Η δυστυχία του να είσαι μαθητής

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Για δείτε αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....να φτιαξουμε ενα δικο μας εκπαιδευτικο συστημα που ανταποκρινεται στις αναγκες μας ,αλλα κατι πρεπει να εχουμε ως οδηγο ,ενα προτυπο,εαν διαφωνεις με τα σκανδιναβικα εκπαιδευτικα συτηματα συγκρινε μια τυπικη μερα ενος ελληνα μαθητη και ενος πχ σουηδου υπαρχουν ουσιωδεις διαφορες ..... σχετικα με την προπαγανδα που ειπα ,ποιος σε σπρωχνει να πας φροντιστηριο απο το δημοτικο (υπαρκτο ποσοστο παιδιων το κανει αυτο) ποιος σε υποχρεωνει να κανεις διπλα φροντιστηρια ,ποιος κανει τα παιδια να σκυβουν το κεφαλι στην παπαρια και στη ιδιοτροπια του καθε καθηγητακου?......μου λες οτι το σχολειο δεν ασκει επιρροη στους μαθητες ?.....και επειτα απο μικρο σου πιπιλιζουν το μυαλο να σπουδασεις να γινεις επιστημονας .....το σχολειο και εν γενει το εκπαιδευτικο συστημα νοσει σοβαροτατα απο ελλειψη ουσιαστικης και σε βαθος γνωσης .....
1) Γενικά δεν διαφωνώ. Όμως αντί να πάρουμε πρότυπο ένα σύστημα νομίζω ότι είναι πιο καλό να πάρουμε στοιχεία από πολλά συστήματα και να τα προσαρμόσουμε στη δική μας κοινωνική πραγματικότητα. Θεωρώ ότι τόσος ντόρος για την Φινλανδία είναι υπερβολικός.
2) Για τα φροντιστήρια: Ποιοι μας πείσανε να κάνουμε από μικρή τάξη φροντιστήριο και μάλιστα τόσες πολλές ώρες? Μήπως αυτοί που έχουν συμφέρον από αυτό? Γράφεις ότι είσαι φοιτητής άρα πέρασες από φροντιστήρια. Δεν ξέρω πόσες ώρες έκανες φροντιστήριο και σε ποιες τάξεις. Αν όμως άρχισες όπως πολλοί από Α ή Β λυκείου με πολλές ώρες θέλω να σκεφτείς: Χρειαζόταν τόσο πολύ? Μήπως μπορούσες μόνος σου να δουλέυεις πολύ καλύτερα (και όσο και αν βοηθούσε το σχολείο) και πιο ξεκούραστα και να κάνεις πολύ λίγες ώρες φροντιστήριο για συμπλήρωμα? Αν ήσουν από αυτούς που έκαναν τα 20+ ωρών πακέτα ποιος φταίει? Μήπως σε έπεισαν γιαυτό κάποιοι? Τώρα σαν φοιτητής μπορείς να σκεφτείς πιο ώριμα.
3) Σύμφωνοι στο σχολείο υπάρχουν και άχρηστοι και προβληματικοί και κακής συμπεριφοράς καθηγητές. Στο σχολείο μου υπήρξε τέτοια πολύ χοντρή περίπτωση. Λοιπόν δες πώς αντέδρασαν γονείς και μαθητές: Ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας είπε ότι αν μαζευτούν καταγγελίες των γονέων θα την διώξουν. Υπέγραψαν μόνον 3-4 γονείς (καλών μαθητών). Οι υπόλοιποι αρνήθηκαν και είπαν γιατί ότι α) βάζει σε όλους μεγάλους βαθμούς, β) δεν κάνει μάθημα και τα παιδιά δεν τα κουράζει και γ) αφού πάνε φροντιστήριο το σχολείο δεν τους νοιάζει. Να λοιπόν η νοοτροπία της κοινωνιας για το φροντιστήριο και το πλήρες φτύσιμο για το σχολείο.
4) Όχι δεν νομίζω ότι το σχολείο έχει την παραμικρή επιρροή στους μαθητές. Τους απέξω ακούμε και το σχολείο το έχουμε εντελώς γραμμένο. Ποιος παίρνει σοβαρά τι λένε οι καθηγητές και ο διευθυντής? Το σχολείο το θέλουμε μόνο να μας πηγαίνει εκδρομές. Αν κάποιος καθηγητής θέλει να κάνει σωστή δουλειά πως θα τον αντιμετωπίσουν μαθητές και γονείς? Ένας καθηγητής μου είπε ότι το ότι στις πανελλήνιες μετράει έστω και πολύ λίγο (±0,6) 0 προφορικός βαθμός είναι ο μόνος λόγος που δεν έχει ακόμα διαλυθεί εντελώς το λύκειο. Μια αλλαγή δεν γίνεται σε μια μέρα. Πιστεύω ότι η κοινωνία μας θέλει πολλά χρόνια να γίνει ικανή να έχει ένα σχολείο σαν τη Φινλανδία που μας βομβαρδίζουν συνέχεια.
5) Για τα προβλήματα της παιδείας που γράφεις δεν νομίζω ότι κανένας διαφωνεί. Ποιος όμως θέλει να τα λύσει και (το χειρότερο) ποιος έχει όρεξη να αγωνιστεί γιαυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το αβγο κανει την κοτα ή η κοτα κανει το αβγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Δεν ρισκαρω στην εκθεση. Ειναι το πιο αβεβαιο μαθημα. Αν πεσω σε καποιον ξυπνιο συντηρητικο; Αν μουτζουρωσει το γραπτο μου επειδη ειπα κατι που εκεινος μισει;
Μπα, απλα γινομαι ενα προβατο. Σε διαβεβαιω οτι αυτο γινεται μονο σε αυτο το μαθημα (στα της κατευθυνσης δεν εχεις και μεγαλο περιθωριο για αποκλισεις βεβαια), και στην προσωπικη μου ζωη ειμαι εμπαθης με τα πιστευω μου κλπ :P

εγω σου λεω οτι ολοι μπορουμε να γραψουμε τα παντα αρκει να τα γραψουμε με τον σωστο τροπο ,δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα επειδη εχεις διαφορετικη αποψη ,αρκει να βρεις ικανα και επαρκη επιχειρηματα γ αυτην,εγω τουλαχιστον αυτο εκανα παντα και δεν ειχα προβλημα


spyroskaftanis ,εχεις εντελως λανθασμανη αποψη για την ελθεση...ποιος σου ειπε οτι μαθαινουμε δυο τρια θεματα και τα παπαγαλιζουε για να τα τροποποιησουμε ,μονο κατι παιδακια που βαριουνται να τα καταλαβουν τα κανουν αυτα,στην εκθεση παιζει μεγαλο ρολο να εχει δικη σου αντιληψη ,γιατι αυτο φαινεται ευκολα,προσωπικα περσυ με το θεμα που εγραψα ,δεν εγραψα τιποτα σουπερ ουαου επιχειρηματα ,αλλα ηταν δικα μου ,ουτε απο φυλλαδια ,ουτε απο παπαγαλιες ουτε τιποτα ,ηταν δικα μου και ηταν απλα ,λοιπον?
η υλη απο αποψη θεματων ειναι τεραστια ,εγω εκανα δυο χρονια στο φροντηστηριο να την τελειωσω και βεβαια ειναι σχεδον αδυνατον να την θυμασαι απεξω


εχει γινει δυσκολο το μαθημα ,γιατι η εκθεση απαιτει αυτενεργεια κατι που δεν μας μαθαινουν στον σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... ολοι μπορουμε να γραψουμε τα παντα αρκει να τα γραψουμε με τον σωστο τροπο ,δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα επειδη εχεις διαφορετικη αποψη ,αρκει να βρεις ικανα και επαρκη επιχειρηματα γ αυτην.....
Αυτό είναι το σωστό!!! Τηρείται όμως? Το πρόβλημα είναι τι διορθωτές θα σου τύχουν. Γιαυτό δεν έχει η έκθεση τόσες διαφορές και επαναβαθμολογήσεις? Αν γράψει κάποιος όπως λες και του τύχει σωστός διορθωτής που διαβάσει προσεκτικά και κρίνει εντάξει. Όμως αν σου τύχει (όπως μου έχει πει καθηγητής) κάποιος που βιάζεται να διορθώσει πολλά και έχει δίπλα του τις λύσεις από μια εφημερίδα και κάνει ένα γρήγορο σκανάρισμα και βάζει βαθμό ανάλογα με το πόσο ταιριάζουν αυτά που γράφεις με την εφημερίδα τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
διας ,καταρχην να σου πω οτι ξεκινησα φροντηστηριο στην β λυκειου με 5 ωρες την εβδομαδα (δυο μαθηματικα και τρεις εκθεση)
και αλλες 11 ωρες στην τριτη ,ποτε δεν πηρα πακετα 20+ ωρων γιατι ηξερα να διαβαζω απο μονος μου και μ αρεσε αυτο,ειχα την τυχη να ξερω τι θελω και το πιο σημαντικο να μην υποτιμω το σχολειο,και εχω αποκομισει πολλα απο αυτο ,πραγματα που οι συμμαθητες μου τα περασαν ετσι ,επειδη ελεγαν οτι ,σιγα μωρε εγω ειμαι τεχνολογικη κτλ...το αποτελεσμα ? εγω μπορω να πιασω ενα αρχαιο κειμενο και πανω κατω να το καταλαβω ,αυτοι οχι.

αυτο που λες για τους διορθωτες ειναι λιγο υπερβολικο ,κανεις δεν διορθωνει με εφημεριδα διπλα και υπαρχει επιπλεον επιτροπη σε καθε σχολειο που ελεγχει τους βαθμολογητες ,δεν ειναι ετσι ευκολο να κανεις οτι σου γουσταρει,νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν ξερουμε να γραψουμε σωστα γ αυτο φοβομαστε τους διορθωτες,η εκθεση ειναι απο τα πιο απλα μαθηματα εαν την καταλαβεις δεν ειναι τυχαιο που στους σχετικα υψηλους βαθμους (απο 17 και πανω) η αποκλιση στις βαθμολογησεις ειναι ελαχιστη (πχ εγω ειχα παρει 85 ,87) βεβαια εαν εανς διορθωτης διαβασει πεντε εκθεσεις και εχουν ολες τα ιδια φροντηστηριακα επιχειρηματα μεσα τοτε και βεβαια θα σε χαντακωσει.Ξερω κοπελα που πηγαινε φροντηστηριο κατι μηνες και εγραψε 18,ενας φιλος μου ουτε καν ηθελα να περασει καπου και εγραψε 15 , απαιτει σκεψη λοιπον.Η εκθσεση ειναι μαθημα συζητησης και επιχειρηματολογιας,ακομα και στο σχολειο πιο πολυ συζητουσαμε και λεγαμε επιχειρηματα για διαφορα θεματα παρα που καναμε ασκησεις.Απ την αλλη μηπως αντικατοπτριζει και την εικονα μας?δηλαδη ξερει ο ελληνας μαθητης να συζηταει και να ανταλλασει επειχειρηματα ?νομιζω οχι.

θα δεις του χρονου ποσο κακο σου κανουν τα φροντηστηρια ,ειναι ετοιμη τροφη και συγγνωμη που το λεω ετσι ,αλλα εαν δεν περασει καποιος με την μασημενη τροφη που του δινουν τοτε δεν θα τα καταφερει ουτε στο πανεπιστημιο εαν δεν συγκροτηθει λιγο.
προσωπικα απο μια υλη 100 σελιδων στα μαθηματικα κατευθυνσης πηγα στις 3000 σελιδες εν μια νυκτι ,και απο κει που επρεπε να μαθω να διατυπωνω το θεωρημα bolzano χωρις να ξεχασω ουτε μια λεξη , τωρα εχω μπροστα μου δεκαδες θεωρηματα,δεν εχουμε μαθει πως να μαθαινουμε και αυτο ειναι κακο ,γιατι ο σωστος ανθρωπος/μαθητης/πολιτης πρεπει να διαβαζει συνεχως ,ειτε για επιμορφωση ειτε για προσωπικη καλλιεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πρώτα απ όλα να πώ οτι η ιδέα να εισαχθεί αυτό το θέμα στο forum είναι εκπληκτική....Είναι πράγματι εντυπωσιακός αυτος ο τρόπος διδασκαλίας στη Φιλανδία....Εγώ πάντως όταν είδα στα μάτια μου τις πρώτες κιόλας εικόνες του σχολείου ενθουσιάστηκα...Και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι γιατί δεν μπορούμε και εμείς να τα έχουμε όλα αυτά...Τι είναι αυτό που φταίει?? Και πράγματι δεν μπορώ να βρω απάντηση...Ωστόσο πιστεύω ακράδαντα οτι εδώ πέρα δεν τίθεται θέμα μιμητισμού διότι κάθε χώρα σαφώς και έχει ένα δικό της διαφορετικό τρόπο σκέψης και αυτό το κατανοώ...όμως από τη στιγμή που βλέπω οτι παρουσιάζεται με μεγάλη διαφορά κατι πολύ καλύτερο από το δικό μας δεν θα ήταν καθόλου άσχημο να προσπαθήσουμε να αντλήσουμε κάτι. Δεν νομίζω οτι υπάρχει παιδί που δεν θα του άρεσε να κάνει μάθημα κάτω από τα πλαίσια του πειραματισμού, να μαθαίνει στο σχολείο χορό, μουσική,δημοσιογραφία και τόσα άλλα πράγματα.
Έχω μια φίλη που πριν από τρία χρόνια μέσα από ένα πρόγμαμμα που είχε το σχολείο μας( ας είναι καλά δυο εξαιρετικοί καθηγητές) ταξίδεψαν πενταήμερη στη Σουηδία αν δεν κάνω λάθος, και παρακολούθησαν την καθημερινότητα αυτών των παιδιών....Και μάλιστα όταν η φίλη μου μου τα διηγούνταν δεν κρύβονταν από τα μάτια της η χαρά που ένιωσε όταν τα είδε όλα αυτά από κοντά αλλά και η θλίψη ότι δεν θα τα ξαναδεί.....( βέβαια αυτό το πρόγραμμα δεν άντεξε πολύ. την επόμενη χρονιά δεν πραγματοποιήθηκε)
Προσωπικά δεν μπορώ να πώ οτι είμαι δυστυχισμένη, κουρασμένη και εξαντλημένη απο το σχολείο..Το σχολείο μου αρέσει και για την ακρίβεια δεν θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό. Έχω τις παρέες μου, τα μαθήματά μου, κάποιους πάρα πολύ καλούς καθηγητές και ένα διευθυντή που ενδιαφέρεται για το σχολείο και για μας.....Όμως πιστεύω οτι είναι καιρός να άλλαξουν κάποια πράγμτα. Είναι αναγκαίο να ληφθούν άλλα μέτρα. Η παπαγαλία δεν βοηθά το μαθητή να χρησιμοποιεί την κριτική του ικανότητα.. Χρειάζονται άλλα πράγματα όπως το πείραμα. Και πιστεύω οτι αυτό είναι και το βασικό πλεονέκτημα του Φιλανδικού σχολείου... Θα υπάρχει πάντα για να μας θυμίζει οτι όταν κατι το θέλουμε πολυ μπορούμε να το πετύχουμε ...Οτιδηποτε κι αν είναι αυτό....Ετσι πρεπει να κάνει και η Ελλάδα με την παιδεία. Να πετύχει δηλαδή το στόχο της δημιουργίας ενόσ σχολείου προσαρμοσμένο στις ανάγκες των μαθητών..!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Πρώτα απ όλα να πώ οτι η ιδέα να εισαχθεί αυτό το θέμα στο forum είναι εκπληκτική....Είναι πράγματι εντυπωσιακός αυτος ο τρόπος διδασκαλίας στη Φιλανδία....Εγώ πάντως όταν είδα στα μάτια μου τις πρώτες κιόλας εικόνες του σχολείου ενθουσιάστηκα...Και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι γιατί δεν μπορούμε και εμείς να τα έχουμε όλα αυτά...Τι είναι αυτό που φταίει?? Και πράγματι δεν μπορώ να βρω απάντηση...


μα γιατι υπαρχει συμφερον και (προφανως) πολιτικο κοστος για οποιον επειχειρησει κατι τετοιο,δεν το ρισκαρει κανεις,οταν ειχε ο παπανουτσος πει οτι πρεπει να εισαχθει η σεξουαλικη διαπεδαγωση ,(το 1965 νομιζω )ολοι τον εγραψαν , εδω ενα βιβλιο πανε ν αλλαξουν και γινεται ολοκληρος χαμος και κακο.

η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη για ριζικες αλλαγες ,μονο σταδιακα μπορει να επιτευχθει κατι καλο ,γιατι σταδιακα μονο μπορει να αποβληθει η συμφεροντολογια και η κομματικοποιηση απο τους ελληνες,εδω βλεπεις οτι οποιος διωριζεται υπουργος παιδειας ,κατα κορον δεν βγαινει στις επομενες εκλογες ουτε βουλευτης

η κοινωνια μας ειναι σε κακα χαλια ,σχολειο και κοινωνια ειναι ενα και το αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
spyroskaftanis ,εχεις εντελως λανθασμανη αποψη για την εκθεση...ποιος σου ειπε οτι μαθαινουμε δυο τρια θεματα και τα παπαγαλιζουε για να τα τροποποιησουμε ,μονο κατι παιδακια που βαριουνται να τα καταλαβουν τα κανουν αυτα,στην εκθεση παιζει μεγαλο ρολο να εχει δικη σου αντιληψη ,γιατι αυτο φαινεται ευκολα,προσωπικα περσυ με το θεμα που εγραψα ,δεν εγραψα τιποτα σουπερ ουαου επιχειρηματα ,αλλα ηταν δικα μου ,ουτε απο φυλλαδια ,ουτε απο παπαγαλιες ουτε τιποτα ,ηταν δικα μου και ηταν απλα ,λοιπον?

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι στην έκθεση παίζο ρόλο ΜΟΝΟ η δική σου αντίληψη. Το σχόλιο με τα θέματα που παπαγαλίζουμε δεν είναι η άποψή μου φυσικά ούτε συμφωνώ με αυτό. Απλά η καθηγήτριά μας στην έκθεση αυτό κάνει. Φωτοτυπεί κάποια φυλλάδια από βοηθήματα και μας τα δίνει ως γνωστικό υλικό. Βέβαια κάνουμε και κάποια συζήτηση πάνω σε αυτά, αλλά όταν βλέπω παιδιά να κάθονται να τα μαθαίνουν απ' έξω όλα αυτά και να πηγαίνουν την άλλη μέρα να τα γράφουν στην έκθεση πραγματικά στεναχωριέμαι. Η έκθεση είναι ίσως το μοναδικό μάθημα που δεν έχω διαβάσει ποτέ και όμως παίρνω 18 και 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AndonisK

Νεοφερμένος

Ο AndonisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι να πω εγω ρε παιδεια!ειληκρινα βγαζω το καπελο στους φιλανδους!χαιρονται τη ζωη τους εκει περα!ενω εμεις σχολεια μπουρδελα,καθηγητες οτι να ναι,πανελληνιες!γιατι να μην μπορουμε να εφαρμοσουμε το ιδιο συστημα με την φιλανδια,το καναδα κτλ ελεος πια δεν μεγαλονουμε σωστα οπως πρεπει!α ρε ελλαδα τελικα μια τριτοκοσμικη χωρα εισαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι στην έκθεση παίζο ρόλο ΜΟΝΟ η δική σου αντίληψη. Το σχόλιο με τα θέματα που παπαγαλίζουμε δεν είναι η άποψή μου φυσικά ούτε συμφωνώ με αυτό. Απλά η καθηγήτριά μας στην έκθεση αυτό κάνει. Φωτοτυπεί κάποια φυλλάδια από βοηθήματα και μας τα δίνει ως γνωστικό υλικό. Βέβαια κάνουμε και κάποια συζήτηση πάνω σε αυτά, αλλά όταν βλέπω παιδιά να κάθονται να τα μαθαίνουν απ' έξω όλα αυτά και να πηγαίνουν την άλλη μέρα να τα γράφουν στην έκθεση πραγματικά στεναχωριέμαι. Η έκθεση είναι ίσως το μοναδικό μάθημα που δεν έχω διαβάσει ποτέ και όμως παίρνω 18 και 19.


και εγω αυτο εκανα στην αρχη ,αλλα εαν δεν κατανοησεις /κανεις δικα σου τα επιχειρηματα και δεν τα εχεις επεξεργαστεις με το δικο σου μυλο ,τοτε η εκθεση ειναι απλα αχρωμη και μονοτονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
'Εχω ζήσει στο πετσί μου φέτος αυτό το κ*λοσύστημα και έχω στερέψει πλεόν από λόγια,βρισίδια,συζητήσεις.

Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω, έχω κάνει σαφείς τις απόψεις μου για αυτό το μπουρδέλο που είναι η παιδεία μας σε άλλα threads.

Μετανάστευση.

Εμένα μόνο αυτή η λέξη μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Δεν θέλω να μείνω άλλο σε αυτή τη χώρα που στέκεται συνεχώς εμπόδιο στα όνειρα και τις φιλοδοξίες μου.

Είναι πάνω από τις δυνάμεις μου αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Μετανάστευση.

Εμένα μόνο αυτή η λέξη μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Δεν θέλω να μείνω άλλο σε αυτή τη χώρα που στέκεται συνεχώς εμπόδιο στα όνειρα και τις φιλοδοξίες μου.

Είναι πάνω από τις δυνάμεις μου αυτό το πράγμα.

και μενα αυτη η λεξη μου ερχεται....βεβαια ξερεις το αντεπιχειρημα ''διαλεγεις την ευκολη λυση''. εγω απαντω ναι διαλεγω την ευκολη λυση που μεταξυ μας δεν ξερω κατα ποσο εινα ευκολο να φυγεις απο την χωρα που εχεις μεγαλωσει και βρισκονται οι ανθρωποι που αγαπας. απο την αλλη βαρεθηκα ολο αυτο,θελω να φυγω ισως για να μην ποναω τοσο βλεποντας την χωρα μου να καταστρεφεται! ειχα διαβασει καπου ''αγαπω την ελλαδα αλλα θελω να φυγω...''και συμφωνω....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως υπερβάλλετε...???
Η μετανάστευση είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση... Δεν μπορεί κανείς να πάρει έτσι εύκολα μια τόσο σημαντική για τη ζωή του απόφαση, και ιδίως σε αυτή την ηλικία, όντας ακόμη μαθητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Mα τι να λεμε τώρα για μια χώρα που έχει ουσιαστικα χρεωκοπήσει;
Και οχι μονο αυτο...πως εχει χρεωκοπησει ειναι το θεμα!!η γεωγραφικη θεση της Φινλανδιας δεν τη βοηθαει στο να εχει τελεια οικονομια ουτε τιποτα αλλο, αλλα οσο να 'ναι ουτε να χρωκοπησε κατεφαρε (ΟΜG!τι κατορθωμα!)ουτε να εχει ενα αθλιο εκπαιδευτικο συστημα...ενω εμεις...!!και ακουσες ε?δεν εχει τελεια οικονομια κι ομως εχει το καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα!
Εκεί οι συνθήκες της κοινωνίας είναι πολύ διαφορετικές.
οπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια γαι βαλτε το μυαλο σας να σκεφθει γιατι θα πηδιχτω απο το παραθυρο,η ελλαδα ειναι ενα σταυροδρομι τριων ηπειρων ,ο εξωστης της μεσογειου ,συμφερει πολλους να μην ειναι οικονομικα δυνατη και να εξαρταται απο καποιους ,γ αυτο αυτη η χωρα δεν θα βρει ποτε την ησυχια της και δεν χρειαζεται κανενα τρομεο οικονομικο κοστος για να αλλαξεις το εκπαιδευτικο σου συστημα ,αλλα το πολιτικο κοστος ειναι μεγαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ρε παιδια γαι βαλτε το μυαλο σας να σκεφθει γιατι θα πηδιχτω απο το παραθυρο,η ελλαδα ειναι ενα σταυροδρομι τριων ηπειρων ,ο εξωστης της μεσογειου ,συμφερει πολλους να μην ειναι οικονομικα δυνατη και να εξαρταται απο καποιους ,γ αυτο αυτη η χωρα δεν θα βρει ποτε την ησυχια της και δεν χρειαζεται κανενα τρομεο οικονομικο κοστος για να αλλαξεις το εκπαιδευτικο σου συστημα ,αλλα το πολιτικο κοστος ειναι μεγαλο

συμφωνω μαζι σου σε αυτο!!!!

τωρα ναι σιγουρα δεν ειναι ευκολο να μεταναστευσει καποιος!!!αλλα ειναι απο τις μεγαλυτερες επιθυμιες που να δω και εναν αλλο τροπο ζωης που ισως μου ταιριαζει καλυτερα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ρε παιδια γαι βαλτε το μυαλο σας να σκεφθει γιατι θα πηδιχτω απο το παραθυρο,η ελλαδα ειναι ενα σταυροδρομι τριων ηπειρων ,ο εξωστης της μεσογειου ,συμφερει πολλους να μην ειναι οικονομικα δυνατη και να εξαρταται απο καποιους ,γ αυτο αυτη η χωρα δεν θα βρει ποτε την ησυχια της και δεν χρειαζεται κανενα τρομεο οικονομικο κοστος για να αλλαξεις το εκπαιδευτικο σου συστημα ,αλλα το πολιτικο κοστος ειναι μεγαλο
συμφωνω μαζι σου σε αυτο!!!!

τωρα ναι σιγουρα δεν ειναι ευκολο να μεταναστευσει καποιος!!!αλλα ειναι απο τις μεγαλυτερες επιθυμιες που να δω και εναν αλλο τροπο ζωης που ισως μου ταιριαζει καλυτερα!:confused:
συμφωνω και με τους δυο...

Αλλα το μεγαλυτερο λαθος ειναι οτι δεν αντιγραφουμε το εκπαιδευτικο συστημα ως εχειν αλλα τα ανακατευουμε ολα με τα δικα μας και στο τελος γινεται το ακριβως αντιθετο απο αυτο που προδοκειται: αυξανεται η υλη!

θελουνε και να κρατησουνε 500 ωρες αρχαια και μαθηματικα αλλα και να βαλλουν και μουσικη και πληροφορικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
θελουνε και να κρατησουνε 500 ωρες αρχαια και μαθηματικα αλλα και να βαλλουν και μουσικη και πληροφορικη!!

ακριβως!!αν και εγω επιμενω!!! δεν εχουμε τις υποδομες για αλλαγες.υπαρχουν σχολεια που ακομα ειναι ετοιμορροπα!καθηγητες που δεν ελεγχονται απο πουθενα!πιστευω οτι αν διορθωθουν αυτα θα εχει γινει ενα τεραστιο βημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δύσκολα τα πράγματα παιδια...δυσκολα θα αλλάξουν....Είναι όλα ''κολλημένα'' κατα κάποιο τρόπο.....Δε νομίζω να δούμε και μεγάλες αλλαγές..Τουλάχιστον σε αυτή τη δεκαετία. Τα πράγματα θα μείνουν όπως έχουν. Απο το εκπαιδευτικό σύστημα της Φιλανδίας αποκλείεται να πάρουμε ουτε καν και το ελάχιστο...Λυπάμαι που το λέω αυτό αλλά έτσι πιστεύω..με αυτά που βλέπω καθε μέρα αυτό απέμεινε να πιστευω..!!!!!
καμια φορά όμως που ξέρεις.Μπορεί εκεί που δε το περιμένεις να γίνει το θαύμα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top