Σπουδές στην Ολλανδία

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να λυσω καποιες αποριες που εχω για τις σπουδες στην ολλανδια συγκεκριμενα για μηχανολογια.
Καταρχην,λογικα για να εχω προσβασει σε πανεπιστημια εξωτερικου,πρεπει να εχω πρωτα δικαιωμα προσβασης στα ελληνικα πανεπιστημια δηλαδη μεσω τον πανελλαδικων εαν κανω λαθος συγχωρηστε με (χεχε).
2ον εαν τελικα οντως χρειαζονται πανελλαδικες και δεν κανω λαθος,ποσο σημασια εχει ο βαθμος και στο περιπου τι βαθμο ζητανε;
Παραπανω διαβασα οτι πρεπει να κατεχω πιστοποιητικό HAVO, VWO ή MBO τι ακριβως ειναι αυτα τα πιστοποιητικα και απο που μπορω να το αποκτησω;


Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος,ευχαριστω για τον χρονο σας

Καλησπέρα και από εμένα! Όπως είπε και ο Τάσος καλό θα είναι να στείλεις ένα email στα πανεπιστήμια που θέλεις γιατί τα entry requirements διαφέρουν αρκετά. Μια και ενδιαφέρεσαι για engineering όμως, πάνω κάτω στα τρία πολυτεχνεία ισχύει: To Twente που είμαι εγώ λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεσαι βεβαίωση πρόσβασης https://www.utwente.nl/admissionoffice/Bachelor/files/admission-ba-more/ το Delft λέει μόνο για απολυτήριο λυκείου https://www.tudelft.nl/en/study/stud...diploma/admission-requirements/countries-a-h/ και στο Eindhoven δεν αναφέρεται τίποτα για Ελληνικό απολυτήριο άρα πρέπει να έρθεις σε επαφή μαζί τους. Επίσης να ξέρεις ότι ο κάθε υποψήφιος κρίνεται ατομικά, άρα για τους βαθμούς δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όριο. Στο Groningen π.χ. λέει ότι καλό είναι να έχεις πάνω από 13.1 στο απολυτήριο https://www.rug.nl/fwn/fmns-programme/admissions/bsc/bscentry-greek-apolytiriou-lykeiou αλλά τίποτα συγκεκριμένο.

VWO είναι το Ολλανδικό απολυτήριο που σου δίνει πρόσβαση σε ανώτατες σχολές (research universities), HAVO αυτό που σου δίνει πρόσβαση σε τεχνικές σχολές (universities of applied sciences) και υπό προϋποθέσεις σε ανώτατες σχολές και το VMBO σου δίνει πρόσβαση σε κατώτατες τεχνικές σχολές. Τα ελληνικά απολυτήρια όμως αναγνωρίζονται κανονικά από όλα τα Ολλανδικά πανεπιστήμια.

Τέλος, από τη στιγμή που θέλεις να σπουδάσεις μηχανολογία θα πρέπει να έχεις κάποιο πτυχίο γλώσσας στα Ολλανδικά (συνήθως ζητάνε το Β2) μιας και δεν υπάρχει αγγλικό τμήμα σε πανεπιστήμιο παρά μόνο σε τεχνική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επίσης, για όσους θέλουν να κάνουν bachelor σε Ολλανδικό πανεπιστήμιο θα είναι καλό να ξέρουν ότι ισχύει σε σχεδόν όλα τα προγράμματα το binding study advice. Αυτό σημαίνει ότι κάθε πρωτοετής πρέπει να συγκεντρώσει τουλάχιστον 45 από τα 60 EC μέσα στον πρώτο χρόνο και τα εναπομείναντα μέσα σε ακόμα ένα χρόνο. Πολλά προγράμματα είναι δομημένα σε 4 modules των 15 EC το κάθε ένα, όπου είτε παίρνεις 15 EC αν περάσεις όλα τα μαθήματα είτε 0 EC αν δεν περάσεις έστω και ένα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κόβονται πολλοί φοιτητές στο πρώτο χρόνο και αρκετοί στο δεύτερο. Από εμάς κόπηκε ένα 40% τον πρώτο χρόνο. Και όσοι δεν περνάν τον πρώτο χρόνο μένουν έξω από το πρόγραμμα για 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα! Όπως είπε και ο Τάσος καλό θα είναι να στείλεις ένα email στα πανεπιστήμια που θέλεις γιατί τα entry requirements διαφέρουν αρκετά. Μια και ενδιαφέρεσαι για engineering όμως, πάνω κάτω στα τρία πολυτεχνεία ισχύει: To Twente που είμαι εγώ λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεσαι βεβαίωση πρόσβασης https://www.utwente.nl/admissionoffice/Bachelor/files/admission-ba-more/ το Delft λέει μόνο για απολυτήριο λυκείου https://www.tudelft.nl/en/study/stud...diploma/admission-requirements/countries-a-h/ και στο Eindhoven δεν αναφέρεται τίποτα για Ελληνικό απολυτήριο άρα πρέπει να έρθεις σε επαφή μαζί τους. Επίσης να ξέρεις ότι ο κάθε υποψήφιος κρίνεται ατομικά, άρα για τους βαθμούς δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο όριο. Στο Groningen π.χ. λέει ότι καλό είναι να έχεις πάνω από 13.1 στο απολυτήριο https://www.rug.nl/fwn/fmns-programme/admissions/bsc/bscentry-greek-apolytiriou-lykeiou αλλά τίποτα συγκεκριμένο.

VWO είναι το Ολλανδικό απολυτήριο που σου δίνει πρόσβαση σε ανώτατες σχολές (research universities), HAVO αυτό που σου δίνει πρόσβαση σε τεχνικές σχολές (universities of applied sciences) και υπό προϋποθέσεις σε ανώτατες σχολές και το VMBO σου δίνει πρόσβαση σε κατώτατες τεχνικές σχολές. Τα ελληνικά απολυτήρια όμως αναγνωρίζονται κανονικά από όλα τα Ολλανδικά πανεπιστήμια.

Τέλος, από τη στιγμή που θέλεις να σπουδάσεις μηχανολογία θα πρέπει να έχεις κάποιο πτυχίο γλώσσας στα Ολλανδικά (συνήθως ζητάνε το Β2) μιας και δεν υπάρχει αγγλικό τμήμα σε πανεπιστήμιο παρά μόνο σε τεχνική σχολή.



Με καλυψες πλήρως για το θέμα εισάγωγης.Το συμπερασμα μου ειναι πως αν δεν εχω στο μυαλο μου καποιο συγκεκριμενο πανεπιστημιο το οποιο να ζηταει μονο απολυτηριο λυκειου,τοτε καλυτερα να δωσο πανελλαδικες ωστε με ενα καλο βαθμο να μπορω να κανω αιτηση σε οποιο θελω.:whistle:

Ειχα διαβασει συγκεκριμενα για τα γερμανικα πανεπιστημια οτι κανεις αιτηση και πας και παρακουλουθεις μαθηματα γερμανικων οσο θα περιμενεις την απαντηση του πανεπιστημίου,εαν σε δεχτουν συνεχιζεις τα μαθηματα μεχρι να παρεις της καταλληλες γνωσεις το οποιο αποδεικνυεις με καποιο τεστ.ισχυει το ιδιο και στα ολλανδικα πανεπιστημια; αν ναι πρεπει να ξερω αγγλικα για αυτα τα μαθηματα; ,ή γινεται απο τα Ολλανδικά στα ελληνικά;; :hmm:

Τελος,θα ηθελα να μαθω εαν τα μαθηματα τους εχουν μεγαλη κλιμακα δυσκολιας σε σχεση με τα ελληνικα πανεπιστημια;Και τελικά εαν ισχυει ότι όντως τα πανεπιστήμια της Ελλάδας παρέχουν περισσότερες γνώσεις στον φοιτητή απο ότι εξω;; κτλπ

Ευχαριστω για τον χρονο σας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ειχα διαβασει συγκεκριμενα για τα γερμανικα πανεπιστημια οτι κανεις αιτηση και πας και παρακουλουθεις μαθηματα γερμανικων οσο θα περιμενεις την απαντηση του πανεπιστημίου,εαν σε δεχτουν συνεχιζεις τα μαθηματα μεχρι να παρεις της καταλληλες γνωσεις το οποιο αποδεικνυεις με καποιο τεστ.ισχυει το ιδιο και στα ολλανδικα πανεπιστημια; αν ναι πρεπει να ξερω αγγλικα για αυτα τα μαθηματα; ,ή γινεται απο τα Ολλανδικά στα ελληνικά;; :hmm:

Ναι, τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν language center που σου μαθαίνουν Ολλανδικά παράλληλα με τις σπουδές σου (για όσους σπουδάζουν σε αγγλόφωνο τμήμα) ή με intensive courses το καλοκαίρι πριν αρχίσει το bachelor. Το τελευταίο είναι πολύ δημοφιλής επιλογή για τους Γερμανούς φοιτητές επειδή είναι σχετικά εύκολο για αυτούς να μάθουν Ολλανδικά. Τώρα αν ξεκινάς από το μηδέν μέχρι να αποκτήσεις το Β2 χρειάζεσαι αρκετή προσπάθεια και χρόνο. Δεν ξέρω αν ένας χρόνος είναι αρκετός. Συνήθως τα μαθήματα είναι στα αγγλικά αλλά έχω ακούσει και για Έλληνες που σου κάνουν ιδιαίτερα.
Τελος,θα ηθελα να μαθω εαν τα μαθηματα τους εχουν μεγαλη κλιμακα δυσκολιας σε σχεση με τα ελληνικα πανεπιστημια;Και τελικά εαν ισχυει ότι όντως τα πανεπιστήμια της Ελλάδας παρέχουν περισσότερες γνώσεις στον φοιτητή απο ότι εξω;; κτλπ

Μιας και το έχω απαντήσει περίπου αυτό σε DM, κάνω copy paste: :)

Εγώ βρίσκω την ύλη αρκετά δύσκολη για τον χρόνο που μας δίνεται. Το ίδιο και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου. Οι μεγαλύτερες διαφορές σε σχέση με την Ελλάδα είναι ότι εδώ θα έχεις εξετάσεις κάθε 10 εβδομάδες ή και τεστ πιο συχνά (ανάλογα με το πανεπιστήμιο βέβαια), ο βαθμός για να περάσεις το μάθημα είναι 6 (με το 5.5 να στρογγυλοποιείται προς τα πάνω) και ότι οι Ολλανδοί φοιτητές είναι στην πλειονότητά τους πολύ determined σε αυτό που σπουδάζουν. Θα έλεγα λοιπόν πως ναι, είναι δύσκολα, αλλά όχι υπερβολικά. Οι περισσότεροι Έλληνες μεταπτυχιακοί που ξέρω βγάζουν το master σε 2.5 με 3 χρόνια αλλά κανένας δεν το έχει παρατήσει. Προπτυχιακούς Έλληνες έχω δει να φεύγουν. Πάντως αυτό σίγουρα εξαρτάται από το πρόγραμμα/πανεπιστήμιο που θα διαλέξεις. Γενικά οι καθηγητές δεν χαρίζονται στους βαθμούς, είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους (στα 2 χρόνια που είμαι εδώ δεν έχει ακυρωθεί ούτε μια ώρα μαθήματος) και πάρα πολύ συνεργάσιμοι. Δηλαδή απαντάνε στα email με απορίες και εκτός ωρών γραφείου, συνήθως μέσα σε μερικές ώρες (μερικοί ακόμα και τα σαββατοκύριακα ή τις αργίες) και δέχονται φοιτητές στο γραφείο τους όλη μέρα. Από την άλλη όπως και οι περισσότεροι ολλανδοί, είναι πολύ ευθείς. Δηλαδή μπορούν να σου πουν χωρίς ενδοιασμούς ότι είσαι τελείως αδιάβαστος ή ότι η εργασία σου ήταν χάλια. Αλλά δεν το κάνουν από κακία, είναι το λεγόμενο dutch directness.

Τώρα το αν τα Ελληνικά πανεπιστήμια σου παρέχουν περισσότερη γνώση είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Όλα τα Ελληνικά προγράμματα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τα αντίστοιχα Ολλανδικά. Από την άλλη εδώ υπάρχει μεγαλύτερος φόρτος εργασίας και καθόλου χαμένες ώρες διδασκαλίας. Με μια πρόχειρη σύγκριση του Electrical Engineering στην Ολλανδία και στην Ελλάδα μπορώ να πω ότι: Στην Ελλάδα υπάρχουν περισσότερα γενικά μαθήματα που εδώ δεν υπάρχουν π.χ. Εισαγωγή στο μηχανολογικό σχέδιο, κοινωνιολογία/φιλοσοφία (πρώτο εξάμηνο στο ΕΜΠ), ξένες γλώσσες, πολιτική οικονομία (δεύτερο εξάμηνο στο ΕΜΠ) κ.α. Ενώ εδώ υπάρχουν υποχρεωτικά μαθήματα που στην Ελλάδα είναι μέρος των εκάστοτε ροών κατά το τέταρτο και πέμπτο έτος (άρα επιπέδου master) όπως π.χ. δυναμική μικτών συστημάτων, τυχαία σήματα, δίκτυα υπολογιστών κ.α Καθώς επίσης και πολλά project (σε εμάς 4 στο πρώτο έτος, 2 στο δεύτερο και το project της πτυχιακής). Με μια πολύ πρόχειρη σύγκριση θα έλεγα ότι ο εδώ απόφοιτος bachelor είναι στο επίπεδο τεταρτοετή σε ελληνικό πολυτεχνείο και ο κάτοχος bachelor και master έχει περισσότερες γνώσεις από τον απόφοιτο πενταετούς Ελληνικού πολυτεχνείου. Για αυτό άλλωστε και οι Έλληνες απόφοιτοι πολυτεχνείου έρχονται και κάνουν εδώ master. Φυσικά ο απόφοιτος πενταετούς Ελληνικού πολυτεχνείου και κάτοχος Ολλανδικού master υπερτερεί έναντι όλων των άλλων. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα άλλα προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οι περισσότεροι Έλληνες μεταπτυχιακοί που ξέρω βγάζουν το master σε 2.5 με 3 χρόνια αλλά κανένας δεν το έχει παρατήσει.

Με φοβίζει αυτό... :P

Σκοπεύω να πάω για μεταπτυχιακό στο UvA (University of Amsterdam) ή στο Leiden University (σε Computer Science programmes). Ένας από τους λόγους που προτίμησα Ολλανδία ήταν ότι τα δίδακτρα είναι σχετικά φθηνά σε σχέση με της Αγγλίας και ενδέχεται να μπορείς να πάρεις και στεγαστικό επίδομα.

Τώρα αν όντως συνήθως χρειάζονται 2.5-3 χρόνια για να βγάλεις το master, δεν ξέρω πόσο συμφέρει οικονομικά αλλά και γενικότερα, ότι δηλαδή θα φας σχεδόν 3 χρόνια από τη ζωή σου σε σχέση με τον έναν χρόνο της Αγγλίας... πφφφ...
Γενικά βλέπεις να καθυστερούν αρκετοί να τελειώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τώρα αν όντως συνήθως χρειάζονται 2.5-3 χρόνια για να βγάλεις το master, δεν ξέρω πόσο συμφέρει οικονομικά αλλά και γενικότερα, ότι δηλαδή θα φας σχεδόν 3 χρόνια από τη ζωή σου σε σχέση με τον έναν χρόνο της Αγγλίας... πφφφ...
Γενικά βλέπεις να καθυστερούν αρκετοί να τελειώσουν;

Κοίτα, έχω δει άτομα να τελειώνουν και μερικούς μήνες νωρίτερα. Οι περισσότεροι μεταπτυχιακοί νομίζω πως τελειώνουν τα μαθήματα του πρώτου έτους νωρίς αλλά καθυστερούν στη διπλωματική επειδή απαιτεί research και (μερικές φορές) internship. Και για να αρχίσεις διπλωματική πρέπει να έχεις ήδη συγκεντρώσει κάποιο αριθμό EC. Τα τρία χρόνια που έγραψα αφορά άτομα που κάνουν και internship (το οποίο δια νόμου πληρώνεται). Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλα πανεπιστήμια. Φαντάζομαι ότι στο computer science έχετε μόνο ένα research project για την διπλωματική. Άλλωστε εδώ δίνουν master of science και όχι master of engineering όπως στην Αγγλία που δεν αναγνωρίζεται και από όλες τις χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι, τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν language center που σου μαθαίνουν Ολλανδικά παράλληλα με τις σπουδές σου (για όσους σπουδάζουν σε αγγλόφωνο τμήμα) ή με intensive courses το καλοκαίρι πριν αρχίσει το bachelor. Το τελευταίο είναι πολύ δημοφιλής επιλογή για τους Γερμανούς φοιτητές επειδή είναι σχετικά εύκολο για αυτούς να μάθουν Ολλανδικά. Τώρα αν ξεκινάς από το μηδέν μέχρι να αποκτήσεις το Β2 χρειάζεσαι αρκετή προσπάθεια και χρόνο. Δεν ξέρω αν ένας χρόνος είναι αρκετός. Συνήθως τα μαθήματα είναι στα αγγλικά αλλά έχω ακούσει και για Έλληνες που σου κάνουν ιδιαίτερα.

Ενα πολυ θετικο στοιχειο κατα την γνωμη μου χωρις να εχω καποια εμπειρια..ειναι πως εκει περα εισαι μεσα στα πραγματα δηλαδη βιομηχανιες,εργα,αναπτυξη,πληροφορηση ολα ειναι γυρω σου και πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.Με αποτελεσμα να δουλεψεις στον μελλον αυτο που σπουδασες,και αγαπας.:clapup:Τελος,σκοπευω εαν τελικα ερθω (εχω 1 χρονο ακομα μπροστα μου ειπα να αρχισω να ψαχνω απο φετος) να προσπαθησω να μαθω την γλωσσα σε ενα χρονο και βασιζομαι στο οτι θα "αναγκαστω" να μαθω και αγγλικα και ολλανδικα διοτι θα τα ακουω καθε μερα.Οσο για τους Ελληνες που κανουν ιδιαιτερα γνωριζεις μηπως εαν οι τιμες κυμαινονται σε λογικα ποσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ενα πολυ θετικο στοιχειο κατα την γνωμη μου χωρις να εχω καποια εμπειρια..ειναι πως εκει περα εισαι μεσα στα πραγματα δηλαδη βιομηχανιες,εργα,αναπτυξη,πληροφορηση ολα ειναι γυρω σου και πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.Με αποτελεσμα να δουλεψεις στον μελλον αυτο που σπουδασες,και αγαπας.:clapup:Τελος,σκοπευω εαν τελικα ερθω (εχω 1 χρονο ακομα μπροστα μου ειπα να αρχισω να ψαχνω απο φετος) να προσπαθησω να μαθω την γλωσσα σε ενα χρονο και βασιζομαι στο οτι θα "αναγκαστω" να μαθω και αγγλικα και ολλανδικα διοτι θα τα ακουω καθε μερα.Οσο για τους Ελληνες που κανουν ιδιαιτερα γνωριζεις μηπως εαν οι τιμες κυμαινονται σε λογικα ποσα;;

Και πολύ καλά έκανες που άρχισες να ψάχνεις από νωρίς :) Τα ιδιαίτερα δυστυχώς δεν έχω ιδέα το πόσο κοστίζουν. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εδώ: https://www.facebook.com/groups/greeks.in.netherlands/ ή εδώ: https://www.facebook.com/groups/hellenicssn/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ευχαριστωω..Ελπιζω να μην εχω γινει κουραστικος..Για να παρακουλουθησω τα μαθηματα για την γλωσσα εστω και στα αγγλικα θα πρεπει να δηλωσω πως εχω καποιο πτυχιο αγγλικων;.Εαν ειναι ετσι σκεφτομαι μολις τελιωσω με τις πανελλαδικες να κανω καποια μαθηματα αγγλικων και να δωσο για το toeic εδω περα και να παω λιγο ποιο αργα.Ποσο εγραψες πανελλαδικες εαν επιτρεπεται;ρωταω για να εχω μια γενικη εικονα για το βαθμο εισαγωγης σε καποιο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστωω..Ελπιζω να μην εχω γινει κουραστικος..Για να παρακουλουθησω τα μαθηματα για την γλωσσα εστω και στα αγγλικα θα πρεπει να δηλωσω πως εχω καποιο πτυχιο αγγλικων;.Εαν ειναι ετσι σκεφτομαι μολις τελιωσω με τις πανελλαδικες να κανω καποια μαθηματα αγγλικων και να δωσο για το toeic εδω περα και να παω λιγο ποιο αργα.Ποσο εγραψες πανελλαδικες εαν επιτρεπεται;ρωταω για να εχω μια γενικη εικονα για το βαθμο εισαγωγης σε καποιο πανεπιστημιο.

Δυστυχώς ούτε αυτό το γνωρίζω. Δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω μαθήματα ολλανδικών. Φαντάζομαι όμως ότι δεν θα σου ζητήσουν πτυχίο. Πάντως να ξέρεις ότι και στα ολλανδικά να κάνεις το bachelor στην μηχανολογία, το master θα είναι στα αγγλικά. Καθώς επίσης και πολλά από τα βιβλία της σχολής σου θα είναι στα αγγλικά. Άρα θα πρέπει να έχεις και κάποια ευχέρεια και στα αγγλικά εκτός από τα Ολλανδικά. Εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση και είχα απολυτήριο πάνω από 18. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω ο βαθμός δεν έχει μεγάλη σημασία. Αρκεί φυσικά να μην είναι πολύ χαμηλός ή κάτω από την βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δυστυχώς ούτε αυτό το γνωρίζω. Δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω μαθήματα ολλανδικών. Φαντάζομαι όμως ότι δεν θα σου ζητήσουν πτυχίο. Πάντως να ξέρεις ότι και στα ολλανδικά να κάνεις το bachelor στην μηχανολογία, to master θα είναι στα αγγλικά. Καθώς επίσης και πολλά από τα βιβλία της σχολής σου θα είναι στα αγγλικά. Άρα θα πρέπει να έχεις και κάποια ευχέρεια και στα αγγλικά εκτός από τα Ολλανδικά. Εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση και είχα απολυτήριο πάνω από 18. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω ο βαθμός δεν έχει μεγάλη σημασία. Αρκεί φυσικά να μην είναι πολύ χαμηλός ή κάτω από την βάση.
Κανεις προπτυχιακο στα αγγλικα σε πανεπιστημιο;εαν ναι τι επιπεδο θελουν στα αγγλικα;
Ελπιζω να μην επαναλαμβανομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κανεις προπτυχιακο στα αγγλικα σε πανεπιστημιο;εαν ναι τι επιπεδο θελουν στα αγγλικα;
Ελπιζω να μην επαναλαμβανομαι

Ναι, άλλωστε στα 2 από τα 3 πολυτεχνεία τους το Electrical Engineering είναι στα αγγλικά. Για αγγλικά θέλουν TOEFL ή IELTS αν έχεις ελληνικό απολυτήριο. Μερικά πανεπιστήμια δέχονται και τα CAE ή CPE του Cambridge. Αλλά για τους βαθμούς πρέπει να κοιτάξεις στη σελίδα του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει.

Τελείως πληροφοριακά σου λέω ότι αν δεν θες να μάθεις Ολλανδικά μπορείς να μπεις σε master mechanical engineering και από αγγλόφωνα bachelor με σχετικό αντικείμενο π.χ. https://www.utwente.nl/en/education/bachelor/programmes/advanced-technology/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι, άλλωστε στα 2 από τα 3 πολυτεχνεία τους το Electrical Engineering είναι στα αγγλικά. Για αγγλικά θέλουν TOEFL ή IELTS αν έχεις ελληνικό απολυτήριο. Μερικά πανεπιστήμια δέχονται και τα CAE ή CPE του Cambridge. Αλλά για τους βαθμούς πρέπει να κοιτάξεις στη σελίδα του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει.

Τελείως πληροφοριακά σου λέω ότι αν δεν θες να μάθεις Ολλανδικά μπορείς να μπεις σε master mechanical engineering και από αγγλόφωνα bachelor με σχετικό αντικείμενο π.χ. https://www.utwente.nl/en/education/bachelor/programmes/advanced-technology/
Απο οτι βλεπω στο συγκεκριμενο πολυτεχνειο δεν υπαρχει μηχανολογος μηχανικος στα αγγλικα το οποιο θελω να ακουλουθησω.Αν και θα δω και στα υπολοιπα μηπως υπαρχει καποιο αγγλικο και δεν χασω καθολου χρονο αλλα κυριως απο οτι βλεπω για μηχανολογια ειναι το Twente.παρεμπιπτοντως ελευθερος χρονος μενει απο το διαβασμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Απο οτι βλεπω στο συγκεκριμενο πολυτεχνειο δεν υπαρχει μηχανολογος μηχανικος στα αγγλικα το οποιο θελω να ακουλουθησω.Αν και θα δω και στα υπολοιπα μηπως υπαρχει καποιο αγγλικο και δεν χασω καθολου χρονο αλλα κυριως απο οτι βλεπω για μηχανολογια ειναι το Twente.παρεμπιπτοντως ελευθερος χρονος μενει απο το διαβασμα;;

Όπως σου έγραψα και πριν δεν υπάρχει μηχανολογία στα αγγλικά σε πανεπιστήμιο, παρά μόνο σε τεχνική σχολή. Μπορείς όμως μέσω advanced technology και άλλων bachelor στα αγγλικά να πας σε master μηχανολογίας.

Ελεύθερος χρόνος ειδικά κατά τον πρώτο χρόνο δεν υπάρχει πάρα πολύς. Αλλά με σωστό πρόγραμμα όλα γίνονται (κλασσική ατάκα πανελληνίων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Επειδη το εφερε η συζητηση για τα πτυχια αγγλικών εγώ τον ερχόμενο Ιανουάριο θα δώσω IELTS, γιατί τουλάχιστον για το προγραμμα που θα κάνω αιτηση ζητούν αυτό κατά προτίμηση. Ισχύει και για αλλα προγράμματα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επειδη το εφερε η συζητηση για τα πτυχια αγγλικών εγώ τον ερχόμενο Ιανουάριο θα δώσω IELTS, γιατί τουλάχιστον για το προγραμμα που θα κάνω αιτηση ζητούν αυτό κατά προτίμηση. Ισχύει και για αλλα προγράμματα αυτό;

Το IELTS από όσο ξέρω το δέχονται σε όλα τα πανεπιστήμια και σε όλα τα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στο Leiden University, μετά από μεγάλη απόφαση! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις απαιτήσεις για την εγγραφή στο πρόγραμμα σπουδών Ψυχολογίας. Επειδή το απολυτήριο μου δεν είναι και τόσο τέλειο, καθώς απλά έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στην Γερμανία, τώρα το μετανιώνω που δεν προσπάθησα. Έκανα μια μικρή έρευνα, και θέλω να επιβεβαιώσω λίγο αυτά που διάβασα! Μπορώ με το IB Program και το Alevels συν το IELTS να καταφέρω να κάνω την αίτηση έχοντας ελπίδες να με δεχτούν; Και όπως είπα μένω τώρα Γερμανία, και βρήκα ήδη σε Πανεπιστήμιο εδώ να παραδίδεται το IB Program, για το Alevels δεν ξέρω που πρέπει να ψάξω! Και όπως επίσης δεν ξέρω τι προετοιμασία χρειάζεται για το Alevels. Αν έχουν δοθεί απαντήσεις σε ίδιες ερωτήσεις δώστε λινκ να πάω να τα δω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στο Leiden University, μετά από μεγάλη απόφαση! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις απαιτήσεις για την εγγραφή στο πρόγραμμα σπουδών Ψυχολογίας. Επειδή το απολυτήριο μου δεν είναι και τόσο τέλειο, καθώς απλά έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στην Γερμανία, τώρα το μετανιώνω που δεν προσπάθησα. Έκανα μια μικρή έρευνα, και θέλω να επιβεβαιώσω λίγο αυτά που διάβασα! Μπορώ με το IB Program και το Alevels συν το IELTS να καταφέρω να κάνω την αίτηση έχοντας ελπίδες να με δεχτούν; Και όπως είπα μένω τώρα Γερμανία, και βρήκα ήδη σε Πανεπιστήμιο εδώ να παραδίδεται το IB Program, για το Alevels δεν ξέρω που πρέπει να ψάξω! Και όπως επίσης δεν ξέρω τι προετοιμασία χρειάζεται για το Alevels. Αν έχουν δοθεί απαντήσεις σε ίδιες ερωτήσεις δώστε λινκ να πάω να τα δω!

Καλησπέρα Ουρανία! Το Leiden ζητάει απολυτήριο με τουλάχιστον 15 και βεβαίωση πρόσβασης εάν έχεις ήδη αποφοιτήσει. Άρα μάλλον εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις αίτηση με 3 A levels με βαθμό Α μέχρι C ή με IB ή με EB. Τα A Lavels διδάσκονται στα αγγλικά άρα δεν θα χρειαστείς IELTS. Επίσης δεν θα χρειαστείς IELTS αν κάνεις το IB στα Αγγλικά (δεν ξέρω τι ισχύει στην Γερμανία) ή EB με πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά. Αμφότερα τα IB/EB και τα A Levels δεν είναι δυσκολότερα από τις ελληνικές πανελλήνιες. Ειδικά το option με τα τρία A Lavels με βαθμό μέχρι C ακούγεται πιο εύκολο (το στάνταρ IB έχει 6 subjects που υποχρεωτικά πρέπει να περιλαμβάνουν Αγγλικά, μια ξένη γλώσσα, μαθηματικά και μια επιστήμη). Αν θες να μάθεις περισσότερα για τα A Levels δες στο φόρουμ για σπουδές στην Αγγλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έχω αποφοιτήσει εδώ και ένα χρόνο! Όταν πήρα την απόφαση να φύγω εξωτερικό απλά πήγαινα τουρίστας στο σχολείο και δεν με ένοιαζε τίποτα! Φυσικά και το έχω μετανιώσει, αλλά πιστεύω ότι θα υπάρχει μια δεύτερη ευκαιρία! Δυστυχώς έχω απολυτήριο 14,3 !!! Και γι'αυτό ψάχνω μια εναλλακτική λύση.
Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν όλα αυτά τα χρόνια που πήγαινα σχολείο. Τώρα το μόνο που με νοιάζει είναι να βρω τις εναλλακτικές και να προσπαθήσω πριν είναι όντως πολύ αργά! Τώρα για την δυσκολία, εδώ έκατσα και έμαθα Γερμανικά :P που δεν μου άρεσαν καν. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση! Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει συγκεκριμένα για Γερμανία όμως που θα μπορούσα να απευθυνθώ ας μου στείλει ένα μήνυμα (κοντά στην περιοχή Freiburg-Baden-Württemberg)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ουρανία καλησπέρα! Κι εγώ φέτος θα κάνω την αίτησή μου για το University of Utrecht και το University of Groningen. Καλό θα ήταν πριν κάνεις ότιδήποτε να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να ρωτήσεις τι και πώς. Μπορεί το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει να είναι ανοιχτό και σε άλλα άτομα που μπορεί να μην ικανοποιούν τις προυποθέσεις εισαγωγής. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και θεωρήσεις ότι δεν έχεις τις ικανότητες και τα προσόντα να τα καταφέρεις. Επίσης, ενδιαφέρονται και για σένα ως άνθρωπος με τι ασχολείσαι στον ελεύθερο χρόνο, τι έχεις κάνει έως τώρα κτλ. Πιστεύω πως πρέπει πρώτα να τους ρωτήσεις και μετά να αποφασίσεις εάν χρειάζεται A-levels ή οχι. Το IB (νομίζω) είναι μόνο για ΄΄ατομα που είναι ακόμα στο Λύκειο. Είναι ένας τύπος απολυτηρίου λυκείου. Το IELTS είναι εύκολη υπόθεση εάν γνωρίζεις αγγλικά. Για περισσότερες πληροφορίες μη διστάσεις να μας ρωτήσεις, κάποιος θα υπάρχει που μπορεί να σε βοηθήσει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top