[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 19 27.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 16 22.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 5 7.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 28 40.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
1)β (κολομυκητες)
2)γ πρωτοζωο
3)γ αποικοδομητες
4)δ κυτταρικο τοιχωμα ......ελυτρο δεν εχουν ,ψευδοποδια δεν εχουν,ουτε οργανωμενο πυρηνα αφου ειναι προκαρυωτικοι οργανισμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σχετικα ευκολα θεματα αλλα ελαφρως πιο απαιτητικα απο τις αλλες χρονιες. Καλα τα πηγα αλλα δεν πρεπει να χω παρει 20 γιατι θα εχω μερικες ελλειψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ήταν τσιμπημένα τα θέματα..
Ιδιαίτερα το Δ1 ήταν εξαιρετικά ασαφές καθώς πολλοί έγραψαν μόνο την έννοια του είδους, ενώ άλλοι έμπλεξαν και το μειξιολογικό-τυπολογικό κριτήριο..
Επίσης δεν ξέρω αν χρειαζόταν να γραφεί η βιολογική αζωτοδέσμευση στην ερώτηση για την αμειψισπορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kmendivee@yahoo.

Νεοφερμένος

Η kmendivee@yahoo. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι αλλα στο βιβλιο λει οτι τα αντιβιοτικα παραγονται απο μυκητες ΚΑΙ βακτηρια και φυτα!!
ναι..έτσι λέει στο βιβλίο...μόνο που αν κοιτάξεις λίγο πιο κάτω..που λέει για τον Αλεξάντερ Φλέμινγκ λέι ότι είναι μύκητας του γένους penicillium...αλλά εντάξει!!

εγω το Δ1 δεν το έγραψα καθόλου..δεν κατάλαβα τι ζητούσε και δεν θυμόμουν καθόλου καλά τον ορισμό του είδους...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μολις ηρθα!!! Καλα οι περσσοτεροι ειχαμε τελιωσει απτις 9:20 και περιμεναμε ποση ωρα να φυγουμε.... ευκολα μου φανηκαν τα θεματα αν και στο Δ με το που το ειδα τρομαξα λιγο αλλα τελικα ηταν ευκολο με τις πεταλλουδες
Ρε παιδια η πενικιλινη απο μηκυτες παραγεται??Ελεος δηλαδη τι ερωτηση βαλανε,οταν βγηκαμε εξω ειδαμε οτι το λει σε ενα κιτρινο πλαισιο στο κατω μερος της σελιδας ενω απο πανω δεν το ελεγε καθαρα!!! Εβαλα βακτηριο οπως και οι περισσοτεροι....Πφφφ τσαμπα ενα βαθμο εχασα :( :(

Αφου το ελεγε κατο απο τον Φλεμινγκ... ενας μυκητας του γενους Penicilium!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ήταν τσιμπημένα τα θέματα..
Ιδιαίτερα το Δ1 ήταν εξαιρετικά ασαφές καθώς πολλοί έγραψαν μόνο την έννοια του είδους, ενώ άλλοι έμπλεξαν και το μειξιολογικό-τυπολογικό κριτήριο..
Επίσης δεν ξέρω αν χρειαζόταν να γραφεί η βιολογική αζωτοδέσμευση στην ερώτηση για την αμειψισπορά..
+++++++

'Hταν μέτριας δυσκολίας.

Ευτυχώς δεν είχε άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Οι απαντησεις στο Β3;

-Σκατα τα πηγα...:(:wall::mpinelik:

5
6
3
1

1 ) η πεικιλίνη παράγεται από μύκηρα
2) το τοξόπλασμα είναι πρωτόζωο
3)αποικοδομητές
4) στο α4 νομίζω είναι το κυτταρικό τοίχωμα (που παράγεται από πρωτεογυλκάνες)

Ας τα επιβεβαιώσει καποιος τώρα τα βγαλα

στο α4 ειναι οντως το κυτταρικο τοιχωμα! Καποιοι μπερδευτηκαν και εβαλαν πυρηνας, αλλα το λεει καθαρα πανω δεξια στη σελιδα οτι "δεν εχει οργανωμενο πυρηνα" και οτι το Γεν. υλικο βρισκεται κατα κανονα σε μια συγκεκριμενη περιοχη που ονομαζεται πυρηνικη περιοχη η πυρηνοειδες (οχι πυρηνας)

και λιγο πιο κατω ελεγε οτι εχει κυτταρικο τοιχωμα, ενω το ελεγε και στην επομενη σελιδα στο πινακακι!

Ήταν τσιμπημένα τα θέματα..
Ιδιαίτερα το Δ1 ήταν εξαιρετικά ασαφές καθώς πολλοί έγραψαν μόνο την έννοια του είδους, ενώ άλλοι έμπλεξαν και το μειξιολογικό-τυπολογικό κριτήριο..
Επίσης δεν ξέρω αν χρειαζόταν να γραφεί η βιολογική αζωτοδέσμευση στην ερώτηση για την αμειψισπορά..

Στο Δ1 ευτυχως μου κοψε και εβαλα και το μειξιολογικο-τυπολογικο!
Στην αλλη με την αμειψισπορα εγω δεν εγραψα για την αζωτοδεσμευση, εγραψα μονο την τελευταια παραγραφουλα... Μου ειπε μια φιλη μου οτι τους ειπαν οτι ειναι προαιρετικο αν θα τη γραψουμε η οχι! Ελπιζω να μη χασω απο κει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Παιδια οντως μπορει ολοι να λεμε οτι το Δ θεμα ηταν σχετικα ευκολο αλλα πολλοι σιγουρα θα χασουμε απο εκει!!Το Δ1 ερωτημα δεν ηταν σαφες!Εγω εγραψα τον ορισμο του ειδους και εκει που λει το βιβλιο "π.χ ολες οι γατες του πλανητη" εγω εβαλα π.χ ολες οι πεταλλουδες του πλανητη αφου για πεταλουδες ελεγε:P και το μειξιολογικο κριτ...
Μου αρεσει που ηρθε και ανακοινωση και ελεγε οτι δεν υπαρχει κατι που να χριαζεται διαυκρινηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παιδια οντως μπορει ολοι να λεμε οτι το Δ θεμα ηταν σχετικα ευκολο αλλα πολλοι σιγουρα θα χασουμε απο εκει!!Το Δ1 ερωτημα δεν ηταν σαφες!Εγω εγραψα τον ορισμο του ειδους και εκει που λει το βιβλιο "π.χ ολες οι γατες του πλανητη" εγω εβαλα π.χ ολες οι πεταλλουδες του πλανητη αφου για πεταλουδες ελεγε :P
Μου αρεσει που ηρθε και ανακοινωση και ελεγε οτι δεν υπαρχει κατι που να χριαζεται διαυκρινηση!

Κι εγώ το ίδιο έγραψα εκεί.
Η διευκρίνηση ήταν όντως διαφωτιστικότατη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο έγραψα εκεί.
Η διευκρίνηση ήταν όντως διαφωτιστικότατη!
:lol: ασε εγω καθομουνα και 1ο θρανιο μπροστα την εδρα και πηρα την ανακοινωση και την διαβασα...μια σειρα ηταν :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια οντως μπορει ολοι να λεμε οτι το Δ θεμα ηταν σχετικα ευκολο αλλα πολλοι σιγουρα θα χασουμε απο εκει!!Το Δ1 ερωτημα δεν ηταν σαφες!Εγω εγραψα τον ορισμο του ειδους και εκει που λει το βιβλιο "π.χ ολες οι γατες του πλανητη" εγω εβαλα π.χ ολες οι πεταλλουδες του πλανητη αφου για πεταλουδες ελεγε:P και το μειξιολογικο κριτ...
Μου αρεσει που ηρθε και ανακοινωση και ελεγε οτι δεν υπαρχει κατι που να χριαζεται διαυκρινηση!

Λολ κι εγώ ακριβώς έτσι το έγραψα. Ακριβώς όμως.

Μου αρεσει που ηρθε και ανακοινωση και ελεγε οτι δεν υπαρχει κατι που να χριαζεται διαυκρινηση!
Μπουαχαχα.

Yeah sure.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εγώ την ιδια βλακεία έκανα στο Δ1. Έγραψα μόνο ό,τι έλεγε στη μπροστά σελίδα δηλαδή τον ορισμό και μετά τον έγραψα ειδικά για κάθε είδος (φυτά, πεταλούδες, πουλιά). Επίσης έχω και ένα φόβο για τη διαπνοή. Έγραψα κανονικά τον ορισμό και ως ρόλο έβαλα την ανταλλαγή αερίων με την ατμόσφαιρα (οξυγόνο και CO2). Κατά τα άλλα μια χαρα. Εύκολα όλα. Στην αρχή ευχαριστούσα το Θεό που δεν έβαλαν άσκηση αλλά μετά εμφανίστηκε η παγίδα, το Δ1.
Α! Πάντως εγώ στο 1ο θέμα μύκητες έβαλα. :) Αν και παραλίγο να τη πατήσω.

Όντως, διαφωτιστική η διευκρίνηση. Τζάμπα χαρτί και μελάνι! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο έγραψα εκεί.
Η διευκρίνηση ήταν όντως διαφωτιστικότατη!

Μολις ηρθε η διευκρινηση λεω απο μεσα μου "Ωχ, με βλεπω να αλλαζω ολη την ερωτηση", αλλα μολις την ακουσα αρχισα να γελαω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και εγώ την ιδια βλακεία έκανα στο Δ1. Έγραψα μόνο ό,τι έλεγε στη μπροστά σελίδα δηλαδή τον ορισμό και μετά τον έγραψα ειδικά για κάθε είδος (φυτά, πεταλούδες, πουλιά). Επίσης έχω και ένα φόβο για τη διαπνοή. Έγραψα κανονικά τον ορισμό και ως ρόλο έβαλα την ανταλλαγή αερίων με την ατμόσφαιρα (οξυγόνο και CO2). Κατά τα άλλα μια χαρα. Εύκολα όλα. Στην αρχή ευχαριστούσα το Θεό που δεν έβαλαν άσκηση αλλά μετά εμφανίστηκε η παγίδα, το Δ1.
Α! Πάντως εγώ στο 1ο θέμα μύκητες έβαλα. :) Αν και παραλίγο να τη πατήσω.

Όντως, διαφωτιστική η διευκρίνηση. Τζάμπα χαρτί και μελάνι! :mad:

Α καλά,ναι.

Εδώ εγώ χρησιμοποίησα περισσότερες σελίδες στη Βιολογία απ'ότι στην Έκθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Α καλά,ναι.

Εδώ εγώ χρησιμοποίησα περισσότερες σελίδες στη Βιολογία απ'ότι στην Έκθεση
..

Me too! 4 και κάτι στην Έκθεση, 6 στην Βιολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά όσοι δίνεται καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα . Θέλω να σας ρωτήσω η βιολογία γενικής είναι εύκολη? Είμαι ανάμεσα σε Μαθηματικά γενικής και βιολογία για του χρόνου αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει . Τι μου προτείνετε είμαι εξίσου καλός στα μαθηματικά αλλά και καλός στην αποστίθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φίλε μου, ανάλογα τι σχολές στοχεύεις και βασικά τι κατεύθυνση είσαι. Στατιστική είναι εύκολη απο όσο έχω δει αλλά και η Βιολογία βγαίνει πολύ εύκολα. Βιολογία για 3ο πεδίο, Στατιστικη για 4ο και 5ο!;) Τι κατεύθυνση είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τεχνολογική είμαι και στοχεύω σχολή απο τό 4ο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η σωστή απάντηση είναι ΑΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΕΣ.Παραγωγοί είναι οι οργανισμοί που φωτοσυνθέτουν.
Δεν σε αναγκάζει κανείς να απαντήσεις.Από τη στιγμή που δεν είσαι σίγουρος για κάτι,μην πετάς αερολογίες σε ένα σοβαρό θέμα.

οκ εκανε λάθος κι ισώς καλυτερα να μην απαντα καποιος οταν δεν ειναι σιγουρος.και μπορω να καταλαβω το αγχος που εχετε γιατι ημουν στην ιδια κατασταση περσι(αν εισαι γ λυκειου-αν δεν εισαι ακομη χειροτερα)ωστοσο ειναι μεγαλυτερος και ηρθε για να βοηθησει,καποτε ισως τον χρειαστεις εσυ,εγω η καποιος αλλος.δε χρειαζεται να το τραβας τοσο νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τεχνολογική είμαι και στοχεύω σχολή απο τό 4ο πεδίο
Μια χαρά. Το έχεις ανοιχτό. Τώρα αναλογα τα γούστα σου. χεχε. Η βιολογία πάντως είναι τέλεια. Πού να μπλέκεις τώρα με στατιστική; Εμένα προσωπικά από ότι έχω κάνει γενική μόνο όσα ήταν κοινά με τη κατεύθυνση καταλάβαινα. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά από ένα σημείο και μετά χάνουν επαφή. Πάντως απο ότι έχω ακούσει είναι εύκολο να γράψεις απο 18 και πάνω και στα δύο. Διαλέγεις και παίρνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top