Απορίες σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού των μορίων

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια χαρα σε ολους.Ειναι η πρωτη φορα που επισκεπτομαι ξανα το ischool μετα απο την ανανεωση του site και πραγματικα εχω μεινει εντυπωσιασμενος.Συγχαρητηρια στους υπευθυνους.Παμε τωρα στο θεμα μου.Μιας και που οι Πανελληνιες τελειωσαν για μας της Θεωρητικης Κατευθυνσης(παρεπιπτοντως καλη επιτυχια στα παιδια που γραφουν ΑΟΘ) και τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα σε σχεση με το αγχος και την αγωνια που ειχαμε πριν που γραφαμε θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες που εχω σχετικα με το πως υπολογιζεις τα μορια απο τη βαθμους που θα εχεις γραψει.Αρχικα,μηπως γνωριζει κανεις ποτε στο περιπου ανακοινωνονται τα αποτελεσματα?Και μηπως ξερει κανεις πλήροφοριακα ρωταω αν υπαρχει η δυνατοτητα να δω τα αποτελεσματα με το κωδικο μου οταν ανακοινωθουν απο το ypepth(το site του υπουργειου παιδειας)?Πηγαινοντας τωρα στον υπολογιστη μοριων του ischool βλεπω οτι υπαρχουν δυο στηλες,η μια γραφει Προφορικα και η αλλη Γραπτα.Το γραπτα εννοειται το καταλαβαινω(βαζεις τους βαθμους που εχεις γραψει στις πανελληνιες.Επισης ξερω οτι τα Προφορικα ειναι οι βαθμοι που σου εχουν βαλει στο σχολειο αλλα στη στηλη Προφορικα για το καθε μαθημα τι βαζω για να υπολογισω?Τον μεσο ορο τετραμηνων που βγαινει στο καθε μαθημα ή οχι??Τελος θα ηθελα να ρωτησω,αν υπολογισω τα μορια μου απο τον υπολογιστη μοριων του ischool ειμαι καλυμμενος και γνωριζω σιγουρα ποσα μορια εχω βγαλει ή χρειαζεται να παω καλυτερα απο το φροντιστηριο να τα υπολογισουν εκεινοι??Ειναι δηλαδη το ιδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
O Υπολογιστης Μοριων του iSchool ειναι εγκυροτατος.
Βαζεις το Μ.Ο. των τετραμηνων σου.Εστω οτι εχεις 17 και 16 θα βάλεις 16.5.Oσον αφορα τα αποτελεσματα εννοεις τους βαθμους ή γενικα τα αποτελεσματα;Αν λες τους βαθμους θα βγουν γυρω στα τελη Ιουνιου.Το δευτερο θα βγει Αυγουστο και μαλλον τελη Αυγουστου.
Και αν περιμενεις απο το site του ΥΠΕΠΘ θα σε απογοητευσω αλλα παντα ο σερβερ τους πεφτει σε τετοιες περπτωσεις.:(
Εδω πεφτει σε αποτελεσματα ΚΠΓ που εχουν 10-15.000 ατομα.Οχι εδω που μιλαμε για 100.000 υποψηφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά θέλω να θέσω μια απλή ερώτηση!Πως βγαίνουν τα μόρια στο 5ο επιστημονικό πεδίο...να μου εξηγήσει δηλαδή αν μπορεί κάποιος πως λειτουργούν οι συντελεστές κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εγω ειμαι 5ο φετος και δινω..
Καταρχας για να παρεις το 5ο πεδιο(απο τα συνολικα 5 που υπαρχουν)Πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να παρεις μαθηματικα γενικης για μαθημα επιλογης που αυτο εχει συντελεστη βαρυτητας 0.7
και 2ον πρεπει να ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΑΟΘ που εχει συντελεστη βαρυτητας 1.3
Εσυ αν θα πας 5ο πεδιο.Θα παρεις-διαλεξεις και ενα αλλο πεδιο πχ το 2ο ή 3ο ή 4ο ή 1ο(γιατι διαλεγεις 2 πεδια)
Στο 5ο πεδιο θα βγαλεις εναν βαθμο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΔΙΟ γιατι στο 5ο πεδιο δινεις 7 μαθηματα(καθως το ΑΟΘ ειναι το 7ο μαθημα) ενω στο αλλο πεδιο που θα διαλεξεις θα βγαλεις εναν αλλον βαθμο...Νομιζω παντα ο βαθμος του 5ου πεδιου ειναι μεγαλυτερος απο το αλλο πεδιο γιατι εχεις πιο πολλα μαθηματα.
Τωρα για τους συντελεστες που ρωτας.
Αν πχ γραψεις 20 στο ΑΟΘ και εχει συντελεστη 1.3 θα πολλαπλασιασεις το 20χ1.3 και βγαινει 26
Δηλαδη με λιγα λογια αν γραψεις 20 στο αοθ εχεις 2600 μορια ΕΧΤΡΑ.
Το ιδιο ισχυει και για τα μαθηματικα γενικης.
Αν γραψεις 20 τοτε 20χ0.7=14 δηλαδη κερδιζεις 1400 μορια.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά θέλω να θέσω μια απλή ερώτηση!Πως βγαίνουν τα μόρια στο 5ο επιστημονικό πεδίο...να μου εξηγήσει δηλαδή αν μπορεί κάποιος πως λειτουργούν οι συντελεστές κτλ
Μπορείς να μπεις και εδώ ωστέ να τα υπολογίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά θέλω να θέσω μια απλή ερώτηση!Πως βγαίνουν τα μόρια στο 5ο επιστημονικό πεδίο...να μου εξηγήσει δηλαδή αν μπορεί κάποιος πως λειτουργούν οι συντελεστές κτλ

Δες εδώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
5ο Επιστημονικό Πεδίο :

1o Μάθημα Βαρύτητας : Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (x130)
2o Μάθημα Βαρύτητας : Μαθηματικά Γενικής Παιδείας (x70)

Τα μαθήματα αυτά είναι αναγκαστικά για να ανοίξεις το 5ο πεδίο.
Ο Βαθμός σου στο 5ο πεδίο , θα είναι διαφορετικός από το 2ο,3ο ή 4ο !
Και αυτό λόγω των Μαθημάτων Βαρύτητας !
Δηλαδή π.χ το 2ο-4ο πεδίο έχει Μαθήματα Βαρύτητας : Μαθηματικά Κατεύθυνσης (x130) και Φυσική Κατεύθυνσης (x70)
-Είναι πολύ πιο εύκολο να γράψεις ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής , παρά Μαθηματικά Κατ. και Φυσική Κατ.
-Η διαφορά συγκεκριμένα των μορίων (2ο-4ου και 5ου πεδίου) , δεν έχει να κάνει τόσο με το αν δίνεις 7ο μάθημα ή το οτι επειδή το ΑΟΘ και τα Μαθηματικά Γενικής σου δίνουν Extra Μόρια! Έχει να κάνει καθαρά στην επίδοσή σου στα Μαθήματα Βαρύτητας.
Αν γράψεις (Και έχεις προφορικά 20 και 20 αντίστοιχα):
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας : 19x0,7 + 20x0,3 = 13,3 + 6 = 19,3 x 130 = 2509 μόρια
Μαθηματικά Γενικής : 18x0,7 + 20x0,3 = 12,6 + 6 = 18,6 x 70 = 1302 μόρια
Σύνολο Μαθημάτων Βαρύτητας (5ο πεδίο) : 2509+1302= 3811 μόρια
και Άν γράψεις ( Και έχεις προφορικά 17 και 18 αντίστοιχα):
Μαθηματικά Κατεύθυνσης : 15x0,7 + 17x0,3 = 10,5 + 5,1 = 15,6 x 130 = 2028 μόρια
Φυσική Κατεύθυνσης : 16x0,7 + 18x0,3 = 11,2 + 5,4 = 16,6 x 70 = 1162 μόρια
Σύνολο Μαθημάτων Βαρύτητας (2ο-4ο πεδίο) : 2028 + 1162 = 3190 μόρια

-> Σημείωση:
Βαθμός Γραπτών x 0,7
+ Βαθμός Μ.Ο Τετραμήνων του Προφορικού (προσαρμοσμένος να απέχει 2 μονάδες από τον γραπτό) x 0,3
= Μας κάνει το βαθμό μας σε κάθε μάθημα !

Αφαιρείς τα σύνολα των μορίων των Μαθημάτων Βαρύτητας των 2 πεδίων (3811-3190) και βλέπεις ότι στο 5ο πεδίο μόνο και μόνο απο τα Μαθήματα Βαρύτητας θα έχεις + 621 μόρια !!
Επιπρόσθετα, θα έχεις ++ γιατί τώρα διαιρείς δια 7 μαθήματα (και έχοντας πολύ καλό βαθμό στο ΑΟΘ) , σου αυξάνονται τα μόρια και στο 5ο πεδίο αλλά και στο 2ο-4ο !!!
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν και αντίστροφα (που όμως είναι σπάνιο να γράφεις μεγαλύτερο βαθμό Μαθηματικά Κατ. και Φυσική Κατ. παρά στις ΑΟΘ και στα Μαθηματικά Γενικής - αλλά συμβαίνει) !

Ελπίζω να τα εξήγησα καλά και να σε βοήθησα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
5ο Επιστημονικό Πεδίο :

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας : 19x0,7 + 20x0,3 = 13,3 + 6 = 19,3 x 130 = 2509 μόρια
Μαθηματικά Γενικής : 18x0,7 + 20x0,3 = 12,6 + 6 = 18,6 x 70 = 1302 μόρια

Γιατι λες για το ΑΟΘ 19χ0.7?
1.3 δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατι λες για το ΑΟΘ 19χ0.7?
1.3 δεν ειναι?

Έκανα και σημείωση.
Τα x0,3 και x0,7 είναι οι συντελεστές των προφορικών και γραπτών αντίστοιχα. Αν δείς μετά γράφω ... x130 ή ... x70 που είναι οι συντελεστές βαρύτητας των μαθημάτων ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά...αρα αν οι συντελεστές είναι υψηλοί αυτό είναι καλό?ετσι?οπως ΑΟΘ....γιατί εγω νόμιζα το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top