Συνένωση τμημάτων από του χρόνου

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ισχυει κατι τετοιο? ακουστηκε οτι απο του χρονου θα ενωσουν πολλα τμηματα που εχουν περιπου15-20 μαθητες με αποτελεσμα τμηματα των 30-40 μαθητων! . παντως η διευθηντρια του σχολειου μου που την ρωτησα μου ειπε πως ειναι πολυ πιθανο να συμβει , απο την αλλη ο φυσικος λεει πως αυτα τα λενε καθε χρονο και οτι ποτε δεν γινονται και κατι τετοια.:/: εσεις τι εχετε ακουσει

εδιτ: σημειωστε πως η διευθυντρια το ειπε αυτο σε εμενα και σε εναν φιλο μου οταν τη ρωταγαμε αν μπορει να δημιουργηθει τεχνολογικη 1 του χρονου και τοτε μας εσκασε την ιστορια παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
το εχω ακουσει κι εγω....ειναι πραγματικα λυπηρο που το κρατος προσπαθει να κερδισει χρηματα μειωνοντας την ποιοτητα της εκπαιδευσης (που ηδη ειναι παραγκωνισμενη)...και φυσικα κανει σχεδον αδυνατον για καποιον που τωρα τελειωνει τη σχολη του να βρει δουλεια στην δημοσια εκπαιδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
οποτε ισχυει η ειναι φημες και απλως "ακουγεται"? κατι επισημο υπαρχει για το θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
ισχυει κατι τετοιο? ακουστηκε οτι απο του χρονου θα ενωσουν πολλα τμηματα που εχουν περιπου15-20 μαθητες με αποτελεσμα τμηματα των 30-40 μαθητων! ................ η διευθυντρια το ειπε αυτο σε εμενα και σε εναν φιλο μου οταν τη ρωταγαμε αν μπορει να δημιουργηθει τεχνολογικη 1 του χρονου και τοτε μας εσκασε την ιστορια παραπανω......................οποτε ισχυει η ειναι φημες και απλως "ακουγεται"? κατι επισημο υπαρχει για το θεμα?
1) Θα σου πω τι μας είπε ο υποδιευθυντής για το θέμα: ο νόμος βάζει το 30 σαν ανώτατο αριθμό και άρα αποκλείεται να το ξεπεράσουν με κανένα τρόπο. Αυτό που θα κάνουν θα είναι να ενωθούν όπου γίνεται μικρά τμήματα. Πχ. αν ένα σχολείο έχει 2 τμήματα των 16 δεν θα τα ενώσουν γιατί το 32 αποκλείεται. Αν όμως ένα σχολείο έχει 3 τμήματα των 17 αυτά θα μπορούν να τα ενώσουν σε 2 των 26+25. Πάντως μας είπε ότι το πολύ να φτάνουν τα τμήματα τους 27-28. Πάντως μας είπε ότι το τι θα γίνει τελικά εξαρτάται από πόσους καθηγητές θα υπάρχουν σε κάθε σχολείο. Αυτό που θέλουν από το υπουργείο είναι να μην χρειαστούν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι.
2) Για την τεχνολογική 1 είναι άλλο θέμα άσχετο με το παραπάνω. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το ξέρω καλά το θέμα γιατί από τα χριστούγεννα έγινα στο σχολείο μου ιδρυτής και αρχηγός του κόμματος Τ-1 !!! Για να γίνει η Τ-1 πρέπει α) να το ζητήσουν τουλάχιστον 5-6 μαθητές, β) να μην υπάρχει κοντά άλλο σχολείο με Τ-1. γ) να υπάρχουν καθηγητές που δέχονται να διδάξουν τα επιπλέον μαθήματα, δ) να θέλει ο διευθυντής να γίνει Τ-1. Γίνεται με λίγους μαθητές γιατί μπορούν να κάνουν συνδιδασκαλία μαθηματικά+φυσική (8ώρες) με άλλη κατεύθυνση και μόνοι τους ηλεκτρολογία+χημεία/βιοχημεία (4 ώρες). Σε μας ισχύουν όλα τα α,β,γ,δ. Σκέψου ότι σε όλη την Αθήνα υπάρχουν μόνο 3-4 λύκεια που έχουν Τ-1 !!!! Εμείς μαζευτήκαμε ως τώρα 7-8 από το σχολείο μου (οι 6 είμαστε 100% σίγουροι) αλλά έχουμε και 5-6 από τα γύρω σχολεία που θέλουν και στα σχολεία τους είπανε όχι γιατί ήτανε 2-3 στο καθένα. Άρα τελικά από το Σεπτέμβριο το σχολείο μου θα έχει Τ-1 (κατά 90% γιατί κρατάω επιφύλλαξη). Να σου πω ποιο ήταν το σοβαρώτερο πρόβλημα που συναντήσαμε: τα φροντιστήρια!!! Προσπάθησαν με κάθε τρόπο ακόμα και λέγοντας μας ψέματα να μας κάνουν να αλλάξουμε γνώμη!!!! Όπως καταλαβαίνεις δεν τους συμφέρει να κάνουν τμήματα με λίγα παιδιά και καινούργια μαθήματα. Εγώ θα κάνω ιδιαίτερο αλλά οι συμμαθητές μου ήθελαν φροντιστήριο. Τελικά αφού γύρισαν όλα τα φροντιστήρια της περιοχής βρέθηκε κάποιο αξιόπιστο που είπε ναι, διαφορετικά το κόμμα των Τ-1 θα έχανε όλα του τα μέλη. Μου έχουν πει καθηγητές ότι από την αρχή η Τ-1 δεν έπιασε γιατί πολεμήθηκε από τα φροντιστήρια. Κρίμα γιατί είναι πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα κατεύθυνση χωρίς παπαγαλομάθημα σαν το ΑΟΔΕ. Αν θέλεις γράψε ποια είναι η κατάσταση στο σχοελίο σου. Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως
ναι ευχαριστω.;) εμεις δεν καναμε τ1 μαλλον για το [δ] δηλαδη μολις το ειπαμε στην διευθυντρια απο την αρχη φανηκε αρνητικη ως προς το θεμα. αλλα ρωταω κυριως γιατι μας ειπε οτι με τα "νεα μετρα" μπορει να μην γινει ουτε θετικη του χρονου (5 παιδια ειναι) αλλα υποθετο πως το ειπε απλως για να μας αποτρεψει απο την τ1 γιατι μια βδομαδα πριν την ρωτησουμε ειχε ερθει στην ταξη και μας ειπε οτι στην θετικη το πιθανοτερο να γινει συνδιδασκαλια στα μαθηματικα και τη φυσικη του χρονου , εξαλου ο χημικος μονιμος ειναι αρα λογικα θα γινει κανονικα η θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Θα σου πω εγώ που τα βίωσα φέτος και με το παραπάνω. Η τάξη μου αποτελείται από 84 μαθητές. Στην α' και β' λυκείου ήμασταν 4 τμήματα (βέβαια ήμασταν λίγοι παραπάνω. Μετά λίγα παιδιά πήγαν απέναντι στο επαλ). Φέτος λοιπόν σκόπιμα κατ' εμέ μας έκαναν 3 τμήματα μέχρι λίγο μετά τις εκλογές. Και γιατί λέω σκόπιμα? Γιατί οι περισσότεροι καθηγητές ασκούσαν πολιτική ότι η κυβέρνηση θέλει να γίνουμε 3 τμήματα και μετά τις εκλογές αν βγουν άλλοι θα αλλάξουν τα δεδομένα. Το παρακαμπτω λοιπόν αυτό, το είπα απλώς για την ιστορία, και σου λέω το εξής. Ανέκαθεν υπήρχε νόμος απ' όσο ξέρω για τμήματα μέχρι 30 άτομα στα γενικής και μέχρι 20 στα κατεύθυνσης. Απλώς δεν εφαρμόζονταν. Φέτος μας ευνόησε τολμώ να πω και το θέμα με τη γρίπη διότι δε γινόταν απ τη μια να είμαστε 28 άτομα μέσα σε μικρές σχετικά τάξεις κι απ την άλλη να έρχεται εγκύκλιος που επιβάλλει οι μαθητές να κάθονται με αρκετή απόσταση το ένα θρανίο απ το άλλο. Πάντως είναι γεγονός ότι μάθημα δε μπορεί να γίνει στα γενικής με παραπάνω από 20-22 άτομα και ειδικά σε μαθήματα που δίνονται πανελληνίως. Για να μη πω για την κατεύθυνση που μας είχαν του πεταματού τη θεωρητική και μας έκαναν 2 τμήματα 24 και 23 ατόμων ενώ θα έπρεπε να είμαστε 3 τμήματα... Εν πάσει περιπτώσι αυτό που εχω καταλάβει είναι ότι όπου θέλουν τον εφαρμόζουν αυτό το νόμο κι όπου θέλουν όχι. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι διεκδικήσετε με τα συμβούλια σας ολιγάριθμα τμήματα, κι αν δε σας ακούσουν να δράσει και ο σύλλογος γονέων του σχολείου σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
.......μας ειπε οτι με τα "νεα μετρα" μπορει να μην γινει ουτε θετικη του χρονου (5 παιδια ειναι) ......
Για τη θετική μας είπε ότι μάλλον παίζει το εξής: Αν σε δύο γειτονικά σχολεία έχουν το καθένα λίγα παιδιά για θετική θα γίνει τμήμα σε ένα μόνο από τα δύο λύκεια. Δηλαδή θα διώξουν παιδιά από ένα σχολείο σε άλλο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top