Σχολές στην Πανεπιστημιούπολη

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ξέρει κανείς ποιές σχολές/τμήματα βρίσκονται στην Πανεπιστημιούπολη στην Ζωγράφου?

Ξέρω για τα τμήματα του Πολυτεχνείου και το Μαθηματικό εγώ, δεν ξέρω ποιές άλλες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όλο το Πολυτεχνείο εκτός από Αρχιτεκτονική που βρίσκεται στο παλιό κτήριο της Πατησίων και όλο το ΕΚΠΑ εκτός από τα τμήματα Νομικής, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών που βρίσκονται στο κέντρο στην Πανεπιστημίου. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
νομιζω ειμαι φιλοσοφικη εκει κτλ


απο πολυτεχενιο ειναι ολες στην πολυτεχνειουπολη εκτος απο αρχιτεκτονικη,ειναι κοντα πολυτεχνειουπολη με πανεπιστημιουπολη ?δεν εχω επιχειρησει ποτε να παω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ορίστε ένας χάρτης της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου, από το site του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ.






Πολυτεχνειούπολη και Πανεπιστημιούπολη ναι, είναι κοντά. Βγαίνεις από την πύλη που κοιτά την Ηρώων Πολυτεχνείου, περπατάς ένα 5-7 λεπτο την Ηρώων Πολυτεχνείου προς τα πάνω (αν πηγαίνεις προς ΕΚΠΑ) ή κάτω (αν πηγαίνεις προς ΕΜΠ) και μπαίνεις από την αντίστοιχη πύλη στο άλλο campus.

Επίσης στην Πολυτεχνειούπολη είναι όλες οι Σχολές του ΕΜΠ, πλην Αρχιτεκτόνων που είναι κάτω στην Πατησίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
ειναι κοντα πολυτεχνειουπολη με πανεπιστημιουπολη ?δεν εχω επιχειρησει ποτε να παω...

'ελα ντέ :). Νομίζω ότι είναι κοντά αλλά δεν ξέρω, όποιος ξέρει ας μας φωτίσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δίπλα είναι βρε παιδιά. Καλά δίπλα για δεδομένα Αθηνας. Αν έρχεσαι από Παπάγο περνάς πρώτα από Πολυτεχνείο και μετά από λίγο είναι το ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πώπω, ενώ ενδιαφέρομαι για οικονομικές σχολές και μόνο λόγω τοποθεσίας μου έρχεται να πάω σε κάποια σχολή της πανεπιστημιούπολης... 'Ισως εάν συνδύαζα Μαθηματικό με Οικονομικά μετά ...

Πάντως αυτό το χάος με τις σχολές στο κέντρο το σιχαίνομαι :( Μακάρι να είχαν μια Πανεπιστιμιούπολη Οικονομικών Σχολών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ισχύει. Αν και είναι σχετικά ήσυχα αφού δεν είναι ακριβώς πάνω στην Πανεπιστημίου όπως είναι η ΑΣΟΕΕ αντίστοιχα πάνω στην Πατησίων. Αλλά και πάλι όλα τα επεισόδια στα κτήρια της Πανεπιστημίου γίνονται. Στην πανεπιστημιούπολη και στην πολυτεχνειούπολη έχεις πιθανότητες να νιώσεις φοιτητές. Για όλους τους υπόλοιπους φοιτητές που έχουμε πιάσει όλη την Αθήνα μεγάλη η πίκρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ισχύει. Αν και είναι σχετικά ήσυχα αφού δεν είναι ακριβώς πάνω στην Πανεπιστημίου όπως είναι η ΑΣΟΕΕ αντίστοιχα πάνω στην Πατησίων. Αλλά και πάλι όλα τα επεισόδια στα κτήρια της Πανεπιστημίου γίνονται. Στην πανεπιστημιούπολη και στην πολυτεχνειούπολη έχεις πιθανότητες να νιώσεις φοιτητές. Για όλους τους υπόλοιπους φοιτητές που έχουμε πιάσει όλη την Αθήνα μεγάλη η πίκρα.


Γιατί καλέ τόση πίκρα?:P
Προσωπικώς δεν έχω πρόβλημα που η σχολή μου (Φιλοσοφική) είναι στην Πανεπιστημιούπολη, αλλά θα μ'άρεσε σαν ιδέα να ήταν στο κέντρο! Το κέντρο είναι πιο "ζωντανό". Βλέπεις κόσμο, μπορείς να κάνεις ωραίες βόλτες... Είναι και εύκολα προσβάσιμο με όλες τις συγκοινωνίες (λεωφορείο, τραίνο, τραμ, μετρό), έχεις όλα τα βιβλιοπωλεία κοντά σου και δεν χρειάζεται ούτε να ξενιτευτείς, ούτε και να χάσεις μάθημα αν είναι να πας για βιβλία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Άκου σκηνικό στην ΑΣΟΕΕ για να καταλάβεις. Έχουμε τρομερό κτηριακό πρόβλημα (όταν ακούω το ίδιο από ΕΜΠίτες παθαίνω πολλαπλά εγκεφαλικά) οπότε φέτος άνοιξαν μια αίθουσα κυριολεκτικά πάνω στο δρόμο. Ήταν μια τράπεζα εκεί παλιά. Η αίθουσα αυτή είναι στην Πατησίων δίπλα από την στάση ΟΤΕ μία από τις κεντρικότερες της Πατησίων και δεν έχει παράθυρα αλλά πρέπει να κρατάς την πόρτα ανοιχτή αν δε θες να πεθάνεις σαν ποντίκι. Επίσης αν έχει τύχει να έχεις περάσει από κέντρο τελευταία τα πεζοδρόμια είναι γεμάτα από κάθε είδους μικροπωλητές. Σε σημείο να βγαίνεις στο δρόμο για να μην πατήσεις την πραμάτεια τους. Και ω εκ θαύματος όλοι αυτοί βρίσκονται μπροστά από τη συγκεκριμένη αίθουσα. Ενώ κάνεις μάθημα ακούς τα παζάρια για τις τσάντες που γίνονται απ'έξω. Αηδία.
Επίσης τρομερή φασαρία σε όλο το κτηριο από κόρνες, σειρήνες και γενικότερα κίνηση. Θες κι άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μάλιστα, κατάλαβα...
Αυτό που περιγράφεις ακούγεται τραγελαφικό... Ελπίζω να μη γίνονται πολλά μαθήματα στην αίθουσα αυτή...

Οντως το ΕΜΠ έχει πολύ ωραία και σύγχρονα κτήρια! Νομίζω πως έχει την καλύτερη κτηριακή υποδομή σε σύγριση με όλες τις άλλες σχολές που βρίσκονται στην Αθήνα (δεν εννοώ μόνο το κέντρο, αλλά και την Πανεπιστημιούπολη του ΕΚΠΑ).

Στη Φιλοσοφική ορισμένες αίθουσες στάζουν από την υγρασία, το αίθριο μπάζει από παντού και όταν βρέχει, στην εισοδο της Σχολής επικρατεί το εξής σκηνικο: κουβάδες παντού (για να μαζεύουν το νερό), γλάστρες (αυτές ποτίζονται κιόλας...) και το άγαλμα της Αθηνάς να στάζει... Να μην αναφερθώ στην πινακίδα απ'έξω, όπου σπανίως μπορεί κανείς να δει τη φράση Φιλοσοφική Σχολή ολόκληρη... Πότε το Φ λείπει, πότε το Λ... Ασ'τα...
Ξέχασα να αναφερθώ στη θέρμανση... μεγάλο κεφάλαιο αυτό... Οι εσωτερικοί κοινόχρηστοι χώροι (διάδρομοι κλπ) δεν θερμαίνονται καθόλου, ενώ στις αίθουσες τα καλοριφέρ είναι τοποθετημένα στην πίσω πλευρά, με αποτέλεσμα αν κάθεσαι από τη μέση και μπροστά να τουρτουρίζεις το χειμώνα... Οσο για το καλοκαίρι, κλιματιστικό μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι από θέρμανση εμείς δεν έχουμε θέμα, είμαστε τόσοι πολλοί που χουχουλιζόμαστε με τα χνώτα μας, Lol. Κλιματιστικά φυσικά δεν υπάρχουν και το καλοκαίρι σε καποιες αίθουσες παίζει θέμα. Γενικά όσο πιο παλιά τα κτήρια τόσο πιο χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ναί ρε παιδί μου, αυτό το πράγμα το τρισάθλιο που είναι μια σχολή στο κέντρο και έχει "κομμάτια" της σχολής σε πολυκατοικίες γύρω γύρω είναι τραγικό :(
εδώ η αίθουσα 1, στην τάδε διεύθυνση η αίθουσα 10, η γραμματεία στον πχ 6ο όροφο μιας άκυρης πολυκατοικίας κάπου εκεί γύρω...

Κάτι τέτοια πράγματα είναι ελεινά τελείως. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά πραγματικά σκέφτομαι, προκειμένου να νιώσω φοιτητής στο campus, να πάω σε άλλο τομέα από αυτόν που σκεφτόμουν να σπουδάσω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
22 ετών είσαι δεν έχεις κάνει ήδη φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ναί ρε παιδί μου, αυτό το πράγμα το τρισάθλιο που είναι μια σχολή στο κέντρο και έχει "κομμάτια" της σχολής σε πολυκατοικίες γύρω γύρω είναι τραγικό :(
εδώ η αίθουσα 1, στην τάδε διεύθυνση η αίθουσα 10, η γραμματεία στον πχ 6ο όροφο μιας άκυρης πολυκατοικίας κάπου εκεί γύρω...

Κάτι τέτοια πράγματα είναι ελεινά τελείως. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά πραγματικά σκέφτομαι, προκειμένου να νιώσω φοιτητής στο campus, να πάω σε άλλο τομέα από αυτόν που σκεφτόμουν να σπουδάσω :hmm:
Μην υπερβάλλεις...!!!
Στο κάτω-κάτω, σπουδάζουμε κάτι επειδή μας αρέσει, όχι επειδή στεγάζεται σε ωραίο κτήριο... Κι εγώ θαυμάζω τα κτήρια του Πολυτεχνείου, αλλά δεν θα άλλαζα ποτέ τη Φιλολογία (κι ας έχει κάποια προβλήματα το κτήριο της Φιλοσοφικής) για να σπουδάσω στο Πολυτεχνείο ή σε κάποια άλλη σχολή με καλύτερο campus...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μωρέ, ας ήμουν κάπου σε στύλ Πανεπιστημιούπολης όπως εσύ και είμαι μια χαρά, άλλωστε, το Μαθηματικό σκέφτομαι.

Έχεις δίκιο φυσικά σε αυτό που λές αλλά η σύγκριση Πολυτεχνειούπολη-Πανεπιστημιούπολη και Πολυτεχνειούπολη/Πανεπιστημιούπολη - Κέντρο είναι δύο διαφορετικά πράγματα!! :P

Η αλήθεια είναι ότι απλά αγανακτώ που δεν υπάρχει καμία οικονομική σχολή που να έχει τέτοιου είδους περιβάλλον, τουλάχιστον για την Αθήνα στην οποία αναφέρομαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το ΠΑΠΕΙ παίζει να είναι καλύτερο σε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
22 ετών είσαι δεν έχεις κάνει ήδη φοιτητής;

Ναι, πάω για δεύτερο πλήρους φοίτησης σε τελείως διαφορετικό κλάδο.. Από Ηλεκτρονική σε Οικονομικά :P

Το ΠΑΠΕΙ παίζει να είναι καλύτερο σε αυτό;

Δεν ξέρω, από 1 Ιουνίου θα πάω να κοιτάξω γύρω γύρω να δώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και στην Ηλεκτρονική δεν ένιωσες φοιτητής; Κοίτα καλύτερα το τι σ'αρέσει και άσε το κτηριακό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και στην Ηλεκτρονική δεν ένιωσες φοιτητής; Κοίτα καλύτερα το τι σ'αρέσει και άσε το κτηριακό πρόβλημα.

Μια χαρά ήταν εκεί να πώ την αλήθεια. Δεν είναι άσχημα στα ΤΕΙ Αθήνας :)

Το κέντρο είναι που εμένα δεν μ' άρεσε ποτέ, αλλά ναί, το τι μου αρέσει να σπουδάσω θέλω να κοιτάξω :)

Απλά συνδυάζω την περίπτωση του Μαθηματικού Αθηνών γιατί - τουλάχιστον ο καθηγητής μου στο ΑΟΘ- μου είπε ότι εάν πάς Μαθηματικό και μετά κάνεις μεταπτυχιακό σε Χρηματοοικονομικά (που με ενδιαφέρουν εμένα) είναι καλύτερο και απ' το να σπουδάσεις Χρηματοοικονομικά στο ΟΠΑ.

Έτσι μου είπε αυτός τουλάχιστον :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top