Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tralala:
Στα 9 μέτρα κι εμείς που δεν ασχολούμαστε μαζί τους. (Ξύπνησα με μοβόρικη διάθεση :D). Παρεμπιπτόντως, 9 δεν είναι τα μέτρα?

ασχολούμαστε, καλό μου τραλαλαλαλό...κάποιος τους ψήφισε αυτούς τους τύπους που διαχειρίζονται τα κονδύλια..:D:D Στα 9 μετρα θα πάμε γιατί δεν ξέρουμε γιατί τους ψηφίζουμε :D:D:D:D

ψ. τα μέτρα είναι ανάλογα της δρασκελιάς τους στρατιώτη:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ λέω να σταματήσουν να πληρώνονται και οι δημόσιοι υπάλληλοι για να τα δώσουμε κι αυτά στη παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ λέω να σταματήσουν να πληρώνονται και οι δημόσιοι υπάλληλοι για να τα δώσουμε κι αυτά στη παιδεία.

Προς τα εκεί οδεύουμε :lol:

Μόνο που τα λεφτά δεν θα πάνε στην Παιδεία... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Tότε να τα πάρουμε από το Στρατό καταργώντας τον και να τα δώσουμε ως υποτροφία-- σε όσους κάνουν να τελειώσουν το Πανεπιστήμιο πάνω από 8 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Tότε να τα πάρουμε από το Στρατό καταργώντας τον και να τα δώσουμε ως υποτροφία-- σε όσους κάνουν να τελειώσουν το Πανεπιστήμιο πάνω από 8 χρόνια.

Καλή ιδέα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Tότε να τα πάρουμε από το Στρατό καταργώντας τον και να τα δώσουμε ως υποτροφία-- σε όσους κάνουν να τελειώσουν το Πανεπιστήμιο πάνω από 8 χρόνια.

Οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να κάνει ο φοιτητής 8 χρόνια, φαντάζομαι δε σε απασχόλησαν ποτέ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να κάνει ο φοιτητής 8 χρόνια, φαντάζομαι δε σε απασχόλησαν ποτέ..:whistle:

όπως επίσης κι εσένα δε σε απασχόλησαν οι λόγοι που πάρα πολλοί φοιτητές τέλιωσαν στην ώρα τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
συνηθίζουμε να ενδιαφερόμαστε για όλους και όχι απλά για τους πάρα πολλούς. ευτυχώς που δεν έχω bmw, my bike rulez.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είναι αδύνατον να είναι όλοι ευχαριστημένοι, πως να το κάνουμε.
my bike is purple and has yours.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
προφανώς και είναι αδύνατον, άνθρωποι είμαστε, αλίμονο...
αλλά επίσης προφανώς δεν είναι αυτό το θέμα μας (καλά, για το θέμα του θρεντ δεν το συζητώ καν). για μένα η κυβερνητική πολιτική οφείλει να μην αφήνει απόκληρους, but... my opinion is just a point of view and your position is the other side, οπότε αφού τα βλέπουμε τόσο διαφορετικά τα πράματα επί του θέματος, ας μιλήσουμε για tennis!

ψ. το bike theme άστο, δε σε παίρνει ντίαρ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
we share the same opinion, it's just that i am a little bit more down to earth:D

ψι. πάμε κόντρες. ρε. :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
όπως επίσης κι εσένα δε σε απασχόλησαν οι λόγοι που πάρα πολλοί φοιτητές τέλιωσαν στην ώρα τους:)

Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για μένα.. Κρίμα...:/:

(Εκατοντάδες φορές έχω αναλύσει λόγους που κάποιοι τελειώνουν στην ώρα τους και την σποντίτσα δεν την πέταξα εγώ σε αυτό το thread, αλλά κάποιοι βλέπετε παντού γύρω σας τεμπέληδες φοιτητές, σας οικτίρω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άποψη για μένα.. Κρίμα...:/:

το ξέρω ότι τα έχεις αναλύσει όλα σε προηγούμενα θέματα, σε τούτο το ποστ όμως μου έγραψες τα μισά:)
μη λυπάσαι που σ'αγαπάω ρε, αφού το ξέρεις, γυαλίζει το μάτι μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ε ναι αφού δεν είχε κανένα νόημα ως απάντηση στην άστοχη σπόντα, να πω τους λόγους για τους οποίους τελειώνει ο κόσμος στην ώρα του. :S:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ε ναι αφού δεν είχε κανένα νόημα ως απάντηση στην άστοχη σπόντα, να πω τους λόγους για τους οποίους τελειώνει ο κόσμος στην ώρα του. :S:S
νι:D. τι, μόνο εγώ θα κάνω offtopics συνέχεια?:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
emufear

Oι λόγοι για τους οποίους ένας φοιτητής χρειάστηκε πάνω από 8 χρόνια για να τελειώσει τη Σχολή του, μπορεί να είναι πολλοί -κατά περίπτωση.

Μπορεί να είναι αναγκασμένος να εργάζεται, οπότε και είναι απόλυτα δικαιολογημένος.
Αυτός δικαιούται υποτροφίας περισσότερο από όλους. Υπάρχουν όμως και δεκάδες άλλες αιτίες.
Μπορεί π. χ να νοσεί από Μαρξιστική ψύχωση Υπάρχει ο όρος στην Σύγχρονη Ψυχανάλυση.

Τα συμπτώτατα αυξάνονται βαθμιαία με τα χρόνια. Στην αρχή υπάρχει μία διαταραχή στην ακολουθία αίτιο-αιτιατό. Σιγά σιγά αρχίζεις και βλέπεις τα πάντα με κριτήριο και εργαλείο 20-25 λέξεις/όρους. Πιστεύεις ότι οι φοιτητές θέλουν πάνω από 8 χρόνια για τις σπουδές τους, γιατί απλά φταίει το Καπιταλιστικό σύστημα. Στη συνέχεια ανακαλύπτεις ξαφνικά ότι για τα προβλήματατα του τμήματος καθαριότητας του Δήμου σου, οι ηθικοί αυτουργοί είναι οι Η.Π.Α.
Μετά στιγματίζεις κοινωνικά με την ρετσινιά του "Φασίστα",οποιονδήποτε δεν πιστεύει στην Ελληνοτουρική φιλία, ή όποιον δεν επιθυμεί τους βαρυποινίτες ή τις εταίρες, που λάθρα εισέρχονται κατά χιλιάδες ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τον "Ανατολικό παράδεισο'" στην χώρα του. (Οι νόμιμοι απελπισμένοι οικονομικοί μετανάστες, καλώς να ορίσουν).

Κι όμως κάποτε εσύ ο ίδιος εισέπραττες -ως θύμα-, αυτή την αφοριστική και άδικη αντιμετώπιση. Τώρα αβίαστα πληρώνεις εσύ με το ίδιο νόμισμα

Το κρίσιμο στάδιο ξεκινά όταν αρχίζεις να συγχέεις χρόνο και τόπο. Π.χ όταν αρχίζεις να μιλάς για τα Δικαιώματα των εργαζομένων στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Το τελευταία στάδιο είναι η "επιλεκτική αμνησία". Μιλάς δηλαδή τόσο είκολα για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, όσο το ίδιο εύκολα λησμονείς τα εγκλήματα που διέπραξε ο Στάλιν κατά της Ανθρωπότητας και μίας συγνώμης που από το Κράτος που ο ίδιος θεμελίωσε, δεν δόθηκε ποτέ...
Το τέλος είναι σχεδόν πάντα το ίδιο....

Όταν συνέρχεσαι, για πολλά πράγματα είναι ήδη αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Λυπάμαι tanos γιατί θα περίμενα κάτι καλύτερο από την καταδίκη του κομμουνισμού σαν επιχείρημα. Επίσης, θα περίμενα από έναν άνθρωπο της ηλίκιας σου να μην κάνει τόσο ρηχή αντιμετώπιση, αλλά του κάκου από ότι φαίνεται..

Την πάτησες όμως :). FYI λοιπόν, δεν είμαι Σταλινικός, ούτε καν κομμουνιστής και σε καμία περίπτωση αριστεριστής ή ρεφορμιστής, όποτε τα περί "επιλεκτικής αμνησίας" και το λοιπό ειρωνικό σου παραλήρημα εκεί που σε παίρνει.. Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη μέσα μου για τον καπιταλισμό αλλά τα κακώς κείμενα θα τα στηλιτεύω πάντα.

Πάμε λοιπόν πάλι:
Ανεπαρκής Σ.Ε.Π. (σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός): Σε οδηγεί σε μια σχολή που δεν σε ελκύει, λόγος για παράταση διάρκειας σπουδών.
Κακές συνθήκες φοίτησης (ελλειπείς υποδομές, προβληματικό Δ.Ε.Π.): Με τι κουράγιο να δουλέψεις, λόγος για παράταση διάρκειας σπουδών.
Ανύπαρκτη επαγγελματική κατοχύρωση και χαμηλές προοπτικές ανέλιξης: Με τι όνειρα να ασχοληθείς με τη σχολή σου, λόγος για παράταση διάρκειας σπουδών.
Και χίλιοι δυο άλλοι λόγοι που τους έχω αναφέρει σε σχετικό thread..

Τα παραπάνω αποδεικνύονται πειραματικά και στατιστικά. Τα κατάλαβες ή να στα κάνω με πλαστελίνες;

Δεν το πάω στο off-topic thread ακόμα για να το δεις και να απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
emufear ο tanos56 δεν έθαψε το κομμουνισμό. Μια εκδοχή αυτών που είπε είναι ο κομουνισμός. Με γραφικότατο τρόπο έδειξε πως η πολυπλοκότητα των αιτιών που οδηγούν ένα σπουδαστή σε 8 χρόνια σπουδών είναι πραγματικά κυριώς η βλακεία και το κολοβάρεμα έξω από κάποιες πολύ λίγες εξαιρέσεις που δουλέυουν όπως είπες, για του οποίους δεν υπάρχει και μέριμνα.
Τα προβλήματα που αναφέρεις emufear είναι υπαρκτά αλλά δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Και θα μπορούσα να το αναλύσω περισσότερο αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος

Tanos56 απλά φίλε τα σέβη μου για το παραπάνω post σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω με tanos56 για μια ακομη φορα.:) Και εχω βαρεθει πλεον να ακουω ανθρωπους να ριχνουν τις ευθυνες για τα δικα τους λαθη και την δικη τους ανεπαρκεια στους αλλους. Στο κατω-κατω ολοι τις ιδιες συνθηκες αντιμετωπιζουν μεσα στα πανεπιστημια, αλλα δεν επιλεγουν ολοι να "απογοητευτουν" και να μεινουν φοιτητες για καμια δεκαετια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Φυσικά όσοι δεν αντέξουν στις αναποδιές και στις κακές συνθήκες είναι τεμπέληδες που ρίχνουν αλλού το φταίξιμο.. και εσείς είστε οι γενναίοι. Μπράβο guys..:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top