Γίνονται όλα τυχαία;

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οχι, τιποτα δεν γινεται τυχαια.Ψαξτε λιγο στα βαθη της ιστοριας (οχι της ιστοριας που κανουμε στο σχολειο :-P ),προσπαθηστε να μαθετε γεγονοτα που λιγοι μπορουν να σας τα περιγραψουν λεπτομερως ,μελετηστε και λιγο αρχαιους φιλοσοφους και ετσι σιγουρα θα δειτε οτι τιποτα δεν γινεται τυχαια στον κοσμο.Ολα γινονται για καποιο λογο.Το λογο αυτο ομως δεν θα μπορεσουμε να τον καταλαβουμε ποτε ή ,τουλαχιστον, δεν τον καταλαβαινουμε μεχρι στιγμης.
Εγω τουλαχιστον ετσι ελυσα αυτην την απορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο, τίποτα δε γίνεται έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πώς ορίζετε την τύχη; Εγώ θεωρώ ότι όλα είναι ζήτημα συγκυριών, και έτσι ορίζω την τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Είναι δυναόν στην χώρα του 11888 να τίθενται τέτοια ερωτήματα? :D

Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι τα περισσότερα στη ζωή μας είναι τυχαία. Σκεφτείτε... ναι μεν πήγατε μη τυχαία σε ένα δημοτικό αλλά τυχαία γνωρίσατε τους φίλους με τους οποίους είσαστε κοντά ακόμα και σήμερα, ή ίσως τυχαία να γνωρίσατε το αμόρε σας. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που γίνονται σκόπιμα αλλά κατά ην άποψή μου τα περισσότερα συμβάντα είναι τυχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Είναι δυναόν στην χώρα του 11888 να τίθενται τέτοια ερωτήματα? :D

Πέρα από την πλάκα πιστεύω ότι τα περισσότερα στη ζωή μας είναι τυχαία. Σκεφτείτε... ναι μεν πήγατε μη τυχαία σε ένα δημοτικό αλλά τυχαία γνωρίσατε τους φίλους με τους οποίους είσαστε κοντά ακόμα και σήμερα, ή ίσως τυχαία να γνωρίσατε το αμόρε σας. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που γίνονται σκόπιμα αλλά κατά ην άποψή μου τα περισσότερα συμβάντα είναι τυχαία

χαχαχαχα:D

Ποια είναι δηλαδή τα πράγματα αυτά που γίνονται σκόπιμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παραδείιγματος χάρη, επιλέγεις να πας κάπου σκόπιμα όπως σε ένα πάρτυ ας πούμε ή να μην έχεις όρεξη να πας κάπου και λόγω πιέσεων από άλλους να πας αλλά εκεί που θα πας να γνωρίσεις άτομα τα οποία μπορούν να επιφέρουν αλλαγές -είτε θετικές είτε όχι- στην ζωή σου. Φυσικά η γνωριμία με αυτά τα άτομα ήταν τυχαία. Όλα αυτά από την δική μου οπτική γωνία πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν μπορεί να υπάρξει μια εξ ολοκλήρου σωστή απάντηση("τύχη" ή "πεπρωμένο"...Δεν μπορούμε να βασιστούμε μόνοι στη τύχη, για παράδειγμα άμα είστε αργά το βράδυ μόνοι σε ένα σταυροδρόμι θα ακολουθήσετε το δρόμο που είναι "κακόφημος" και χωρίς ιδιαίτερο φωτεισμό (στηριζόμενος στη τύχη οτί δε θα σας βλάψει κανείς) ή θα πάτε από τον καλά φωτισμένο κεντρικό δρόμο που υπάρχουν και περαστικοί? Εγώ προσωπικά θα έκανα το δεύτερο γιατί δεν μπορώ να στηριχτώ στην τύχη, αν και πιστεύω οτί όλα τα γεγονότα στηρίζονται στην τύχη αλλά και στις επιλογές μας...Δεν μπορώ να πιστέψω οτί υπάρχει κάτι μεγαλύτερο εκεί έξω(πείτε με μικρόμυαλο...), αλλά θεωρώ αδύνατο να πιστέψω πως τόσοι θάνατοι ή τόσοι πόλεμοι έχουν μία μεγαλύτερη αιτία από τις αποφάσεις κάποιων ανθρώπων που το παίζουν καμπόσοι επειδή έχουν στα χέρια τους ένα όπλο(ή εξουσία)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει τυχη η' πεπρωμενο.εμεις καθοριζουμε τις ζψες μας και το μελλον μας.ομως ως χριστιανος ορθοδοξος πιστευω οτι στην ζωη μας κανει παρεμβασεις ο θεος για να βοηθησει χωρις παλι να καταστελλει τις επιλογες μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
διαβαζω ολα τα παραπανω κ ειλικρινα εχω μπερδευτει...εγω πιστευω οτι τπτ δν ειναι τυχαιο σ αυτη τη ζωη κ οτι την τυχη του τν φτιαχνει μονοσ τ ο καθε ανθρωποσ... απ τν αλλη πιστευω οτι πολλα καθημερινα πραγματα στ ζωη μασ ειναι τυχαια οπωσ το να βρει καποιοσ ενα πενταευρο στ δρομο ασπουμε...... κατι τετοιο ναι το θεωρω τυχαιο, δεν θεωρω ομωσ τυχαιο το να παθει καποιοσ ενα ατυχημα... κατι τετοια πιστευω πωσ εινσι γραμμενα να συμβουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Μια φορά δυο κοινές μου φίλες τσακώθηκαν και είπα στη μία ''άν η άλλη πάθαινε ατύχημα με το αμάξι θα τη συγχωρούσες;'' Η απάντηση ήταν αρνητική. Την άλλη μέρα ήρθε η άλλη με κολάρο στο λαιμό. Είχαν ατύχημα με το αμάξι. Η μαμά της ήταν αρκετά άσχημα, αυτή ευτυχώς είνια καλά και τώρα και οι δύο ανάρρωσαν. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά δεν μου φάνηκε γκαντεμιά, ή ότι είμαι γουρσούζα, αλλά δεν μου φάνηκε ότι είναι και τυχαίο. Και φυσικά το ''όχι'' που μου είπε η μία επαλυθεύτηκε. Πιστεύω τελικά πως το ένα δεν ανερεί το άλλο. Εμείς ορίζουμε το μέλλον μας, εμείς αποφασίζουμε ποιο ''μονοπάτι'' θα πάρουμε. Όμως κάποιους ανθρώπους είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο ήταν μοιραίο να τους γνωρίσουμε, κάποιες καταστάσεις ήταν μοιραίο να γίνουν, δεν μπορούσαμε να τις αποφύγουμε. Κάνουμε λοιπόν τις δικιές μας επιλογές αλλά ταυτόχρονα επηρεαζόμαστε από αυτό που λέμε μοίρα, fate, γραφτό ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Oxι,τυχαια δεν γινονται..σιγουρα ολα γινονται για καποιο λογο(οπως ειπαν και παραπανω),για καποιο σκοπο,για το καλο μας..η ουσια ομως ειναι να το αντιληφθουμε να μην το βαλουμε κατω(ειδικα αν ειναι κατι αρνητικο) και να αρπάξουμε την ευκαιρια αποζωμώντας οσα περισσότερα μπορύμε.γιατι οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
τα παντα ειναι αποτελεσμα συγκεκριμενων κινησεων-συμπεριφορων-νοοτροπιων.Τιποτα δεν ερχεται μονο του ουτε κατακτιεται εξ ουρανου αλλα με κοπο και προσπαθεια μα πανω απ ολα με ΠΡΑΞΕΙΣ.Αυτα περι μοιρας και πεπρωμενου τα θεωρω απλα μαλακιες και για να ασχολιουνται τα μικρα παιδια..τπτ παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Κάποιος λόγος υπάρχει για κάθετι που συμβαίνει αλλά επειδή το ανθρώπινο μυαλό αδυνατεί να τον κατανοήσει το αποδίδει στην τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
δεν νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αν και ειναι πολυ γενικο αυτο που θα πω, πιστευω οτι τυχαιο ειναι το στιγμιαιο, το πρωτοποριακο, το καινουριο, το καινοτομο και αυτο το οποιο κανουμε και ειτε δεν εχει ξαναγινει πιο πριν απο κανεναν ειτε δεν γνωριζουμε οτι ξανασυνεβη πιο πριν. Αυτα μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη...

Και επισης θα ελεγα οτι δεν μπορουμε να απαντησουμε με ενα "ολα ειναι τυχαια" ή "ολα ειναι προσχεδιασμενα", εφοσον π.χ. το οτι γεννηθηκαμε ειναι τελειως τυχαιο, ενω το οτι φαγαμε μακαρονια το μεσημερι δεν ειναι επειδη εμεις αποφασισαμε τι θα φαμε, εμεις τα ετοιμασαμε κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το Civilara...ο τίτλος του θέματος θα 'πρεπε να ήταν "Γίνεται κάτι τυχαία?" κι όχι αυτός που είναι τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina92

Νεοφερμένος

Η Korina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται δεν ειναι τοσο σημαντικο το να θεωρησουμε καποια γεγονοτα τυχαια η οχι.Το ζητημα ειναι ο τροπος που θα τα αντιμετωπισουμε.Αν για παραδειγμα καποιος θεωρει οτι ολα γινονται τυχαια ισως να μην πολυσκεφτεται αυτα που του συμβαινουν και να μην εχει την ευκαιρια να μαθει κατι απο αυτα...Απο την αλλη οποιος πιστευει οτι ολα γινονται για καποιο λογο αναλυει περισσοτερο τα γεγονοτα και ολο και κατι μπορει να κερδισει:)Βεβαια καμια φορα καποια πραγματα απλως δεν μπορεις να τα αναλυσεις:hmm:
Γενικα ειναι πολυ περιπλοκο το ζητημα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η τύχη είναι ένα άθροισμα πιθανοτήτων
Αλμπερτ Αινσταιν

Ότι μπορεί να συμβεί, θα συμβεί
Φαινμαν

Για να γίνει μια χημική αντίδραση τα αντιδρώντα πρέπει να συγκρουστούν με κατάληλη ορμή, με κατάληλη κατεύθυνση, με κατάληλη διεύθυνση.......
κι όμως, οι χημικές αντιδράσεις συμβαίνουν. Η κίνηση των αντιδρώντων είναι, ας πούμε, τυχαία. Υπάρχει μια πιθανότητα να αλληλεπιδράσουν. Όμως το αν θα γίνει ή οχι εξαρτάται και από τον παράγοντα τύχη. Μου είναι αδύνατο να παραδεχτώ οτι κάποιος ή κάτι τα έκανε να αλληλεπιδράσουν ή οχι.

Έτσι καιι στον άνθρωπο. Το αν θα πας εσύ στο μπαρ, θα φοράς την κολλόνια που θα ελκύσει τον άλλον, θα του κάνεις κλικ....... ,και αντιστοίχως για τον άλλον ,
για να "αλληλεπιδράσεται" είναι τελείως τυχαίο

Μην ξεχνάται πως εμείς πέρνουμε τις αποφάσεις μας, εμείς αποφασίζουμε αν θα πάμε στο μπαράκι ή οχι......

Δεν μπορώ να δεχτώ επουδενή λόγο οτι έστω και το παραμικρό δεν γίνεται τυχαία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpek

Νεοφερμένος

Η mpek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Διαβαζα σε ενα μειλ πριν απο καιρο οτι το 20% των γεγονοτων που μας συμβαινουν οφειλονται στην τυχη και το 80% ειναι αποτελεσμα των πραξεων μας.δηλαδή οτι η τυχη παιζει μικρο ρολο σε οτι συμβαινει στη ζωη μας και απο εκει και πέρα ειναι στο χέρι μας το πως θα χειριστουμε εμεις την καθε κατασταση και αν θα την ανατρέψουμε ή οχι.Εγω θα ελεγα οτι η τύχη καθορίζει λιγο περισσότερο τη ζωή μας.

Και επισης θα ελεγα οτι δεν μπορουμε να απαντησουμε με ενα "ολα ειναι τυχαια" ή "ολα ειναι προσχεδιασμενα", εφοσον π.χ. το οτι γεννηθηκαμε ειναι τελειως τυχαιο, ενω το οτι φαγαμε μακαρονια το μεσημερι δεν ειναι επειδη εμεις αποφασισαμε τι θα φαμε, εμεις τα ετοιμασαμε κ.λπ.
....εντάξει μιλάμε για πιο σοβαρες αποφάσεις και οι οποιες επηρεάζουν λιγο περισσότερο τη ζωή μας,οχι για το τι θα φάμε το μεσημερι ή το βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
γεια σας παιδια...πιστευετε οτι ολα ειναι τυχαια ή οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο?????εγω παντως το δευτερο!πιστευω οτι ολα γινονται για καποιο λογο...συμβαινουν διαφορα πραγματα στην ζωη μας κ ερχονται στιγμες που λες τυχαιο ηταν!αλλα δεν νομιζω αμα το καλοσκεφτεις λες οτι επρεπε να γινει για να ετσι ερχεται και το επομενο!καλο ή κακο...δεν ξερω αν με καταλαβατε..αν ναι ακουω γνωμες...!!!:););)
συμφωνω απολυτα κοπελια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top