Σπουδές στη Γαλλία

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι θα πρεπει να υπάρχει κάποιου είδους πιστοποίηση τουλάχιστον β2 αλλα μπορεί να υπάρχουν και ειδικά τεστ... Καλύτερα κανε κανά τηλεφωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tok24

Νεοφερμένος

Η tok24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τις σπουδες φαρμακευτικης στο Παρισι. Το επιπεδο γαλλικων μου ειναι C1 ,απλα θα ηθελα να μαθω εαν ισχυει ο,τι και στην ιατρικη (μπαινουν 2.000 και μενουν 200). Λατρευω τη χωρα,και τη συγκεκριμενη σχολη.Η αληθεια ειναι πως δινω και εγω φετος πανελληνιες..απλα καλο ειναι να εχουμε παντα εναλλακτικες in case of.. ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tok24

Νεοφερμένος

Η tok24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω για το λινκ,χρησιμο.Απλα θα ηθελα και προσωπικες εμπειριες απο καποιον..που ισως γωριζει κατι περισσοτερο,σπουδαζει ο ίδιος ή εχεις καποιον γνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι δύσκολο να βρεις εδώ κάτι τόσο συγκεκριμένο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στην υπηρεσία που σου έγραψα, που βρίσκεται μέσα στο Γαλλικό Ινστιτούτο (Σίνα 31). Εκεί θα λύσεις όλες σου τις απορίες και μπορείς να ζητήσεις να σε φέρουν σε επαφή με ΄Ελληνες φοιτητές της σχολής που σε ενδιαφέρει που σπουδάζουν στη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tok24

Νεοφερμένος

Η tok24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ :) αυτο θα γινει μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris.a

Νεοφερμένος

Η chris.a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,

είμαι σε περίοδο αναζήτησης μεταπτυχιακού και δεν είχα συνειδητοποιησει ποση προετοιμασία χρειάζεται.
Προσωπικά, έχω αποφασίσει τη Γαλλία. Εχω ηδη επισκεφθει στο Γαλλικο Ινστιτούτο για τις πρώτες πληροφορίες.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως μπορω να βρω τις αξιολογησεις των γαλλικών πανεπιστημίων γιατί απο τι έχω καταλάβει γίνεται ένας μικρός χαμός με τα μάστερ οικονομικων επιστημων και διοίκησης εκεί. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι διατίθενται αρκετά χωρίς κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα και θα ήθελα να το αποφύγω αυτό. Ωστόσο, διορθώστε μ αν κάνω λάθος.
Εκτός απο τις αξιολογησεις, θα χαιρόμουν ππολυ αν έχετε να μου δώσετε κάποιο έξτρα τίπ που κρίνετε εσείς απαραίτητο να γνωρίζω.
Υ.Γ. κάνετε σπουδαια δουλεία εδώ, συγχαρητήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ρίξε μια ματιά στις ιστοσελίδες αυτών των πανεπιστημίων που θεωρούνται από τα καλύτερα για τον τομέα που σε ενδιαφέρει
1) Universite Nanterre Paris X, 2) Universite Pantheon-Sorbonne Paris I, 3) Universite Paris Dauphine Paris IX.
Για τα διαδικαστικά και τις ημερομηνίες θα σε κατατοπίσουν στο Γαλλικό Ινστιτούτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τίποτα για το universite-catholique-de-lille ? Θα παω erasmus την άνοιξη και δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει εκει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τίποτα για το universite-catholique-de-lille ? Θα παω erasmus την άνοιξη και δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει εκει :/



https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Université_catholique_de_Lille
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga3_pap

Νεοφερμένος

Η ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξέχασα να πω ότι το καλό (και το σημαντικότερο όλων) με τα γαλλικά πανεπιστήμια είναι ότι είναι δωρεάν σε αντίθεση με όλα τα άλλα όλων των άλλων χωρών. Πληρώνεις μόνο την εγγραφή σου σε κάθε έτος. Δηλαδή μέχρι 300 ευρώ. Μάλιστα... καλά διαβάσατε. Μόνο τόσα. Επίσης σου πληρώνουν μέχρι και το 75% του ενοικίου αρκεί να κατοικείς σε περιοχή που έχει λογικά ενοίκια βέβαια.


Όλα αυτά από ένα φίλο τυχερό και τζαμπατζή που σπουδάζει στην Γαλλία...


Καλησπέρα... Επειδή σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στο Παρίσι, μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις που μπορώ να βρω πληροφορίες για την κάλυψη του75% του ενοικίου??? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπέρα... Επειδή σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στο Παρίσι, μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις που μπορώ να βρω πληροφορίες για την κάλυψη του75% του ενοικίου??? Ευχαριστώ

Καλησπέρα!
Για να υπάρξει κάλυψη ενός x μέρους του ενοικίου (που δεν ξέρω αν φτάνει το 75%, δεν έχω ακούσει κάποια τόσο τυχερή περίπτωση :P ), πρέπει είτε να κάνεις dossier για το στεγαστικό επίδομα που ονομάζεται CAF, είτε να σου παράσχει μεγάλη υποτροφία το CROUS (το οποίο μπορεί και να σου πληρώσει τα έξοδα εγγραφής στο πανεπιστήμιο, είτε σου δώσει και υποτροφία είτε όχι), είτε να έχεις κάποια εξωτερική υποτροφία, πχ. του Γαλλικού Ινστιτούτου ή κάποιου ιδρύματος. Φαντάζομαι ο φίλος του A propos αναφέρεται στο CAF. Αν ζεις εκτός εστιών (στη Cité του Παρισιού το επίδομα που δίνει το CAF είναι στάνταρ : 100 ευρώ το μήνα ανά άτομο), μπορεί να φτάσει η βοήθεια και στα 200-300 ευρώ, φυσικά ανάλογα και της περιοχής στην οποία μένεις. Παραδοσιακά, όσο υψηλότερο είναι το ενοίκιο, τόσο υψηλότερο επίδομα μπορείς να πάρεις - και αυτό σχετίζεται και με το διαμέρισμα στο οποίο κατοικείς (κάποια είναι πιο ακριβά από άλλα, έχουν υψηλότερες τιμές στα ακίνητα κλπ.) και με το διαμέρισμα (με την έννοια του σπιτιού αυτή τη φορά :P ) στο οποίο μένεις, τετραγωνικά, κτίριο, παλαιότητα κλπ.
Γενικά, πάντως, υπάρχει αρκετή βοήθεια από φορείς. Και η Cité αποτελεί πάντοτε μια καλή λύση για μεταπτυχιακούς - διδακτορικούς και post-doc φοιτητές.:D
Καλό κουράγιο με όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia..

Νεοφερμένος

Η anastasia.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό σε κάποιο γαλλικό πανεπιστήμιο. Υπάρχουν προγράμματα εξ αποστάσεως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό σε κάποιο γαλλικό πανεπιστήμιο. Υπάρχουν προγράμματα εξ αποστάσεως;

Φυσικά!
https://www.formasup.fr/ Εδώ θα βρεις μία μηχανή αναζήτησης προγραμμάτων σπουδών (σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο) που προσφέρονται από γαλλικά πανεπιστήμια.
https://www.unistra.fr/index.php?id=14750 Εδώ θα βρεις όλα τα εξ αποστάσεως προγράμματα που προσφέρονται από το πανεπιστήμιο του Στρασβούργου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/i-krufi-goiteia-twn-gallikwn-panepistimiwn

Η Γαλλία είναι η τέταρτη χώρα υποδοχής φοιτητών παγκοσμίως, μετά τις ΗΠΑ, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Αυστραλία. Τα πανεπιστήμιά της υποδέχονται πάνω από 1,5 εκατομμύριο φοιτητές, ανάμεσα τους περίπου το 12% είναι ξένοι φοιτητές όλων των εθνικοτήτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Επίσης η Γάλλια είναι η Πέμπτη μεγαλύτερη οικονομία του κόσμου κάτι που είναι πολύ σημαντικό για οποίων θέλει να βρει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Για σας παιδιά το τελευταίο καιρό σκευτομαι να πάω για σπουδές στο Παρίσι για διάφορους λόγους,ο πιο σημαντικός είναι ότι μένουν οι παππούδες μου εκεί.θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Το ens(école normale supérieure)που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Γαλλίας και 25ο σε όλον τον κόσμο διάβασα ότι για να σπουδάσει κάποιος στο τμήμα που με ενδιαφέρει είναι 17.600 ευρώ το χρόνο δηλαδή 52.000 περίπου για τα τρία χρόνια ναι μεν είναι οικονομικότερο από το Cambridge που είναι 30.000 ευρώ το χρόνο όμως πάλι είναι πολύ ακριβό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα φοιτητικά δάνεια αν είναι καλή ιδέα η όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
είναι όμως οικονομικότερο του Cambridge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Ναι ομως δεν εχω 64.000 μαζι με το μεταπτυχιακο.Ειναι καλο το δανειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top