Διαφορά ηλικίας με τους γονείς

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόση διαφορά ηλικίας έχετε με τους γονείς σας; Πιστευετε οτι είναι καλό να υπάρχει μικρή ή μεγάλη διαφορά ηλικίας; Εσείς τι διαφορά ηλικίας θα θέλατε να είχατε με τα παιδιά σας (ασχέτως του πότε θα θέλατε να κάνετε παιδιά, συνήθως υπάρχουν άλλοι λόγοι για αυτό, οπότε μπορείτε να πείτε και κουλά νούμερα πχ 10 ή 60)
Με τους δικούς μου πάντως έχω 34 με τη μαμά και 41 με τον πατέρα μου. Θα προτιμούσα να ήταν μικρότερη, ειδικά με τον πατέρα μου που σε κάποια θέματα είναι πολύ "πίσω" αλλά δεν θα άλλαζα τα πράγματα αν μπορούσα μιας και όταν με έκαναν είχαν ήδη πετύχει επαγγελματικά και μπορούσαν να μου προσφέρουν πολλά πράγματα και σε υλικό και σε πνευματικό επίπεδο. Με τα παιδιά μου ωστόσο δεν θα ήθελα να έχω πολύ μεγάλη διαφορά αν και με βλέπω να έχω για επαγγελματικούς λόγους κι εγώ (θέλω να έχω πετύχει όταν τα κάνω μιας και μετά είναι πολύ δύσκολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η μαμά με έκανε στα 28 της, η μπαμπάς ήταν τότε 30!
Μετά από τρία χρόνια έκαναν την αδερφή μου...

Και θεωρώ ότι είναι η ιδανική διαφορά ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eγώ 34 (μαμά) με 37 (μπαμπάς) ... αν και γενικά δεν είχα τρελά προβλήματα θα προτιμούσα μάλλον την διαφορά ηλικίας που έχουν με την αδελφή μου (29 και 32 αντίστοιχα)...

Πότε θα ήθελα εγώ? Σήμερα :P
Όχι θεωρητικά όταν ήμουν πιο μικρή έλεγα ότι τέτοια εποχή θα επρεπε να ... παντρεύομαι για να κάνω ένα παιδί τουλ (preferably 2) πριν τα 30, αλλά δεν το βλέπω και πολύ πιθανό :P.

Δεν ξέρω να πω την αλήθεια... Έχω δει μανάδες με 20 μόλις χρόνια διαφορά από τα παιδιά τους και να μην μπορούν να συνεννοηθούν και άλλες που τα έκαναν στα 40 και είναι πολύ δίπλα τους... Οπότε υποθέτω ότι δεν είναι τόσο θέμα ηλικίας όσο ανθρώπου... Υποθέτω, so, ότι κάπου εκεί late 20s θα ήταν -για μένα- το ιδανικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οι γονεις μου κανανε την αδερφη μου στα 29 τους και εμενα στα 32 τους (εχουν την ιδια ηλικια) Τωρα για ιδανικη διαφορα ηλικιας τι να σας πω.... Δεν εχω και γονεις σε διαφορες ηλικιες για να μπορω να κρινω....
Ουτε ξερω τη διαφορα ηλικιας θα ηθελα αν ειχα με τα παιδια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Οι γονείς μου με έκαναν όντας αμφότεροι 25, έχουμε λοιπόν μια διαφορά ηλικίας 25 ετών... Μακάρι κι εγώ να είχα τέτοια διαφορά ηλικίας με τα ζουζούνια που ελπίζω κάποτε να αποκτήσω, αλλά πλέον είναι αδύνατο, καθώς πέρασα τα 25...:(
Γενικά πάντως θεωρώ καλό το να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας, καθώς αποκτώντας παιδιά σε σχετικά μικρή ηλικία οι γονείς έχουν περισσότερη ενέργεια και κατά συνέπεια είναι σε θέση να κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα μαζί τους, χωρίς να είναι απόλυτο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ όταν γεννηθήκα η μαμά μου ήταν 20 και ο μπαμπάς 30. Γενικά θεωρώ καλό το να έχεις μικρή διαφορά ηλικίας με τα παιδιά σου- με την μαμά μου είμαστε πιο πολύ φίλες παρά μαμά με κόρη. Επαγγελματικά φυσικά η μαμά μου όταν με γέννησε δεν είχε κάνει σχεδόν τίποτα, αλλά επειδή αν θέλεις όλα γίνονται, πήγε, σπούδασε όταν εγώ μεγάλωσα λίγο και τώρα είναι μια πολύ επιτυχημένη διακοσμήτρια εσωτερικών χώρων! Είχα λίγο πρόβλημα βέβαια μέχρι πριν μερικά χρόνια, διότι όποτε κυκλοφορούσαμε, την πέφτανε πάντα σ' εκείνη κι όχι σε μένα, αλλά τώρα ..παίρνω το αίμα μου πίσω! :P

Ε, με τον μπαμπά μου.. ξέρετε πως είναι οι μπαμπάδες μωρέ! Θεωρώ πως όση διαφορά ηλικίας και να είχαμε, πάντα οι μαμάδες είναι πιο κοντά! ;)

Όσο για μένα έλεγα πάντα πως θέλω να κάνω μικρή παιδιά, αλλά πέρα από το ότι δεν το βλέπω πια, έχω φτάσει και στο σημείο να αναρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω καν παιδιά.. πάντως αν κάνω, θα 'ναι μετά τα 32 σίγουρα, ίσως και πιο αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Οι γονείς μου με έκαναν στα 24. Και την αδερφή μου στα 27. Έχουμε πολύ καλές σχέσεις, κυρίως με τον πατέρα μου που είναι πιο διαλλακτικός. Μου αρέσουν οι μικρές διαφορές ηλικίας, επειδή η κατανόηση είναι μεγαλύτερη. Το βλέπω και σε περιπτώσεις άλλων παιδιών που έχουν νέους γονείς, όπως και το αντίστροφο! Έχω φίλους που έχουν ηλικιωμένους γονείς και μου έχουν πει ότι δεν είναι σπάνιο να αισθάνονται ότι τους αντιμετωπίζουν όπως θα έκαναν οι παππούδες!

Εγώ θέλω να κάνω μικρή παιδιά, σε 2-4 χρόνια. Δεν ξέρω αν θα το καταφέρω, είναι και θέμα τύχης, αλλά αυτό θα με γέμιζε.:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εμένα η μητέρα μου μ' έκανε στα 23 της κι είναι 7-8 χρόνια (νομίζω) μικρότερη απ' τον πατέρα μου. Συνενοούμαστε μια χαρά, μπορώ να πω. Ίσως να οφείλεται στη μικρή διαφορά ηλικίας. :)

Πιστεύω ότι όσο "νεότεροι" είναι τόσο πιο "κοντά" είναι σε μας, άρα οι πιθανότητες να συνεννοηθούν καλύτερα με τα παιδιά είναι αυξημένες. Βέβαια λέω "πιθανότητες" κι όχι κατ' ανάγκην ότι έτσι θα είναι. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάμπολες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Η μαμά μου ήταν 38 όταν με γέννησε και ο φάδερ 41.
Μικρή όταν ήμουν με ενοχλούσε που κάνοντας τη σύγκριση με άλλους γονείς συνομίλικών μου, δεν τους έβρισκα τους δικούς μου τόσο trendy (μη χ*σω):P
Είχαμε και ένα extra άχγος για την υγεία τους..(εγώ και ο αδεφός μου).
Τώρα που είμαι 28 τους καμαρώνω γιατί συνειδητοποίησα ότι πραγματικά έχουν ανοιχτό μυαλό, πιο πολύ από άλλους 40ρηδες και 50ρηδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εγώ έχω 36 χρόνια διαφορά με τη μητέρη μου και 43(!) με τον πατέρα μου. Θα προτιμούσα εγώ με τα παιδιά μου να είχα μικρότερη διαφορά, αλλά το βλέπω χλωμό να παντρεύομαι πριν τα 30 :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
28 η μάνα μου και 29 ο πατέρας μου και άργησαν να με κάνουν (εγινα κατα λάθος) στα 22 έκαναν την αδερφή μου και στα 23 τον αδερφό μου, καλή διαφορά άν το μυαλό τους ήταν νορμάλ άλλα λόγο μυαλού νοιώθω ότι με περνάνε 60 χρόνια ο καθένας, λές και ειναι μακριά μου:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω εχω 27 χρονια διαφορα με τη μαμα μου και 34 μα τον μπαμπα μου. Πιστευω βοηθαει στις σχεσεις η μικρη διαφορα ηλικιας, αλλα πολυ μεγαλυτερο ρολο παιζει κ καθε γονιος, τι ιδεες εχει, ποσο κοντα θελει να ειναι με τα παιδια του κλπ...

Προβληματα με τους δικους μου δεν ειχα ποτε ιδιαιτερα, εκτος απο την υπερπροστατευτικοτητα, που νομιζω οτι ειναι απλα λογω του οτι ημουν το πρωτο παιδι και για πολλα χρονια μοναχοπαιδι.

Και για μενα η ιδανικη ηλικια για παιδια ειναι γυρω στα 28 μαλλον, αλλα προς το παρον βγαζω σπυρακια μονο και στο ακουσμα της λεξης γαμος-οικογενεια. Θα δουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εμενα η μαμα μου οταν με εκανε ηταν 20 και ο μπαμπας μου 25.
εγω δεν ειχα βαλει ποτε καποιο οριο ηλικιας για το ποτε θελω να κανω παιδι... ουτε και τωρα που εφτασα στα 28 το σκεφτομαι....με τπτ!!! ακομη και ο αντρας μου που εγινε 30 δεν θελει. καλυτερα μωρε...εχουμε την ησυχια μας...την ανεση μας...κανουμε οτι γουσταρουμε ΟΠΟΤΕ το γουσταρουμε... γενικα μας αρεσει ετσι οπως ζουμε. ενα παιδι σημαινει αλλαγη της ζωης σου 360 μοιρες και παντελης ελειψη προσωπικου χρονου...και εμεις δεν ειμαστε διαθετημενοι να τα χαλαλισουμε για τππ και κανεναν αυτα(προς το παρον τουλαχιστον). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
28 με τη μάμυ, 40 με τον ντάντι. για τον ντάντι ανησυχώ, που του έχω τρελή αδυναμία και μόλις έκλεισε τα 70. Μπορεί να είναι συντηρητικοί, εκτιμώ όμως πολύ το να μου λένε από μικρή "κάνε ότι θες στη ζωή σου, αναλογίσου όμως και τις συνέπειες".
αν όλα πάνε καλά, εγώ θα έχω διαφορά 30 χρόνια από το πρώτο παιδί, και ο μέλλον σύζυγος 37. Δεν κακό, πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εγω εχω 27 χρονια διαφορα με τη μαμα μου και 34 μα τον μπαμπα μου.

Χεχε...κοίτα πλάκα! Τόση διαφορά έχω εγώ και η γυναίκα μου από τον γυιό μας (και +3 από την κόρη μας)!:D

Δεν νομίζω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διαφορά ηλικίας!
Θέλω να πω ότι εγω με τα παιδιά μου έχω 34 και 37 χρόνια διαφορά αντίστοιχα αλλά είμαι πιο κοντά στα παιδιά μου απ'ότι οι γονείς μου από μένα που έχουμε διαφορά 19(μαμά) και 26(μπαμπάς)!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω εχω 18 χρονια διαφορα με την μαμα μου και 24 με τον μπαμπα μου. :)
Μια χαρα τα παω και με τους δυο, κι ας τσακωνομαστε συνεχεια. :P
[Νομιζω ειναι οι μικροτερες ηλικιες που εχουν αναφερθει.. :confused::hmm:]

Θα ηθελα να ειχα ενα μωρο μεχρι τα 25-26 μου. Να μην εχουμε και μεγαλη διαφορα ηλικιας. Αλλα στην πραγματικοτητα, νομιζω πως αν κανω παιδι θα ειναι μετα τα 30.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
με τη μαμά μου είχα 28 χρόνια διαφορά και με τον μπαμπά μου έχω 33...

θεωρητικά δεν είναι μεγάλη η διαφορά...
με τη μαμά μου ήμουν κοντά (όχι φίλες, απλά κοντά, ειδικά όταν μεγάλωσα) και με τον πατέρα μου οι σχέσεις ήταν ανέκαθεν τυπικές...

πιστεύω και ταυτόχρονα ελπίζω μιας που δεν έχω ακόμα παιδιά, ότι οι σχέσεις με τους γονείς χτίζονται... ότι δεν έχει σχέση η ηλικία αλλά η διάθεση, η μόρφωση, η γνώση, ο χαρακτήρας του γονιού ώστε να είναι πραγματικά κοντά στο παιδί και στην εποχή του και να μην είναι σαν προϊστορικός άνθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Με τον πατέρα μου 23 και με την μητέρα μου 17. Δε μπορώ να πω ότι έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα στην επικοινωνία. Και αν αυτό υπάρχει κάποιες φορές είναι λόγω του κλειστού μου χαρακτήρα.

Υ.Γ. misslittledevil σε έφαγα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με τον πατέρα μου 23 και με την μητέρα μου 17. Δε μπορώ να πω ότι έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα στην επικοινωνία. Και αν αυτό υπάρχει κάποιες φορές είναι λόγω του κλειστού μου χαρακτήρα.

Υ.Γ. misslittledevil σε έφαγα!:P

Α, νταξει. Γιατι ειχα αρχισει να "ανησυχω". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Με την μαμά 19 και με τον μπαμπα 22. Μικρές διαφορές αλλα καλή επικοινωνία και με τους 2. Εγώ έκανα είδη παιδάκι:baby: στα 23 μου και πιστεύω πως είναι καλήτερα τώρα που θα εχουμε μικρή διαφορά με τον γιό μου. Σκεφτείται θα ειναι 17 κι εγώ 40 τι πιο ωραιο?:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top