Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
τελικά με τις ειδικότητες τι παίζει ? υπάρχουν όντως μεγάλες αναμονές?
αν για παράδειγμα ένας τελοιόφοιτος γιατρός ενδιαφέρεται για χειρουργική πρέπει να κάνει και αγροτικό και μετά για την ειδικότητα του θα υπάρχει και αναμονή?

Το αγροτικό δεν είναι υποχρεωτικό. Οι χρόνοι αναμονής για ειδικότητα ποικίλουν, δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το αγροτικό δεν είναι υποχρεωτικό. Οι χρόνοι αναμονής για ειδικότητα ποικίλουν, δεkaς εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

το αγροτικό είναι για όσους θέλουν να μπουν στο εθνικο συστημα υγειας (ΕΣΥ)???
και αν δεν κάνεις το αγροτικό σου και ένας αντίστοιχος γιατρός στην ειδικότητα σου το έχει κάνει υπάρχουν περίσσοτερες ευκαιρίες αποκατάστασης για αυτόν?
και μια ακόμα απορία που κυμαίνονται οι μισθοί στο αγροτικό και την ειδικότητα?

στις ειδικότητες υπάρχουν προεταιραιότητες για αποδοχή αιτήσεων ανάλογα με βαθμό πτυχίου ας πούμε????
ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις μου αλλα οποιος γνωρίζει ας απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να λύσει τις απορίες μου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μια ερωτηση...στην ιατρικη ειναι οι περισσοτεροι φοιτητες κομπλεξικοι;.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μια ερωτηση...στην ιατρικη ειναι οι περισσοτεροι φοιτητες κομπλεξικοι;.....

όχι, όλοι είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
το αγροτικό είναι για όσους θέλουν να μπουν στο εθνικο συστημα υγειας (ΕΣΥ)???
και αν δεν κάνεις το αγροτικό σου και ένας αντίστοιχος γιατρός στην ειδικότητα σου το έχει κάνει υπάρχουν περίσσοτερες ευκαιρίες αποκατάστασης για αυτόν?
και μια ακόμα απορία που κυμαίνονται οι μισθοί στο αγροτικό και την ειδικότητα?

στις ειδικότητες υπάρχουν προεταιραιότητες για αποδοχή αιτήσεων ανάλογα με βαθμό πτυχίου ας πούμε????
ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις μου αλλα οποιος γνωρίζει ας απαντήσει...

Δεν γνωρίζω πολλές πληροφορίες σχετικά με το αγροτικό και την ειδικότητα, οπότε τα παρακάτω ίσως να μην είναι ακριβή:
Το αγροτικό όπως είπα δεν είναι υποχρεωτικό. Μετράει όμως σαν κομμάτι της ειδικότητας σε κάποιες ειδικότητες νομίζω. Αλλά μην φανταστείς τίποτα τρομερό, απλά κάνεις λίγους μήνες ειδικότητας λιγότερο.
Στις ειδικότητες δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου. Γενικά δεν υπάρχει κανένα κριτήριο. Το μόνο κριτήριο είναι πόσο γρήγορα πρόλαβες να πας στην διεύθυνση υγιεινής για να υποβάλεις την αίτηση μετά την ορκωμοσία.


μια ερωτηση...στην ιατρικη ειναι οι περισσοτεροι φοιτητες κομπλεξικοι;.....

Δεν θα το έλεγα. Λίγοι είναι οι κομπλεξικοί, όπως και στις άλλες σχολές φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα! :) Παιδιά, μπορεί κάποιος από τους φοιτητές της ιατρικής να μας πει αν θα χρειαστούμε στη σχολή κάτι από τα μαθηματικά, φυσική και χημεία των τριών τάξεων του λυκείου και αν ναι τι; Για να ξέρουμε τι να κρατήσουμε και τι να ρίξουμε στην ανακύκλωση :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Καλησπέρα! :) Παιδιά, μπορεί κάποιος από τους φοιτητές της ιατρικής να μας πει αν θα χρειαστούμε στη σχολή κάτι από τα μαθηματικά, φυσική και χημεία των τριών τάξεων του λυκείου και αν ναι τι; Για να ξέρουμε τι να κρατήσουμε και τι να ρίξουμε στην ανακύκλωση :confused:

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση, αλλά όχι, δεν θα χρειαστείτε τίποτα από το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaki

Νεοφερμένος

Η Georginaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως μέσω Ιατρικής μπορώ να πάω και στην Οδοντιατρική. Αληθεύει, ή πρέπει να περάσω στην Οδοντιατρική κατευθείαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι πτυχιούχοι Ιατρικής διεκδικούν ξεχωριστό ποσοστό στις κατατακτήριες εξετάσεις των τμημάτων Οδοντιατρικής από τους υπόλοιπους πτυχιούχους πανεπιστημίων (αν εννοείς αυτό). Ισχύει και το αντίστροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaki

Νεοφερμένος

Η Georginaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει πως ενώ είσαι μέσα στην Ιατρική μπορείς για παράδειγμα να κάνεις τα 3 πρώτα χρόνια και μετά να πας στην Οδοντιατρική χωρίς εξετάσεις και έτσι… Δεν ξέρω αν ισχύει…..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αν καποιος εβγαζε στο γυμνασιο με χαλαρο διαβασμα 19 +και αποφασισει να ασχοληθει παρα πολυ στο λυκειο εχει πιθανοτητες για ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
αν καποιος εβγαζε στο γυμνασιο με χαλαρο διαβασμα 19 +και αποφασισει να ασχοληθει παρα πολυ στο λυκειο εχει πιθανοτητες για ιατρικη?

φυσικα....κι εγω τετοια περιπτωση ειμαι:D
βεβαια θελω εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
αν καποιος εβγαζε στο γυμνασιο με χαλαρο διαβασμα 19 +και αποφασισει να ασχοληθει παρα πολυ στο λυκειο εχει πιθανοτητες για ιατρικη?

Παδιά ξεκολλάτε!!:P
Εδώ μερικοί με 15 στην Β λυκείου περνάνε ιατρική και πολυτεχνείο!!
Νταξ είπαμε δύσκολο πράγμα οι πανελλήνιες αλλά δεν θα κλειστείς μέσα απο την Α λυκείου κιόλας.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παδιά ξεκολλάτε!!:P
Εδώ μερικοί με 15 στην Β λυκείου περνάνε ιατρική και πολυτεχνείο!!
Νταξ είπαμε δύσκολο πράγμα οι πανελλήνιες αλλά δεν θα κλειστείς μέσα απο την Α λυκείου κιόλας.:look:



αν καποιος εβγαζε στο γυμνασιο με χαλαρο διαβασμα 19 +και αποφασισει να ασχοληθει παρα πολυ στο λυκειο εχει πιθανοτητες για ιατρικη?

όχι, πρέπει να έχεις κατέβει από τον Άρη για να μπεις :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα εχει δικιο η κοπελα
κι εγω βλεπω τους συμμαθητες μου να κανουν φροντιστηρια και να διαβαζουν και να αγωνιζονται(ναι απο τωρα)
και λεω...εγω που ειμαι καλος μαθητης πρεπει να ξεπατωθω στο διαβασμα για να επιτυχω τους στοχους μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
η ιατρική είναι ο στόχος σαν επιστήμη γοητεία,...κτλ ή λόγω στόχου του καλού βαθμού;


εδώ και 23 χρόνια το έχω απορία :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ελα ντε....εσεις δηλαδη που περασατε ιατρικη ειχατε παντα πανω απο 19?και κατα ποσο πιστευεται πως αυτο επηρεαζει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

Επειδή εσύ έβγαζες 19-20 σε όλες τις τάξεις,ήσουν το καμάρι της μαμάς και ήταν σίγουρο ότι θα περάσεις ιατρική απο τα 10 σου δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να πραγματοποιηθεί αυτό που λέω εγώ!! :rolleyes:
η ιατρική είναι ο στόχος σαν επιστήμη γοητεία,...κτλ ή λόγω στόχου του καλού βαθμού;


εδώ και 23 χρόνια το έχω απορία :hmm:
Για μένα πάντως η ιατρική μόνο με βαθμό,κύρος και γοητεία δεν σχετίζεται!! :|
Συγγνώμη για την αναποδιά!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ελα ντε....εσεις δηλαδη που περασατε ιατρικη ειχατε παντα πανω απο 19?και κατα ποσο πιστευεται πως αυτο επηρεαζει ?

επηρεάζει στο βαθμό του "μαθαίνω να διαβάζω"...σχετικά με τις γνώσεις που αποκομίζεις στις άλλες τάξεις δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, δηλαδή μπορεί να καλυφθούν πλήρως μόνο στη γ' λυκείου...Σίγουρα κάποια πράγματα είναι περισσότερο σημαντικά (π.χ. φυσική α' λυκείου) από κάποια άλλα (π.χ. αρχαία) αλλά είναι σημαντικό το να ξέρεις πως θα διαβάσεις...Δεν παίζει να τεμπελιάζεις τις προηγούμενες χρονιές κι όταν πας στη γ' να σου έρθει η Θεία Φώτιση και να κάτσεις να διαβάσεις...Για εμένα το κλειδί στην "επιτυχία" ονομάζεται υπευθυνότητα...

Επειδή εσύ έβγαζες 19-20 σε όλες τις τάξεις,ήσουν το καμάρι της μαμάς και ήταν σίγουρο ότι θα περάσεις ιατρική απο τα 10 σου δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να πραγματοποιηθεί αυτό που λέω εγώ!! :rolleyes:


Εγώ πάντως δε γνωρίζω άτομο που να έβγαζε στη β' λυκείου 15 και να έβγαλε πάνω από 18.5κ στις πανελλαδικές...όσο τα άλλα περί μαμάς κ.λ.π. τα έχω ακούσει άπειρες φορές και πλέον δε μου λένε τίποτα πλην έλλειψης επιχειρημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top