Επαγγελματική αποκατάσταση από Φυσικό

neutonas

Νεοφερμένος

Ο neutonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εκτός από την δυτεροβάθμια εκπαίδευση και γενικότερα την εκπαίδευση με τι αλλο μπορεί να ασχοληθεί ένας φυσικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
στην ελλαδα?με φροντιστηρια-ιδιαιτερα,αντε εαν εισαι μερακλης και μαγκας πας εξω και κανεις σπουδες και ερχεσαι για να δουλεψεις σε καποιο ερευνητικο κεντρο....
αλλη ενασχοληση προσωπικα δεν εχω ακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neutonas

Νεοφερμένος

Ο neutonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με ένα καλό μεταπτυχιακό στην ηλεκτρονική μπορώ να ασχοληθώ με έρευνα στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
οχι θες διδαδκτορικο για ερευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στο εξωτερικό, οι Φυσικομαθηματικοί μπορούν με ένα καλό μεταπτυχιακό (είτε σε πεδίο φυσικής, εφαρμοσμένων μαθηματικών βιομηχανικών ή βιοϊατρικών εφαρμογών, είτε σε άλλο πεδίο όπως ιατρική φυσική, οικονομικά, χρηματοοικονομική μηχανική,..κτλ) να εργαστούν σε βιομηχανία ή να εργαστούν σε άλλο εργασιακό χώρο. Το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό ενός Φυσικομαθηματικού δεν προορίζει μόνο στην έρευνα. Ότι ισχύει στην χρεωκοπημένη Ελλάδα, δεν είναι η πραγματικότητα. Η χώρα μας, δεν έχει υποδομές για τίποτα. Όλοι απλώς την βολεύουν (μάλλον την βόλεψαν τόσα χρονια) κάπου κυρίως ετεροαπασχολούμενα (και όσοι νόμιζαν ή νομίζουν ότι σπούδασαν ή σπουδάζουν επιστήμη κύρους). Προσωπικά, θεωρώ ότι στην Ελλάδα, τα επαγγέλματα είναι γελοία! Τέτοια λέτε και απωθείτε κόσμο από τις Φυσικομαθηματικές επιστήμες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
στην ελλαδα?με φροντιστηρια-ιδιαιτερα,αντε εαν εισαι μερακλης και μαγκας πας εξω και κανεις σπουδες και ερχεσαι για να δουλεψεις σε καποιο ερευνητικο κεντρο....
αλλη ενασχοληση προσωπικα δεν εχω ακουσει...
Kι εγώ μόνο κάτι μηχανολόγους που φτιάχνουν χαζομηχανήματα στη δεη ξέρω,κρίμα στα μόρια και στη μεταγραφή στο εμπ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kι εγώ μόνο κάτι μηχανολόγους που φτιάχνουν χαζομηχανήματα στη δεη ξέρω,κρίμα στα μόρια και στη μεταγραφή στο εμπ.:whistle:

Η ΔΕΗ είναι χοάνη απασχόλησης μηχανολόγων;
Η ΔΕΗ είναι μια χρεωκοπημένη εταιρία του δημοσίου η οποία θα κλείσει λόγω ανικανότητας πληρωμής των προστήμων από τις επιτροπές περιβάλλοντος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας αλλά και των λειτουργικών της εξόδων (π.χ. μισθοδοσίες κτλ) και θα ανοίξει ο δρόμος για πολλές ΔΕΗδες. Όμως θα λειτουργούν με κριτήρια ιδιωτικών επιχειρήσεων, δηλ., ο ικανότερος προσλαμβάνεται και ο άχρηστος απολύεται απλά και λακωνικά χωρίς τις κομματικές περιστροφές των κομματικών χαφιέδων (συνδικαληστών). Ήθελα να ξέρω που βλέπετε ότι ζητάνε μηχανολόγους μηχανικούς. Ήθελα να ξέρω που θα βρουν δουλειά τόσοι φοιτητές μηχανολόγοι μηχανικοί. Γιατί πολλοί το ρίχνουν στα ιδιαίτερα μαθηματικών και φυσικής; :hmm:Πού τις είδατε τις βιομηχανίες ωρέ αδέρφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Νομίζω πως ένας Φυσικός μπορεί να εργαστεί οπουδήποτε θέλει, και πέραν της εκπαίδευσης αρκεί να είναι δραστήριος και γενικά "να ψάχνεται".
Πέρα από την έρευνα (Δημόκριτος, ερευνητικά κέντρα εξωτερικού) υπάρχουν και πολλοί άλλοι τομείς απασχόλησης των Φυσικών. Απ' όσο γνωρίζω, πολλοί κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό στην Πληροφορική ή στα οικονομικά και στη συνέχεια εργάζονται σε τράπεζες, επιχειρήσεις, εταιρίες πληροφορικής σε κάποια θέση σχετική με την ειδικότητά τους.
Απ' όσο έχω δει στην ιστοσελίδα του Φυσικού ΕΚΠΑ υπάρχουν μεταπτυχιακά στη μετεωρολογία, στην ηλεκτρονική, στην ωκεανογραφία, την ιατρική φυσική και πολλούς άλλους τομείς που ανοίγουν ορίζοντες...
Όρεξη να 'χει κανείς...:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Πόσοι με ένα πτυχίο πανεπιστημίου, έκαναν κάποια επιχείρηση; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tim223

Νεοφερμένος

Ο tim223 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι υποψηφιος των πανελληνιων του 2011. Επειδη σκεφτομαι ακομα για το που θελω να περασω θα ηθελα να μου πειτε τι δουλεια μπορει να κανει καποιος που θα περασει στο φυσικο? Επισης απο φετος ακουσα οτι το μηχανογραφικο το δηλωνουμε απο μαρτιο. Αληθευει αυτο? Και αν ναι εχετε να δωσετε καποια συμβουλη? Ευχαριστω εκ των προτερων κ ευχομαι σε ολους τους υποψηφιους καλη επιτυχια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα καταρχήν, και καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2011 κατά δεύτερον!! Δεν θέλω να σε προκαταβάλω απλά να σου πώ κάτι ρεαλιστικό ως πιο έμπειρος στο θέμα των Πανελλαδικών πάνω στην ερώτηση που ανέφερες πριν, το Φυσικό και το Μαθηματικό για την Ελλάδα σημαίνει δύο πράγματα. 1ον Άνεργος με πιθανότητα 99.9% και 2ον Καθηγητής σε κάποιο φροντιστήριο με ότι αυτό συνεπάγεται γιατί στο δημόσιο δεν παίζει με την καμία. Αν σε ενδιαφέρουν γενικότερα οι θετικές επιστήμες θα έλεγα με επιφυλάξεις ότι είναι σαφώς καλύτερες οι Χημεία και η Βιολογία από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης καθώς από άποψη ενδιαφέροντος σχολής είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Απλά για να καταλάβεις η Χημεία και η Βιολογία έχει περισσότερα πεδία απασχόλησης ακόμη και στην Ελλάδα σε σχέση με τις άλλες Φυσικό και Μαθηματικό. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά πριν κατασταλάξεις... και φυσικά υπάρχουν και άλλες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
και γω την ιδια απορια ειχα. στην ημερα επαγγελματων, που ειχα παρακολουθησει το φυσικο τμημα, μας ειπανε πως εαν μεινετε στην Ελλαδα το μελλον σας ειναι καθηγητης. για εξωτερικο δωσαν μονο καποιες ελπιδες, οτι μπορεις να δουλεψεις σαν επιστημονας φυσικος σε εταιρειες, πειραματα κτλ, αλλα και σε αυτην την περιπτωση με πολλη τυχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
υποκειμενικές οι απόψεις-συμβουλές σε τέτοιες ημερίδες επαγγελματικής συμβουλευτικής...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια σαν μαθηματικοι πχ μπορει να δουλεψετε σε εταιριες δεν υπαρχει μονο το σχολειο που χρειαζεται μαθηματικους.
επισης κοιταξτε να σπουδασετε κατι που σας αρεσει πραγματικα ,μην περιοριστειτε σε κατι που πιστευετε οτι θα εχει αποκατασταση ,διοτι τοτε μπορει να την πατησετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Από οποιαδήποτε σχολή θετικών επιστημών μπορείς να εργαστείς εκτός χώρου σχολείου και χώρου εκπαίδευσης. Σήμερα έτσι και αλλιώς με ένα ξερό πτυχίο δεν έχεις και πολλές ελπίδες. Δόξα τω Θεώ που υπάρχουν φοβερά μεταπτυχιακά εξειδίκευσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
δυστυχως εγω δεν μπορω να εχω ελπιδες επαγγελματικης αποκαταστασης σπουδαζοντας θεωρητικη φυσικη- αστρονομια.. οποτε εχω στρεψει τους στοχους μου προς τις κατασκευες, πολιτικος μηχανικος κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πάντως στο εξωτερικό με μεταπτυχιακά θεωρητικής φυσικής-αστρονομίας, πολλοί δουλεύουν και σε τραπεζικούς οργανισμούς ή πολυεθνικές σαν στελέχη λόγω του μαθηματικού τρόπου σκέψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έγω γνώρισα κάποιον που έχει βγάλει φυσικό και δούλευε ως ελεχτης πτήσεων σε ένα αεροδρόμιο ήταν μικρός σε ηλικία (δεν ξέρω αν ήταν με σύμβαση ή όχι). Επίσης γνωρίζω απόφοιτο μαθηματικού που δουλεύει σε τράπεζα με πολύ καλά λεφτά (μέση ηλικία).

Πιστεύω οι θετικές επιστήμες έχουν μεγαλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από τις θεωρητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Mαθηματικόι,φιλόλογοι,φυσικοι,πολιτικοί μηχανικοί,οικονομολόγοι,αρχιτέκτονες και τόσες άλλες ειδικότητες βρίσκονται στην ίδια μοίρα πλέον:redface:
Το κακό είναι πως στην Ελλάδα όλοι μπορούν να τα κάνουν όλα και οι ειδικεύσεις πάνε περίπατο...
Εγώ γνωρίζω καθηγητή που έχει σπουδάσει γεωλογία και έκανε φυσική κατεύθυνσης στο λύκειο και κοινωνιολόγο που διδάσκει αρχές οικονομικής θεωρίας(ήμαρτον).
Αλλά για να μη ξεφεύγουμε κι από το θέμα ως φυσικός μπορείς κυρίως να ασχοληθείς με τη διδασκαλία!Αλλα αν κάνεις ενα καλό μεταπτυχιακό θα ανοίξουν και άλλες διέξοδοι(δυστυχώς όχι για την Ελλάδα).:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
το Φυσικό και το Μαθηματικό για την Ελλάδα σημαίνει δύο πράγματα. 1ον Άνεργος με πιθανότητα 99.9%
πρέπει αν είμαι τελικά πολύ μαζοχιστής :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top