Ενδοσχολικές εξετάσεις Β' Λυκείου

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε λατινικά. Μας έβαλε να μεταφράσουμε αποσπάσματα απο τα κείμενα 16 και 19. Γραμματική είχε συντακτίκο, είχε μια πρόταση να την μετατρέψουμε σε απαρεμφατική σύνταξη, είχε δυο ρήματα(ενα ενεργητικής και ένα μέσης φωνής) να γράψουμε όλες τις μετοχές και απαρέμφατα σε όλους τους χρόνους,και είχε και κάποια ουσιαστικά,ρήματα και αντωνυμίες να τα βάλουμε στον τύπο που μας ζητούσε. Και τέλος είχε δύο ερωτήσεις απο την εισαγωγή.
Άρχες φιλοσοφίας που γράψαμε την προηγούμενη Πέμπτη μας έβαλε αρκετά εύκολα.Τι πλάτος και βάθος,η θεωρία του Αριστοτέλη για τη γνώση,η άποψη των ωφελιμιστών για την ευθανασία,θεωρία του ωφελιμισμού και ιδρυτές της, και τι είναι δυισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γραφουμε την Πεμπτη Αντιγονη, οποιος-α εχει γραψει ας κανει κανενα σχολιο με τα θεματα, ευχαριστω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Και μεις Αντιγόνη γράφουμε την Πέμπτη οπότε τα θέματα είναι άκρως αναγκαία!!!όποιος έχει γράψει παρακαλείται να τα παραθέσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εμεις γραψαμε σημερα μαθηματικα κατ εγραψα καλα αλλα δεν προλαβα να κανω καποια......μετα εχουμε βιολογια αντε να δουμε κ εκει τι θα κανουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εμείς σήμερα γράψαμε μαθηματικά κατευθυνσης. Έγραψα τέλεια εύκολα ήταν μια απόδειξη για τα λ1*λ2=-1 σωστά λάθος με διανύσματα τα άλλα ήταν ασκήσεις γελοίες μια με παραβολή μια με 2 ευθείες και μια με κύκλο. Πέμπτη Χημεία για ν δούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χθες έγραφα φιλοσοφία και τα θέματα που έπεσαν ήταν τα παρακάτω:
1) Από που πιστεύουν οι εμπειριστές φιλόσοφοι ότι προέρχεται η γνώση μας με τον κόσμο?! Αναφέρεται τους κυριότερους εμπειριστές φιλοσόφους.

2) Τι είναι η "αυτο-αναφορικότητα " της τέχνης? Να αναφέρετε παραδείγματα τέτοιων έργων τέχνης.

3) Τι είναι οι επαλλάσσουες έννοιες? Αναφέρετε παράδειγμα
Τι είναι οι αντιφατικές έννοιες? Αναφέρετε ένα παράδειγμα

ΟΜΑΔΑ Β'
1) Συνδυάζοντας τις γνώσεις σας με τις πληροφορίες του παραθέματος να μιλήσετε για την χρησιμότητα και την αξία της φιλοσοφίας στη ζωή του ανθρώπου.
(Το παράθεμα ήταν του Σπινόζα)

2) Ο Σπένσερ στο παρακάτω παράθεμα εξηγεί την θεωρία του της βιολογικής εξελικτικής πορείας μιας κοινωνίας. Συνδυάζοντας τις γνώσεις σας με τις πληροφορίες του παραθέματος, να αναπτύξετε την γνώμη σας και να επιχειρηματολογίσετε πάνω σε αυτή.

Είχα προετοιμαστεί πολύ καλά, οπότε τα θέματα μου φάνηκαν πολύ εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπόν εμείς γράψαμε χθές μαθηματικά κατ. 1ο θέμα ορισμός εσ γινομένου συμπλήρωσης κενού και αποδειξη εφαπτομένης 2ο θέμα ένα τρίγωνο και ζητούσε εξισώσεις υψών διαμέσων κλπ. 3ο θέμα με ένα ορθγώνιο τρίγωνο και διαννυσματα και 40 κύκλος.Γύρω στο 14 έγραψα!!!!!

Ε, ναι όλοι σχεδόν που τελειώνουμε τη Β κάνουμε μάθημα το καλοκαίρι να προετοιμαστούμε για τη Γ. Πολλοί έχουμε ήδη αρχίσει από τη Β.


Παρομοίως. Έκθεση άρχισα 1½ ώρα ιδιαίτερο από τον Οκτώβριο κα Μαθηματικά+Φυσική 2+2 ώρες ιδιαίτερο από το Φεβρουάριο. Μαθηματικά είμαι από μιγαδικούς ως κανόνες παραγώγισης. Φυσική έχω κάνει κρούσεις, στερεό όλο και ταλαντώσεις ως τις εξαναγκασμένες. Έτσι θα συνεχίσω μέχρι 31/7. Σκοπός μου είναι ως τότε να έχω τελειώσει πρώτο χέρι όλη την ύλη μαθηματικά+φυσική ως τότε. Μάλλον θα ασχοληθώ λίγο μόνος μου ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία για τεχνολογική1. Μετά Αύγουστο ΔΙΑΚΟΠΕΣ και το Σεπτέμβριο θα δούμε.

Λιγο υπερβολικό είναι να βγάλεις όλη την ύλη σε μαθ-συσ κατ. απο το καλοκαίρι!! Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά δεν είναι και κάτι το τραγικό οι πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμεις την Τρίτη γραψαμε Αντιγόνη και μας εβαλαν στ.450-468 .
1. Να μεταφρασουμε: 458-468.
2. Ποια είναι τα επιχειρήματα της Αντιγόνης + πως τα στηριζει.
3. Ορισμοι: λεξη+διανοια.
4. Τα γραμματικα δεν τα θυμαμαι -αλλα ηταν ευκολα- :P
5. Επισης για τα συντακτικα :D
6. Να αναγνωρισουμε τον υποθετικο λογο στ: 466-468
7. Μεταφρασμενο σελιδα 55 το μονολογο του Κρεοντα + μια ερωτηση για το πως αντιλαμβάνονται ο Κρεοντας + η Αντιγονη το δικαιο.
Αυταααα....:)

Μηπως εχει γραψει κανεις Ιστορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Γράψαμε χθές φυσ. κατ. και έβαλε αποδ. εσωτ ενεργειας και σ-λ
3ο θέμα θερμοδυναμική και 4ο ομογ.μαγν και ομογ. ηλ πεδία :) όλα τα έχω σωστά εκτός απο κάτι βλακείες που κάνω μια ζωή στα Σ-Λ:mad:

Αντιγόνη είχα γράψει τι μας έβαλαν που έγραψα την πέμπτη που μας πέρασε αλλά κανένας δεν με ακούει εμένα:cry_x:

εμείς αντιγόνη!
στ. 293-301 μετάφραση και κάποθ στο 200 και κάτι μεταφρασμένο :P
έγραψα ίσα ίσα για το 14 που πάντα γράφω αφού δεν με ενδιαφέρει και τόσο.. σειρά έχει η φυσική κατ!
Καλή συνέχεια σε όλους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Έγραψα την Τρίτη Φυσική κατεύθυνσης και Αγγλικά (όλα Ο.Κ.). Γράφω την Πέμπτη Βιολογία. Ήδη τελείωσα και θα βγω. Είναι ωραίο να διαβάζεις κάτι ενδιαφέρον σαν τη βιολογία!!

Λιγο υπερβολικό είναι να βγάλεις όλη την ύλη σε μαθ-φυσ κατ. απο το καλοκαίρι!! Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά δεν είναι και κάτι το τραγικό οι πανελλήνιες.
Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό, αλλά γίνεται εύκολα νομίζω. Φυσική μου έχουν μείνει μόνο κύματα και Ντόπλερ. Μαθηματικά είμαι στο ΘΜΤ. Εντάξει, δεν είπα ότι θα είμαι και έτοιμος μαθηματικά για εξετάσεις από το καλοκαίρι. Πρώτο χέρι θα έχω τελειώσει, δλδ θεωρία, ασκήσεις του βιβλίου και μερικές ακόμα. Ξέρω ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Στη φυσική που είναι λίγη η ύλη νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Δεν θεωρώ ότι οι πανελλήνιες είναι κάτι τραγικό, χαλαρός είμαι, απλά κάνω κάτι που μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ έγραφα Τρίτη Φιλοσοφία και Γαλλικά. (ναι είμαι το γαλλικό τμήμα -.-)


Φιλοσοφία
Μας είχε κάτι απ' όλα. Απο Καντ μέχρι Αριστοτέλη, κλάδους Φιλοσοφίας, κάποιες ερωτήσεις κρίσεως. Σχετικά εύκολα.

Γαλλικά
Και να πω... Ποιος θα καταλάβει..;

Σήμερα έγραφα Χημεία. Είχα ξεσκιστεί στο διάβασμα χτες, μέχρι 2.30 το βράδυ διάβαζα παρέα με το μσν. :lol:
Τελικά έγραψα αρκετά καλά.
Μας έβαλε πολλαπλής επιλογής, καύσεις, ισομέρεια, παρασκευές αλκενίων, ονοματολογία (αντιστοίχηση), αντιδράσεις με βρώμιο και κάτι άλλα. Βασικά σχεδόν όλα πέσανε, είτε ήταν μέσα σε Σ ή Λ, είτε σε άσκηση, είτε σε αντιστοίχηση κτλ...
Γενικά είμαι ευχαριστημένη και δε πήγε χαμένο τόσο διάβασμα.


Τώρα Λατινικά. -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Σήμερα έκανα μια σημαντική ανακάλυψη που θα μείνει στην ιστορία:
Ανακάλυψα ότι: 24.000 + 24.000 = 96.000 !!!!!
Αυτή την απίστευτη σοφία την έκανα στην άσκηση της βιολογίας που γράφαμε σήμερα.
Δεν πειράζει, εγώ νάμαι καλά. (Της επιτρέπω να μου βάλει 99).
Την Τρίτη γράφω άλγεβρα άρα πολύ χαλαρό ΠΠΣΚΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αχαχ πώς το βρήκες αυτό;; Βτω τι άσκηση ήταν που ήθελε πράξη;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έγραψα την Τρίτη Φυσική κατεύθυνσης και Αγγλικά (όλα Ο.Κ.). Γράφω την Πέμπτη Βιολογία. Ήδη τελείωσα και θα βγω. Είναι ωραίο να διαβάζεις κάτι ενδιαφέρον σαν τη βιολογία!!


Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό, αλλά γίνεται εύκολα νομίζω. Φυσική μου έχουν μείνει μόνο κύματα και Ντόπλερ. Μαθηματικά είμαι στο ΘΜΤ. Εντάξει, δεν είπα ότι θα είμαι και έτοιμος μαθηματικά για εξετάσεις από το καλοκαίρι. Πρώτο χέρι θα έχω τελειώσει, δλδ θεωρία, ασκήσεις του βιβλίου και μερικές ακόμα. Ξέρω ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Στη φυσική που είναι λίγη η ύλη νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Δεν θεωρώ ότι οι πανελλήνιες είναι κάτι τραγικό, χαλαρός είμαι, απλά κάνω κάτι που μου αρέσει.

Αν σοτ αρέσει τότε πάω πάσο.Τοτε κατά την γνώμη μου δεν είναι υπερβολικό και αφού θες να κάνεις βασικά πράγματα τότε οκ.Απλά τον σεπτέμβριο με τι θα ασχοληθείς θα λύνεις ασκήσεις απο βοηθήματα π.χ. ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
αχαχ πώς το βρήκες αυτό;; Βτω τι άσκηση ήταν που ήθελε πράξη;:worry:
Ένα (δίκλωνο) μόριο DNA αποτελείται από 40.000 νουκλεοτίδια, από τα οποία 8.000 περιέχουν την αζωτούχο βάση κυτοσίνη (C).
α) Από πόσα νουκλεοτίδια αποτελείται η κάθε αλυσίδα αυτού του μορίου;
β) Να υπολογισθεί ο αριθμός των νουκλεοτιδίων του μορίου, που περιέχουν κάθε μία από τις άλλες αζωτούχες βάσεις.
γ) Να υπολογισθεί ο συνολικός αριθμός των δεσμών υδρογόνου που συνδέουν τις συμπληρωματικές βάσεις αυτού του μορίου.
δ) Πόσοι συνολικά φωσφοδιεστερικοί δεσμοί συνδέουν μεταξύ τους τα νουκλεοτίδια αυτού του μορίου DNA;


Αν σου αρέσει τότε πάω πάσο.Τοτε κατά την γνώμη μου δεν είναι υπερβολικό και αφού θες να κάνεις βασικά πράγματα τότε οκ.Απλά τον σεπτέμβριο με τι θα ασχοληθείς θα λύνεις ασκήσεις απο βοηθήματα π.χ. ?
Σε πιο βάθος διάβασμα, ασκήσεις από βοηθήματα και τα υπόλοιπα μαθήματα. Βασικά δεν θέλω να πήξω όπως βλέπω τους πιο πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε Χημεία Γενικής σήμερα καλά έγραψα πιστε΄τω 20 έγραψα για να δούμε τρίτη συνεχίζουμε με Άλγεβρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ένα (δίκλωνο) μόριο DNA αποτελείται από 40.000 νουκλεοτίδια, από τα οποία 8.000 περιέχουν την αζωτούχο βάση κυτοσίνη (C).
α) Από πόσα νουκλεοτίδια αποτελείται η κάθε αλυσίδα αυτού του μορίου;
β) Να υπολογισθεί ο αριθμός των νουκλεοτιδίων του μορίου, που περιέχουν κάθε μία από τις άλλες αζωτούχες βάσεις.
γ) Να υπολογισθεί ο συνολικός αριθμός των δεσμών υδρογόνου που συνδέουν τις συμπληρωματικές βάσεις αυτού του μορίου.
δ) Πόσοι συνολικά φωσφοδιεστερικοί δεσμοί συνδέουν μεταξύ τους τα νουκλεοτίδια αυτού του μορίου DNA;

Pfff έλεος. Ελπίζω να μη μπει και σε μας τίποτα τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έγραφα μαθ κατ την τρίτη.Πήγα γύρω στο 19 έκανα κάτι ψιλομ@λ@κίες στο τέλος αλλά ντάξει μια χαρά.Σήμερα έγραψα βιολογία.Καλά και εκεί.Την τρίτη γράφουμε φυσική κατ.Έχει να πέσει διάβασμα............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Pfff έλεος. Ελπίζω να μη μπει και σε μας τίποτα τέτοιο.
Δεν είναι κάτι δύσκολο. Μάλιστα είναι και πολύ SOS. Δεν υπάρχουν και πολλά είδη από ασκήσεις στη βιολογία. Και σε μερικά άλλα σχολεία που ξέρω παρόμοια άσκηση έπεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι; Δεν έχουμε κάνει ποτέ παρόμοια γι' αυτό δε νομίζω να μας βάλει.. Θα δείξει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top