Σπουδές στην Ολλανδία

led zeppelin

Νεοφερμένος

Ο led zeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χαίρεται... παιδιά θέλω ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Θέλω να πάω να σπουδάσω στο εξωτερικό... Ενδιαφέρομαι για την Ευρώπη. Θέλω να σπουδάσω ψυχολογία. Ποιά πανεπιστήμια είναι τα καλύτερα(σκέφτομαι για Ολλανδία ή Ελβετία ); Τι κόστος έχει η ζωή εκεί; Και ο,τι νομίζεται πως θα βοηθήσει παρακαλώ γράψτε το. Δυστύχως η Ελλάδα δεν είναι πλέον φιλική προς όλους μας. Πριν από κάποιους μήνες κατέκρινα την απόφαση που πλέον έχω λάβει, αλλά... "είναι άλλο να πεθαίνεις για την Ελλάδα κι άλλο εκείνη να σε πεθαίνει..."

Καλή επιτυχία τέλος σε όλους όσους δίνουμε πανελλήνιες. ΟΛΟΨΥΧΑ!!!


Υ.Γ.
1. συγνώμη για τυχών ορθογραφικά λάθη...
2. μίλω Αγγλικά και Γερμανικά (δεν θέλω Αγγλία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AresCLA

Νεοφερμένος

Ο AresCLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε μου αν έμαθες τίποτα για Ολλανδία πες και σε μένα .. ενδιαφέρομαι και εγώ για εκεί .. ξέρω ότι το κόστος της σχολής είναι πολύ χαμηλό κοντά στο 2.000Ε χρόνο
Αλλά είναι ακριβό το κόστος ζωή εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στην Ολλανδία μια φίλη μου παίρνει 10.000Ε το χρόνο!! μπορεί κ παραπάνω.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AresCLA

Νεοφερμένος

Ο AresCLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το θέμα είναι πόσα δίνει και αν σπουδάζει εκεί πέρα και ποιος είναι ο τρόπος να πας να σπουδάσεις εκεί περα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ποια είναι τα πιο αξιόλογα πανεπιστήμια στις εν λόγω χώρες; Επίσης, ποια είναι η διαδικασία εισαγωγής σε σχολές χωρών που ανήκουν στην Ε.Ε.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yiannis91

Νεοφερμένος

Ο Yiannis91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για ολλανδια θα σου προτεινα το πανεπιστιμιο της ουτρεχτης(10 λεπτα μακρυα απο το αμστερνταμ) εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο καθως ειναι και στα 100 καλυτερα!!!! https://www.uu.nl/EN/Pages/default.aspx
Τωρα οσο για το κοστος ζωης εννοειται πως ειναι πιο ακριβο απο την ελλαδα...αν ενδιαφερεσαι για σπιτη ας πουμε το νοικι ειναι γυρω στα 500-600 αναλογα με την περιοχη δεν ξερω να σου πω στα σιγουρα αλλα οι εστιες ειναι σιγουρα πολυ καλυτερες απο τις ελληνικες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Επίσης σε πρώτη φάση και το Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο του Ρόττερνταμ (Εράσμους), τα Πολυτεχνεία του Ντέλφτ και του Έϊντχόφεν έχουν καλά ονόματα εκτός από το Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης. Επίσης καλά Πανεπιστήμια είναι και το Πανεπιστήμιο του Γκρόνινγκεν, του Λέϊντεν και του Τβέντε τα οποία έχουν επίσης καλά ονόματα στην διεθνή επιστημονική και επαγγελματική σκηνή.

Υ.Σ.: Στο Πανεπιστήμιο του Λέϊντεν, φτιάχτηκε ο πρώτος πυκνωτής στην φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τερψιχόρη Αντων

Νεοφερμένος

Η Τερψιχόρη Αντων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κ εγω ενδιαφερομαι για σπουδες στο εξωτερικο, κ ιδιαιτερα για Ολλανδια... Ξερει κανεις για το φοιτητικο δανειο; Απ'οτι γνωριζω, κ τα διδακτρα του πανεπιστημιου ειναι χαμηλα(σε σχεση με της Αγγλιας που τωρα με τον νεο νομο αυξηθηκαν παααρα πολυ, περιπου 9.000 στερλινες ετησιως) κοντα στα 1.500-2.000 ευρω ετησιως, αλλα κ η ζωη γενικα κυμαινεται σε λογικα πλαισια(για το οικονομικο). Οποιος ξερει κατι παραπανω για πανεπιστημια κ για το δανειο, ας δωσει λιγο φως... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie_t

Νεοφερμένος

Η sophie_t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειαα!! εε του χρόνου τελειώνω το λύκειο και ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στην ολλανδία...Ξέρετε τίποτα???

Βρηκα μια σελιδα που μπορει να βοηθησει(αν και προσωπικα δε καταλαβα και πολλα)----> https://www.studysmart.gr/educational-system-holland

Τα δίδακτρα για τις προπτυχιακές σπουδές είναι 1400 ευρώ το χρόνο (bachelor + master) για φοιτητές της EU ενώ τα οικονομικά master είναι πιο ακριβά. Οι φοιτητές παίρνουν 700 ευρώ το μήνα απο το κράτος για να σπουδάσουν, αλλά πρέπει να πληρώσουν τα δίδακτρα και τα βιβλία τους. Η χρηματοδότηση σταματά μόλις περάσει ο κανονικός χρόνος σπουδών. Δεν υπάρχει σύστημα εισαγωγής, κάθε φοιτητής κάνει αίτηση εκεί που του αρέσει. Μόνο στην ιατρική όπου οι αιτήσεις είναι περισσότερες απο τις θέσεις γίνεται κλήρωση (αυτό το έχω ακούσει αλλα δεν το έχω επιβεβαιώσει). Ωστόσο οι φοιτητές πρέπει να έχουν τελειώσει τον τύπο λυκειου που παρέχει προ-πανεπιστημιακή εκπαιδευση . Επειδή οι διέξοδοι της εκπαιδευσης είναι πολλές και καλά οργανωμένες (παρέχεται επαγγελματική εκπαίδευση ), δεν υπαρχει συνωστισμός στα πανεπιστήμια ούτε χρειάζονται διαγωνισμοί. Η προπτυχιακή εκπαίδευση είναι στην ολλανδική γλώσσα, ενώ πολλλά master γίνονται στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
700 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ απο το κρατος??????????
Καποιο λαθος κανεις...
Ηξερα πως μονο στους Ολλανδους φοιτητες διδεται εν βοηθημα 200 ευρω το μηνα.....
Επισης δεν ειναι και τοσο ευκολο να σε δεχτουν (τουλαχιστον στα εταπτυχιακα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie_t

Νεοφερμένος

Η sophie_t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπορει τι να σου πω...ενας τυπος το ελεγε σε μια σελιδα...τα προπτυχιακα γινονται σε ολλανδικη γλωσσα..αυτο μπορει να σε δυσκολεψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
βλεπω οτι δεν εχει γινει συζητηση για πολυ καιρο σε αυτο το θεμα και ειπα να γραψω ελπιζοντας να βρεθει καποιος που γνωριζει να μου λυσει μερικες απορειες που εχω σχετικα με τις σπουδες στην ολλανδια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
βλεπω οτι δεν εχει γινει συζητηση για πολυ καιρο σε αυτο το θεμα και ειπα να γραψω ελπιζοντας να βρεθει καποιος που γνωριζει να μου λυσει μερικες απορειες που εχω σχετικα με τις σπουδες στην ολλανδια..:)

Κάποιος που θεωρεί, ότι κάτι γνωρίζει!:) Ξεκίνα από εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1359848&postcount=22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
γεια σου δημητρη ευχαριστω πολυ για την απαντηση.διαβασα με ενδιαφερον το αρθρο σου και το μονο που εχω να παρατηρησω-συμπληρωσω-επισημανω ειναι οτι πλεον υπαρχουν αρκετα προπτυχιακα τμηματα που διδασκονται αποκληστικα στα αγγλικα.Στο διαταυτα λοιπον.Εγω ενδιαφερομαι για προπτυχιακες σπουδες στην ολλανδια και απο εκει και περα εαν ολα πανε καλα να κανω και μεταπρυχιακο και γιατι οχι να μεινω μονιμα.Θελω να μου πεις εαν γνωριζεις μερικα πραγματα ως προς ποια ειναι κατα την γνωμη σου τα καλυτερα τμηματα για να σουδασει κανεις.Εμενα προσωπικα θα μου αρεσε η ψυχολογια,η κοινωνιολογια ή η ανθρωπολογια τομεις στους οποιους στην ελλαδα και πτυχιο να εχεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Ποια ειναι η γνωμη σου για αυτα?Πιστευεις οτι θα πρεπει να ανησυχω για το θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης στην χωρα αυτη ή απλα να σπουδασω οτι μου αρεσει και θα βρω μια σταθερη εργασια μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γεια σου δημητρη ευχαριστω πολυ για την απαντηση.διαβασα με ενδιαφερον το αρθρο σου και το μονο που εχω να παρατηρησω-συμπληρωσω-επισημανω ειναι οτι πλεον υπαρχουν αρκετα προπτυχιακα τμηματα που διδασκονται αποκληστικα στα αγγλικα.Στο διαταυτα λοιπον.Εγω ενδιαφερομαι για προπτυχιακες σπουδες στην ολλανδια και απο εκει και περα εαν ολα πανε καλα να κανω και μεταπρυχιακο και γιατι οχι να μεινω μονιμα.Θελω να μου πεις εαν γνωριζεις μερικα πραγματα ως προς ποια ειναι κατα την γνωμη σου τα καλυτερα τμηματα για να σουδασει κανεις.Εμενα προσωπικα θα μου αρεσε η ψυχολογια,η κοινωνιολογια ή η ανθρωπολογια τομεις στους οποιους στην ελλαδα και πτυχιο να εχεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Ποια ειναι η γνωμη σου για αυτα?Πιστευεις οτι θα πρεπει να ανησυχω για το θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης στην χωρα αυτη ή απλα να σπουδασω οτι μου αρεσει και θα βρω μια σταθερη εργασια μετα?

Ναι το γνωρίζω περί προπτυχιακών στα αγγλικά. Βασικά δεν αλλάξανε τη γλώσσα (παραμένουν τα Ολλανδικά), απλά πλέον υφίστανται και προπτυχιακά προγράμματα για αλλοδαπούς φοιτητές. Μάλιστα μερικά unis παραθέτουν πληροφορίες στις ιστοσελίδες τους και στα Ελληνικά (κυρίως για μεταπτυχιακά).

Τώρα για τους κλάδους που ρωτάς δεν είμαι ειδικός. Και βασικά από ό,τι γνωρίζω τα προπτυχιακά στην αγγλική γλώσσα είναι τα περισσότερα σε Οικονομικά/Διοίκηση Επιχειρήσεων. Θαρρώ για Ψυχολογία και Κοινωνιολογία-Ανθρωπολογία θα στραφείς αρχικά σε αυτά που αναφέρω και στο προηγούμενο ποστ μου, ήτοι Ρόττερνταμ και Ουτρέχτη. Και Χρόνινχεν (κρύο περισσότερο εκεί όμως). Και Άμστερνταμ φυσικά που πιθανολογώ θα είναι και τα περισσότερα αγγλοφωνα προπτυχιακά προγράμματα. Γενικά όλα τα unis τους καλά είναι.

Δες και ιστοσελίδες τους. Αν αφαιρέσεις το Γεωπονικό uni και 2 πολυτεχνεία που έχουν, εεεε δεν είναι και πολλά τα υπόλοιπα (καμιά 10αριά)... Και στάνταρντ δεν θα έχουν όλα αγγλόφωνο προπτυχιακό στους τομείς που ρωτάς (μάλλον 2-3 το πολύ θα απομείνουν στο τέλος).

Η ανεργία στη χώρα είναι χαμηλή. Αν θες δουλειά (ακόμα και αλλοδαπός), βρίσκεις. Στο θέμα μόνιμης παραμονής πιστεύω το δυσκολότερο για προσαρμογή θα είναι ο (μόνιμα συννεφιασμένος και ψιλόβροχο) καιρός. Για περισσότερα πρέπει να τα δεις μόνη σου και να αποφασίσεις αν σου ταιριάζει σα χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
σε ευχαριστω και παλι.ηθελα να σε ρωτησω ακομα εαν γνωριζεις τι γινεται με τα κολλεγια των πανεπιστημιων.Πιο συγκεκριμενα,ειναι τα ιδρυματα στα οποια διαμορφωνει ο φοιτητης το δικο του προγραμμα σπουδων επιλεγοντας μαθηματα της αρεσκειας του με ενα βασικο μαθημα για καθε τομεα.Καπως ετσι δηλαδη.Επισης ξερω οτι τα κολλεγια προσφερουν και στεγαση αρα δεν χρειαζεται να ψαχνει κανεις για διαμερισμα.Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου πανω σε αυτα τα ιδρυματα και γενικοτερα οτι ξερεις επι αυτου σιγουρα θα με βοηθησει..!σε ευχαριστω εκ των προτερων..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας. Εχω τελειωσει το λυκειο και δυστυχως λογο ξεροκεφαλιας δεν περασα καπου. Τωρα αναγκαστικα εχω την επιλογη του να δωσω ξανα διοτι σε ιεκ δεν θελω να παω. Μου χει μπει εντονα στο μυαλο η ιδεα για σπουδες στο εξωτερικο..
Το ενδιαφερον μου ειναι γυρω απο τη φωτογραφια (γενικα ειμαι του καλλιτεχνικου τομεα) και απο τη βρεφονηπιοκομια/νηπιαγωγος.
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω καλο βαθμο απολυτηριου(οχι παντως κατω απο τη βαση) λογο και της χαμηλης (θα μπορουσα να πω και ως εξωφρενικα χαμηλη) μου βαθμολογιας στις πανελληνιες.
Κοιτουσα λοιπον γενικα για τις σπουδες στο εξωτερικο.
Πρωτα κοιταξα για ελβετια.. ομως ολες οι σχολες σχεδον δεν ειναι αγγλοφωνες.. θελουν ειτε γερμανικα ειτε γαλλικα.. και εγω γνςριζω μονο αγγλικα ..δεν εχω κανει την ταξη του proficiency..αλλα θα παρακολουθουσα μαθηματα αυτον τον χρονο εαν τελικα παω εξωτερικο του χρονου.
Επειτα κοιταξα την αγγλια..αλλα..ειναι γενικα ακριβη η αγγλια.. απ οσο καταλαβα.
Μετα κοιταξα την ολλανδια..και διαβασα διαφορα καλα σχολια.
Αλλα δεν ξερω πολλα πραγματα... οποτε ζηταω τη βοηθεια σας να μου πει οποιος γνωριζει για τις σπουδες στην ολλανδια.. π.χ εαν ειναι προβλημα να ξερεις μονο αγγλικα. Εαν υπαρχουν σχολες κλπ αγγλοφωνες.. και γενικα οτιδηποτε θα χρειαζοταν να γνωριζει καποιος που θελει να φοιτησει στην ολλανδια.
και οτιδηποτε αλλο..
ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όχι, μην ανησυχείς καθόλου για τα αγγλικά, καθώς τα Ολλανδόπουλα μαθαίνουνε καλά τη γλώσσα απο το σχολείο.
Θα βρείς πολλά προγράμματα σπουδών στα Αγγλικά για φοιτητές, εξάλλου η Ολλανδία είναι, δημογραφικά, διεθνοποιημένη.
Επίσης, απο άποψη ποιότητας-κόστους, συμφέρει ιδιαίτερα σε σχέση με την Αγγλία. Τα δίδακτρα για Ευρωπαίους φοιτητές είναι συνήθως γύρω στα 1700€/year. :D
Βέβαια υπάρχει δυσκολία στο να βρεις καλό δωμάτιο/σπίτι να νοικιάσεις, γιατί σε ορισμένες περιοχές γίνεται λίγο της αννούλας σε αυτό τον τομέα (πυκνοκατοικημένη χώρα). :P
Πιο συγκεκριμένα, για προγράμματα σπουδών δες εδώ και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ααααα ευχαριστω πολυ για αυτα που μου ειπες :)

για κατι πιο συγκεκριμενο οπως σχολες για νηπιαγωγος/ βρεφονηπιοκομος, φωτογραφια, αγγλικη φιλολογια ξερει κανεις τιποτα?

και κατι ακομα! το απολυτηριο μου διχνει οτι εχω γνωση γαλλικων(οχι αγγλικων) ..επειδη το χα επιλεξει ως γλωσσα στο λυκειο αντι για τα αγγλικα..αλλα γαλλικα δεν μπορω να πω οτι ξερω να μιλησω. Θα υπαρχει προβλημα με αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
και κατι ακομα! το απολυτηριο μου διχνει οτι εχω γνωση γαλλικων(οχι αγγλικων) ..επειδη το χα επιλεξει ως γλωσσα στο λυκειο αντι για τα αγγλικα..αλλα γαλλικα δεν μπορω να πω οτι ξερω να μιλησω. Θα υπαρχει προβλημα με αυτο?
Προφανώς και δε θα κυττάξουν το απολυτήριο για γλωσσομάθεια. Χρειάζεσαι IELTS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top