T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
To Cambridge αναγνωρίζεται από πολλά πανεπιστήμια ( https://www.cambridgeesol.org/recognition/search.php ) αρκεί να το έχεις πάρει την τελευταία διετία. Το Cambridge φυσικά και αναγνωρίζει το πτυχίο του αν είναι πρόσφατο και έχεις βαθμό Β. Τώρα το TOEIC δεν νομίζω ότι αναγνωρίζεται από πολλά πανεπιστήμια. Θα το μπερδεύεις μάλλον με το IELTS/TOEFL που αναγνωρίζονται σχεδόν από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλα εμενα δεν με νοιαζει η επαρκεια...το τελευταιο πραγμα που θα θελα να κανω θα ταν να διδαξω αγγλικα...δεν περνω κανενα παιδακι στον λαιμο μου.. με τρομαξατε πολυ με το ΤΙΕ τωρα και κοιταζα το city and guilds και δεν εχει και κακες κριτικες....δεν μπορω να ανοιξω τα past papers αλλα θα κατεβασω προγραμμα να δω και πως ειανι και αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τσεκαρε το και αυτο και αλλα πιστοποιητικα και διαλεξε το καλυτερο για σενα που να αντικατοπτριζει τις αναγκες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το city and guilds μια χαρα ειναικαι δεν ειναι πολυ ευκολο οπως πολλοι θα νομιζουν απλως εχει χαμηλοτερη βαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
True.Εχει το ιδιο επιπεδο με ολα τα υπολοιπα πιστοποιητικα.Απλα εχει ξεχωριστα γραπτα και προφορικα σε περιπτωση που περάσεις το ένα μέρος έχεις μόνο το άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πράγματι το city and guilds δεν είναι και πανεύκολο που έχω ρίξει μια ματιά στο γ2 . Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι έχει παρουσία μόνο σε 4 χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Πορτογαλία και Κίνα) και σύντομα μόνο σε άλλες 3 (Βραζιλία, Αλβανία και ΠΓΔΜ). Πολύ λίγες συγκρίνοντας για παράδειγμα τις 20 χώρες που διενεργεί το Michigan και τις 100+ το Cambridge. Κατά τα άλλα, μια χαρά πιστοποιητικό μπορεί να είναι, εγώ όμως προτιμώ το πασίγνωστο και καταξιωμένο Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φυσικα το Cambridge εχει εδραιωθει και κανεις δεν το κουναει απο το Νο 1,απλά εντάξει καποιους τους ενδιαφέρει απλα μια πιστοποίηση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μου εχουν πει οτι το ίδιο το πανεπιστημιο το cambridge δεν αναγνωρίζει το πτυχίο του..ζηταει TOEIC κ αυτο.. αυτό το εχουν κανει τα πανεπιστημια γιατι ο αλλος μπορει να εχει παρει τ proficiency πριν 8 χρονια κ να μην θυμαται τιποτα τωρα...ενω τα αλλα ισχυουν 2 χρονια.. το ΤΑΙ ναι ιρλανδικο ειναι. εμενα ακομα δελεαστικο μου φαινεται το ΤΑΙ. και φοβαμαι οτι δεν θα μου βγει σε καλο..
πιστεψε με δεν θα σου βγει. ημουν στην ιδια θεση, το εδωσα και εφαγα τα μουτρα μου. Μακρια απο ΤΙΕ και Gnosis Assessment! αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e1rinip

Νεοφερμένος

Η e1rinip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τελικα το φοβηθηκα πολυ γιατι παραειναι υποκειμενικη η αξιολογηση κ πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο ν σου δωσουν επιπεδο c2..λεω να δοκιμασω το city and guilds..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το city and guilds γινεται κατα την γνωμη μου ολο πιο σοβαρο αλλα και πιο απαιτητικο κατα την γνωμη μου!!!!!!!ειναι καλο παντως για να μν αποθαρρυνουμεκαι τα παιδια που δινουν την παραπανω εξεταση
(tie) ευχομαι να τα πανε καλα,να περασουν και με τον καλυτερο βαθμο,και αφου πιστοποειται γιατι οχι
?αφου πολλους τους βολευει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το City and Guilds εχει κάνει και πολυ καλο promotion με διαφήμιση στα media.Και κατακτα υποψηφιους.Κατα τη γνωμη μου ειναι μια πολυ ικανοποιητικη πιστοποίηση αν και θελει προσοχη γιατι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζουν κάποιοι.Μπόρει να εχει χαμηλη βαση (50-53.3%) αλλα ειναι on-level.Και αυτο το καθιστα εγκριτη εξεταση.Αν και με τις συνεχεις αλλαγές στο Listening και γενικα στο φροματ μας τα χουν κανει τσουρέκια αλλα θα το στρωσουν αυτο με το καιρό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Το City and Guilds εχει κάνει και πολυ καλο promotion με διαφήμιση στα media.Και κατακτα υποψηφιους.Κατα τη γνωμη μου ειναι μια πολυ ικανοποιητικη πιστοποίηση αν και θελει προσοχη γιατι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζουν κάποιοι.Μπόρει να εχει χαμηλη βαση (50-53.3%) αλλα ειναι on-level.Και αυτο το καθιστα εγκριτη εξεταση.Αν και με τις συνεχεις αλλαγές στο Listening και γενικα στο φροματ μας τα χουν κανει τσουρέκια αλλα θα το στρωσουν αυτο με το καιρό!;)
βασικα,το ψαχνουν ακομα!μια βαζουν το ακουστικο να το ακουμε1 φορα ,αλλες φορες 2,στις εκθεσεις,γραμματα σε μια εξεταση(και ενα επισημο) αναφορα σε αλλη εξεταση αλλα το επιπεδο δεν κατεβαινει ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aυτο ειναι το σημαντικο.Να ειναι παντα πάνω στο επίπεδο που πρέπει!;) Τωρα πάντως αυτο με τις 2 φορες στο ακουστικο θα βοηθησει παρα πολλα άτομα νομίζω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
και εγω το πιστευω αλλα φοβαμαι μην το κανουν πιο δυσκολο σε ανταλλαγμα!αλλα ευχομαι οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
χμ... πιο δυσκολο δε νομιζω... ισως βαλουν πιο απαιτητικα κειμενα ή εκθεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
χμ... πιο δυσκολο δε νομιζω... ισως βαλουν πιο απαιτητικα κειμενα ή εκθεσεις...
ναι αυτο εννοω και εγω πιο απαιτητικο!το tie δηλαδη για να επανελθουμε στο θεμα πως καταφερνει να ενσωματωνει ολα τα επιπεδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Bασικα εχει κριτηρια βαθμολογησης αναλόγως τα features που έχει η γλώσσα στα επίπεδα που ειναι εναρμονισμένα με το CEFR.
Αλλα οσο και διορθωμενο in detail να ναι δεν παυει να ναι υποκειμενικος ο παραγοντας και χωρις standard items δεν γίνεται δουλειά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Bασικα εχει κριτηρια βαθμολογησης αναλόγως τα features που έχει η γλώσσα στα επίπεδα που ειναι εναρμονισμένα με το CEFR.
Αλλα οσο και διορθωμενο in detail να ναι δεν παυει να ναι υποκειμενικος ο παραγοντας και χωρις standard items δεν γίνεται δουλειά!;)
και ποσες λεξεις γραφεις στην εκθεσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
150 με 200 νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η γραπτή εξέταση



Κατά τη Γραπτή εξέταση ο υποψήφιος πρέπει να παράγει δύο γραπτά κείμενα σε χρονικό διάστημα 60 λεπτών (περίπου 30 λεπτά ανά κείμενο). Ο υποψήφιος επιλέγει μία από τις δύο επιλογές που έχει για κάθε κείμενο, το οποίο πρέπει να αποτελείται τουλάχιστον από 100 λέξεις - προτείνεται το κάθε κείμενο να αποτελείται από 150-200 λέξεις (για να βαθμολογηθεί μια έκθεση στα επίπεδα Β2, C1, C2 πρέπει να είναι οπωσδήποτε πάνω από 150 λέξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top