[21/5/2010] Ιστορία Κατεύθυνσης

[21/5/2010] Ιστορία Κατεύθυνσης
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 18 34.6%
  • Καλά

    Ψήφοι: 6 11.5%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 8 15.4%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 17 32.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δωστε λιγο τα φωτα παιδια σε καποιον που δεν παει φροντηστηριο.Στις πηγες εγραψα το κειμενο που αφορουσε τα συγκεκριμενα κομματια του βιβλιου
και μετα απλα εκανα σε στυλ περιληψης και γενικοτερα σχολιασμου τα παραθεματα.Λετε να κοψουν πααααρα πολυ?
Και κατι ακομη:Αν δεν τα εχω γραψει οπως ακριβως στο βιβλιο(γιατι εχω μεγαλο θεμα με την αποστηθιση)-δηλ.με δικα μου λογια-ωστωσο ειναι σωστα τα παντα θα ισχυσει το ιδιο?:confused:

Γενικα πονταρουν στο συνδιασμο στοιχειων, η πρώτη πηγή ειδικά ήταν υπερβολικά εύκολη για να συνδέσεις τα στοιχεία με τα αντίστοιχα κομμάτια του βιβλίου! Νομίζω πως έτσι κι αλλιώς δε δίνουν ποτέ το άριστα σε πηγή που δεν έχει σύνδεση των στοιχείων (είναι σα να δείχνει αδυναμία κριτικής του μαθητή, οργάνωση της σκέψης, και στείρα απομνημόνευση)

Τώρα για το 2ο, αν δεν αλλοιώνεις το νόημα η αν δε σου λείπουν στοιχεία, δεν υπάρχει λόγος να σου κόψουν μονάδες! Αλλά συνήθως όταν τα παιδιά γράφουν με δικά τους λόγια τα κομμάτια του βιβλίου, χάνουν αρκετά στοιχεία και αλλάζουν το νόημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια απαντηστε μου τι πιστευετε? και αν μπορει να μου απαντησει και καποιος καθηγητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staffy

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατατοπιστικοτατος.Σε ευχαριστω πολυ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γεια!!!να ρωτησω κατι...εγω σεν εγραψα στην πρωτη ερωτηση ως προλογο το γεγονος οτι ο πριγκιπας απελυσε τον βενιζελο απο το αξιωμα του υπουργου!θα κοψουν?η ερωτηση παντως δεν το ζητουσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι;
Δεν θυμάμαι αν ανέφερα το Πρωτόκολο της Γενεύης σίγουρα όμως έγραψα ότι η Τράπεζα αποτελούσε τον τραπεζίτη του δημοσίου. Λέτε να κόψουν άμα το έχω ξεχάσει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ουτε εγω το εγραψα δεν νομιζω πια αφου τα ερωτηματα ηταν συγκεκριμενα μας εδιναν και τις μοναδες για το καθενα ....

οχι δεν νομιζω αφου ειπες οτι ηταν τραπεζιτης ....παιδια πειτε μου και εμενα τι πιστευετε σχετικα μαυτο που ρωτησα στην προηγουμενη σελιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν πρέπει να έγραψα κ πολύ καλά.. Το θέμα είναι ότι ξεσκίστικα κ απλά έφαγα το κόλλημα της ζωης μου κ απλά ξέχασα κάποια βασικά πραγματάκια!
Είναι κρίμα γτ είχα προετοιμαστεί! Πιστεύω ότι ήταν ένα μέτριας δυσκολίας διαγώνισμα. Απλά σαν μάθημα νομίζω η ιστορία, όση προσοχή και να της δίνεις όλο το χρόνο, αν δεν είσαι φτιαγμένος για να μαθαίνεις (παπαγαλία) απ'εξω, δεν μπορείς να γράψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
γεια!!!να ρωτησω κατι...εγω σεν εγραψα στην πρωτη ερωτηση ως προλογο το γεγονος οτι ο πριγκιπας απελυσε τον βενιζελο απο το αξιωμα του υπουργου!θα κοψουν?η ερωτηση παντως δεν το ζητουσε

Δε χρειαζόταν, στην ουσία η απάντηση ήταν από την επόμενη σελίδα! Εγώ έκανα μια μικρή εισαγωγή με τα προηγούμενα γεγονότα πάντως, για να το εντάξω χρονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω ότι τα πηγα πάρα πολύ καλά! Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, αλλά επειδή πάντα οι πηγές ήταν το φόρτε μου, μπορεί να το πήρα ολόκληρο το 50άρι τους... Αλλά όπως λέμε πάντα, θα δείξει στους βαθμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εσείς γράψατε στην πρώτη πηγή την παράγραφο με την γενική διεύθυνση ανταλλαγής πληθυσμών?
Παιδιά δεν την έγραψα!Ήταν απαραίτητο?Κι αν ναι πόσο νομίζετε να μου κόψουν?

Είναι σπαστικό να μην έχεις γράψει κάτι εν γνώση σου..Και στην τελική να χρειάζεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ναι αυτή η παράγραφος χρειάζονταν οπωσδήποτε. Αφού αυτή ουσιαστικά έκανε την εκτίμηση στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ανέφερα όμως τα γραφεία ανταλλαγής..Τι να πω..Εύχομαι να μην κόψουν πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Υπαρχουν πουθενα οι απαντήσεις;

Πιστεύω εγραψα αρκετά καλα (80+),αν και στο τελος ψιλομπερδεψα το το καταστατικο με την οργανωση.

Παμε τωρα για Αρχαια,που ειναι βαρυτητας και εχουν μεγαλη σημασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socratis

Νεοφερμένος

Ο Socratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδες μια ερωτηση θελω να κανω .Τα εχω γραψει ολα σωστα αλλα εχω μια απορεια στις πηγες.Στο τελος της πηγης ελεγε για την πρωτοβαθμια επιτροπη και δευτεροβαθμια ,εγω εκανα την μαλακια και εγραψα μονο την πηγη γιατι θεωρησα πως αυτα που ελεγε το βιβλιο τα ελεγε ακριβως και η πηγη αλλα με περισσοτερες λεπτομερεις[μιλαω παντα για το τελευταιο κομματι της πηγης ,στο πρωτο κομματι της πηγεης εβαλα και το βιβλιο] ,επομενως θεωρησα σωστο μην επαναλαμβανομαι[τις τελευταιες 2 γραμμες βεβαια τις εγραψα ,οπως και την αλλη πηγη που πηγαινε ποιο πανω ].Θα μου κοψουν τιποτα?Αν ναι ποσο?

Για πειτε και σε μενα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κοίτα.Πιστεύω πως έπρεπε να το γράψεις απ' την θεωρία και να το επιβεβαιώσεις με τα στοιχεία της πηγής!Τώρα δεν μπορούμε να ξέρουμε πως το έχεις διατυπώσει..Εξαρτάται όμως και από τον εξεταστή!Στην χειρότερη περίπτωση να σ κόψουν 2-3 μόρια..Δεν νομίζω παραπάνω! :)




Eupatridis: https://www.madata.gr/diafora/panelladikes/63219.html

https://www.methodiko-frontistirio.gr/news/istoria10apant.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εσείς γράψατε στην πρώτη πηγή την παράγραφο με την γενική διεύθυνση ανταλλαγής πληθυσμών?
Παιδιά δεν την έγραψα!Ήταν απαραίτητο?Κι αν ναι πόσο νομίζετε να μου κόψουν?

Είναι σπαστικό να μην έχεις γράψει κάτι εν γνώση σου..Και στην τελική να χρειάζεται!!

Εγω βασικα το εβαλα για να κανω κατι σαν εισαγωγη για το λογο που εγινε η αποζημιωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω βασικα το εβαλα για να κανω κατι σαν εισαγωγη για το λογο που εγινε η αποζημιωση :)
Kι εγώ έτσι το έκανα.

Στην αρχή νόμιζα ότι άμα το έβαζα θα ήταν πλεονασμός or sth,αλλά τελικά σκέφτηκα μετά ότι θα ήταν πιο ολοκληρωμένο.

Γενικά καλά έγραψα,ευκολάκια ήταν,έκανα μια βλακεία στο "Εθνικό Κομιτάτο"(!) και στον ορισμό για το Φροντιστήριο Τραπεζούντας έβαλα 1692 αντί για 1682..=/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
εγω στην πρωτη πηγη ανελυσα μονο την σελιδα 161 γιατι ειδα αποζημιωση ανταλλαξιμων και ενω ηξερα την 150 δεν μου ηρθε καν να την γραψω μεγαλη μαλακια...ποσο λετε να μου κοψουν ?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
τα θεματα ηταν οντος πανευκολα !θεωρω πως τα πηγα μετρια ...με την δευτερη πηγη ειχα ενα προβλημα( λογο οτι δεν ειχα κανει επαναλυψη την τραπεζα της ελλαδος και δεν θυμομουν τα παντα απο το κοματακι το συγκεκριμενο )και με το β2 αλλα κατα αλλα ηταν ευκολα απλα εγω δεν ειχα προλαβει να κανω σε ολα τα κομαατια επαναλυψη (διαβασα περισοτερο το προσφυγικο και την πατισα ) ..!!!!!ελπιζω πως εχω πιασει ενα 14 τωρα θα δειξει ! !!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top