Σπουδές στην Ολλανδία

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ξεκινάμε μαθήματα την Πέμπτη. Προς το παρον ειναι παρα παρα πολυ γαματα! Αν μείνεις και στο ucu campus θα εισαι μια χαρα :P ααα επισης το ελυκστικοτερο αγορασα 24 μπουκαλια heineken για 9,5€ :P νομιζω σε επεισα θες να ερθεις ολλανδια :P

Καλή αρχή να έχεις! Τον καθένα θα έπειθες με αυτά που λες πάντως, και όχι μόνο για Ολλανδία αλλά γενικά για σπουδές στο εξωτερικό δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τις σπουδές στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γενικά για σπουδές στο εξωτερικό δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τις σπουδές στην Ελλάδα.

Ρε μην τα ισοπεδώνετε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ρε μην τα ισοπεδώνετε όλα...

Καλά ντε, δεν το είπα από εμπειρία ξέρω γω, πώς κάνεις έτσι; Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι όμως και αλήθεια. Any way.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρε μην τα ισοπεδώνετε όλα...

Απο αποψη εμπειριας το εννοει φανταζομαι. Ειμαι εδω μονο 3 μερες και εχω γνωρισει κοσμο απο κάθε γωνία του πλανήτη. Είναι πολύ σημαντικό να συναναστρέφεσαι με τόσο διαφορετικούς ανθρώπους, να έρχεσαι σε επαφή με άλλες κουλτούρες κλπ κλπ. Νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό να γίνει στην Ελλάδα.
Τώρα από άποψη σπουδών δεν μπορώ να γνωρίζω διότι ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ξέρω πώς είναι οι σπουδές στην Ελλάδα. Ξέρω μόνο από αυτά που μου λένε φίλοι και γνωστοί..

Καλή μέρα και καλό μήνα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το λέω κυρίως επειδή πρακτικά στηρίζεις μόνος σου το θέμα για τις σπουδές εκεί :P και υποσυνείδητα (είναι αναμενόμενο), κάνεις ένα άτυπο φιλτράρισμα των πληροφοριών που θα μοιραστείς. Είναι και ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών για κάτι καινούριο, οι γνωριμίες, η χαλαρότητα, και στην Σομαλία να πήγαινες να σπουδάσεις, τις πρώτες ημέρες θα περνούσες χάρμα και σε τσαντίρι να κοιμόσουν χωρίς να σε νοιάζει τίποτσ.

Τώρα όσο για το παραπάνω μήνυμα, Gabrielle, δεν γίνεται να βλέπουμε μια τρίχα και να συμπεραίνουμε ότι ο άλλος έχει πολύ μαλλί. Δεν μπορείς από ένα τμήμα ενός πανεπιστημίου μίας χώρας του εξωτερικού να συμπεραίνεις ότι όλες οι σπουδές στο εξωτερικό είναι ανώτερες από την Ελλάδα. Οι γενικεύσεις με εκνευρίζουν, σαφέστατα και υπάρχουν αξιολογότατα πανεπιστήμια στο εξωτερικό, όπως επίσης υπάρχουν και πολύ αξιόλογα τμήματα στην Ελλάδα. Εντάξει είμαστε ψωροκώσταινα και δεν νομίζω ότι από άποψη υποδομών μπορούμε να συγκριθούμε με τα καλά πανεπιστήμια της κεντρικής Ευρώπης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών είναι χαμηλότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το λέω κυρίως επειδή πρακτικά στηρίζεις μόνος σου το θέμα για τις σπουδές εκεί :P και υποσυνείδητα (είναι αναμενόμενο), κάνεις ένα άτυπο φιλτράρισμα των πληροφοριών που θα μοιραστείς. Είναι και ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών για κάτι καινούριο, οι γνωριμίες, η χαλαρότητα, και στην Σομαλία να πήγαινες να σπουδάσεις, τις πρώτες ημέρες θα περνούσες χάρμα και σε τσαντίρι να κοιμόσουν χωρίς να σε νοιάζει τίποτσ.

Τώρα όσο για το παραπάνω μήνυμα, Gabrielle, δεν γίνεται να βλέπουμε μια τρίχα και να συμπεραίνουμε ότι ο άλλος έχει πολύ μαλλί. Δεν μπορείς από ένα τμήμα ενός πανεπιστημίου μίας χώρας του εξωτερικού να συμπεραίνεις ότι όλες οι σπουδές στο εξωτερικό είναι ανώτερες από την Ελλάδα. Οι γενικεύσεις με εκνευρίζουν, σαφέστατα και υπάρχουν αξιολογότατα πανεπιστήμια στο εξωτερικό, όπως επίσης υπάρχουν και πολύ αξιόλογα τμήματα στην Ελλάδα. Εντάξει είμαστε ψωροκώσταινα και δεν νομίζω ότι από άποψη υποδομών μπορούμε να συγκριθούμε με τα καλά πανεπιστήμια της κεντρικής Ευρώπης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών είναι χαμηλότερο.

Το στηριζω διοτι απο οσο διαβαζω ειναι αρκετα καλα τα πανεπιστημια και πχ ειναι προτιμοτερο να ρθει καποιος εδω με 2000 διδακτρα το χρονο παρα αγγλια με ~12000. Από κει και πέρα συγγνώμη εαν εχει δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση δεν κάνω κάτι με σκοπό ή να μειώσω κανένα. Άλλωστε αναγνωρίζω πως στην Ελλάδα έχουμε αξιόλογα πανεπιστήμια όπως πχ το παν/μιο Κρήτης.

Οσο για το δευτερο κομμάτι συμφωνώ αλλά επειδή πριν επιλέξω το τμήμα που βρίσκομαι τώρα κοιτούσα πάρα πολλά άλλα αν την ευρώπη και ανα τον κόσμο παράλληλα με τμήματα στην Ελλάδα αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην Ελλάδα παρέχεται ένας πολύ μεγαλύτερος όγκος πληροφοριών/θεωρίας αλλά σχετικά λιγότερα εργαστήρια κλπ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο από τα δύο αλλά επειδή είμαι άνθρωπος που του αρέσει να διαβάζει και να εξερευνει μόνος του επέλεξα να θυσιάσω τη θεωρία για να έχω περισσότερα εργαστήρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
Το λέω κυρίως επειδή πρακτικά στηρίζεις μόνος σου το θέμα για τις σπουδές εκεί :P και υποσυνείδητα (είναι αναμενόμενο), κάνεις ένα άτυπο φιλτράρισμα των πληροφοριών που θα μοιραστείς. Είναι και ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών για κάτι καινούριο, οι γνωριμίες, η χαλαρότητα, και στην Σομαλία να πήγαινες να σπουδάσεις, τις πρώτες ημέρες θα περνούσες χάρμα και σε τσαντίρι να κοιμόσουν χωρίς να σε νοιάζει τίποτσ.

Τώρα όσο για το παραπάνω μήνυμα, Gabrielle, δεν γίνεται να βλέπουμε μια τρίχα και να συμπεραίνουμε ότι ο άλλος έχει πολύ μαλλί. Δεν μπορείς από ένα τμήμα ενός πανεπιστημίου μίας χώρας του εξωτερικού να συμπεραίνεις ότι όλες οι σπουδές στο εξωτερικό είναι ανώτερες από την Ελλάδα. Οι γενικεύσεις με εκνευρίζουν, σαφέστατα και υπάρχουν αξιολογότατα πανεπιστήμια στο εξωτερικό, όπως επίσης υπάρχουν και πολύ αξιόλογα τμήματα στην Ελλάδα. Εντάξει είμαστε ψωροκώσταινα και δεν νομίζω ότι από άποψη υποδομών μπορούμε να συγκριθούμε με τα καλά πανεπιστήμια της κεντρικής Ευρώπης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το επίπεδο των παρεχόμενων σπουδών είναι χαμηλότερο.

Σ' αυτό όμως δεν φταίει ο Τάσος όσο το Ελληνικό Πανεπιστήμιο που δεν φροντίζει να διαφημίζει με ωραίες φωτογραφίες, πολύχρωμους ιστότοπους, βίντεο κλπ σε διάφορα μέσα (τύπο, social media) την παρουσία του ακόμη και σε προπτυχιακές σπουδές διεθνώς. Ίσως φταίει που ακόμη έχουμε κλειστό σύστημα εισαγωγής φοιτητών (δηλ., μόνο μέσω Πανελληνίων εξετάσεων). Όταν μπαίνεις για παράδειγμα στον ιστότοπο και στην ομάδα στο facebook κάποιου Ελληνικού Πανεπιστημίου και βλέπεις στο πρώτο μόνο για ορκομωσίες πτυχιούχων σαν να είμαστε σχολείο, νομοσχέδια για τους απολυμένους διοικητικούς κλπ... και στο δεύτερο αγγελίες για ενοικιαζόμενα σπίτια από φοιτητές, για κατοικίδια και φοιτητές να μαλώνουν ποιος τα αγαπάει περισσότερο κλπ είναι λογικό το κάθε Πανεπιστήμιο Ουτρέχτης να φαντάζει σοβαρό Πανεπιστήμιο με τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες, τις διεθνείς διακρίσεις, ...κλπ.

Κάθε βδομάδα, ένα ξένο Πανεπιστήμιο δείχνει την ενεργητικότητά του. Κάθε βδομάδα στην Ελλάδα ή θα είμαστε σε προεκλογική περίοδο πάσης φύσεως ή θα εφαρμόζεται κάποια επικοινωνιακή πολιτική (ενώ θα γίνει και θόρυβος στα τηλεοπτικά παράθυρα) για τα Πανεπιστήμια. Εκεί είναι η διαφορά. Η Ολλανδία και η κάθε Ολλανδία, ξέρει πολύ καλά να "προστατεύει" τα Πανεπιστήμιά της. Ακόμη και στραβά σημεία να έχουν, που έχουν και κανείς δεν αμφιβάλλει, δεν τα διαφημίζουν.

Επομένως, όλα Έρινυς είναι και θέμα marketing, δημοσίων σχέσεων και καλής ανάδειξης του επιστημονικού έργου. Γνωρίζω παιδιά που εδώ στην Ελλάδα κάνουν μεταπτυχιακές εργασίες σε θέματα μελέτης που συναντάει κανείς με δυσκολία σε πολύ καλά Πανεπιστήμια-Ερευνητικά Ινστιτούτα κυρίως των ΗΠΑ. Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα; Τα Τμήματα δεν κάνουν κάτι ώστε αυτές οι εργασίες να αναδεικνύουν το Πανεπιστήμιο. Οι εργασίες αυτές είτε θα είναι στοιβαγμένες σε κάποιο ντουλάπι του φοιτητή είτε του Τμήματος είτε στη θυρίδα της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου. Γίνονται εργασίες απλά για να γίνονται και να μοιράζονται διπλώματα και τίτλοι σπουδών. Ο φοιτητής και μετέπειτα διπλωματούχος, δεν έχει κάποιο πρακτικό κέρδος από τις εργασίες που έκανε. Η αγορά εργασίας φαντάζει έρημος. Θέματα εργασιών για τεχνολογικά, οικονομικά, κοινωνικά συστήματα εκτός Ελλάδας. Άρα η ίδια η χώρα μας μένει απλά αδιάφορος θεατής του κόπου, των δικών της παιδιών. Λυπηρό; :hmm:

Η Ολλανδία, η Σουηδία,... εκτός από αυτό το μέρος, προβάλλουν και επωνύμως τη δουλειά των ανθρώπων που συμβάλλουν στην επιστημονική πρόοδο. Εκτός αυτού και οι κοινωνίες εκεί γνωρίζουν πολύ καλά τι οικονομικό κέρδος έχουν από τις επιστήμες ακόμη και από μη δημοφιλείς. Βέβαια στην Ελλάδα, στο θέμα της διαφάνειας κατά καιρούς υπήρξαν και άλλου είδους σκοπιμότητες που ωφέλησαν κάποιους ανθρώπους για άλλους λόγους. Το θέμα αυτό δεν είναι και τόσο απλό, όσο νομίζουμε. Η Ελληνική κοινωνία και τα Πανεπιστήμιά της, είναι σαν έναν μαθητή που ενώ μπορεί να είναι καλός, να διαβάζει και να έχει καλές βαθμολογικές επιδόσεις, πέρα από αυτό είναι ανύπαρκτος. Δηλαδή, ο μαθητής δε έχει κάποιο στόχο της ποσότητας του διαβάσματος και των καλών επιδόσεών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά κινέζικα μιλάω? Δεν κατηγόρησα τον Τάσο, απλά βασίστηκα στο ποστ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
Παιδιά κινέζικα μιλάω? Δεν κατηγόρησα τον Τάσο, απλά βασίστηκα στο ποστ :P

Ούτε εγώ σε κατηγόρησα. Μια άποψη εξέφρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΝΑ2000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με την Ιατρική στην Ολλανδία,Αφορά την κόρη μου που τώρα θα κάνει pre-IB στην Α Λυκείου .Θέλει πολύ να σπουδάσει Ιατρική στο εξωτερικό,αλλά από μία έρευνα που έκανα στην Αγγλία είναι πολύ δύσκολο.Μου πρότειναν λοιπόν να κοιτάξω και προς την Ολλανδία και συγκεκριμένα το Groningen.Έγινε μια αναφορά πιο πάνω ,αλλά θα εκτιμούσα πολύ αν μου τα βάζατε σε μια σειρά.Τι εννοείτε ότι είναι 3 χρόνια οι σπουδές;Μήπως δεν κατάλαβα καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με την Ιατρική στην Ολλανδία,Αφορά την κόρη μου που τώρα θα κάνει pre-IB στην Α Λυκείου .Θέλει πολύ να σπουδάσει Ιατρική στο εξωτερικό,αλλά από μία έρευνα που έκανα στην Αγγλία είναι πολύ δύσκολο.Μου πρότειναν λοιπόν να κοιτάξω και προς την Ολλανδία και συγκεκριμένα το Groningen.Έγινε μια αναφορά πιο πάνω ,αλλά θα εκτιμούσα πολύ αν μου τα βάζατε σε μια σειρά.Τι εννοείτε ότι είναι 3 χρόνια οι σπουδές;Μήπως δεν κατάλαβα καλά;
Καλημέρα και καλωσήρθατε στην παρέα μας! Όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ τουλάχιστον έχουν υπογράψει μια συνθήκη (συγγνώμη μου διαφεύγει το όνομα, μόλις ξύπνησα) σύμφωνα με την οποία τα 5ετή ή 6ετή προγράμματα σπουδών (και 4ετή αν υπάρχουν) πρέπει να "σπάσουν" σε 3χρόνια προπτυχιακων σπουδών και 1-2 χρόνια μεταπτυχιακών σπουδών.
Τα πανεπιστήμια στην Ολλανδία, όπως και στην Αγγλία αλλά και άλλες χώρες, προσφέρουν μόνο 3ετή προγράμματα σπουδών στο επίπεδο bachelor, δηλαδή προπτυχιακά.
Εάν θέλετε μπορείτε να της δείξετε κι αυτό το πρόγραμμα https://ki.se/en/utbildning/1bi14-bachelors-programme-in-biomedicine να το εχει υπ'οψιν της αλλά είναι στη Σουηδία.
Ελπίζω να σας βοήθησα. Ό,τι άλλο χρειαστείτε μη διστάσετε να ρωτήσετε! Καλημέραα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariager

Νεοφερμένος

Η Mariager αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα! Εγώ όπου να ναι παίρνω το πτυχίο μου από το γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών το οποίο είναι πενταετούς φοίτησης και υποτίθεται ότι στο εξωτερικό αναγνωρίζετε το πτυχίο ως master. Ωστόσο θέλω να πάω για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία στο Wageningen (αν το γράφω σωστά). Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το πανεπιστήμιο? Επίσης βρίσκεται σε μία επαρχία στο Χελντερλαντ, ξέρει κανείς αν μπορεί να βρει κανείς σπίτι εκεί εύκολα και σε τι τιμες; Και γενικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία θα είναι πολύτιμη!!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ότι κάνεις εδώ κάνεις και εκεί κατά βάση, δεν είναι άλλος πλανήτης. Εάν το οικονομικό το έχεις λύσει, τότε δεν έχεις θέμα. Σκέψου όμως ότι η Ολλανδία και γενικά χώρες μικρές, βόρειες, δυτικές της Ευρώπης είναι πλούσιες, οπότε τα νοίκια θα είναι λιγάκι τσιμπημένα. Πιο ακριβό και ποιοτικό επίπεδο ζωής εκεί, όπως και να το κάνουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα δίνω φέτος πανελλήνιες και αν δε περάσω αστυνομία θα πάω Ολλανδία..γνωρίζω τη γλώσσα οπότε θα προσαρμοστώ εύκολα..γνωρίζει κανείς σχετικά με τα επιδόματα σπουδών τα οποία δίνονται σε όσους σπουδάζουν εκεί;
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
παιδια ποια ειναι η αποψη σας για το πανεπιστημο του τιλμπουργκ?
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μια πολύ καλή επιλογή πανεπιστημίου, τοπ για θέματα οικονομικών και management.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σας,
Πωπω έχω καιρό να γράψω σε τέτοιο θέμα αλλά θα εκτιμούσα πολύ να βρω κάποιον που έχει σπουδάσει στην Ολλανδία. Ίσως κάποιος που να έχει κάνει master θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμος, ωστόσο, προς το παρόν, έχω πολύ γενικές απορίες κυρίως σχετικά με το κόστος ζωής (δεν ενδιαφέρομαι για Amsterdam, κυρίως για Maastricht, Rotterdam καi Leiden) και επίσης θα ήθελα καί κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα φοιτητικά δάνεια, τις δουλειές ως φοιτητής. Αν δε βρω κάποιον που έχει ολοκληρώσει κάποιο από τα masters που με ενδιαφέρουν, ακόμα καλύτερα :)
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Γεια σας,
Πωπω έχω καιρό να γράψω σε τέτοιο θέμα αλλά θα εκτιμούσα πολύ να βρω κάποιον που έχει σπουδάσει στην Ολλανδία. Ίσως κάποιος που να έχει κάνει master θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμος, ωστόσο, προς το παρόν, έχω πολύ γενικές απορίες κυρίως σχετικά με το κόστος ζωής (δεν ενδιαφέρομαι για Amsterdam, κυρίως για Maastricht, Rotterdam καi Leiden) και επίσης θα ήθελα καί κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα φοιτητικά δάνεια, τις δουλειές ως φοιτητής. Αν δε βρω κάποιον που έχει ολοκληρώσει κάποιο από τα masters που με ενδιαφέρουν, ακόμα καλύτερα :)
Καλησπέρα Εχέμυθη!

Αν και δεν έχω σπουδάσει στην Ολλανδία, από την προσωπική μου έρευνα και έχοντας μερικούς γνωστούς που έχουν σπουδάσει στην Ολλανδία (δυστυχώς όχι στα πανεπιστήμια που ανέφερες) ευελπιστώ να σε βοηθήσω.

Πανεπιστήμια:
Leiden:
Καταρχάς από τα πανεπιστήμια που ανέφερες θα σου συνιστούσα το πανεπιστήμιο του Leiden. Το πανεπιστήμιο του Leiden βρίσκεται δίπλα στη Χάγη και κοντά στο Άμστερνταμ και οι αποστάσεις είναι αρκετά μικρές (μερικών λεπτών στις περισσότερες περιπτώσεις). Πιστεύω ότι είναι αρκετά θετικό στη περίπτωση σου διότι σε αντίθεση με το Maastricht (που είναι μια από τις πιο μακρινές πόλης της Ολλανδίας ως προς τις άλλες μεγάλες δηλαδή Άμστερνταμ κτλ) αν σπουδάσεις στο Leiden μπορείς να αναζητήσεις δουλειά ως φοιτήτρια και στις γειτονικές πόλης. Το πανεπιστήμιο του Leiden φημίζεται για τις ανθρωπιστικές, κοινωνικές αλλά και οικονομικές επιστήμες (σε ένα επίπεδο σχετικά με τα οικονομικά). Αν επιθυμείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στις ανθρωπιστικές ή κοινωνικές επιστήμες σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Rotterdam:
Αν επιζητείς μεταπτυχιακό στα οικονομικά, επιχειρήσεις, λογιστική, χρηματοοικοινομικά κτλ το πανεπιστήμιο του Rotterdam είναι μια must επιλογή για αυτή τη περίπτωση. Ως γνωστών το Rotterdam περιέχει ένα ή και το μεγαλύτερο εμπορικό λιμάνι στην Ευρώπη. Αυτό σημαίνει ότι αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά, οικονομικά ή πάνω σε αυτούς τους τομής, το πανεπιστήμιο θα κατέχει μια καλύτερη εμπειρία σε σύγκριση με τα υπόλοιπα με συνέπεια η ποιότητα του μεταπτυχιακού σου να είναι καλύτερη.

Maastricht:
Αν και δεν γνωρίζω πολλά για αυτό το πανεπιστήμιο, μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό πανεπιστήμιο, μπορεί να φτάνει και του Leiden όμως είναι αρκετά μακριά από τις υπόλοιπες πόλης... αν δεν σου είναι πρόβλημα τότε σου το συνιστώ.

Groningen:
Επίτρεψε μου να σου συστήσω το πανεπιστήμιο του Groningen. Το πανεπιστήμιο του Groningen είναι ένα από τα καλύτερα της Ολλανδίας ειδικά ως προς θέματα ανθρωπιστικών, κοινωνικών συμπεριλαμβανομένου τα οικονομικά. Βρίσκεται λίγο πιο μακριά από το Rotterdam και σου συνιστώ να το κοιτάξεις όπως και το πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης.

Κόστος ζωής:
Οι γνωστοί μου που σπουδάζουν στην Ολλανδία μου έχουν πει ότι το κόστος ζωής είναι αρκετά ακριβό σε σύγκριση με την Ελλάδα... μιας που έχουν και μεγαλύτερους μισθούς στην Ολλανδία. Οι τιμές ποικίλουν στις επαρχιακές πόλης όμως είναι σχεδόν ίδιες.

Φοιτητικά δάνεια:
Στην Ελλάδα ιδιαίτερα η τράπεζα Πειραιώς και άλλες σου δίνουν εύκολα ένα φοιτητικό δάνεια με απλή απόδειξη ότι σπουδάζεις στο πανεπιστήμιο που αναφέρεις. Στην Ολλανδία τα φοιτητικά δάνεια θα έχουν διαφορετικές προϋποθέσεις οπότε σου συνιστώ να ψάξεις καλά τι σου συμφέρει (δες και τους τόκους κτλ)

Εν κατακλείδι:
Η Ολλανδία είναι μια φανταστική χώρα για σπουδές. Παρότι που κακολογείτε από τους μέσους Έλληνες λόγω μιας κακής και άδικης φήμης που έχει, τα πανεπιστήμια της είναι εξαίσια και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο... είμαι σίγουρος ότι αρκετά άλλα άτομα του forum που έχουν σπουδάσει στην Ολλανδία θα σε βοηθήσουν.

Καλή συνέχεια με τις σπουδές σου στην όμορφη Ολλανδία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλησπέρα Εχέμυθη!

Αν και δεν έχω σπουδάσει στην Ολλανδία, από την προσωπική μου έρευνα και έχοντας μερικούς γνωστούς που έχουν σπουδάσει στην Ολλανδία (δυστυχώς όχι στα πανεπιστήμια που ανέφερες) ευελπιστώ να σε βοηθήσω.

Πανεπιστήμια:
Leiden:
Καταρχάς από τα πανεπιστήμια που ανέφερες θα σου συνιστούσα το πανεπιστήμιο του Leiden. Το πανεπιστήμιο του Leiden βρίσκεται δίπλα στη Χάγη και κοντά στο Άμστερνταμ και οι αποστάσεις είναι αρκετά μικρές (μερικών λεπτών στις περισσότερες περιπτώσεις). Πιστεύω ότι είναι αρκετά θετικό στη περίπτωση σου διότι σε αντίθεση με το Maastricht (που είναι μια από τις πιο μακρινές πόλης της Ολλανδίας ως προς τις άλλες μεγάλες δηλαδή Άμστερνταμ κτλ) αν σπουδάσεις στο Leiden μπορείς να αναζητήσεις δουλειά ως φοιτήτρια και στις γειτονικές πόλης. Το πανεπιστήμιο του Leiden φημίζεται για τις ανθρωπιστικές, κοινωνικές αλλά και οικονομικές επιστήμες (σε ένα επίπεδο σχετικά με τα οικονομικά). Αν επιθυμείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στις ανθρωπιστικές ή κοινωνικές επιστήμες σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Rotterdam:
Αν επιζητείς μεταπτυχιακό στα οικονομικά, επιχειρήσεις, λογιστική, χρηματοοικοινομικά κτλ το πανεπιστήμιο του Rotterdam είναι μια must επιλογή για αυτή τη περίπτωση. Ως γνωστών το Rotterdam περιέχει ένα ή και το μεγαλύτερο εμπορικό λιμάνι στην Ευρώπη. Αυτό σημαίνει ότι αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά, οικονομικά ή πάνω σε αυτούς τους τομής, το πανεπιστήμιο θα κατέχει μια καλύτερη εμπειρία σε σύγκριση με τα υπόλοιπα με συνέπεια η ποιότητα του μεταπτυχιακού σου να είναι καλύτερη.

Maastricht:
Αν και δεν γνωρίζω πολλά για αυτό το πανεπιστήμιο, μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό πανεπιστήμιο, μπορεί να φτάνει και του Leiden όμως είναι αρκετά μακριά από τις υπόλοιπες πόλης... αν δεν σου είναι πρόβλημα τότε σου το συνιστώ.

Groningen:
Επίτρεψε μου να σου συστήσω το πανεπιστήμιο του Groningen. Το πανεπιστήμιο του Groningen είναι ένα από τα καλύτερα της Ολλανδίας ειδικά ως προς θέματα ανθρωπιστικών, κοινωνικών συμπεριλαμβανομένου τα οικονομικά. Βρίσκεται λίγο πιο μακριά από το Rotterdam και σου συνιστώ να το κοιτάξεις όπως και το πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης.

Κόστος ζωής:
Οι γνωστοί μου που σπουδάζουν στην Ολλανδία μου έχουν πει ότι το κόστος ζωής είναι αρκετά ακριβό σε σύγκριση με την Ελλάδα... μιας που έχουν και μεγαλύτερους μισθούς στην Ολλανδία. Οι τιμές ποικίλουν στις επαρχιακές πόλης όμως είναι σχεδόν ίδιες.

Φοιτητικά δάνεια:
Στην Ελλάδα ιδιαίτερα η τράπεζα Πειραιώς και άλλες σου δίνουν εύκολα ένα φοιτητικό δάνεια με απλή απόδειξη ότι σπουδάζεις στο πανεπιστήμιο που αναφέρεις. Στην Ολλανδία τα φοιτητικά δάνεια θα έχουν διαφορετικές προϋποθέσεις οπότε σου συνιστώ να ψάξεις καλά τι σου συμφέρει (δες και τους τόκους κτλ)

Εν κατακλείδι:
Η Ολλανδία είναι μια φανταστική χώρα για σπουδές. Παρότι που κακολογείτε από τους μέσους Έλληνες λόγω μιας κακής και άδικης φήμης που έχει, τα πανεπιστήμια της είναι εξαίσια και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο... είμαι σίγουρος ότι αρκετά άλλα άτομα του forum που έχουν σπουδάσει στην Ολλανδία θα σε βοηθήσουν.

Καλή συνέχεια με τις σπουδές σου στην όμορφη Ολλανδία!
Αρχικά σ ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου, είναι αρκετά αναλυτική και αχχχχχ το μεταπτυχιακό στο Leiden είναι αυτό που με ενδιαφέρει λιγότερο απ'όλα ωστόσο όλοι μου λένε πόσο εξαιρετικό πανεπιστήμιο είναι. Ωστόσο απ'ότι έχω δει και τα τρία είναι καλά πανεπιστημια, οπότε νομίζω δεν έχω κάποια αμφιβολία για την ποιότητα των σπουδών όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση.

Πρόσφατα αποφοίτησα από τη σχολή ιατρικών εργαστηρίων. Στο Leiden μ ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό Life sciences and science communication and society με κατεύθυνση στο science communication. Στο Rotterdam έχει ένα αρκετά ενδιαφέρον μεταπτυχιακο πάνω στο healthcare management καί στο Maastricht στο Global health. Όπως είπα μ ενδιαφέρουν περισσότερο τα τελευταία δύο, ωστόσο νομίζω ότι δε γνωρίζω όλες τις δυνατότητες εργασίας που μπορεί να σού προσφέρει το science communication.
Ξέρω ότι ειδικά στην περίπτωση μου παίζει ρόλο και το internship επειδή ναι μεν έχω εμπειρία πάνω σε leadership και science communication μέσω του εθελοντισμού που έχω κάνει, αλλά σίγουρα χρειάζεται να αποκτήσω επιπλέον επαγγελματική εμπειρία.

Τώρα σε ο, τί αφορά το φοιτητικό δάνειο η αλήθεια είναι ότι θέλω νά τό ψάξω γιατί φαίνονται αρκετά απαιτητικά τα courses και δε ξέρω αν θα έχω χρόνο να δουλεύω παράλληλα .

Επίσης, περιμένω απάντηση και από δύο πανεπιστήμια στη Δανία, το ένα για public health το άλλο για global health.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Αρχικά σ ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου, είναι αρκετά αναλυτική και αχχχχχ το μεταπτυχιακό στο Leiden είναι αυτό που με ενδιαφέρει λιγότερο απ'όλα ωστόσο όλοι μου λένε πόσο εξαιρετικό πανεπιστήμιο είναι. Ωστόσο απ'ότι έχω δει και τα τρία είναι καλά πανεπιστημια, οπότε νομίζω δεν έχω κάποια αμφιβολία για την ποιότητα των σπουδών όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση.

Πρόσφατα αποφοίτησα από τη σχολή ιατρικών εργαστηρίων. Στο Leiden μ ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό Life sciences and science communication and society με κατεύθυνση στο science communication. Στο Rotterdam έχει ένα αρκετά ενδιαφέρον μεταπτυχιακο πάνω στο healthcare management καί στο Maastricht στο Global health. Όπως είπα μ ενδιαφέρουν περισσότερο τα τελευταία δύο, ωστόσο νομίζω ότι δε γνωρίζω όλες τις δυνατότητες εργασίας που μπορεί να σού προσφέρει το science communication.
Ξέρω ότι ειδικά στην περίπτωση μου παίζει ρόλο και το internship επειδή ναι μεν έχω εμπειρία πάνω σε leadership και science communication μέσω του εθελοντισμού που έχω κάνει, αλλά σίγουρα χρειάζεται να αποκτήσω επιπλέον επαγγελματική εμπειρία.

Τώρα σε ο, τί αφορά το φοιτητικό δάνειο η αλήθεια είναι ότι θέλω νά τό ψάξω γιατί φαίνονται αρκετά απαιτητικά τα courses και δε ξέρω αν θα έχω χρόνο να δουλεύω παράλληλα .

Επίσης, περιμένω απάντηση και από δύο πανεπιστήμια στη Δανία, το ένα για public health το άλλο για global health.
Μάλιστα,

Σχετικά με τα μεταπτυχιακά που αναφέρεις, το πρώτο στο Leiden δηλαδή, τείνει περισσότερο στις κοινωνικές επιστήμες, το δεύτερο στο Rotterdam είναι συνδυασμός του κλάδου των επιχειρήσεων με το κλάδο της υγείας, το τρίτο είναι συνδυασμός κοινωνικών επιστημών με το κλάδο της υγείας. Ένα σίγουρο πράγμα είναι ότι και στα τρία οι συμφοιτητές σου θα είναι από διάφορους κλάδους προπτυχιακών όπως υγείας, επιχειρήσεων κτλ (δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει και τόσο αυτό το γεγονός). Και τα τρία είναι εντελώς διαφορετικά, το πρώτο είναι κάπως καινοτόμο και προσωπικά το βλέπω περισσότερο ερευνητικό δηλαδή σε προωθεί να κάνεις διδακτορικό (Το πανεπιστήμιο του Leiden έχει τέτοια μεταπτυχιακά όπου δίπλα από το μεταπτυχιακό γράφουν "research"). Το δεύτερο είναι για να είσαι σε διοικητικές θέσεις σε νοσοκομεία και κέντρα υγείας που προσωπικά το βλέπω περισσότερο δουλειά γραφείου που δεν είναι και τόσο κακό. Το τρίτο το βρίσκω προσωπικά αρκετά καλό και μετέπειτα μπορείς να κατευθυνθείς για εργασία σε οργανισμούς του Ο.Η.Ε (αν έχεις και επαγγελματική εμπειρία φυσικά).

Προσωπικά και τα τρία καλά τα βρίσκω.

Σχετικά με την Δανία:
Τα πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα ΌΜΩΣ το κόστος ζωής είναι αρκετά ακριβό... οι περισσότεροι απόφοιτη βγαίνουν από τα πανεπιστήμια με δάνεια λόγω του κόστους ζωής.

Εν τέλει όλα καλά είναι αν και προσωπικά θα προτιμούσα του Maastricht και του Rotterdam εξαρτάται από εσένα και τι φαντάζεσαι για το μέλλον σου.

Ελπίζω και πάλι να βοήθησα, καλή συνέχεια!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top