Προγαμιαίο συμφωνητικό

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται η σύναψη τέτοιων προγαμιαίων συμφωνητικών και αν συναφθούν είναι αυτοδικαίως άκυρα, διότι θεωρούνται ότι αντιβαίνουν σε κανόνα δημόσιας τάξης χαρακτηριζόμενα ως ανήθικα.
Το ευρωπαϊκό δίκαιο δεν γνωρίζω τι υπαγορεύει. Σε κάθε περίπτωση, ενώ σύμφωνα με το α. 28 παρ. 1 του Συντάγματος, το ευρωπαϊκό δίκαιο κατισχύει κάθε αντίθετης διάταξης νόμου, ακόμα κι αν ορίζει πως επιτρέπονται τα προγαμιαία συμφωνητικά, μόνο αν ισχύουν οι προϋποθέσεις που ισχύουν για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (βλ. εδώ) θα μπορούσε ίσως να επιτευχθεί κάποιο θετικό αποτέλεσμα για εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amazing_skills

Νεοφερμένος

Ο amazing_skills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται η σύναψη τέτοιων προγαμιαίων συμφωνητικών και αν συναφθούν είναι αυτοδικαίως άκυρα, διότι θεωρούνται ότι αντιβαίνουν σε κανόνα δημόσιας τάξης χαρακτηριζόμενα ως ανήθικα.
Το ευρωπαϊκό δίκαιο δεν γνωρίζω τι υπαγορεύει. Σε κάθε περίπτωση, ενώ σύμφωνα με το α. 28 παρ. 1 του Συντάγματος, το ευρωπαϊκό δίκαιο κατισχύει κάθε αντίθετης διάταξης νόμου, ακόμα κι αν ορίζει πως επιτρέπονται τα προγαμιαία συμφωνητικά, μόνο αν ισχύουν οι προϋποθέσεις που ισχύουν για προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (βλ. εδώ) θα μπορούσε ίσως να επιτευχθεί κάποιο θετικό αποτέλεσμα για εσάς.
Κωνσταντίνα ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Δεν καταλαβαίνω τα περι ανηθικότητας του Ελληνικού Δικαίου την στιγμή που συμφωνούν 2 ενήλικα μέλη. Εν πάση περιπτώση εαν θεωρούνται αυτοδικαίως άκυρα με ποια νομική ισχύ τα συντάσει και τα μοσχοπουλάει ο συμβολαιογράφος ο οποίος συνταγματικά είναι φορέας νομικού δικαίου και δεν του επιτρέπεται να συντάσει συμβόλαια τα οποία έρχονται σε αντίθεση με τον νόμο (πχ δεν μπορει ένας συμβολαιογράφος να συντάξει πράξη μεταξυ ασθενούς και ιατρού για ευθανασία εφόσον θεωρείται παράνομη στην Ελλάδα).

Γνωρίζω ότι οι συμβολαιογράφοι στην Ελλάδα συντασουν προγαμιαία συμβόλαια, ειδικά ανάμεσα σε πλόυσιες οικογένοιες, και τα μοσχοπουλάνε 2-3χιλ ευρώ.

Αν έχεις κάποια επιπλέον πληροφορία/σύνδεσμο που θα μπορούσα να απευθυνθώ θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Σ' Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με βάζεις σε σκέψεις. Δεν έχω κοιτάξει πρόσφατα μήπως άλλαξε κάτι, αλλά πολύ αμφιβάλλω. Ξέρεις πολλούς τέτοιους συμβολαιογράφους;
Τα περί ανηθικότητας στηρίζονται στο ότι το Ελληνικό κράτος είναι μάλλον πατερναλιστικό. Με την ίδια λογική σου λέει πως έχεις υποχρέωση να ζεις και κατά συνέπεια τιμωρεί την συμμετοχή στην αυτοκτονία (δεν τιμωρεί τον αυτόχειρα για ευνόητους λόγους).
Prime ξέρεις κάτι άλλο για το προγαμιαίο συμβόλαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


απ ότι είδα στις προηγούμενες σελίδες τα προγαμιαία συμβόλαια είναι "άκυρα" σύμφωνα με την ελληνική
νομοθεσία (προσωπικά το θεωρώ αστοχία του νομοθέτη, αλλά αυτό δεν είναι ούτο το πρώτο ούτε το
τελευταίο θέμα στο οποίο δεν έχουμε "εκσυγχρονισθεί" ακόμα)


αν όμως (υποθετικά) η απάντηση στην ερώτηση σου είναι καταφατική, θα προχωρούσες σε μια τέτοια
διαδικασία γνωρίζοντας ότι στη περίπτωση που θα υποχρεωνόσουν να την επικαλεστείς η δικαίωση θα
ερχόταν μόνο μέσω ενός ευρωπαϊκού δικαστηρίου (και πιθανότατα να ήταν χρονοβόρα και πολυδάπανη)

το ύψος της περιουσίας που θέλεις να "ασφαλίσεις" σε περίπτωση διαζυγίου, είναι τέτοιο που να
αιτιολογεί μια τέτοια πράξη ??
(γιατί αν ναι, νομίζω ότι θα ήταν ίσως χρησιμότερο το να ζητήσεις την άποψη ενός δικηγόρου ειδικευμένου
στο ευρωπαϊκό δίκαιο )


:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amazing_skills

Νεοφερμένος

Ο amazing_skills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητές φίλες Κωνσταντίνα και Despartu, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η Συμβολαιογράφος που ρώτησα μου πρότεινε να κάνω πολιτικο στην Ολλανδία με pre-nup που ισχύει συνταγματικα και θρησκευτικό στην Ελλάδα με "greek" pre-nup για να υπάρχει μια στοιχειώδη νομική υποδομή. Αλλά συμφωνώ με την Despartu για συμβουλή απο εξειδικευμένο σε EU δικαιο. Παιδιά το pre-nup το βλέπουμε και οι δυό μας απλά σαν ασφάλεια πυρός, τίποτα παραπάνω. Αχρείαστο θά είναι αλλά μια και ο γάμος έχει καταντήσει συμβόλαιο πλέον, το κερασάκι στην τούρτα δεν αλλάζει την γεύση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω στην Ελλάδα σε ότι αφορά τα περιουσιακά ζητήματα στην περίπτωση διαζυγίου ισχύει το εξής:
Όσον αφορά στην περιουσία που έχει αποκτηθεί πριν το γάμο από καθέναν ξεχωριστά, δεν έχει δικαίωμα διεκδίκησης ο ένας από τον άλλο. Δηλαδή ότι είχε ο καθένας πριν το γάμο, εξακολουθεί να του ανήκει και μετά.
Η όποια διεκδίκηση αφορά στην περιουσία που αποκτήθηκε μετά το γάμο...και εκεί μιλάμε για ένα ποσοστό, αν θυμάμαι είναι το 1/3 το οποίο δικαιολογείται ως συμβολή στην αύξηση αυτής (νομίζω είναι το άρθρο 1400 του αστικού;).
Μια λοιπόν που αναφέρθηκε το προγαμιαίο συμβόλαιο, θα ήθελα να μας εξηγήσουν οι δικηγόροι τι παραπάνω εξασφαλίζει και αν πραγματικά θα έλυνε προβλήματα (κατ' ουσίαν) όσον αφορά στις διεκδικήσεις των συζύγων.
Θέλω να πω, στις χώρες που γίνεται προγαμιαίο συμβόλαιο, λύνονται οι γάμοι χωρίς σφαγή για τα περιουσιακά;

Ωραίο θέμα ... by the way!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το προγαμιαίο συμβόλαιο απ' όσο ξέρω (αλλά δεν ξέρω και πολλά, δεν ειδικεύομαι σε οικογενειακό, πιο πολύ από ταινίες ό,τι έχω δει :redface:) καθορίζει διάφορα πράγματα κι όχι μόνο το τι θα πάρει ποιος μετά τον γάμο. Καθορίζει και υποχρεώσεις των συζύγων (πχ η σύζυγος υποχρεούται να μαγειρεύει), αλλά δεν ξέρω πόσο εξαναγκάσιμα είναι όσα ορίζει, πέρα από τα στοιχεία που αφορούν περιουσιακά δικαιώματα.
Επίσης καθορίζουν λεπτομερέστερα τα περί διατροφής (που κυμαίνεται ανάλογα με τα χρόνια του γάμου), αποζημίωσης, μεριδίου στη περιουσία που έχει αποκτηθεί κατά την διάρκεια του γάμου και όλα αυτά σχετίζονται απόλυτα με την διάρκεια του γάμου, καθώς και τον λόγο λύσης (έχω την εντύπωση πως αν πχ ο σύζυγος έχει τα χρήματα και η σύζυγος προκαλέσει το διαζύγιο με μια απιστία, μπορεί το προγαμιαίο συμβόλαιο να ορίζει πως η σύζυγος δεν θα δικαιούται αποζημίωσης για τον λόγο αυτό).

Με πάσα επιφύλαξη όλα αυτά, ρωτήστε κάτι για εργατικό ή διοικητικό, αν θέτε πιο σίγουρες απαντήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deppy

Νεοφερμένος

Η deppy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να γίνεται αυτό το συμβόλεο γιατί είναι ανώφελο και άδικο.!! Αν εμένα μου το ζητούσαν αυτό θα αντιδρούσα πολύ άσχημα.!! Δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανα αλλα σίγουρα δεν θα ήταν καλό............!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προγαμιαιο συμφωνητικο = Εμπορικη συναλλαγη και ουδεμια σχεση με αγαπη και ερωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να το παμε και αλλιως : αν υπαρχει αγαπη και ερωτας, δεν θα πρεπει να "τσινισει" καποιος για ενα τετοιο συμφωνητικο. Για 3 λογους : 1.δε θα πιστευουν οτι θα χρειαστει, 2.επειδη τα συναισθηματα σαμποταρουν την κριση μας, και επειδη κανενας δεν μπορει να πει οτι ξερει αρκετα κανεναν, και οι 2 αναγνωριζουν οτι αυριο μπορει καποιος να παρει αναποδες και να τραγουδαει αλλιως. Θα υπαρχει προστασια λοιπον απο κατι τετοιο. 3.ειναι αδικο να μην υπαρχει, διοτι δε γινεται να δεχομαστε τις νομικες δεσμευσεις του γαμου σε οτι μας αρεσει...και να μη δεχομαστε και εκεινες που διασφαλιζουν της ακεραιοτητα και των 2 αν κατι δε παει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να το παμε και αλλιως : αν υπαρχει αγαπη και ερωτας, δεν θα πρεπει να "τσινισει" καποιος για ενα τετοιο συμφωνητικο. Για 3 λογους : 1.δε θα πιστευουν οτι θα χρειαστει, 2.επειδη τα συναισθηματα σαμποταρουν την κριση μας, και επειδη κανενας δεν μπορει να πει οτι ξερει αρκετα κανεναν, και οι 2 αναγνωριζουν οτι αυριο μπορει καποιος να παρει αναποδες και να τραγουδαει αλλιως. Θα υπαρχει προστασια λοιπον απο κατι τετοιο. 3.ειναι αδικο να μην υπαρχει, διοτι δε γινεται να δεχομαστε τις νομικες δεσμευσεις του γαμου σε οτι μας αρεσει...και να μη δεχομαστε και εκεινες που διασφαλιζουν της ακεραιοτητα και των 2 αν κατι δε παει καλα.


Καταρχας, συμφωνα με τους νομους που ισχυουν σημερα οι συζυγοι εχουν περιουσιακη αυτοτελεια. Ο,τι ανηκει και αποκταει ο καθενας ειναι δικο του.
Και οπως σωστα παρατηρειται παρακατω:
Κατά τα λοιπά οι σύζυγοι σήμερα έχουν οικονομική αυτοτέλεια μετά τον γάμο τους, εκτός και αν αποφασίσουν να καθιερώσουν το σύστημα της κοινοκτημοσύνης, ως συμβατικό όμως μόνο σύστημα.
Μπορούν λοιπόν να επιλέξουν τον σχηματισμό κοινής περιουσίας,
στην οποία οι δύο σύζυγοι είναι συνδικαιούχοι κατά ένα δεύτερο εξ αδιαιρέτου. Η σύμβαση κοινοκτημοσύνης όμως δεν συνεπάγεται αυτοδίκαιη κτήση του ιδανικού μεριδίου, αφού αν ο ένας σύζυγος αποκτήσει κατά τη διάρκεια του γάμου ένα ακίνητο * το οποίο υπάγεται στην κοινοκτημοσύνη * ο άλλος σύζυγος δεν θα καταστεί αυτομάτως συγκύριος κατά ένα δεύτερο. Για να συμβεί αυτό πρέπει να του μεταβιβαστεί η κυριότητα στο παραπάνω ποσοστό.
Ως σήμερα πάντως ελάχιστες συμβάσεις κοινοκτημοσύνης έχουν καταχωριστεί στο δημόσιο βιβλίο του Πρωτοδικείου Αθηνών. Αυτό σημαίνει ότι οι σύζυγοι προτιμούν κατά κανόνα το νόμιμο σύστημα της περιουσιακής αυτοτέλειας».
ΠΗΓΗ

Επομενως, σε ποια προστασια ακριβως αναφερεσαι και σε τι ακριβως ενα προγαμιαιο συμφωνητικο θα φανει χρησιμο? Εκτος εαν αναφερεσαι σε κατοχυρωση συζυγικων δικαιωματων, κατι που θεωρω γελοιοτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειμαι νομικος και δε το εχω ψαξει γιατι δε χρειαστηκε. Εαν ηδη υπαρχει νομος που προσφερει αυτην την προστασια, τοτε τα προγαμιαια συμβολαια σε τι εξυπηρετουν ακριβως ;

Παντως απο το αρθρο που παρεθεσες, εαν δεν γινει καποια συμφωνια, ο/η συζυγος δικαιουται το 30% (ή αλλο νουμερο αν προκυπτει) απο οσα αποκτηθουν μετα το γαμο.

Πιο κατω στο αρθρο εχει σημασια και η φραση :

"Δείγμα ίσως της εποχής, που μας έμαθε να ζούμε με τον γνωστό τρόπο: τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η περιουσία που αποκτήθηκε κατά την διάρκεια του γάμου ανήκει μισή μισή στους συζύγους. Ο/Η σύζυγος που μεγαλώνει το παιδί, δικαιούται και διατροφή. Τέλος αν κάποιος από τους δύο δεν δουλεύει, δικαιούται διατροφή για κάποιο διάστημα μέχρι να βρει δουλειά (αρκεί φυσικά η διατροφή να μη στερεί τα προς το ζην του άλλου συζύγου - αυτό ισχύει γενικά).

Κατά τα άλλα, στην Ελλάδα ΔΕΝ επιτρέπονται τα προγαμιαία συμβόλαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
A δεν επιτρεπονται. Και τι περιλαμβανουν ωστε να μην επιτρεπονται δλδ ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρούνται ανήθικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κυριολεκτουσα. Ρωταω δλδ, τι περιλαμβανουν, που 1.ειναι περιττα γιατι αλλοι νομοι τα καλυπτουν, ή/και 2.ειναι ανηθικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί θεωρούνται ανήθικα, δεν πολυασχολούμαι με οικογενειακό. Πάντως αν θες να δεις γενικά τι ισχύει ..κλικ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αν και δεν προβλέπεται να παντρευτώ (τώρα οι παντρεμένοι χωρίζουν εικονικά για φορολογικούς λόγους :pleasantry:), δε θα μού άρεσε καθόλου ο μέλλων σύζυγος να μού ζητήσει προγαμιαίο συμφωνητικό. Με ξενερώνει, θεωρώ οτι δε με εμπιστεύεται, οτι βλέπει την αγάπη μας με ψυχρό υπολογιστικό τρόπο. Αν κάποια στιγμή χωρίσουμε θα γίνουν αυτά που πρέπει να γίνουν. Αν θεωρητικά αυτός ήταν πάμπλουτος κι εγώ φτωχειά, θα έπρεπε να ξέρει οτι ποτέ δε θα ζητούσα σε ένα πιθανό διαζύγιο περισσότερα από όσα θα μού αναλογούσαν. Αν δεν το ξέρει αυτό, κακώς με παντρεύεται. Στο σπίτι μας δεν υπάρχουν δικά του και δικά μου, όλα μπαίνουν σε κοινό πορτοφόλι και ξοδεύονται για τις ανάγκες του σπιτιού και τις δικές μας από κοινού. Αυτός που ζητάει προγαμιαίο συμφωνητικό δεν εμπιστεύεται πλήρως τον/την μέλλοντα/μέλλουσα σύζυγό του/της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Όταν αυτος είναι πάμπλουτος και εσυ φτωχειά όπως λές και καταλήξετε σε διαζυγιο τοτε ποιος πιστευεις ότι θα βγει ο κερδισμένος της υποθεσης; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν αυτος είναι πάμπλουτος και εσυ φτωχειά όπως λές και καταλήξετε σε διαζυγιο τοτε ποιος πιστευεις ότι θα βγει ο κερδισμένος της υποθεσης; :D

Δεν είναι πόλεμος για να δούμε ποιος χάνει και ποιος κερδίζει. Αυτός που είναι πλούσιος ξέρει οτι υπάρχει πιθανότητα να χάσει κάποια χρήματα κι εγώ οτι θα κερδίσω κάποια. Ο σκοπός όμως είναι να μείνουμε σε αυτόν τον γάμο έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top