Σπουδές στην Ολλανδία

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
και κατι ακομα! το απολυτηριο μου διχνει οτι εχω γνωση γαλλικων(οχι αγγλικων) ..επειδη το χα επιλεξει ως γλωσσα στο λυκειο αντι για τα αγγλικα..αλλα γαλλικα δεν μπορω να πω οτι ξερω να μιλησω. Θα υπαρχει προβλημα με αυτο?

Όχι, καθότι όπως και να 'χει, ζητάνε να εξεταστείς πάνω στις γνώσεις Αγγλικών σου, δίνοντας είτε TOEFL είτε IELTS.

Edit: Δεν πρόσεξα πως είχε απαντήσει και ο venividivici43946 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ :)
Η θεια μου με χει αποθαρρυνει λεγοντας μου πως εξω ειναι πιο δυσκολο να μπεις καπου απ οτι στις πανελληνιες.
Για να μπεις σε καποιο πανεπιστημιο και λοιπα συνηθως τι πρεπει να δωσεις?
Εχω ακουσει για τεστ αγγλικων και τεστ λογικης.. αλλες σχολες θελουν μονο τη γλωσσα και το απολυτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η θεία σου έχει μαύρα μεσάνυχτα.

Προφανώς ποικίλλουν ανά χώρα. Διαλέγεις αντικείμενο σπουδών, χώρα και αρχίζεις το ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ :)
Η θεια μου με χει αποθαρρυνει λεγοντας μου πως εξω ειναι πιο δυσκολο να μπεις καπου απ οτι στις πανελληνιες.
Για να μπεις σε καποιο πανεπιστημιο και λοιπα συνηθως τι πρεπει να δωσεις?
Εχω ακουσει για τεστ αγγλικων και τεστ λογικης.. αλλες σχολες θελουν μονο τη γλωσσα και το απολυτηριο!

Μπα. Πιο εύκολο συγκριτικά να μπεις σε καλού επιπέδου Πανεπιστήμιο.
Όσα Πανεπιστήμια έχω δει στην Ολλανδία δεν ζητάνε "τεστ λογικής". Ευτυχώς δηλαδή, γιατί εμένα μου φαίνοντε ηλίθια και ανακριβή. Πέρα πάντως απο το απολυτήριο και την πιστοποίηση για τη γλώσσα, ζητάνε συνήθως Motivation Letter (έκθεση όπου αιτιολογείς γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο αντικείμενο-Πανεπιστήμιο) ή/και CV.
Καλό θα είναι επίσης να μπορείς να δείξεις πως είσαι πολυάσχολη και με ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εχω και αλλα ερωτηματα αλλα φοβαμαι πως σας εχω πρηξει :P
Απλα εχω τοσα πραγματα να ρωτησω..και μου ερχονται ενα ενα :P

1) Εχω ακουσει πως καποια πτυχια δεν αναγνοριζονται στην ελλαδα.
Οπως τα εκπαιδευτικα και τα ιατρικα.
Ισχυει?


2)Για τη φωτογραφια στην ελλαδα κανεις δινει σχεδιο..και χριαζονται και τα μαθηματικα να δωσει.. σε ενα πανεπιστημιο εξω για τον συγκεκριμενο τομεα αραγε τι χρειαζεται.
.. αν με ρωτησει καποιος πως θα θελα να φανταζομαι τον εαυτο μου να σπουδαζει και τα λοιπα θα ελεγα πως θα θελα να ειμαι στο εξωτερικο..σε μια χωρα που ο καιρος να ειναι βροχερος...να χει κρυο.. συννεφια και λοιπα .. και να ειμαι με μια φωτογραφικη μηχανη και να τραβαω τα πιο ομορφα κτιρια και τους ανθρωπους γυρω μου σε καθημερινες καταστασεις.
Αλλα δυστυχως αυτα τα ονειρα μετα διαλυονται επειδη ερχομαι στην πραγματικοτητα στην οποια η φωτογραφια δεν εχει μελλον.. και σαν επαγγελμα εχει πολλα εξοδα. Π.χ εαν μια στο εκατομμυριο με παιρνανε σε ενα πανεπιστημιο η κατι και το σπουδαζα θα μου ζητουσαν να αγορασω φωτογραφικη stadar.. και θα πηγαινανε ποσα χρηματα σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Λογικό να μην σου έρχονται όλα μαζί, μην ανησυχείς.

1) Πάλι αναλόγως. Γενικά όμως, εφόσον μιλάμε για Ευρώπη κίολας, δεν νομίζω να έχεις προβλήματα.
Δες τα αναγνωρισμένα Ιδρύματα απο το site του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

2) Συγκεκριμένα, τι επιπλέον απαιτήσεις έχουνε σχετικά με το αντικείμενο, δεν ξέρω.
Ψάξε και βρες τα προγράμματα σπουδών που σε ενδιαφέρουνε και θα δεις εκεί τις απαιτήσεις τους.
Ίσως ξέρει κάτι παραπάνω ο veni.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ :)

1) για τις κατοικιες ξερω οτι υπαρχει προβλημα.
Αρα δεν μπορεις να βρεις ευκολα καπου να μινεις.. ετσι?
φοιτητικες εστιες ομως υπαρχουν ε?

2)Το κρατος πως στιριζει τους φοιτητες? (αυτους που εχουν ερθει απο ελλαδα και γενικα αυτους που ειναι απο αλλο κρατος κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Μέγα θέμα. Η συγκατοίκηση είναι μονόδρομος. Και δεν βρίσκεις άμεσα σπίτι, οποιουδήποτε είδους.
2. Πρέπει να βγάλεις λογαρισμούς, χαρτιά στο δήμο, ασφάλιση κλπ γραφειοκρατικά. Αλλά γενικά ναι έχουν κοινωνικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
2) Αν έχεις ιδιωτική ασφάλιση, μπορεί η εταρεία να σε καλύπτει και στο εξωτερικό.
Επίσης, μπορεί το κράτος να σου παρέχει οικονομική στήριξη για τα δίδακτρα, σε μορφή δανείου, που αποπληρώνεις μετά το πέρας των σπουδών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
πιστευω οτι το δανειο δεν ειναι και η πιο καλη λυση. Γενικοτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μπορει καποιος να βοηθησει στην αναζητηση για σπουδες στο εξωτερικο στον τομεα των παιδαγωγικων?(νηπιαγωγος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας, ξερει κανεις αγγλοφωνα πανεπιστημια στην ολλανδια τα οποια να εχουν τις παρακατω ειδικοτητες;
-Φωτογραφια
-Νηπιαγωγος

Εαν δεν εχεις τις καταλληλες προυποθεσεις οπως τον επιθυμητο βαθμο απολυτηριου, ΣΤΟ FOUNDATION τι μαθηματα κανεις(ωστε να τα δωσεις) στην φωτογραφια και στου νηπιαγωγου ωστε να μαζεψεις τους καταλληλους βαθμους και να σε δεχτουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω να ρωτησω κατι θέλω μονο :P Ήρθα σε επικοινωνια με το παν/μιο του Utrecht πριν καιρο και τους ρωτησα αν χρειαζονται και βαθμο πανελληνιων (βεβαια εγραψα ολοκληρο κειμενο για να τους εξηγησω τι ειναι αυτο :P) και μου δωσαν μια απαντηση οτι χρειαζεται απολυτηριο λυκειου και πτυχιο αγγλικων. Τελικα χρειαζεται βαθμος πανελληνιων για να εισαχθει κανεις εκει ή οχι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω να ρωτησω κατι θέλω μονο :P Ήρθα σε επικοινωνια με το παν/μιο του Utrecht πριν καιρο και τους ρωτησα αν χρειαζονται και βαθμο πανελληνιων (βεβαια εγραψα ολοκληρο κειμενο για να τους εξηγησω τι ειναι αυτο :P) και μου δωσαν μια απαντηση οτι χρειαζεται απολυτηριο λυκειου και πτυχιο αγγλικων. Τελικα χρειαζεται βαθμος πανελληνιων για να εισαχθει κανεις εκει ή οχι; :P
Τα άτομα που επιθυμούν να εισαχθούν στο πανεπιστήμιο πρέπει να διαθέτουν πιστοποιητικό VWO, να περάσουν εξετάσεις σε προπαρασκευαστικά μαθήματα HBO για να λάβουν το πιστοποιητικό προπαίδευσης ή να δώσουν εισαγωγικές εξετάσεις (colloquium doctum). Οι πολίτες χωρών της ΕΕ πρέπει να είναι κάτοχοι απολυτηρίου Λυκείου ή ισότιμου τίτλου. Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις, ωστόσο, ενδέχεται να απαιτείται αποδεδειγμένη γνώση για ορισμένα θέματα. Αν οι γνώσεις αυτές δεν αποδεικνύονται με βάση το απαιτούμενο πιστοποιητικό VWO, το πανεπιστήμιο θα διενεργήσει προκριματικές εξετάσεις για τα εν λόγω θέματα. Για τους πολίτες της ΕΕ οι προκριματικές αυτές εξετάσεις είναι πάντοτε υποχρεωτικές.
  • Οι φοιτητές που θέλουν να προετοιμαστούν για Bachelor και Master πρέπει να γνωρίζουν καλά αγγλικά και να έχουν απολυτήριο λυκείου που να αναγνωρίζεται από το υπουργείο Εξωτερικών της χώρας.

  • HBO:
    Οι σπουδαστές που επιθυμούν να εγγραφούν πρέπει να διαθέτουν πιστοποιητικό HAVO, VWO ή MBO. Ενδέχεται, ωστόσο, να απαιτείται επιπλέον να έχουν διδαχθεί δύο το πολύ συγκεκριμένα μαθήματα σε αυτό το επίπεδο. Εκτός από τις απαιτήσεις που αφορούν την προηγούμενη εκπαίδευση, τα ιδρύματα ενδέχεται να επιβάλλουν και άλλες απαιτήσεις σχετικές με την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος. Και για την εγγραφή στην HBO χρησιμοποιούνται πια ένα κεντρικό σύστημα εισαγωγής και κλήρωση: στις περιπτώσεις που το ενδιαφέρον για κάποια κατεύθυνση υπερβαίνει τον αριθμό των διαθέσιμων θέσεων, γίνεται κλήρωση.

. Η βασική προϋπόθεση για την εισαγωγή σας σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών (master’s) είναι το πτυχίο bachelor’s ή ισότιμο πτυχίο.
Είναι πολύ σημαντικό οι αλλοδαποί φοιτητές να γνωρίζουν πολύ καλά την αγγλική γλώσσα (γραπτά και προφορικά) και να κατέχουν ένα πτυχίο της αγγλικής γλώσσας. Το TOEFL είναι γενικά αποδεκτό, αλλά τα πανεπιστήμια μπορεί να δεχτούν και άλλα πτυχία, όπως το IELTS. Ο βαθμός που απαιτείται είναι τουλάχιστον 500-550 για το TOEFL και 5.5 -7.0 για το IELTS.
Οι προϋποθέσεις που θέτουν τα πανεπιστήμια στο Εξωτερικό για την προσφορά θέσεως σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στους Έλληνες αποφοίτους ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι σε γενικές γραμμές οι ακόλουθες:

  • Βαθμός πτυχίου πάνω από 6 για ΑΕΙ και πάνω από 6,5 για ΤΕΙ. Για ιδιαιτέρως απαιτητικά προγράμματα αυτή η βάση ανεβαίνει κατά μισή ή μία μονάδα.
  • Πιστοποίηση των γνώσεων των υποψηφίων στην Αγγλική Γλώσσα με IELTS βαθμό 6.5 ή TOEFL IBT Test 90.
  • Σε μεταπτυχιακά οικονομικής κατεύθυνσης μπορεί να ζητηθεί πτυχίο GMAT ή GRE.
  • Δύο συστατικές επιστολές από καθηγητές των υποψηφίων
  • Αποδεδειγμένη δυνατότητα εκπλήρωσης των οικονομικών υποχρεώσεων του μεταπτυχιακού προγράμματος.
  • τα αντιστοιχα κεντρα προετοιμασιας για το εξωτερικο www.studysmart.gr/index.php
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ γιαννη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JackPap51

Νεοφερμένος

Ο JackPap51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Ειμαι Τριτη λυκειου και ενδιαφερομαι για σπουδες στο εξωτερικο, συγκεκριμενα στην ολλανδια μια και απ' οσο εχω ακουσει πολλα τμηματα προπτυχιακων σπουδων ειναι στα αγγλικα.Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για Μηχανικος(Ηλεκτρολογος-Μηχανολογος-Μηχανικος Υπολογιστων). Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος ποια πανεπιστημια με αυτους τους κλαδους υπαρχουν ποια αξηζουν, και τι χρειαζεται για να ενταχτω σε μια τετοια σχολη(εξετασεις,βαθμους κτλ).επισεις ενημερωνω πως το μονο αγγλικο πτυχιο που εχω ειναι το Lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αρχικα θα πρεπει να γνωριζεις πως ΟΛΑ τα παν/μια ανα τον κοσμο ζητουν πτυχίο IELTS ή TOELF.
Μετά, πας εδώ https://www.studyfinder.nl/ και ψάχνεις σχολες πάνω σε αυτό που θες και όταν βρεις αυτό που θες πηγαίνεις στην αντιστοιχη σελίδα του παν/μιου και βλεπεις τα Requirements.
Θα πρεπει να γνωριζεις πως η φάση εισαγωγων εκεί (δηλαδη των αιτησεων) είναι από Μάρτιο έως Μάιο. Ειδικότερα για τους πολίτες της ΕΕ μπορουμε να κανουμε αίτηση γύρω στις 15 Μαΐου, αλλα δεν είμαι σιγουρος για την ημερομηνία. Ψαξ'το ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
τελικά παιδιά τι έγινε; πήγε κανείς άμστερνταμ για σπουδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Στην Ολλανδια δεν χρειαζονται παρα πολλα χρηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top