός επιβεβαιώνεται το ελλιπές ερευνητικό έργο που διεξάγεται στη χώρα μας και αφετέρου αποδεικνύεται η πολύ καλή δουλειά των περιφερειακών πανεπιστημίων. Με άλλα λόγια αυτό που καιρό τώρα διαδίδουν ορισμένοι, αλλά αντιθέτως δεν θέλουν να ακούς κάποιοι.:whistle:Ο αρθρογράφος αναφέρει ότι: "υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις- τμήματα Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που διαπρέπουν στην έρευνα σε συγκεκριμένους τομείς, όπως η χημεία, η επιστήμη τεχνολογίας υλικών, η φυσική και η οικολογία. Εντύπωση πάντως προκαλεί ότι αυτά τα τμήματα εντοπίζονται κατά κύριο λόγο στην ελληνική περιφέρεια και όχι στις «πολυδιαφημισμένες» σχολές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης".

Επειδή ο τίτλος του θέματος αφορά το τμήμα Χημεία του πανεπιστημίου Πατρών διαβάστε παρακάτω τι αναφέρει το δημοσίευμα για το ερευνητικό έργο του εν λόγω τμήματος: "«Επιδόσεις» κατά πολύ πάνω από τον μέσο όρο στην Ελλάδα και σε ολόκληρο τον πλανήτη εμφανίζουν οι ερευνητικές εργασίες του Πανεπιστημίου Πατρών στον τομέα της χημείας: οι 1.279 έρευνες που πραγματοποιήθηκαν κατά την τελευταία 11ετία έτυχαν 17.253 βιβλιογραφικών αναφορών, που σημαίνει ότι κάθε μία μνημονεύτηκε στη διεθνή βιβλιογραφία κατά μέσο όρο 13,49 φορές. Οι επιδόσεις της χώρας μας στο συγκεκριμένο πεδίο ανέρχονται στις 10,34 βιβλιογραφικές αναφορές ανά έρευνα, ενώ παγκοσμίως στις 10,61. Αυτό σημαίνει ότι οι εργασίες χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών χρησιμοποιούνται από ερευνητές 30% περισσότερο από το σύνηθες για την Ελλάδα και τον υπόλοιπο πλανήτη. Οπότε δεν μπορεί, εκεί κάτι πρέπει να γίνεται διαφορετικά...".
Ενώ συνεχίζει τονίζοντας: "«Τα νέα τμήματα των ελληνικών πανεπιστημίων, όπως το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών, λειτουργούν με μεγαλύτερες δόσεις... ερευνητικής νοοτροπίας απ΄ ό,τι στα παραδοσιακά πανεπιστήμια που είχαν ένα συγκεκριμένο σύστημα ανάπτυξης. Ο προσανατολισμός μας σε έρευνα αιχμής, δηλαδή στα νέα υλικά, τη βιοχημεία, τα ενεργειακά θέματα και πολλά ακόμη, προκαλούν το ερευνητικό ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα να υπάρχουν για τις εργασίες μας περισσότερες βιβλιογραφικές αναφορές. Το κλειδί για να προσαρμόζεις την έρευνά σου με βάση τα θέματα αιχμής σε παγκόσμιο επίπεδο είναι να συμμετέχεις σε συνέδρια και διεθνή ερευνητικά προγράμματα και να παρακολουθείς από κοντά τις εξελίξεις. Ετσι, σε λίγες περιπτώσεις μπορεί να καταφέρεις ακόμα και να τις διαμορφώσεις», επισημαίνει στα «ΝΕΑ» ο αντιπρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών και καθηγητής Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών Ιωάννης Καλλίτσης".

https://https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4586198

Οπότε έχετε έναν ακόμα λόγο να αδιαφορείτε πλήρως για τη στάση ορισμένων συγγενών(ναι, ναι αυτό το απαξιωτικό και συνάμα χαιρέκακο βλέμμα τους), "φίλων" ή γνωστών λόγω του ότι δεν φοιτάτε σε ένα κεντρικό πανεπιστήμιο, όπως για παράδειγμα την Αθήνα.:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Γεια σας... Μου αρεσει πολυ η Χημεια και θα ηθελα να σπουδασω στην Πατρα καθως ειναι ο τοπος που μενω! Περιμενω και αλλους συναδελφους να συνομιλησουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και ναι, ειμαι μεσα! Κανενας αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Γεια σας... Μου αρεσει πολυ η Χημεια και θα ηθελα να σπουδασω στην Πατρα καθως ειναι ο τοπος που μενω! Περιμενω και αλλους συναδελφους να συνομιλησουμε....

Και ναι, ειμαι μεσα! Κανενας αλλος?

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑ!!!:clapup::clapup::clapup:!!!

Άμα σου πω τώρα ότι συγκινήθηκα έτσι όπως τα βλέπω αυτά τα δύο μηνύματα:redface:!

Μπράβο!Καλή φοιτητική ζωή και καλές σπουδές τώρα:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑ!!!:clapup::clapup::clapup:!!!

Άμα σου πω τώρα ότι συγκινήθηκα έτσι όπως τα βλέπω αυτά τα δύο μηνύματα:redface:!

Μπράβο!Καλή φοιτητική ζωή και καλές σπουδές τώρα:)!

Σε ευχαριστω πολυ!
Αληθεια?
Εσυ τι θες να σπουδασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!
Αληθεια?
Εσυ τι θες να σπουδασεις?

Αλήθεια.Για κάποιο λόγο το χάρηκα πάρα πολύ κι ας μη σε ξέρω.

Θέλω ιατρική,που είναι και μένα το μεγάλο μου όνειρο,αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι μπορώ:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αλήθεια.Για κάποιο λόγο το χάρηκα πάρα πολύ κι ας μη σε ξέρω.

Θέλω ιατρική,που είναι και μένα το μεγάλο μου όνειρο,αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι μπορώ:(.

Και παλι σε ευχαριστω!
Πιστεψε στον εαυτο σου, διαβασε και θα τα καταφερεις!
Σκεψου πως οπως μπορουν οι αλλοι, ετσι μπορεις και εσυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Και παλι σε ευχαριστω!
Πιστεψε στον εαυτο σου, διαβασε και θα τα καταφερεις!
Σκεψου πως οπως μπορουν οι αλλοι, ετσι μπορεις και εσυ!!!

Να 'σαι καλά!
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά και πάλι είναι δύσκολο.Κάθε χρόνο όλο και ανεβαίνουν η βάσεις.
Μακάρι τι να σου πω.Εγώ θα κάνω ό,τι μπορώ και από κει και πέρα ό,τι θέλει ας γίνει:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Να 'σαι καλά!
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά και πάλι είναι δύσκολο.Κάθε χρόνο όλο και ανεβαίνουν η βάσεις.
Μακάρι τι να σου πω.Εγώ θα κάνω ό,τι μπορώ και από κει και πέρα ό,τι θέλει ας γίνει:).
Πολυ σωστα μιλας! Εχεις καιρο ακομα! Θα χαρουμε και για την δικη σου επιτυχια! Αρκει που ξερεις τι θελεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Πολυ σωστα μιλας! Εχεις καιρο ακομα! Θα χαρουμε και για την δικη σου επιτυχια! Αρκει που ξερεις τι θελεις!

Μακάρι μακάρι:D:D!Βλέπω τα παιδιά που πέρασαν τώρα και γράφουν στα αντίστοιχα θέματα για τις ιατρικές και ζηλεύω:redface:!Θα γράψω άραγε εγώ ποτέ εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θα γραφεις σε 2 χρονια τετοια εποχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top