Έχετε μετανιώσει για κάτι στην μαθητική σας πορεία;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αναγνωρίζεται κάποιο λάθος του εαυτούς σας που κάνατε/κάνετε όσο ήσασταν/είσαστε στο σχολικό περιβάλλον;
Έχετε μετανιώσει σε περίπτωση παραμελήματος ενός ή και περισσότερων μαθημάτων;
Έχετε μετανιώσει σε περίπτωση έντονου διαβάσματος;
Αν μπορούσατε να γυρίσετε τον χρόνο πίσω πως θα συμπεριφερόσασταν στην θέση ενός μαθητή;

Το θέμα το εμπνεύστηκα από αναπολήσεις των μαθητικών μου χρόνων.
Έχω μετανιώσει λίγο για το έντονο διάβασμα και το άγχος που συνόδευαν τα μαθητικά μου χρόνια. Αν και ήταν δική μου επιλογή και δεν δεχόμουν καμία πίεση από τους δικούς μου, θα προτιμούσα να ζούσα αυτά τα χρόνια πιο ξέγνοιαστα.

Για πείτε και εσείς τα βιώματα ή/και τις αναπολήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Αναγνωρίζεται κάποιο λάθος του εαυτούς σας που κάνατε/κάνετε όσο ήσασταν/είσαστε στο σχολικό περιβάλλον;
Έχετε μετανιώσει σε περίπτωση παραμελήματος ενός ή και περισσότερων μαθημάτων;
Έχετε μετανιώσει σε περίπτωση έντονου διαβάσματος;
Αν μπορούσατε να γυρίσετε τον χρόνο πίσω πως θα συμπεριφερόσασταν στην θέση ενός μαθητή;

Το θέμα το εμπνεύστηκα από αναπολήσεις των μαθητικών μου χρόνων.
Έχω μετανιώσει λίγο για το έντονο διάβασμα και το άγχος που συνόδευαν τα μαθητικά μου χρόνια. Αν και ήταν δική μου επιλογή και δεν δεχόμουν καμία πίεση από τους δικούς μου, θα προτιμούσα να ζούσα αυτά τα χρόνια πιο ξέγνοιαστα.

Για πείτε και εσείς τα βιώματα ή/και τις αναπολήσεις σας!

ωραιο θεμα καταρχην.

ναι,εχω μετανοιωσει για πολλα πραγματα απο τα μαθητικα μου χρονια...τι να πρωτοθυμηθω...

χμμ το αγχος,το εντονο διαβασμα,η απιστευτη τελειομανια μου,το οτι ηξερα τι κατευθυνση ηθελα να ακολουθησω απο την εκτη δημοτικου(δεν κανω πλακα:P),η υπερβολικη οργανωση μου η οποια δεν μου αφησε περιθωρια να κανω βαθιες φιλιες:/:γενικα μετανιοωσα που δεν εζησα πιο ξεγνοιστα,να βγω κ για ενα καφε μια καθημερινη κ οχι μονο καθε Σαββατο κι αν...

πφφφ γενικα πολλη προσηλωση στα μαθηματα για το τιποτα,να το χεσω και το 17 που ειχα στα αρχαια,θα προτιμουσα να ειχα 13 και να αφιερωνα το χρονο μου σε ανθωπους αντι σε βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη θα άλλαζα ριζικά την στάση μου (όπως την άλλαξα όταν μπήκα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση), δεν θα λειτουργούσα με "συστήματα" του τύπου αυτό το μάθημα με ενδιαφέρει και αυτό όχι, αυτό (το μάθημα) θα μου δώσει επιπλέον μόρια όποτε το διαβάζω κτλ.

Αυτή η αντίφαση με τις προηγούμενες συνομιλήτριες με έκανε να ανασύρω το μυαλό μου τον προβληματισμό κατά πόσο η πληθώρα επιλογών είναι ευτυχία

Αρχική Δημοσίευση από Barry Schwartz:
Οι άνθρωποι βιώνουν απογοητεύσεις επειδή οι προσδοκίες τους είναι τόσο μεγάλες. Και αργότερα, όταν έρθει η ώρα να δώσουν μιαν εξήγηση στον εαυτό τους, θεωρούν ότι έσφαλαν. Τελικά, λοιπόν, σε γενικές γραμμές, αντικειμενικά, κάνουμε το καλύτερο και νοιώθουμε χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδιά φέτος στο σχολείο το τμήμα μου με έχει καταστρέψει (όσον αφορά τη διάθεση για διάβασμα τουλάχιστον)!Είμαι απουσιολόγος (έβγαλα 19,7)και δεν έχουμε καθόλου ανταγωνισμό στην τάξη. Μετά απο εμένα σχετικά με το βαθμό έρχεται ένας μαθητής που έβγαλε 18,5 και δε συμμετέχει πολύ στο μάθημα ακολουθούν μέτριοι έως πολύ κακοί μαθητές. Στο φροντιστήριο επίσης στα μαθηματικά και τη φυσική δεν υπάρχει και πολύς ανταγωνισμός και συμμετοχή γιατί έχω συμμαθητές που θα πάνε θεωρητική κατεύθυνση.Απλά το ερώτημα που τίθεται σε έναν καλό μαθητή σε μία τέτοια περίπτωση είναι: Αφού δεν νοιάζει τους άλλους για την καλύτερη δυνατή επίδοση και διαβάζουν στο περίπου γιατί να με ενδιαφέρει εμένα; Εννοώ, δεν υπάρχουν κίνητρα σε ένα τέτοιο τμήμα για να προσπαθήσει ένας καλός μαθητής να βελτιωθεί κι άλλο.Τα θεωρεί όλα δεδομένα. Το υπερικανοποιητικό διάβασμα συγκριτικά με τους συμμαθητές του, την πρωτιά στην τάξη(όχι ότι μετράει και πολύ στην τελική αλλά σου προσφέρει μια ικανοποίση) κ.ά.
Κι όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση ναι, έχω μετανιώσει που επαναπαύτηκα φέτος με ένα μέτριο διάβασμα. Κι αυτό πρώτον, γιατί μειώθηκαν οι επιδόσεις μου στα μαθήματα και δεύτερον, άλλαξε η στάση μου απέναντι σε αυτό αφού συχνά το αντιμετωπίζω με επιπολαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καλα ρε ευα ,διαβαζεις για να εισαι πρωτη ή επειδη σ αρεσει ?,και εγω ειχα μετριους μαθητες στο τμημα μου ,αυτο δεν με εμποδισε να διαβαζω επειδη ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ και να βγαλω αναλογο βαθμο .

μην βλεπετε τοσο χρησιμοθυρικα τον βαθμο και το επιπεδο της ταξης ,ενταξει δεν λεω ,οταν ο αλλος ειναι τελειος προσπαθεις να τον φτασεις αλλα οχι και επειδη οι αλλοι δεν διαβαζουν να μην διαβαζεις και εσυ επειδη ουτως η αλλως θα εισαι παλι πρωτος!

με κατι τετοιες νοοτροπιες μετα γκρινιαζουμε για το εκπαιδευτικο συστημα.

εγω δεν εχω μετανιωσει για τιποτα ,ειμαι πολυ περιφανος που ενω οι περισσοτεροι συμμαθητες μου σταματουσαν να διαβαζουν το ενα και το αλλο μαθημα ,επειδη δηθεν δεν θα τους χρειαζονταν ,εγω συνεχιζα να το διαβαζω με ον ιδιο ενθουσιασμο ,οχι για τον βαθμο ,αλλα επειδη με ενδιεφερε πραγματικα

αλλα τωρα που το ξανασκεφθηκα ,εχω μετανιωσει που εχασα καποιες ''καλες'' κοπελες στο λυκειο,νταξ ,τι να κανουμε ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν διαβάζω για να είμαι πρώτη, αν έρθω πρώτη αυτό γίνεται από μόνο του επειδή προσπάθησα να τα πάω καλά και όχι επειδή το είχα ως αρχικό στόχο! Απλά ορισμένες φορές νιώθω κάπως άσχημα να ξεπερνάω τόσο τους άλλους και να διαβάζω επειδή μου αρέσει και να <<ευχαριστιέμαι>>..!Κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Απλά ορισμένες φορές νιώθω κάπως άσχημα να ξεπερνάω τόσο τους άλλους και να διαβάζω επειδή μου αρέσει και να <<ευχαριστιέμαι>>..;


:/: :confused: ε?

μα εαν σ αρεσει τι σε νοιαζει για τους αλλους ?
δεν λεω να βγαζετε τα ματια ο ενας του αλλου για να παρετε βαθμο αλλα, αμα κατι το κανεις απο αληθινο ενδιαφερον δεν λυπασαι επειδη οι αλλοι δεν ενδιαφερονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
:/: :confused: ε?

μα εαν σ αρεσει τι σε νοιαζει για τους αλλους ?
δεν λεω να βγαζετε τα ματια ο ενας του αλλου για να παρετε βαθμο αλλα, αμα κατι το κανεις απο αληθινο ενδιαφερον δεν λυπασαι επειδη οι αλλοι δεν ενδιαφερονται....
Δεν γνωρίζω ακριβώς το λόγο για τον οποίο με νοιάζει..Ίσως επειδή μπορεί να αισθάνονται μειωνεκτικά ή να ζηλέψουν(ξέρω ακούγεται χαζό)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
'Η απλά ίσως φοβάσαι μηπως γινεις λιγοτερη αρεστη στους συμμαθητές σου. Πραγμα που συνηθίζεται. Ο,τι και να ειναι, ξεπέρασέ το και μη νιαζεσαι για τον μεσο ορο της ταξης. Σκεψου οτι ολα οσα μαθαινεις ειναι βασεις για σενα, δε θα σου ειναι αχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορεί να ισχύει και αυτό! Ο.κ. καλό μου ακούγεται, θα το προσπαθήσω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω παλι για το μοναδικο πραγμα που μετανιωσα και μετανιωνω (μεχρι το τελος της χρονιας!) ειναι το οτι ειδικα στο λυκειο εχω χαλαρωσει και δεν πηρα καποια πραγματα στα σοβαρα οπως αλλωστε οφειλα... :redface: τα αφηνα ολα τελευταια στιγμη... :P το πηρα ομως αποφαση και αλλαζω τακτικη!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mα φυσικά κι έχω μετανιώσει! Που δεν έσπασα στο ξύλο και στη σπόντα ένα βλαμμένο, που παρεπιπτόντως πέρασε και πολύ καιρός να το δω, αλλά άμα το δω θρίψαλα θα το κάνω, θα το σκίσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και φυσικά μετάνιωσα που δεν ήμουν από την αρχή που πήγα γυμνάσιο αποφασιστική και γεμάτη αυτοπεποίθηση!!!!!!!! Τώρα όμως που πήρα φόρα, όσοι με γνώριζαν απορούν μαζί μου. Και έτσι αγαπώ τον εαυτό μου!!!!!!!!! Με δυναμισμό!!!!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χμμμ εγώ θα άλλαζα από το δημοτικό κιόλας... Έχω αρχήσει την τεμπελιά από τότε και ακόμη δυσκολεύομαι πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
που δεν πηρα ιστορια γενικης στις πανελληνιες!1!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εχω μετανοιώσει που, ενώ στο δημοτικό ήμουν καλή σε όλα τα μαθήματα (κλασικό φυτο δηλαδή...:P:P:P), στο γυμνάσιο έπειτα από έναν κακό βαθμό σε διαγώνισμα μαθηματικών, άρχισα να "φοβάμαι" το συγκεκριμένο μάθημα και να μην τα πηγαίνω καλά... Νομίζω πως δεν έπρεπε να αφήσω εκείνο το διαγώνισμα (ήταν και από τα πρώτα μου ως μαθήτριας γυμνασίου) να με επηρεάσει...
Βέβαια και παλι στη θεωρητική θα πήγαινα, αλλά θα ήθελα να ήμουν καλύτερη στα μαθηματικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Που πήγα θεωρητική.

End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εχω μετανιωσει για το υπερβολικο διαβασμα που εριχνα στο γυμνασιο κυριως και το εντονο και υπερβολικο αγχος το οποιο με επηρεασε αρνητικα και σε αλλους τομεις της ζωης μου..Καταλαβα εκ των υστερων οτι τοσο πολυ δεν αξιζε..Και που εβγαζα 19,5 τι;; Ειχα φτασει σε σημειο να μην βγαινω εξω,να πιστευω οτι δεν θα καταθερω τιποτα στη ζωη μου κτλ..Μετά στο λυκειο αλλαξα ευτυχως και δεν σκιζομαι τοσο στο διαβασμα ουτε εχω αγχος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billxania

Νεοφερμένος

Ο BTXXIV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
έχω μετανιώσει που σε κάθε χρονιά άφηνα καμία δεκάρια αδικαιολόγητες απουσίες... και καθόμουν στην τάξη τελευταίες μέρες... ενώ θα μπορούσα να είμαι για καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Μετάνιωσα που στη μέση της Α λυκείου παράτησα (και μάλιστα πολύ επιδεικτικά) κάποια μαθήματα (αρχαία, ιστορία, κείμενα) επειδή έβαλα στόχο τα θετικά. Τώρα τελευταία κατάλαβα ότι αυτό ήταν λάθος και σκοπός του σχολείου δεν είναι μόνον οι πανελλήνιες.
2) Μετάνιωσα που όταν οι γονείς μου με ρώτησαν και στην αρχή της Α και της Β λυκείου αν θέλω απαλλαγή στα θρησκευτικά, τους είπα όχι γιατί δεν ήθελα να ξεχωρίζω από τους φίλους μου. Έτσι τρώω στη μάπα ανούσιες, ανώφελες και ανύπαρκτες ανοησίες.
3) Μετάνιωσα που όταν μια τρελή καθηγήτρια είπε μέσα στην τάξη τσούλα μια συμμαθήτρια μου, αρκέστηκα να διαμαρτυρηθώ μόνον και δεν της έχωσα μια μπουνιά στη μούρη. Ευτυχώς μετά από αυτό την τρελή την διώξανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top