Γενικό -  Πρόγραμμα προετοιμασίας για εισαγωγή σε ΑΕΙ

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα μαθηματικα φυσικη και ισως προγραμματισμο να πας.Μαθητης του 15 οσο κενα και να μην εχει πως θα βγαλει τοσα μορια χωρις φροντηστηριο.Ετσι και αλλιως η ενδεχομενη αποτυχια σε σενα θα πεσει κατα 90%..εκτος αν κανει καμια πατατια το φροντηστηριο.πχ να μην σου διδαξει ενα μικρο κομματι ας πουμε της υλης που θεωρει αντισος η να σου πει αυτο δεν μπαινει μην το διαβαζεις παιρνω την ευθυνη..οπως την επαθα δηλ εγω αλλα και αλλα παιδια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
@petran Το οτι καποιος ειναι μαθητης του 15 δεν λει πολλα. Αν δεν εχω ορεξη να διαβασω Ιστορια,Αρχαια,Θρησκευτικα(...). ειναι αλλο θεμα και θεωρω πως αυτα τα μαθηματα δεν εχουν πλεον να μου διδαξουν κατι .
Επισεις παιζει ρολο και ο δασκαλος, οπως πολλοι θα εχουν διαπιστωσει μερικοι καθηγητες ειναι λιγο :crazy:
Ολα αυτα συντελουν σε εκεινο το "15" που λεγαμε ... εντελως συμβολικα ομως σου λεω πως ΜαΘημ Κατ/Γεν.(γραπτος βαθμος 18 ) και εκθεση(γ.βαθμος 17) ,φυσικη(οκ αστο.. αυτο :lol: ) που ειναι 3-2 μοναδες πανω απο την "γνωμη" τους για μενα. Απλος θελω να τονισω πως ο βαθμος τετραμηνου δεν δειχνει απαραιτητα την αξια του μαθητη (αλλο παραδειγμα... φιλος μου απο την ιδια ταξη-- 20 σε ολα τα τεστ μαθηματικων και περιπου στο ιδιο επιπεδο στην φυσικη και ειχε μεσο ορο 13)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
@petran Το οτι καποιος ειναι μαθητης του 15 δεν λει πολλα. Αν δεν εχω ορεξη να διαβασω Ιστορια,Αρχαια,Θρησκευτικα(...). ειναι αλλο θεμα και θεωρω πως αυτα τα μαθηματα δεν εχουν πλεον να μου διδαξουν κατι .
Επισεις παιζει ρολο και ο δασκαλος, οπως πολλοι θα εχουν διαπιστωσει μερικοι καθηγητες ειναι λιγο :crazy:
Ολα αυτα συντελουν σε εκεινο το "15" που λεγαμε ... εντελως συμβολικα ομως σου λεω πως ΜαΘημ Κατ/Γεν.(γραπτος βαθμος 18 ) και εκθεση(γ.βαθμος 17) ,φυσικη(οκ αστο.. αυτο :lol: ) που ειναι 3-2 μοναδες πανω απο την "γνωμη" τους για μενα. Απλος θελω να τονισω πως ο βαθμος τετραμηνου δεν δειχνει απαραιτητα την αξια του μαθητη (αλλο παραδειγμα... φιλος μου απο την ιδια ταξη-- 20 σε ολα τα τεστ μαθηματικων και περιπου στο ιδιο επιπεδο στην φυσικη και ειχε μεσο ορο 13)...

Σιγουρα ο βαθμος στις προηγουμενες ειναι τις περισσοτερες φορες πλασματικος ειτε υψηλοτερος ειτε χαμηλοτερος...για πολλους λογους.απλα οταν ενας μαθητης βγαζει στην δευτερα λυκειου ας πουμε πανω απο 17-18 δειχνει μια συνεπεια και υπευθυνοτητα..Σαφως τα δεδομενα αλλαζουν εντελως στην τριτη λυκειου...Κοιτα δεν σε ξερω προσωπικα και δεν θελησα να σε προσβαλω γιατι μπορει να ειχες διαμαχες με καθηγητες η να αδιαφορησες σε ορισμενα μαθηματα λογω ελλειψης σοβαρου κινιτρου,οπως αλλωστε ειχα κανει και εγω.Εγω παντως θα ειχα περισσοτερη εμπιστοσυνη σε εναν ας πουμε αριστο μαθητη.Τελος παντων σου ευχομαι να πετυχεις εφοσον δεν εχεις κενα οπως λες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arthur39432

Νεοφερμένος

Ο Arthur39432 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Προς Θεου δεν με προσεβαλες... Καλυτερα να ακουω κριτικες για να πεισμωνω ακομα περισσοτερο :D
Cheers 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω το εξής μιας και σε λίγες μέρες ξεκινάω προετοιμασία για την τρίτη: τελικά τι εφόδια πρέπει να έχει κανείς για να γράψει καλά στις πανελλήνιες; Όταν λέω καλά εννοώ (γιατί εγώ θέλω να γράψω καλούς βαθμούς) από 16-17 και πάνω.Δηλαδή τώρα με αυτό που έγινε στην φυσική φέτος είμαστε και εμείς καταδικασμένοι να γράψουμε το μέγιστο 15 του χρόνου; :( Ξέρω κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πώς θα είναι τα θέματα του χρόνου.Αλλά τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητες να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό με τέτοιου είδους θέματα; Γιατί μου φαίνεται το διάβασμα έχει αρχίσει και δεν είναι αρκετό, αφού άριστοι μαθητές έγραψαν 13-14.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
απλα να διαβαζεις συστηματικα ρε φιλε...
δεν ειναι τιποτα οι πανελληνιες..
και αυτα τα "δυσκολα" στη φυσικη υπηρχαν και υπαρχουν μεσα στα βοηθηματα (του Σαββαλα εχουν τα παντα μεσα)
αλλα αν δεν τα διαβασει κανεις, τοτε δεν τα γραφει..
πρεπει να πηγαινεις για 20 για να παρεις 16-17
και οταν λες παω για 20, σημαινει οτι ανοιγεις το βοηθημα των 900 σελιδων (2 τευχη) του Σαββαλα, και δεν βρισκεις ασκηση που να μην τη λυνεις με το μυαλο, οχι να μπεις στη διαδικασια με χαρτι-μολυβι

αν πηγαινεις για το 16-17, οπως πανε οι περισσοτεροι-οπως και εγω-, θα γραψεις -οπως εγραψα- γυρω στο 13..
αν πηγαινεις για το 13 οπως καποιοι φιλοι μου, θα εισαι απο 8 και κατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Και αν γουσταρεις την φυσικη ειναι ακομα καλυτερα, αν δηλαδη μπορεις ευκολα να μπαινεις στην λογικη των ασκησεων και με λιγη παραπανω εξασκηση πιστευω οτι στο τελος δεν θα χεις προβλημα να γραψεις απο 16 και πανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω το εξής μιας και σε λίγες μέρες ξεκινάω προετοιμασία για την τρίτη: τελικά τι εφόδια πρέπει να έχει κανείς για να γράψει καλά στις πανελλήνιες; Όταν λέω καλά εννοώ (γιατί εγώ θέλω να γράψω καλούς βαθμούς) από 16-17 και πάνω.Δηλαδή τώρα με αυτό που έγινε στην φυσική φέτος είμαστε και εμείς καταδικασμένοι να γράψουμε το μέγιστο 15 του χρόνου; :( Ξέρω κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πώς θα είναι τα θέματα του χρόνου.Αλλά τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις πιθανότητες να γράψω έναν αξιόλογο βαθμό με τέτοιου είδους θέματα; Γιατί μου φαίνεται το διάβασμα έχει αρχίσει και δεν είναι αρκετό, αφού άριστοι μαθητές έγραψαν 13-14.. :(

μην αγχώνεσαι,αν κάνεις σωστό διάβασμα θα πάνε όλα καλά.Στο λέω απλώς
επειδή μέχρι πέρσι έγραφα πάντοτε κάτω από την βάση στην φυσική και φέτος
χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα πρέπει να έχω πάρει 12-13.
Στο φροντιστήριο μου δεν γίνοταν καλή δουλειά στην φυσική,να φανταστείς κάποια σημεία της ύλης δεν τα είχαν αναφέρει καν!!
Παρόλα αυτά διάβαζα από βοηθήματα και ουσιαστικά από εκεί είχα την μεγαλύτερη βοήθεια(βεβαιώς αυτό δεν σημαίνει
ότι το να κάνεις μάθημα δεν είναι απαραίτητο)
Το επίπεδο των θεμάτων μην σε αγχώνει γιατί αν βάλουν δύσκολα,θα είναι δύσκολα για όλους.
Επίσης ποιος ο λόγος να βάλουν πολύ εύκολα έτσι ώστε να έχουν γράψει και οι μέτριοι 19 και
κάποιος άλλος καλός μαθητής να κάνει ένα αριθμητικό λάθος και να γράψει λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top